tailüe Bericiten. -plaats gehad eener post-conventie tusschen Nederland en 'Belgie. De Staatscourant van heden bevat de nominatieve opgave van Europeesche officieren, onderofficieren en soldaten, overleden na evacuatie uit Atsjin, voor zooverre dienaan gaande den 27 Maart 1875 bij het Departement van Oorlog in Nederlandsch-lndie bericht was ingekomen, (strekkende deze opgave ten ver volge op de staten, opgenomen in de Staats couranten van 8 en 20/21 April, 28/29 Juni, 8 October, 22/23 November 1874, 7 Januari, 13 Februari, 5, 18 en 26 Maart, 3, 4/5, 18/19 April, 6 en 11 Mei II.) (17de Vervolg.) Blijkens bericht van Zijner Majesteits minister-resident in Japan, is de uitvoer van rijst, sedert 31 Juli 11. daar te lande verboden (zie Staatscourant van 6 Aug. 1874), wederom toegestaan met ingang van 1 April jl. Tot candidaten voor het lidmaatschap voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn na onze vorige opgaaf nog gesteld: door het anti-Schoohvetverbond in vereeniging met het centraal-comité van anti-revolutionaire kiezers te Dordrecht benevens die van de kiesvereeniging «Nederland en Oranje" te ïtid- derkerk, alsmede door de kiesvereeniging »Evangelie en Belijdenis" te Steenvvijk, mr. L. W. C. Keuchenius te Batavia; door de vrijzinnige kiesvereeniging te "Westzaan, mr. J. Kappeyne van de Coppello; door de kiesver- eenigingen «Menaldumadeel" en «Francker" de heer J. IC. H. de Roo van Alderwerelt; door de kiesvereeniging «Burgerplicht" te Hoorn, de lieer K, de Jong; door de kiesvereeniging «Amersfoortmr. M. J. Pijnappel; door de kiesvereeniging «Nederland en Oranje" te Deventer mr. J. W. Gefken; door de anti- - revolutionairen in het kiesdistrict Haarlem, mr. M. J. van Lennep; door de centrale anti revolutionaire kiesvereeniging te Sueek, den heer J. Binkes; door de anti-revolutionairen in het kiesdistrict Leeuwarden, de heer J. G. de Bordesde a: '-i-revolutionaire partij in het kiesdistrict Alnelo heeft niet Jhr. mr. R. Sandberg, maar mr. A. baron Mackay candidaat gesteld. Van Katholieke zijde is te Nijmegen voor de aanvullingsverkiezing op '1 Juni candidaat gesteld jhr. Rafael van Nispen tot Sevenaer, en voor de periodieke verkiezingen op 8 Juni jhr. mr. Carel van Nispen van Sevenaer, Arnhem. (iZye?). Het bericht van de N. 2t. Ot. dat mr. J, W. H. Rutgers van Rozenburg, lid van de Tweede Kamer voor het dislrict Haarlem mermeer zich niet weder verkiesbaar stelt, is onj uist. Eeue openhartige belijdenis vinden wij in den Standaard. Deze merkt op dat de profes soren, leeraars bij het middelbaar onderwijs, rechtsgeleerdenambtenarenburgemeesters meest allen liberaal zijn. Het pleit naar ous inzien voor een beginsel, wanneer het door het meest ontwikkelde gedeelte van een volk wordt aangenomen. Niet evenwel deze conclusie wordt er door den Standaard uit geput. Hij klaagt er over dat al die personen deelnamen aan het voorberei- dingswerk voor de verkiezingen. Dit echter strekt hun tot eer. Zij beseffen het belang dat de ingezetenen bij eene goede Regeering en Volksvertegenwoordiging hebben en wenden hunne pogingen aan, om door de verkiezingen daartoe mede te werken. De grondwet heeft het kiesrecht niet onthouden aan staatsamb tenaren, en wij begrijpen dus niet, dat de Standaard het hun verwijt, zoo zij van hun recht gebruik maken. Wij nemen het dan ook den «dienaars van het confessionalisme", om in de terminologie van den Standaard te blijven, volstrekt niet kwalijk, dat ook zy ijveren voor hunne beginselen en in dit opzicht zelfs de liberalen overtroffen. (A. C.) De Haagsche correspondent der Zutphen- sc.'io Courant schrijft over de discussie in de Tweede Kamer, naar aanleiding der interpellatie van den heer Kuyper betreffende het lager onderwijs, hut volgende: «Wat de interpellatie Kuyper betreft, zij heeft bewezen dat Kuyper slim is, maar dat hij toch nog niet tegen Heemskerk is opgewassen. De minister heeft wel opgepast geen woord te veel te zeggen. Als gij -zijn redevoeringen in het bij blad naleest, zult gij zien dat hij wel aau de clericalen geen enkele bepaalde belofte heeft gedaan, maar toch den weg voor het doen van concessies volkomen heeft opengelaten. «Dit mag wel eens uitdrukkelijk worden ge constateerd, want hier ten minste, heb ik van liberale zijde reeds hooren beweren: «Heems kerk schijnt toch nog zoo kwaad niet, hij heeft nu zelf gezeid dat hij van restitutie niets hooren wil." «Als de Minister van Binnenlaudsche Zaken een dergelijke bewering hoorde, zou hij onge twijfeld zelf lachen over zooveel onuoozelheid. Die bestrijding van de restitutie beteekent niets, de Minister is te practisch om zich met zulk een dwaasheid op te houden, maar wie waar borgt ons dat hij ook niet op andere wijze de vriendjes tevreden zal stellen. Als in Juni voor de clericalen de wind gunstig is, venvacht ik het ergste. De Minister sprak nu ook weer van gelijkstelling van liet bijzonder met het open baar onderwijs, en ik ben nog niet vergeten welke middeltjes hij in 1868 heeft uitgedacht om tot die zoogenaamde gelijkstelling te komen. Het zwijgen der ultramontanen is een slecht teeken. Die onze volksschool lief heeft, dient in Juni op zijn post te zijn." Geheel hetzelfde denkbeeld vinden wij uit gedrukt in een geestig ingezonden stuk, onder teekend «Spectator," in de N. It. Ct. van heden. Deze schrijver oppert de vraag of er in de Tweede Kamer niet een groote comedie is ge speeld en de heer Heemskerk aan dr. Kuyper niet een gewichtigen dienst bewezen heeft, toen hij hem van het restitutiestelsel afhielp, dat bij niemand bijval vond. Ook hij vindt het zwijgen der Katholieken, van den slimmen heer Heyden- rijck en den vrijmoedigen heer Haffmans, zeer bedenkelijk. Heeft de geheele vertooning, zoo vraagt hij, niet gediend om, met het oog op de stembus, de natie een calmeerenden drank toe te dienen en de bedreigde conservatieve vrienden een handje te helpen? De Standaard bevat de volgende ver klaring: «Dankbaar voor het vertrouwen dat mijook dezer dagen, door raadpleging omtrent kandi daturen betoond wordt, moet ik mij veroorloven de vragen desaangaande onbeantwoord te laten omdat ik met erkentelijkheid berust in de leiding, die aan onze geestverwanten te beurt valt. «'sHage, 19 Mei 1875. GltOEN VAN PniNSTEHER." Het Algemeen Indust. Volksblad voor Nederland zegt van goederhand te vernemen, dat de Regeering voornemens is, vijftien regis tratiekantoren op te heften. Ons vermoeden is bewaarheid, 't Is thans geblekeudat de «belangrijke ontdekkingen",- die dezer dagen de ronde hebben gedaan in de pers, in niet het minste verband staan tot den moord, op mevr. van der Kouwen en haar dienstmaagd gepleegd. Men kan dus naar «nieuwe aanwijzingen" uitzien. Vad De Hollandsche-IJzeren-Spoorwegmaat- schappij heeft hare zomerdienstregeling vast gesteld tegen 1 Juni en bij deze gelegenheid het aantal tieinen weder vermeerderd. De onderscheidingsteekenen, toegekend aan inzenders ter tentoonstelling te VVeeaeri in 1873, zijn dezer dagen hier te lande aange komen en zullen spoedig worden uitgereikt. Rotterdam. De Gemeenteraad heeft be- t noemd tot geneeskundige bij het burgerlijk^ armbestuur, dr. S. J. Halbertsma. Den Hang. Op Woensdag 7 Juli e. k. zal' alhier de jaariyksehe algemeeue bijeenkomst vair het Nederlandsch Vredebond plaats hebben. De conservatieve partij in Nederland heeft een gioot verlies geleden. Na eeu ongesteldheid van slechts weiuige dagen overleed hedenmorgen alhier de lieer jhr. mr. G. van Foreest van! Heilo, lid van de Tweede Kamer der Staten-, Generaal gedurende tal van jaren en laatstelijk' sedert 20 Sept. 1870. In het district Alkmaar zal zijn gemis zeer worden gevoeld, wijl hij daar ais een liefdadig en werkzaam man geëerd was en vooral van den landbouw zich een ijverig beschermer toonde. Ilij was dan ook lid van onderscheiden polderbesturen en waterschappen. Ofschoon hij zelden in de Kamer spialc, getuigden zijn rede voeringen steeds van groot redenaarstalent. De overledene was ridder der orde vau den Ned. Leeuw. {Vad.) YJnanlingon. Naar wij vernemen is er van enkele zeevarenden uit Pruisen, die gewoon zijn zich op onze schepen te verhuren, bericht ontvangen dat zij voor hunnen landsdienst weer zijn opgeroepen, speciaal met het doel om zich te oefenen in wapenen vau nieuwe uit vinding aldaar. Beverwijk. De aardbeziën staan thans in vollen bloei en de oogst belooft zoo over vloedig te zijn, dat vele tuinders een nacht- vorstje wenschen, om de al te groote pro ductie te matigen. Oldenzual. Eerstdaags is men aan het klooster te dezer stede wachtende al de zusters1 uit Frenkenhoist (Duitschland) van de orde der Fianciscanen, met haar pensionaires. Reeds wordt het gesticht tot haar huisvesting inge richt. {Tw. Ct.) Almelo. liet comité van 't Roode Kiuis alhier heeft besloten, f100 af te zonderen voor onze strijders in Atsjin. Muniiekcburoii. Dinsdag is alhier een mars-; kramer door den bliksem gedood. Wngeningen. De Raad dezer Gemeente heeft de jaarwedden van de hulponderwijzers verhoogd met f 100. De jaarwedden der eerste1 hulponderwijzers bedragen thans /"65Ü en /"600. Voorts heeft de Raad op verzoek van eenigei ingezetenon besloten tot het doen van de noodige' stappen, om aldaar een Kamer van Koophandel" te vestigen. Een voorstel, om het lezen van het gebed door den secretaris vóór de Raads vergadering af te schaffen, werd verworpen door het staken der stemmen. Kuilenburg. Dezer dagen is men tot de ontdekking gekomen van een ontvreemding van een groote hoeveelheid visch uit een der visch korven toebelioorende aan de Vereenigde Visscherij. De politie, van het feit in kennis gesteld, is door haar ijverige bemoeiingen er in geslaagd, den dader in handen te krijgen, by wien men den geheelen voorraad visch in beslag heeft genomen, en die reeds een voor- loopig verhoor bij den burgemeester heeft onder gaan, aan wien hij zijn misdrijf beleden heeft. Maastricht. Een kermis-pliotograaf heeft in beschonken toestand, in een logement alhier, een flesch zwaar vergift leeggedronken, omdat men weigerde hem nog meer jenever te schen ken. Hij was dadelijk dood. oOo - Als een heilzaam middel tegen het venijn bij de runderen bezigt men thans in Drente gedroogde padden, die aan de lijdende dieren bij gedeelten worden ingegeven. {Dord. Ct.) Sedert eenigen tijd oefende een zekere D vergezeld van eene vrouw, iu de straten van Parijs liet beroep uit van tandentrekker. Hij genas de kiespijn door easi worm uit den

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2