BüitBilailscle Berichten. "BiïïïiiIaFaicTe" Be rip it ei A0. 1875. Woensdag 26 Mei. M 3648. Veitlijit iaplijb, litpzoiert DiiJai. Kennisgeving. Negen en Twinti g S "t J SJ, 5X X* g" JX XX g. ROMAN! Abonnementsprijs, per kwartaal1.85. Franco per post,-door het geheelo Itijk - 2.50, Afzonderlijke - 0.10. BÜEEAÜ; MARKT, E, 134, Advertentieprijs: van 110 gewone regels1.00. Iedere gewone ïegel ineer- 0.1 C. Driemaai, plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de Ingezetenen: Dat het Kohier van het Patentregt, No. 10, dezer gemeente over het Dienstjaar 1874/5, door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen te Botterdam, op den 20 Mei 1875 executoir verklaard on op heden aan don Ontvanger der Directe Belas tingen, ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder ver- pligt is zijnen aanslag op don bij de wet bepaalden voet, te voldoen; alsmedo, dat, van heden af, de termijn van drie maanden ingaat, binnen welken de leclames tegen dezen aanslag bobooien te worden ingediend En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 25 Mei 1875. De Burgemeester voornoemd, P. ,1. VAN DIJK VAN MATENESSfi. FRANKRIJK. De lieer Buffet moet openlijk verklaard heb- beu dat het ministerie eenparig ten gunste van de stemming bij arrondissement gestemd was, en dat het dit stelsel krachtig in de Nationale 'Vergadering zou handhaven. Eene crisis is derhalve te wachten, wanneer het ministerie door de meerderheid niet wordt ondeisteund. Op liet verlangen vau de republikeinsche hoofden, hebben al de afgevaardigden van de uiterste linkerzijde zich verbonden, de amende menten te verwerpen, die de stemming over de organieke wetten zouden kunnen belemmeren. De hei tog de Broglie ontwikkelt allen mogelijken ijver orn de nieuwe constitutioneele commissie saam te stellen. Men zegt dat dien- tengevolge, van de dertig leden, waaruit ze is samengesteld, er slechts 12 leden uit de drie groepen der linkerzijde zullen worden gekozen, 4 uit de groep Lavergne en 14leden uit de rechterzijde. SPANJE. Het ontslag van generaal Echaguë, bevel hebber van liet leger van het centrum, is aangenomen. De groote vergadering van de consti- tutioneel-gezindenis te Madrid in het paleis van den Senaat voor de tweede maal bijeen gekomen en -heeft toen met eenparige stemmen de volgende motie aangenomen: »De vergadering verklaart, dat het einde van de burgeroorlogen, het-behoud der orde en der vrijheid en het spoedig herstel van de parlementaire vrijheden, afhangen van de be vestiging der monarchie onder Alphonso XII en van den legaten toestand." Er is Zaterdag jl. weder eene vergadering gehouden van 600 afgevaardigden en senatoren, die met eenparige stemmen besloten heeft, in de weldra bijeen te roepeu Cortes eene staats regeling in te dienen, die door een compromis vau alle monarchaal-liberale partyen tot stand gekomen zal zijn. Volgens een loopend gerucht, heeft de markies Vallejo aan de publieke schatkist 14 millioen realen voorgeschoten. O OSTENKIJK. Volgens de Neuo Freie Fresse staat het vast dat de Keizers van Oostenrijk, Rusland en Duitschlandvermoedelijk te Ems, eene samen komst zullen hebben. De Rijksdag te Pesth is den 24 dezer ge sloten. In de troonrede/ door den minister president voorgelezen, wordt gezegd, dat de tijdsomstandigheden de oplossing van onder scheidene vraagstukken heeft belet, doordien de finaucieele kwestiën den voorrang moesten hebben. Desniettemin worden er in opgesomd de talrijke wetsontwerpen, die in het belang van de integriteit en de zekerheid der geeste lijke en stoffelijke ontwikkeling van den staat zyn goedgekeurd. Voorts-wordt nog gezegd, dat spaarzaamheid en bereidwilligheid tot het brengen van offersbcueveus de steeds inniger geworden betrekkingen met de vreemde mogend heden, veroorloven om de toekomst met ver trouwen te gemoet zien. De Rijksdag wordt daarop ontbonden veiklaard. BELGIE. Uit Luik wordt gemeld, dat de rechtbank in eerste instantie, overeenkomstig het requi sitoir vau hel Openbaar Ministerie, Duchesne (voorgenomen aanslag op Von Bismarck) van alle rechtsvervolging heeft vrijgesproken en wel overwegende, dat de wet een voorgenomen misdiijf alleen dan straft, wanneer aan dat misdfyf door de een of andere daad in liet buiteniaud een begin van uitvoering is gegeven. ITALIË. Het gerucht, dat het concilie tot het houden ecner tweede zitting zou bijeengeroepen worden, is ten eenenmale ongegrond. TWEEDE KAMER. Zitting van 24 Mei, ln de zitting van heden is ingekomen een wetsontwerp tot voorziening tegen deu colo radokever. Eenige aan de orde gestelde kleine wetsontwerpen zijn aangenomen. De conclusie op het adres der heeren Fianckenbeig en Proschiiiz c. s. tegen de vacantiën op de inks- school te Maastricht op onderscheidene Roomsch- Katholieko feestdagen (en waaromtrent de minister schriftelijke inlichtingen had gegeven) heeft tot een vi ij uitvoerige woordenwisseling aanleiding gegeven. Ten slotte is de conclusie tot dankbetuiging aan den minister voor de gegeven inlichting aangenomen en daarop de discussie over de muntwet aangevangen. De hecien de Bruyn'Kops en Mees verdedigden het ontwei p| de lieer Tediug van Berkhout verwacht nadere inlichtingen ter tegemoet koming van vele bedenkingen. Morgen voort zetting. EERSTE KAMER. Zitting van 24 Mei. De Kamer heeft heden hare werkzaamheden hervat. De laatstelijk ontvangen wets-ontwerpon zijn naar de afdeelingen verzonden. SCHIEDAM, 25 Mel 1875. Gisteren avond werd in den Stads Doele te Delft de vergadering_gehouden door de kiesver- eeniging ïNederiand" aldaar, belegd om gedacli- tenwisselingte houden over de voorloopiggestelde caudidaton voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor de twee ver kiezingen, nl. de eene ter vervanging van Mr. J. van Kuyk die door zijne benoeming tot com missaris des Konings in de provincie Drente voor het einde van 't zittingjaar zyn ontslag heeft genome» en eene voor diens periodieke af treding. Tot bijwoning dezer vergadering" waren uitgenoodigd de gestelde candidaten nl. mr. G. de Vries Az., mr. G. M. van der Lin den, dr. O. J. Vaillant, A. M. Schagen van Leeuwen, A. J. T. Cohen Stuart, oud-West- Indiseh ambtenaar, mr. Verniers van der Loeff, de leden der kiesvereenigingen aOrde" te Schiedam en aConcordia" te Maassluis, bene vens eenige invloedrijke kiezers buiten Delft woonachtig. De buitengewoon talrijke opkomst leverde liet bewijs van hoeveel belang men eene be spreking der candidaten achtte en hoezeer men op gemeen overleg prijs stelde. Na de opening der vergadering door den voorzitter, mr. B. II. Pekelharing, schetste deze in korte doch duidelijke en krachtige trekken de gebreken die onze staatsinstellingen aan kleven, en toonde hij aan. het hooge gewicht van de verkiezing in liet district Delft waarop de aandacht van gansch Nedei land gevestigd was. Hij zeide dat deze bijeenkomst moet strekken tot bevorderiug van gemeen overleg, waarin de liberale partij in de Tweede Kamer in de laatste jaren is te kort geschoten. Gebrek aan gemeen overleg en persoonlijke kwesties zijn oorzaken geweest dat hervormingen in ons be- belastiug-stelselde inkomsten-belasting, de afschaffing der plaatsvervanging, de muntwet, niet zyn tot stand gekomen, Ilij eindigde met den wensch uit te di ukken dat hoedanig de keuze voor een liberalen can didal ook mocht uitvallen, zij mocht getuigen van gemeenschappelijk overleg. Na aan den heer Cohen Stuart dank te hebben gebracht voor zijne tegenwoordigheid, gaf de voorzitter aan de vergadering gelegen heid het woord te voeren. De heer Cohen Sluart nam daarop het woord om zijne politieke gevoelens aan de vergadering kenbaar te maken. Ilij is een warm voorstander van do Grondwet van '1848 en do

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1