A". 1875. Woensdag 2 Juni. JE 3653. BiiileilaDiscle Bericlteii. BimeiilaiilscliB Beiiclitei ISr e g- o ii en Twintigste Jaargrana:. COURANT. A HON N ml ENTSJ'K IJS |'0l kWIItiinl1>". Franco por post, .!oor !iot geheelc lïijk - 2.Ó0, Afzonderlijke riommers- 0.10. BEKEAII: MARKT, E, 124. Advertentieprijs: van 1JOgewoite regels, 1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal beiekend. F KAN Kit IJK. De linkerzijde is in overleg getreden over haar gedragslijn met het oog op het besluit van Buffet om in geen wijzigingen van de wet op de openbare machten toe te stemmen. Om een mmisterieele crisis te vei mijden zal de linkerzijde genoemd ontwerp goedkeuren, ook indien het niet wordt gewijzigd, Alle bladen zijn vervuld met beschouwin gen over de samenstelling der Commissie van Dertigen en het mislukken der berekeningen van Buffet, de Broglie en d'Audiffret Pasquier. Het kabinet zal intussehen naar alle waarschijn lijkheid zich nederleggen bij de overwinning, door de linkerzijde behaald. Buffet is de man niet oin zich aan zijn beginselen ten offer te brengen, en de republikeinen zijn verstandig genoeg om de overwinning niet liooger te schat ten dau zij werkelijk is. Zij vei zekeren, in op rechtheid dat zij voor het oogenblik nog geen kabinetscrisis wensclien en bedoelen, maar vrede en eendracht verlangen. Als men maar eens met de grondwet in het reine is, dan zal het andere wel volgen. Dat echter deze zal worden aan genomen, wordt zelfs door do Siècle niet ge loofd. Dit blad wijst op drie belangrijke punten: het eerste betreft het recht, aan den President der republiek gegeven, om de Kamers bijeen te roepen en te verdagen? terwijl zij zeiven geen practiscli en snel middel bezitten om, iu geval van gevaar, eene onmiddellijke samenkomst tot stond tc brengen. liet tweede is de verkies baarheid der bisschoppen in hunne diocesen., De uitsluiting van twee of dri- andere beamb ten geeft aan die bepaling, waardoor de bis schop zijne geestelijken tot een kiezersleger kan maken, nog meer beteekenis. Thans reeds staau in vele depavtementen de bisschoppen aan het hoofd der candidatenüjsten voor den Senaat. Eindelijk is de Siècle van oordeel dat men het voorzitterschap der kiescollegiën niet aan de jnaires kan opdragen, die geen leden van den gemeenteraad zijn. SPANJE. De brigadier Infanza heeft de belangrijke stelling Ametzogana bij Loyala bezet. De brigadier Arraiz bezette den berg Zaiquibel. Uit Barcelona wordt gemeldt dat de Carlisle» bij Balaguer geslagen zijn. Zij leden een gr.oot verlies en verscheidene hunner hoofden zijn 'gedood. liet regeeringsleger heeft dezer dagen geen geluk. De Carlisten zijn zoover iu het noorden vooruitgedrongen, dat zij San Sebastian met huu geschut kunnen bereiken; alle position, door Loma met zooveel moeite veroverd, heeft Blanco moeten opgeven; zelfs de brug, met inspanning door de regecringsiroepen over den Orio ge slagen, is thans den Carlisten ten goede ge nomen, men heeft die brug niet vernield. De bezetliug van Astiganuga is genoodzaakt,ge worden die plaats te verlaten eu ten slotte is Barcaiztegiu.de admiraal, van het Spaansclie eskader iu de golf van Biscaye, gesneuveldeen welgericht granaat'chot'van de Carlistisehe artil lerie heeft hem gedood en eenigc hoofdofficieren gekwetst; zijn lijk is naar San Sebastian ver voerd. liet laat zich denken, dat de Carlisten over deze leiten opgewonden zijn. Tegenover deze oorlogsrampen blijft aan de Re- geeiing slechts de zwakke troost over, dat zij in de politiek voorloopig krachtiger wordt gesteund. De nieuwe nationale partij wint dagelijks veld; uit alle deeteii van het land komcu brieven van adluiesie in. De commissie, die door de leden yau de partij benoemd is, om eene con stitutie te ontwerpen, beeft zich een bestuur gekozen, beslaande uit den heer Mon, president en de heeren Mayans, Belda en Santa Cruz, vice-presidcuten, bijgestaan door drie secretaris sen. De commissie zal spoedig voortgang maken met haar arbeid. De door eene divisie van het centrum- leger te Alcora behaalde overwinning op de ouder hevel van Dorregaruy staande Carlisten, wordt in de Madridsche bladen hemelhoog op gevijzeld. Men zegt dat Dorregaray zelf aan het scheenbeen gewond is geworden. ENGELAND. Een brief uit Parijs, omlerteekeml door Veraux aan den redacteur van de Times, geeft de volgende verklaring van de handelingen der diplomatie gedurende do jongste crisis. Sedert eénige weken hebben de vertegenwoordigers van Duilschlniwl te Parijs, Londen, Petersburg en Rome zich officieel beklaagd over (IeFian- sclie wapeningen. Sehweinilz, de Duitsehe ge zant le Weenen, gaf aan de Oosleurijksche Regeeiing te kennen, dat het lange geduld van Duitschland de oorzaak was, dat de oorlog nog niet was uitgebarsten. De Czaar liet uaar Beilijn telegrapheereu, dat hij verzocht zijn komst te Berlijn af te wachten. Schouvalofl', de ambassadeur van Rusland aan 't Eugelsche hof, kwam op zijn terugreis uaar Lomleu te Berlijn; hetgeen hij in zijn gesprekken met den Keizer en vou Bismarck vernambelette lieni niet plannen te beramen, totdat na zijn terugkomst tc Londen do overeenkomst met Engeland om tol het behoud van den vrede mede tc werken, was gesloten. Spoedig hierop was Keizer Alexander te Herlijn, en voor zijn vertrek ontving hij alle leden van 't corps diplomatique en gaf hij hun do verzekering, da! de vrede niet bedreigd word. Gortschakolï heeft toen zijn rireulaire lelegi am gozouden, na dat aan do leden van het corps diplomatique te Herlijn te hebben laten lezen.' Lord Odo Russell h.oi do noodige instructies om zijn goede diensten aan te bieden, indien er reden was te onderstellen, dat er een mis verstand lusscheu Piuiseu eu Frankrijk bestoud. Bismarck heeft geantwoord, dat er zich niets van dien aaid had opgedaan en dat hij ziels bijzonder, verplicht gevoelde aan de Eugel sche regeering voor haar vriendschappelijke» mail. OOSTENRIJK. Den 30 Mei heeft de plechtige opeuing plaats gehad van de scheepvaart op den Donau na de verbetering van de bedding dier rivier. De Keizer, met de aartshertogen, ministers en diplomaten stoomde met de Ariadno de rivier op, overal door de talrijke volksmenigte met geestdrift begroet. De Neder-Oostenrijksche kamer van koop handel heeft een prijsvraag uitgeschreven voor een leer- en leesboek voor kleermakersleerlingen, die het vak volgens de regelen der anatomie en geometrie en in overeenstemming niet de leer der kleuren, willen beoefenen. Dit boek moet een reeks van handboeken voor de belang rijkste handwerken openen. BELG1E. De rechtbank voor correctioneele zaken te Brussel behaudelde Zaterdag jl. de zaak van hen die bij gelegenheid der processie op Zondag voor acht dagen ongeregeldheden hadden ver wekt. Veroordeeld werden de beschuldigden Friederioh tot '15 dagen gevangenisstraf en 26 franken boete en tot 8 dagen gevaugenisstraf en 20 franken boete; Valid tot 15 dagen en 50 franken en lot een maand en 50 franken; Dogny tot 1 tnaaud en 26 frauken; Ryekaert tot '1 maand en 50 frankenen Marie Berger tot 15 dagen en 52 franken boute. TURK IJ E. Men beiekeut. dat bij de jongste aardbeving in Klein-Azie meer dan 2000 menschen zijn omgekoineu en verscheiden dorpen ziju vernield. AMERIKA. President Grant heeft aau den voorzitter der Republikeinsche conventie 1c Philadelphia een schrijven gericht, waariu hij verklaart, dat hij zich volstrekt niet tot candidaat voor de aanstaande presidenls-verkiezing gesteld iieeft, en dat hij die benoeming ook niet zou aanne men, ten ware de omstandigheden, hetwelk geenszins waarschijnlijk is, de aanneming daar van tot een gebiedenden plicht mochten maken. EERSTE KAMER. Zitting van 29 Mei. lo de zitting van heden is een achttal wets ontwerpen, waaronder dat tot wijzigingen van art. 302 van het wetboek van koophandel aangenomen. Zitting van 31 Mei. In deze zitting is, na eeuige discussie, aan genomen het wetsontwerp tot wijziging der .wel op het veeartscnijkuudig staatstoezicht voor de ziekten ouder de paarden van lileger met

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1