Bniltilaiiscle Bericlten. VerscMjnt iaplijis, ipzoiÉrl Diilai. Biaieiilanistte Berichten. A0- 1875. Donderdag 3 Juni. .AT 3654. Neg-e eii Twiutigste «X:aa g-aug-. COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal1.85. Franco per post, door het geheele Rijk - 2.50. Afzonderlijke nommers - 0.10. FRANKRIJK. Alle gevaar voor eene ministerieele crisis kan thans als geweken beschouwd worden, sedert het rechter-centrum in zijne den 31 Mei ge houden bijeenkomst, na langdurige beraadsla gingen, het belangrijk en onverwacht besluit genomen heeft, betreflende de wijze van ver kiezing der leden van de kamer van afgevaar digden omevenals het linker-centrum, zich vóór de scrutin de liste te verklaren. De constitutioneele commissie is met de ar- tikelsgewyze behandeling van het wetsontwerp betreffende de verhouding der openbare machten begonnen. De Nationale Vergadering heeft zich den 31 Mei bezig gehouden met financieeie wetten van verschillenden aard. Zij heeft met algemeene (629) stemmen het wetsontwerp tot aflossing der Morgan-Ieening aangenomen. Graaf Orloff is van Ems teruggekomen en heeft Mac-Mahon en Becazes 'bezocht. SPANJE. De Spaansche brigade-generaal Infanza heeft den 30 Mei, zonder noemenswaardig verlies, de belangrijke stelling van Ametzagana, nabij Loyalo, in bezit genomen. Onmiddellijk is daar eene batterij opgeworpen in weerwil van het vuur uit de Carlistische batterij te San-Marcos. Nagenoeg te zelfder tijd heeft de generaal Arnaiz den berg Zaizquibel bezet die, nadat ze versterkt zal zijn, de gemeenschap tusschen San-Sebastian en de Frausche grenzen ver zekeren zal. Koning Alfonso heeft een brief van rouwbe klag aan de weduwe van admiraal Barcaztegui, gezonden. In een door Koning Alfonso gepresideerden ministerraad is besloten troepen ter versterking naar Cuba te zenden. Volgens de laatste berichten heeft het verlies der Carlisten, in het gevecht te Alorca, 100 man aan dooden en 320 aan gewonden bedragen. De Carlisten zullen waarschijnlijk een gevoelig verlies lijden, doordien hun generaal Elio, die reeds den ouderdom van 70 jaren bereikt heeft, te Vergara, bedenkelijk ziek is, zoo zelfs dat hem de laatste sacramenten reeds zijn toegediend. Een ander grys Carlist don Louis Garsia de la Puente is in den ouderdom van 85 jaren overleden. De Carlisten zijn geslagen bij Balaguer, zij hebben groote verliezen geleden, vele leger hoofden zijn gedood. ENGELAND. In het Iloogerhuis zal graaf Russell voor stellen, de regeoring te verzoeken de corres pondentie over te leggen, in zooverre het met het algemeen belang strookt, die de Britsche regeering, met betrekkiug tot de handhaving van ton vrode in Europa", sedert den.aan- BUREAU: MARKT, E, 134. 1 vang van dit jaar met de gouvernementen van Frankrijk, DuitschlandRusland, Italië, Belgie, Nederland, Spanje en Portugal gevoerd heeft. In South-Wales is eindelijk het langdurig conflict tusschon de patroons en de werklieden geëindigd. Het werk zal, voorloopig voor drie maanden, tegen een met 12'/j pCt. verminderd loon hervat worden. Er heerscht over liet eindigen der werkstaking in de dorpen der mijnwerkers algemeene vreugde. Mr. Bristow, secretaris van fiuautiën te "Washington, heeft bevoien, om in den loop van Juni voor eene waarde van twee inillioen dollars aan goud te verkoopen. Van inkoop van staatsschuldbrieven in die maand wordt wordt niet gesproken. Men wil weten dat graaf Munster Duitsch gezant te Londen, zai worden terug geroepen. De Duitsche Keizer zou ontevreden zijn over de wijze, waarop hij zich onlangs in het publiek heeft uitgelaten, hetgeen zelfs aan leiding heeft gegeven tot eene interpellatie in het lagerhuis. De ultramoutaneu iu Londen en op andere voorname plaatsen in Eugeland, trachten tegen den 16 Juni, den dag waarop de Paus de wereld, aan het heilige hart van Jezus zal wijden, eene groote processie naar Paray-le- Mouial te orgauiseeren. DUITSCHLAND. De Duitsche rijkskanselier zal eerstdaags tot ridder van het Gulden Vlies worden gesla gen, de Duitsche Keizer zal op verzoek van Al fonso de ordeteekenen overhandigen, terwijl de Duitsche Kioonprins als getuige optreedt. Al de ridders van liet Gulden Vlies in Duitsch land zullen do plechtigheid bijwonen en eveneens ook de leden van het Spaansche ge zantschap te Berlijn. In de diplomatieke kringen te Berlijn be schouwt men het ophanden zijnde bezoek van Koning Oscar II van Zweden aan Keizer Wil helm als een feit van politiek gewicht, omdat het van eene goede verstandhouding tusschén de beide hoven getuigt, zooals in de laatste halve eeuw niet heeft bestaan. De Koning van Zweden overhandigde jl. Maandag persoonlijk den heer von Bismarck de Seraphine-orde, zijnde de hoogste orde van Zweden. EERSTE KAMER. Zitting van 1 Juni. Heden zijn een groot aantal wetsontwerpen aangenomen. Bij de behandeling der onteige ningswet teu behoeve van den spoorweg Arn hemNijmegen, hebben onderscheidene leden bezwaar gemaakt, dat de minister reeds voor do brug en de pijleis voor overbrugging bij Arnhem de aanbesteding had uitgeschreven Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels. 1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal plaatsing wordt togen tweemaal berekend. tegen 3 Juni, terwijl de Eerste Kamer de wet nog niet had aangenomen. De heer Pincofls heeft zelfs eene motie voor gesteld om liet leedwezen der Kamer daarover uit te drukken, die hij echter weder heeft ingetrokken, nadat de Minister verklaard lmd, dat als de Kamer 't ontwerp óf nog niet in behandeling zou nemen óf het verwerpen mocht, van de aanbesteding geen sprake kon zijn, en dat uit het gehouden debat genoegzaam de opinie van de Kamer gebleken was, ofschoon vroeger meerdere voorbeelden van gelijksoortigen aard zijn aan te wij '»n. Daarop is 't ontwerp met algemeene stemmen aangenomen, evenals de verhooging der Indische begrooting voor de vervanging van den gouver neur-generaal. Bij die voordracht heeft de heer Duymaer van Twist met den Minister gede batteerd over de algemeene verhouding tusschen den Gouverneur-Generaal en het opperbestuur, en speciaal over de inmenging in de handelingen van het Indisch bestuur van hier uit. SCHIEDAM, 8 Juni 1875, Onder de conservatieven telt men ook ettelijke tegenstanders van de clericalen, in zake het Volksonderwijs. De heer Wintgens bijvoorbeeld heeft zich ruiterlijk voor dat onderwijs ver- i 1 a a r d en wordt thans te 's Ilage ook door de liberalen gestemd. De heer de Casembroot echter, candidaat in ons district, laat zich stellen door de Ultra montaanse he Kiesvereenigingen «Recht voor allen" te Delft en «de Groodwet" hier ter stede. Wij vernemendat de heer de Casembroot met de hoofden onzer Ultramontanen eenige samenkom sten gehouden heeft. De afd. van de Vereeniging «Volks onderwijs" te Delft, heeft besloten voor het lidmaatschap voor de Tsveede Kamer der Statcn-Gcneraal voor de beide vacaturen, ont staan door het aftreden vau mr. J. .van Kuyk, de candidatuur van dr. C. J. Vaiilant te onder steunen. Verder zijn nog door de volgende kies vereenigingen tot candidaat gestelddoor «de Centrale Kies vereeniging te Gorinchem, jhr. F. G. E. Merkes van Gendt; Volksonderwijs te 's Ilage, mr. W. Wintgens; het anti-scliool- verbond te Meppel, prof. A. Brummelknmp, die ook door de afdeeling van liet auti-school- verbond te Etikhuizen voor liet hoofdkies district Hoorn candidaat is gesteld; de alge meene kiesvereenigiug te Smiide, mr. H. J. Smidt; de conservatieven te Alkmaar, (vacature Forcest), D. C. A. Graaf van Ilogendorp; do t liberalen teWageningen, mr. J.II.Geei tseivmCzn.; «Noord-Brabant" te Tilburg, de heecBorret; «Noord-Brabant" te 's Ilertogenbosch, de heer J. M. B. J. van der Does de Willebois; «"West- hoek van Drente" te SteemVyk; Jhr. C. M. Storm \au 's Gravesnnde; do afd. van het anti-

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1