lagezonften. Eed wri aan ie Kiezers ii M loofil- Hesitriet Delft. UrlDiem school verbflitil tu Utrecht heeft voor Rotter dam ai» caudidaat gesteld, prof, baron de Geer; de R. K. kiesvereeniging Recht voor allen" te Leiden, G. J. Grashuis; de liberale kiesver eeniging »de Grondwet" te Middelburg, J. P. R. Tak. De heer E. H, Kol, die door de kiesver eeniging ^Nederland en Oranje" te Utrecht tot candidaat is gesteld, heeft verzocht niet in aanmerking te komen. Bij Koninklijk besluit is bepaald dat de op 8 dezer in te leveren stembriefjes ter ver kiezing van leden voor de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Alkmaar zullen geopend worden op 11 dezer. De iStaats-Courant van heden bevat de nominatieve opgave van de Europeesche offi cieren, onderofficieren en soldaten, overleden na evacuatie uit Atsjin, voor zooverre dien aangaande tot den 17 April 1875 bij het departement van oorlog in Nederlandsch Indie bericht was ingekomen, (20ste vervolg.) Tot verzending der correspondentie naar Ned.-Indie, bestaat gelegenheid door middel van het stoomschip Hollandvan de maat schappij sJava". waarvan het vertrek uit Nieuwediep op den 9 Juni aanstaande is be paald. Behalve voor Batavia, zal er met deze gele genheid mede een brievenmaal naar Padang worden gezonden. De gedrukte stukken en monsters van koop waren behooren uiterlijk in den avond van den 8 Juni en de brieven den daarop volgenden dag 's morgens per eersten trein te Helder aan gekomen te zijn. De N. B. 01 verneemt, dat de Minister van Financiën voornemens is, bij wijze van proef aan eenige postkantoren de gelegenheid te openen tot het inbrengen en terugontvangen van spaarpenningen. De spaarbanken zouden geheel vrij en onafhankelijk haren tegenwoor- digen werkkring blijven vervullen, doch voor zoo verre zij zich bereid verklaren om gelden aan te nemen en niet "bijbetaling van rente uit te keeren ook van en aan hen, die gelden daartoe inbrengen bij de postkantoren of die aldaar komen opvragen, zouden zij, in overleg met de postdirectie, moeten aannemen een vast model voor de inrichting der livrettenen voor de met de postdirectie te houden corres pondentie. De Minister heeft aan de besturen der be staande spaarbanken een ontwerp der inrichting en regeling van de postspaarbanken gezonden, om daarover hun gevoelen te vernemen. Met het opstellen van het ijzerwerk voor de spits van de Nieuwekerktoren te Delft, is 26 Mei een begin gemaakt. Den 29 Sept. 1872 sloeg de bliksem in de spits,waardoor zij totaal afbrandde; de nieuwe spits zal veel hooger en sierlijker worden dan de oude is geweest en belooft een sieraad voor Delft te zijn. Den Haag. Jl. Maandag hebben de heeren officier van justitie, rechter-commissaris en de fungeerende griffier bij de instructie in straf zaken, bijgestaan door den heer Beukman, waarnemend hoofd-commissaris en de inspec teurs J. J. Hardenberg, ,en P. Merts, in een huis in de Jacob Catsstraat eene huiszoeking ingesteld, in verband, naar men verneemt, met den moord van de weduwe van der Kouwen en hare dienstbode. De geruchten, dezer dagen in omloop gebracht, blijken derhalve niet geheel onjuist te zijn geweest. Het is te hopen, dat men tot eenig resultaat gekomen zij. Haskerdtjken. De schoone stal vee een 60-tal koeien van den landbouwer Balsma alhier is op hooger last afgemaakt. Reeds wa ren 8 door de longziekte aangetast, terwijl zich nog bij anderen sporen van die ziekte vertoonden. De gezonde koeien zijn geslacht. Het vleesch is te Heerenveen verkocht, tegen gemiddeld 27 cents het KG. Het meeste gaat naar Sneek en Leeuwarden. Op de huiden is een geringe prys geboden. lfnrlingen. De politie heeft jl. "Woensdag al de ter weekmarkt uitgestalde stukboter ge wogen, bijna alles te licht bevonden en verbeurd verklaard Zweeloo. Een dolle hond uit deze gemeente heeft te Schoonoord niet alleen verscheidene andere honden gebeten zoodot er een 40tal moesten doodgeschoten worden maar ook een zevental jonge kinderen. Door tijdig aangebrach te middelen hoopt men, dat laatstgenoemden nog het gevaar zullen te boven komen. Doetluchem. De groote torenklok is on langs verkocht en werd Donderdag in zeer korten tijd neergelaten. Men berekent haar op p. m. 8000/2 kilogr. De klok draagt het opschrift: »Salvator.' dicor. inimicos. pellere. nitor. convoco. vivantes. pulsu, plango. morien- tes. Wilhelmus. Wegewart. me fudit Anno Domini MDLXIV+. (Ik heet Salvator of Redder. Ik tracht de vyanden te verdry ven. Ik roep de levenden door mijn gelui te zamen. Ik drijf rouw over de dooden. Wilhelmus Wegewart heeft mij gegoten in het jaar des Heeren 1564). Utrecht. In de Maandag gehouden ver gadering der Vereeniging tot verspreiding van kennis aangaande 's lands verdediging is besloten tot een algemeen petitionnement aan den Koning, om op de afschaffing der dienstvervanging aan te dringen. De Heeren uit 'dGravenhage hebben goed gevonden te bepaleil, dat de Delftsche Kiezers naar de Tweede Kamer zullen afvaardigen Jonkheer DE CASEMBROOT, een gepensioneerd zee-officier, die vroeger voor hèt district 's Gravenhage lid van de Kamer wasdoch daar niet werd herkozen, en zijn plaats moest afstaan aan een ander van gelijke politieke richting. Hebben de Kiezers uit de residentie dat gedaan omdat zij zoo tevreden waren over den Jonker, of omdat het uit zijne redevoeringen bleek dat een geschikter staatsman meer eer aan het district zoude doen. De befaamde uit roep van Jonker DE PASEMBROOT, dat a offi cieren toch niet. met bakkers-dochters konden huwen", kenschetst 'dan ook geheel den adel lijken man, die weinig achting toont voor de gegoede burgerij. Waarom anders toch zouden officieren niet mogen huwen met dochters van fatsoenlijke bakkers? Moeten de Delftsche Kiezers den man in de Kamér terugbrengen, van wien de Hagenaars niet meer gediend wilden zijn? De heer NIERSTRASZ is ook gepensioneerd- zeeofficier, dus zoude Delft vertegenwoordigd worden door twee gepensioneerde zeeofficieren! En dat een grootendeels landbouwend district. Dat ware toch om er luidkeels over te lachen. Neen dat ware te dwaas, vooral nu een in het district wonend man, die algemeen bekend en geacht is, met het volk leeft en de behoeften van het platte land kent, nuDr. C. J. VAILLANT zich de candidatuur weder heeft laten welge vallen. Dr. VAILLANT nu weet wat een belang geheel Delfland heeft bij den Nieuwen Water weg, welke nooit op iden steun van den gepen sioneerden-zeeofficier mocht rekenen, die veeleer het hoofd schudde èn van mislukking sprak en deze voorspelde.De feiten doen nu wat anders zien en de kiezers, die dat groote werk met kracht willen bevorderendoen beter VAILLANT dati DE OASEMBROOT te steunen. Vlaardingea, Maassluis en Schiedam hebben groot belang by den Nieuwen Waterweg voor de scheepvaart, en het platte land geniet groot voordeel door de gemakkelijker waterloozing. Behalve de belangen van den Nieuwen Waterweg van Rotterdam naar Zee moeten wij ook nog de aandacht vestigen op de Spoor- wegbelangen van ons district. In het wets ontwerp, door eenige leden van de Tweede Kamer voorgesteld, kwam de spoorweg van den Hoek van Holland naar Rotterdam voor en door de tegenkanting van de leden der conservatieve partij, waaronder Jonkheer DE CASEMBROOT zich bij verkiezing moet scharen, kon dat ontwerp zelfs niet in behandeling komen; voor onbepaalden tijd werd de beraad slaging daarover uitgesteld. Het tegenwoordig Ministerie schijnt ook een ontwerp tot aanleg van Staatsspoorwegen te zullen voorstellen en dat aan den Raad van State verzonden te heb ben, doch zoo de dagbladen' goed zijn ingelicht en wij hebben geen reden daaraan te twij felen ook omdat het niet is tegenspraken zoo komt die voor ons district zoo hoogst be langrijke spoorweg daarin niet voor. De liberalen, dat is de partij voor Dr. VAILLANT, willen dus een groot deel van het Westland, Maassluis en Vlaardingen met het groote spoorwegnet verbin den en de conservatieve partydat is die voor Jonkh. DE CASEMBROOT, wil die belangrijke gemeenten dat voordeel vooralsnog niet schenken, en wat dit zegt in den tegenwoordigen tijd, zullen wij wel niet behoeven te betoogen. Voor de belangen van Handel, Nijverheid en Vis- schery, is "een spoorweg een levensbehoefte. Ook om het verkrijgen dier verbinding te ver zekeren, is het dus geraden «en man van vooruitgang en met de opgenoemde belangen bekend, dat is Dr. VAILLANT te verkiezen, liever dan Jonkheer DE CASEMBROOT, die als vriend van de Regeering, hare voordracht steunende, het aanleggen onzer zoozeer ge- wenschte spoorweg voor lange jaren op den achtergrond stelt. Hierbij komt nog dat militairen steeds meer dan anderen alleen het oog op de militaire belangen gevestigd hebben en die komen toch niet altijd met de belangen der bevolking overeen. Er vallen jaarlijks vrij wat jongens in de loting; waarlijk niet tot bevordering van hun eigen belang. De tegenwoordige Ministers nu hebben eene wet ingediend om nog 2 k 3000 miliciens meer in dienst te laten treden. Als gij nu den Jonkheer DE CASEMBROOT kiest, die deze Ministers natuurlijk gelijk moet geven, dan zal in het aanstaande jaar in uwe gemeente wellicht niemand meer vrij bij de loting zijn. Weet dus wel wat gij doet Overweeg dit alles voor uw stembiljet in te vullen en doe zooals zoovelen die Dr. VAILLANT, een man bekend, geacht en bemind in het district, met hun ver trouwen vereeren. VELE KIEZERS. Evang. Xiuth. Kerk. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Lienden, W. van den Bijtel, te Montfoort. Kratingen, F. C. van der Horst, te Gorinchem. Zevenhoven, J. J. Buijs, te Hoevela ken. VrieienveenJ. E. Steenbakker Morilyon Loysen, te Ond-Beierland. Noordeloos, J. F. F. van den Hamme, te Polsbroek. Bedankt: voor Brammen c. s. en Gramsbergen, C. A. Renierte Bergschenhoek. SneekP. Huet, teDirksland, Groningen, M. Sjoers, te Oppenhuizen.— Amsterdam, P. Bartstra, te Klundert. Aangenomen: naar Woudsend, J. Montagnc, te 's Gravenland. Het Prov. Kerkbestuur van Noord-Holland heeft aan den heer W. Vester, pred. te Hoogerwoud, op verzoek eervol emeritaat verleend. Aangenomen: naar Kampen, J. A. H. Miclielsen, te Zierikzee. Chr. Ger. Kerk. Beroepen: te Dirkshorn, L. Lindeboom, te Zaandaa.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2