A0. 1875. Vrijdag 4 Juni. Jé. 3655. Tersoiijiit iapUjts, Épzoirf Dinsiai. BiiMaiMa Bericllen. Bimieiilanilstlte Beriehten. Negen en Twintigste Jaarjraujr. COURANT. A.I10NNËMBNTsrnijb, per kwartaal1.85. Franco per post, door het geheete Rijk - 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BUREAU; MARKT, E, 134. Advertentieprijs: van 1—10gewoneiegels, 100. Iedere gewone legcl meer. - 0.10 DaicMAAL plaatsing Wordt tegen tweemaal berekend. FRANKRIJK. De constitutioneele commissie heeft den 1 dezer het onderzoek betreffende het wetsont werp nopens de verhouding der openbare machten geëindigd. Behalve het reeds aange nomen amendement, volgens hetwelk de bijeen roeping der Kamers voor de regeering ver plichtend wordt gesteld, wanneer een derde gedeelte der leden van iedere Kamer zulks eischt, heeft de commissie nog eene door den heer Picard voorgestelde bepaling aangenomen, volgens welke de beide Kamers zich rechtens en onmiddellijk zullen vereenigen, voor het geval dat de President der republiek komt te overlijden of zijn ontslag neemt. Ook art. 7 is in dezen zin gewijzigd, dat de oorlog slechts door het hoofd van den staat kan worden ver klaard, met toestemming der beide Kamers. Tegelijkertijd is hierin eene bepaling opge nomen omtrent de verdragen, deze moeten aan de goedkeuring der wetgevende macht onder worpen zijn vóórdat zo van kracht zijn. De minister Buffet moet zeer ontevreden zijn over het besluit der commissie, omtrent de terug brenging op een derde, van het getal kamerleden dat noodzakelijk is om de bijeen roeping der Kamer te eischen. Hij moet voor nemens zijn de kwestie van vertrouwen te stel len. Het rechter-centrum hebben wij giste; en ten onrechte zich voor de scrutin de liste laten verklaren, dit moet. zijn de scrutin ff arron dissement. D UIT S C IIL A N D. Koning Oscar II van Zweden is den 2 dezer ten 9% ure van Berlijn naar Dresden vertrokken. Het afscheid tusschen hem en Keizer Wilhelm was allerhartelijkst. Laatstgenoemde heeft den vorigen dag persoonlijk aan den Koning den keten der Ilohenzollernsche Huisorde over handigd. Zooals men verwachtte, is uit de beide Huizen van den Landdag te Berlijn eene com missie benoemd, om door eene wederzijdsche toenadering eene volledige overeenstemming tusschen hen, betreffende het wetsontwerp op het beheer van de gelden en goederen der Katholieke gemeenten, tot stand te brengen. Die commissie heeft jl. Maandag hare eeiste zitting gehouden. Krachtens eene ministerieele beschikking van 27 Mei jl., is het houden van jubiic- processies in geheel Beieren verboden, wegens het verzuim der aanvrage van het vereischte placelum reghm daartoe door de bisschoppen. BEIGIE. Latere berichten bevestigen de schandelijke mishaudelingea waaraan 0 inwoners van Brussel Zondag te St. Nicolaas blootstonden. Vijf van hen werden vreeseljjk toegetakeld, zoodat aan het station geneeskundige hulp moest ingeroepen en zij te Brussel per rjjtuig naar hunne woniug moesten worden vervoerd. De clericalen zeggen dat zij zich aan oneerbiedige handelingen schuldig maakten, de liberalen dat zij geen aanleiding tot rustverstoring gaven. Do slachtoffers der clericalen behooren tot een vereeniging van wei klieden, die van de wekelijks afgezonderde gelden een uitstapje door het binnenland deden. Den 1 Juni kwam een 2 5 3tal leerlingen van het Athenaeum te Antwerpen een stoet geestelijken tegen, die het heilige sacrament droegen; een hunner vergat zijn hoofddeksel af te nemen, waarop hij door eenige visch- vrouwen werd uitgejouwd <en beschuldigd van op de hostie te hebben gespuwd. De vrouwen groep groeide aan en bij haar voegden zich eeEige zoogeuaamden stokslagers, die zich voor de deuren van het Athenaeum vestigden om de leerlingen het uitgaan te beletten. De politie kwam deze echter te hulp; en hoewel tot des namiddags eene menigte 'volks op de been bleef, zjjn er geen slagen of verdere ongeregeldheden voorgevallen. ZWITSERLAND. De kantonnale regeeriug van Bern heeft thans geantwoord op de vraag van den Bondsraad, betreffende de verbanning der afgezette Katho lieke priesters in den Berner Jura. Ofschoon het stuk nog niet is openbaar gemaakt, ver klaart de Berner correspondent van het Journal ie Oenève omtrent den hoofdinhoud het volgende te kunnen mededeelenDe kantonnale regeering houdt zich aan haar beginsel, dat elk kanton binnen zijn grondgebied uitsluitend bevoegd is in zaken van politie. Zij erkent derhalve geen inmenging van de bonds-autoriteit in de zaak der genoemde priesters. Wat betreft de vraag, wanneer voor hen de verbanning zal eindigen, hieiop is het antwoord; dat dit niet kan ge schieden voordat de wet op de particuliere godsdienstoefeningen is aangenomen. Het ont werp dier wet is nog niet gereed, en kan bij den groeten raad eerst in de zitting van Augustus worden ingediend. Wordt het aldaar aangenomendan moet het nog aan de volks stemming worden onderworpen, zoodat er in alle geval vóór September of October geen sprake kan zijn van de verbanning te doen eindigen. SPANJE. Men verzekert, dat het ministerie geenszins voornemens is, om de constilutie.te decreteeren, maar de beslissing daaromtrent aan de Cortes zal overlaten. EERSTE KAMER. Zitting van 2 Juni. In de zitting van heden zijn verschillende ont werpen aangenomen, waaronder dat tot ver- hooging van hoofdstuk V (boringen in de Zuider zee en golfbieker Noordzeekanaal) waarbij de Minister Heemskerk heeft herhaald, dat door dat ontwerp niets geprejudicieerd wordt omtrent de droogmaking der Zuiderzee. Het wetsont werp tot voorziening tegen hondsdolheid heeft aanleiding gegeven tot uitvoerige ontwikkeling hunner bezwaren door verschillende sprekers, waarop de Minister heeft geantwoord. Het ont werp werd aangenomen met 19 tegen 8 stemmen. De muntwet is nog alleen overgebleven. Het eindverslag daarover zal heden avond inkomen. SCHIEDAM, 8 Juni 1875. Er wordt hier in het Kiesdistrict verspreid, dat jhr. F. de Casembroot de Gouver neur geweest is van Z. K. II. den Prins van Oranje. Dat is niet waar. De Gouverneur van den Prins was de Kolonel jhr. E. A. O. de Casembroot. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schiedam, zitting van 31 Mei 1875. Afwezig de heeren J, T. Beukers, T. H. B. Snijders en A. M. F. van Deventer. 1. Resumtie der notulen van de vergadering van 23 April jl. 2. Mededeeling der ingekomen stukken. 3. Wordt besloten aan den Raad van Ad ministratie der Holiandsche IJzeren Spoorweg maatschappij bij adres te verzoeken de treinen nos. 7, 8, 11 en 18 ook gedurende de aan staande zomerdienstregeling aan het station alhier te doen stoppen en afschriften van dat adres op te zenden aan den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten te 's Gravenhage en aan den Gemeenteraad alhier met verzoek om ondersteuning. Bij de vei kiezing van een lid voor de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Nijme gen voor de buitengewone vacature, ontstaan door het overlijden van jhr. J. A. C. A. van Nispen van Sevenaer, is gekozen de heer Raphael van Nispen van Sevenaer met. 1176 van de 1227 geldige stemmen. Sedert onze vorige opgaven zijn nog tot candidaten voor het lidmaatschap voor de Tweede Kamer gesteld door de Roomsch Katholieken te Rotterdam, mr. J. G. de Bruijn; door die te Leiden, de heer Otto baron van Wassenaar van Catwycken door die te 's Hage, mr. W. Wiutgens, welke laatste echter voor de candi- datuur van die pat tij heeft bedankt; door de kiesvereeniging i.Nederland en Oianje" te Utrecht, de heer J. Wolbers; Recht voor allen" te Zutfenjhr. F. J. van Nispen; de R. K. kiesvereenigiug s Recht voor allen" te Oldenzaal, de heer J. Oorver Hooft. De heeren A. Brummelkamp en C. Mulder ontvouwen in de £rov. Overijselsche Ct. de redenen waarom zij de caudidatuur van mr. J. W, Gefken niet kunnen ondersteunen. Daarin geven zij voornamelijk te kennen dat zij tegen den persoon van den heer Gefken niets hebben, maar deze caudidatuur niet kunnen onder steunen omdat zij zichzelven willen en moeten gelijk blijven overeenkomstig de gedragslijn, die

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1