Terstlljnt iaplljis, iltiezonJeri Dinsöai BnltenlaiSsclie BariclilBi. Binsenlaiilsslis Berlcllen. A". 1875. Zaterdag 5 Juni. JiS 3656. IV eg-o u. en Twintigste Jaargang. COÜRAIT. Abonnementsprijsper kwartaal1.85. Franco per post, door het geheele Rijk - 2.50. Afzondei lijke nommers- 0.10. 1 BVBËAVi 91ARKT, JB, 124. DUITS CIILANl). "Volgens de Nordd. Allg. Zeitnng heeft de Koning van Zweden den i dezer in een toost den Keizer zijn dank betuigd voor de bewijzen van vriendschapdie hij had ontvangen. Hij hoopte, dat de militaire broederschap tusschen de Duit- sche en Zweedsche legers steeds inniger zou worden en met de eensgezindheid van beide volken hand aan hand zou gaan. Keizer Wilhelm heeft aan den heer Thiers een bijzonder kostbaar geschenk gezonden, een uitgaaf namelijk der wei ken van Frederikden Groote, die in een aantal banden groot folio, expres voor den Keizer gedrukt zijn. Men verwacht, dat liet Huis van Afge vaardigden zich, op voordiacht der gemeen schappelijke commissie, zal vereenigen met al de wijzigingen, die door het Heerenhuis in het wetsontwerp, betreffende het beheer van de geiden en het vermogen van de Katholieke kerkgemeenten, gebracht zijn, uitgezonderd met ééne, welke het voorzitterschap bij het keikbestuur betreft. Eerstgenoemd Huis wil namelijk het benoembaar stellen van den pastoor voor die betrekking uitsluiten, terwijl het laatste Huis daaientegen bedoeld voorzitter schap aan dezen uitsluitend wil opdiagen. De Beichs-Ans. van 1 Juni zegt, met betrek king tot het door lord Derby den \origen dag in het Hoogerhuis van het Britsche parlement gesprokene, het volgende: Dat de vermeerdering der kaders van het Fransche leger inDuitsch- land bezorgdheid heeft verwekt, is waar. Die bezorgdheid heeft echter niet in de verste vei te tot oorlogzuchtige besluiten of zelfs tot over wegingen van dien aard in Duitschland geleid,- en volstrekt heeft het niet in de bedoeling van de Duitsche rijksrcgeering gelegen, om eene schorsing der leger-reorganisatie aan de Fransche regeering te stellen. De gedachte aan het nemen van een dergelyken maatregel is bij de Duitsche rijksregeering niet opge komen en derhalve ook niet door haar in over weging genomen." ERANKRIJK. De Nationale Vergadering heeft het wetsont werp, waarbij de opcenten op sommige belastin gen verhoogd worden," ook die op het zout, aan genomen. Slechts met een paar artikelen is een uitzondeiing gemaakt. De minister van financiën heeft in de bijeen komst met de begrotingscommissie verklamd, dat de directe belastingen in de eerste 5 maanden 34 millioen meer opgebracht hebben dan de raming was. Hy hoopte, dat de opbrengst nog zou toenemen, zoodat het niet noodig zou zijn gebruik te maken van de 80 millioen, door de Fransche bank voor te schieten. De Jïêpul'ligtie Franpaise meent te kunnen bevestigen, dat de Belgische regeeriDg opnieuw hetzij in den vorm van een nota, hetzij in dien van mondelinge meedeeling van den Duitschen gezant aan den minister vnn buitenlandsche zaken vertoogen heeft ontvangen van de Duit sche Regeering betreffende de jubel-processies- de aandacht, van de Belgische regeering zou zijn gevestigd op deze manifestaties, die een vijandig kaï akter dragen tegen een bevriende mogendheid en georganiseerd zijn door het episcopaat.. De bewering van eenige dagbladen, dat de President Mae-Mahon minder zou vasthouden aan de kwestie omtrent de scrutin d'arrondis sement dan de heeren "Buffet en Dufauie-, wordt formeel gelogenstraft. Charles de Rémusat is ernstig ongesteld. Emile Olllvier, de bekende minister onder Napoleon, wiens coeur léger een gevleugeld woord is geworden, is bezig de drukproeven te conigeeren van een weik, waarin onthul lingen vooi komen, die, naar de schrijver zich voorstelt, een algeheele omkeering in de open bare meening zullen teweegbrengen. STAK JE. Een nieuw decreet van generaal Quesada legt eene pvoportioneeie belasting van 400 tot 5000 realen op de inwoners van Navarre, de Baskische provinciën en die van Rioja, welke als Carlistisch gezind bekend staan. De Car- listisch gezinde dorpen moeten bovendien bin nen een zekeren termijn levensmiddelen voor het leger bezorgen. Te Estella heeft dit bevel natuuilyk de verontwaardiging hevig gaande gemaakt. Eenige kleine benden, die trachtten de Ebro over te trekken, zijn tei uggeslagen en tot nabij Ilaro door de regeringstroepen achtervolgd. Bij de jongste stieieugevechteninMadiid zijn twee menschen gedood en twee gekwetst. SCHIEDAM, 4 Juni 1875. Z. M. de Koning woidt Zaterdag 12 dezer van het Loo in de residentie terugverwacht. Door het Depai tement van Financiën is mededeeling gedaan van de volgende opgaven der op 31 Mei 1875 in de onderstaande entrepot's aanwezige hoeveelheid mwe suiker: Amsterdam16,842,616 kilogr. Rotterdam10,155,916 Schiedam104,358 Dordi echt Middelhui g31,285 Totaal 27,134,175 kilogr. Advlrtentxebrus: van 110 gewone regels, 1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. EERSTE KAMER. Zitting van 3 Juni. De Eeiste Kamer heeft in hare zitting van heden avond de muntwet, waaromtrent de commissie van rapporteurs haar eindverslag heeft uitgebracht, aan de orde gesteld op morgen voormiddag te 11 uren. De Minister van Oorlog brengt ter alge- meene kennisdat de, jongelingendie bij het instructie-bntailjon voor den dienst bij het leger in -Jost-Indie worden opgeleid, niet meer gedurende dén jaar als sergeant tot hunne practische- opleiding bij de regimenten infanterie- zullen worden gedetacheerd, doch, na een tweejarig, verblijf bij genoemd batailjon, onmid dellijk hunne bestemming naar Indie zullen volgen. De Minister van Oorlog zal zich dezer dagen naar Utrecht begeven tot het houden van inspectie over de forten enz. - Sedert onze vorige opgaven zijn nog tot- candidaten voor het lidmaatschap voor de Tweede Kamer der Staten-Generaai gesteld, door de anti-revolutionairen te Almelo, mr. A. baron Mackaydie echter voor deze candidatuur heeft bedankt, waarna opnieuw door hen gesteld is prof, B. J. Gratama; de Roomsch Katholieke kiesvereenigingen »De Eendracht" te Utrecht, mr. N. P. J. Kien en »Regt voor allen" te Gouda, dr. A. ICuyper; de kiesvereeniging te Brurnmen, mr. J. H. Geertsema; »De Grondwet" te Roermond, Jhr. mr. P. M. F. van Meeuwen; baron C. A. de Bieberstein heeft bij circulaire aan de kiezers in het kiesdistrict Maastricht bekend gemaakt dat hij zich weder verkiesbaar stelt. Deor een inzender in de if. Bott. Ot., die de verkiezing in het hoofdkiesdistrict Delft bespreekt, wordt o. a. opgemerkt dat de ge dragslijn der ïegeeiing, in zake het onderwijs, van den afloop der verkiezingen afhangt De vaart, die de schoolbeweging zal nemen, zoo wordt gezegd, hebben de kiezers in handen. Zij zullen beslissen of het ministerie den vlieger zal oplaten, dan dien zal laten nederglijden, Daai om is de verkiezing op aanst. Dinsdag van. zoo uitstekend gewicht. Vooial ook voor het district Delft, dat zoovele vurige voorstanders telt van goed openbaar onderwijs. De heer de Casembroot (de candidaat der ultiamontanen en van de conservatieven die roet hen heulen), zal niet onze openbaie gemengde school opentijk afbreken, maar, waar hij dit bcdchtclijh kan doenzal bij dit niet nalaten. Het stuk eindigt met alle kiezers, die de vrijheid liefhebben en het geluk hunner kinderen als het hoogste goed beschouwen, tot ttouwe opkomst bij de stembus aan te sporen en de heer C. J. Vaillant te kiezen, die aan kerkdijken overmoed geen voet zal geven, maar dien met kracht zal weten te weerstaan. In de den 1 dezer gehouden trekking "tier loterij-leening 1869, Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, zijn de volgende 20 seriën uit- gctiokken810, 6206, 6404,4002,2930,7019, 3821, 3154, 2337, 7021, 4494 4883 5796, 2156, 1084 3369 2362 3702 4052, 69.3. Het standbeeld vau Thorbecke zal naar het Vaderland mededeelt, geplaatst worden op liet Kaas- of Regulieisplein, met de voor zijde naar de Heerongracht en niet op de

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1