BULLETINS A0. 1875. a and a 5 7 Juni. 3657. VERKIEZING TWEEDE KAMER. Kennis ge vin gé DE CANDIDATES Dr. C. J. VAILLANT. EiueDlaMsGlie Bcflcltei IVegën en Twiatig-ste Jaargrana:. Daaitoe uitgenoodigd, is de uitgever bereid, evenals bij vorige gelegenheden, aanstaanden Maandag avond het gewone nommer, dat Dinsdag avond zoude uitkomenin het licht te doen verschijnen, wanneer Maandag morgen vóór twaalf ure, door het inkomen vauadver- tentién daartoe de wenschelijkheid blijkt. Woensdag 9 dezer ten 3 en 6 ure zullen verkrijgbaar worden gesteld betrekkelijk den alsdan bekenden uitslag dei' verkiezingen, Elk der Bulletins zal voor de geabonneerden gratis en voor de niet-geabonneerdeu tegen 10 cents aan het Bui eau verkrijgbaar zijn. Schiedam, 6 Juni 1875. De Uitgever. Dinsdag verkiezing voor de Tweede Kamer der Slaten-Generaal. Nóg een enkel woord over de candidate» die zijn voorgedragen. Wien moeten wij kiezen? Van den Generaal von Wrangel auf Linden- berg zullen wij niet veel zeggen. "Wij kennen den persoon slechts weinig; doch hij is een ij vei ig, tegenstander van de "Volksschool,en wordt als zoodanig door een der clericale partijen aan bevolen. Hij kan dus de candidaat van de zoo- danigen niet zijn, die hunne kinderen naar school zenden niet om ze op te voeden tot ge dweeë dienaren van eenigc kerkelijke drijvers, maar tot ontwikkelde verstandelijk, zedelijk en godsdienstig-ontwikkelde meuschen, tot nut tige leden van de samenleving. Een zeer zonderlinge candidatuur is echter die van jhr. de Casembroot. Is dan de conserva tieve partij zoo arm aan mannen, dat zij tot een weinig beteekenenden 's Gravenhaagsehen jonkheer de toevlucht moest nemen? Jhr. de Casembroot heeft met onderscheiding op 's lands vloot gediend. Wij begrijpen echter maar niet» waarom men zeeofficieren, die ge toond hebben goede vechtersbazen te zijn met alle geweld in de Tweede Kamer wil brengen. Vechtmajoors en vecht-schouten bij nacht zijn elders beter op hun plaats, k Ook is het zeer vreemd, dat wij juist hier in ons kiesdistrict door vlootvoogden moeten ver tegenwoordigd worden. "Wij die van de murine al machtig weinig merken, die daarbij niet meer belang hebben dan ieder ander Neder lander, moeten juist twee marine officieren als afgevaardigden hebben? De conservatieve party heeft voor ons district niet veel respect. Wij zijn dom genoeg, zoo meent men, om ons een paar lui te laten opdringen met wie wij ons door geen enkelen band verbonden gevoelen. Ons kiesdistrict is een geschikt toevluchtsoord voor zeelieden, die wel eens gaarne een baantje aan den vasten wal hebben willen. Vroeger is Jhr. de Casembroot afgevaardigde geweest voor den Ilaag, Toen bleek het hoe weinig hij op de rechte plaats was. In gewone omstandigheden deod hij niet veel anders dan hetgeen hem gezegd werd. De man begreep klaarblijkelijk niet machtig veel van de zaken en liep aan den leiband van den heer Heemskerk en anderen. Wanneer hij echter nu en dan eens met een eigen denkbeeld voor den'dag kwam, dan maakte hij zich belachelijk. Zoo heeft de jonk heer zich eens zeer uit de hoogte uitgelaten over bakkersdochters. Met zulke schepsels mocht een officier niet trouwen 1 Dat was beneden de krijgsmans eer. 't Is vieemddat de schout bij nacht liet nu toch maar niet beneden zijn waardigheid acht om door ons, die toch bijna allen van het aiet adellijke slag van bakkers en sooi tge- lijke lieden zijn, in d$ Tweede Kamer gebracht te worden. Doch nog eens hoe komt de conser vatieve partij er toe zulk een man hier candidaat te stellen? Laat hij met zijn soldaten vooroor- deelen naar den Haag of een dergelijke stad gaan, daar is men er wellicht mede gediend, hier niet. Doch wat nog erger is, de schout bij nacht heult blijkbaar met de Ultramoutauen. In schoolwetzaken is hij niet te vertrouwen. Als de heer Heemskerk goedvindt onze volksschool te benadeelen, dan zal de schout bij nacht het ook goed vinden. Wij willen een zelfstandig man, die bait heeft voor onze bijzondere be langen, die getoond hoeft veel voor het volk over te hebben en zulk eeu man is de heer Casembroot niet, zulk een man is dr. Vaillant. Wie zal ons kunnen tegenspreken, wanneer wij beweren, dat hij in zijn vak en in school- zalten een bekwaam man is, dat hij volkomen hekend is met de bijzondere behoeften van ons distinct en dat bijwaar liet de belangen van het Vaderland geldt, aan elke zelfzucht vreemd is. Vast overtuigddat wij niet in het minste overdrijven, wanneer wij dit van hem beweren, geven wij met vrijmoedigheid den raad op bei de stembriefjes (blauw en wit) te plaatsen den naam van EERSTE KAMER. Zitting van 4 Juni. In deze zitting is de muntwet aangenomen met 19 tegen 6 stemmen. SCHIEDAM, 5 Juni 1875. Het bestuur van de Ultramontaansche kiesvereeniging nde Grondwet" beveelt in een strooibiljet Jhr. de Casembroot aan o. a. omdat i/hij bereid is om aan bill ij ke grie ven van de voorstanders van het Bij zonder Onderwijs tegemoet.te k o m e n." Men begrijpt wat deze woorden beteekenen in den mond van het bestuur eener Ultramon taansche kiesvereeniging. Ook houde men in het oog, dat het bestuur dit zegt na eerst met den heer de Casembroot geconfereerd te hebben. Het Vad. de candidatuur van Jh". de Casembroot besprekende, zegt o. a.»Wij kennen den heer de Casembroot uit onzen Ge meenteraad, en daar is hij in den regel homogeen met zijn Ultramontaansche coufières. Aan hem hebben wij o. a. het geïmproviseerde voorstel tot verhooging van de schoolgelden aan de II. Burgerschool te danken. De onderstelling is met te gewaagd, dat hij door verhoogd schoolgeld wilde voorkomen, dat de bevolking der II. Burgerschool al te democratisch werd. Want zooals bekend is do democratische allures der kleine burgerij zijn Jhr. de Casem broot tot groote ergernis." Voigens officieele opgave in de St.-Ot. van heden, zijn in de maand April in deze gemeente geboren 82 kindeien, waarvan 44 van het mannelijk en 38 van het vi ouwelijk geslacht; levenloos aangegeven 1 mannelijk; o vei leden 56 personen, waarvan 27 mannelijke en 29 vrouwelijke; gehuwd zijn 44 paren. Naar wij vernemen heeft het Z. M. den Koning behaagd het beschermheerschap te aan vaarden der Voieeniging van Officieren van Schcrpschulterskorpsen^n Nederland. Sedeil onze vorige opgaven zijn nog tot candidatcn voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal gesteld: door bet anti-schoolwetverbond te 'sllage, nuf. J. W. Gefken en door de Christelijk Historische richting aldaar de heer Esser'; de R. IC. kies- veiecuiging »Rogt voor allen" te Amsterdam, de heeien G. J. C. van Reenen, E. 's Jacob en rar, J. W. Gefken; de liberalen te Nij- U/» COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal1.8a. Franco per post, door het gehecle Rijk - 2.50. Afzonderlijke nominees- 0.10. BUREAU: MAltRT, E, 13A Advertentieprijs: van 110 gewone regels, 1,00. Iedere gewone ïegel meer- 0.10 Driemaal plaatsing woidt tegen tweemaal berekend. De Burgemeester en Wethouders van Schiedam, In annmeiking nemende dat voor zooveel bekend, geene nadere verdachte gevallen van hondsdolheid zich in naburige gemeenten hebben voorgedaan; Brengen bij deze ter kennis van ingezetenen, dat liet bij' kennisgeving van don 10 Apul jl. uitgevaardigde verbodbetielTende het lodoopen van honden op den openbaren weg, zonder voorzien te zijn van een muilkorf, met heden wordt OJ? GEILE PUN. Gedaan te Schiedam, den 5 Jiuiij 1875. JBiuyemeesler en IVelhouders voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretarie, A. \V. MULDER. O O t f

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1