Imemiei Wiff entTII 1*1 Dr. C. J. VAILLANT. I. W. I. EOELANTS, Notaris te. S c li i e (1 a 111 megen. mr. "W, Francken" N. Gz.; de anti- i evoluiiuuairen te Dordrecht, mr. L. W. G. Keucheniusdóór het bedanken van mr. W. Thorbecke voor de candidatuur te Alkmaar is aldaar baron van Pallandt tot candidaat ge steld; Vooruitgang" te Beverwijk heeft be sloten, niettegenstaande het bedanken door di'. C. G. van Reeken, toch die candidatuur te handhavenhet U'tr. Dagil. zegt, dat de heer Bastert niet alleen candidaat is der liberalen, maar ook krachtig ondersteund wordt door het conservatieve element; de heer Wolbers is de candidaat der anti-revolutionairen, de heer Kien die der Katholieken. Den Haag. De Geneeskundige Raad hield gisteren alhier zijne openbare zomervergadering, waarin o. a. werd besproken het rapport der Commissie (de heeren dr. Evers, dr. Vaillant en dr. Bosscha), om onderzoek te doen, naai de opleiding van onderwijzers in de gymnastiek. Het denkbeeld van het oprichten van eene enkele normaalschool heeft de Commissie laten varen, omdat het hoe aanlokkelijk ook, op aanmerkelijke, schier onoverwinnelijke bezwaren stuitte, waaronder vooral gold dit, dat met het oog op de geringe financieele vooruitzichten van een gymnastiek-ondenvijzerde ouders zich voor dergelijke opleiding groote kosten zouden moeten getroosten. Als gemakkei ijker uitvoerbaar en tevens grooter voordeelen opleverende werd door haar aanbevolen aan iedere normaalschool door een deskundige aan de kweekelingen, die zich voor het geven van onderwijs in de gym nastiek voorbereiden, anatomie en physiologie te doen onderwijzenvoor zoover zij dit be hoeven. Uit de hierover gevoerde discussie bleek, dat men het denkbeeldder commissie toejuichte. Men stemde volkomen met haar in dat eene afzonderlijke normaalschool èn slecht bezocht zou worden èn niet aan het doel beantwoor den zou. Uit de nadere toelichting van den heer "Vaillant bleek vooral het doel van het voorstel. Er werd mede beoogd om in verschillende plaatsen aan de daar gevestigde scholen tot opleiding van onderwijzers, deskundigen te benoemen, belast diet het gymnastisch onder wijs,. waardoor dat onderwijs rneer algemeen zou worden genoten. Eene raming van kosten had de commissie niet opgemaakt, doch algemeen werd het wen- schelijk geoordeeld de kosten door het Rijk te doen dragen, vermits slechts enkele normaal scholen gemeente-inrichtingen zijn. Naai- aanleiding eener vraag door een der leden of de gymnastiek-examens voldoende be wijs hebben gegeven, dat de candidaten de ver- eischte bekwaamheid in zich vereenigen werden door den heer Vaillant zeer gunstige verklaringen afgelegd. De indruk dezer examens was, dat de wijze waarop bedoeld onderwijs wordt verstrekt en de wijze waarop het examen werd afgenomen, grond opleverden voor de onderstelling, dat de candidaten de geschiktheid bezaten en voldoende kennis van anatomie en physiologie hadden. Was het, teneinde binnen de grenzen van haar mandaat te blyven, de aanvankelijke be doeling der. Commissie om de kweekelingen der normaalscholen in de gymnastiek te doen onderwijzen, op advies van den heer Patijn werd het voorstel in dien zin gewijzigd dat eenvoudig de gelegenheid wordt gegeven tot het ontvangen van onderwijs in de gymnastiek. De Commissie, zag echter geen bezwaar in de wijziging, te eer omdat het hygiënisch belang van het onderwijs er zeer door zou winnen. Met algemeene stemmen derhalve besloot de Raad ten slotte zich, tot 'de Regeering te wen den, met het verzoek, dat aan de verschillende normaalscholen, door deskundigen onderwijs worde gegeven, in anatomie en physiologie, voor zooverre de kennis dier wetenschappen noodig is voor1 aanstaande onderwijzers in de gymnastiek. Lelden. De jaarlijksche vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche letterkunde alhier, zal dit jaar wegens de academische feesten niet op den derdenmaar op den vierden Donderdag der maand, en dus op 24 Juni gehouden worden. De feesten, door het studenten-korps te geven, ter viering van het 300jarig bestaan der Hoogeschool, zullen in de volgende orde plaats hebben: Maandag '14 Juni. Plechtige uitreiking van een vaandel aan het Leidsche studenten-korps. Afhaling der reünisten, ten 1 ure. Ver welkoming door den praeses van het studenten korps, in de concertzaal. Toespraak tot oud-studenten en studenten, door prof. N. Beets, in het feestlokaal. Opening der nieuwe sociëteit Minerva en receptie. Dinsdag 15-.Juni. Matinée op het feestter rein. Gecostumeerde optocht, voorstellende de Leidsche Hoogeschool, vertegenwoordigd in hare groote en merkwaardige mannen. Concert op het feestten ein. Woensdag 16 Juni. Receptie van Prins Willem I op het feestterrein. Diner der reünisten in het feestgebouw. Donderdag 17 Juni. Matinée musicale, te geven door het gezelschap Arena Studiosorum, op Zomerzorg. Vauxhall en bul, te geven door de sociëteit Minerva, op het feestterrein. Vrijdag 18 Juni. Fancy-Fair, te geven door het gezelschap Doctrina, op het feestterrein. Venetiaansehe gondelvaart met muziek en vuur werk op het Galgewater en concert aan de Vink, te geven door de Studenten-IJsclub. Zaterdag 19 Juni. Matinée musicale, te geven door het gezelschap India Oiientalis, ten voor- deele der gewonden te Atsjin, op het feest terrein. Vauxhall en bal, te geven door het muziekgezelschap Sempre Crescendo, in het feestlokaal. Middelburg. Aanstaanden Dinsdag wordt Z. K. H. Prins Hendrik alhier verwacht, tot regeling van den maildienst tusschen Vlissingen en Engeland. Ambt-Yollenliove. Gedurende de laatste 4 a 5 weken heeft er zulk een verbazende vermindering in de prijzen der boter plaats gehaddat thans, ongeveer f 16 per vat betaald wordt. Mijnheer de liedacleurl Heb de goedheid onderstaande regelen in uw blad op to nemen. De verkiezingsstrijd der laatste dagen levert voor den opmerkzamen waarnemer belangrijke feiten op. In de kiesdistricten 's Hage en Gouda zoowel als te Delft hebben de ziclx noemende Conservatieven candidaten gesteld. In het eerste district vereenigen do Liberalen zich met den ge stelden candidaat der Conservatieven mr. W. WINTGENS, die ruiterlijk voor zijn opinie in zake onderwijs uitkomt en voor den steun der Ultramontanen hartelijk bedankt. Te Gouda stellen de Liboralen mr. j. G. PATIJN candidaat, en de Conservatioven sluiten zich bij lien aan. Verschil van beginselen, 't was immers ook al lang bekend, belette ook de aansluiting van dezo beide partijen niet meer. En nu de houding der Conservatieven in hot district Delft 1 Van Liberale zijde is eenstemmig het oog gevallen op dr. VAILLANT, een man van beginselen, een bezadigd man, een man, die in de plaats zijner inwoning in de eerste gelederen staat, als er iets goeds tot stand ge bracht of in stand gehouden moet wordenoen man, die aan hetgeen hij op zich neemt, met weinig geévenaarden ijver zich wijdt; een ijverig voorstander en bevorderaar van goed degelijk onderwijs, gelijk immers ook de Conservatieve partij dat wil. Steunt zij, ziende op het prijzenswaardig voorboeld der bovengenoemde districten, dezen candidaat? Neen, maar zij kiest als zoodanig jhr. DE CASEMBRQOT, die als afge vaardigde van 's Ilagc door verwaten aristocrati- schen trots onmogelijk werd, en die zich wel heeft willen vernederen tot het houden van samen komsten met do hoofden der Ultramontaansclie partij, om van den steun dezer lieden verzekerd te zijn. Nudie steun zal hom ook niet verleend zijn zonder voldoende waarborgen, dat hij de belangen der Ultramontanen zal bevorderen! Kan nu zulk een afgevaardigde een onafhankelijk standpunt in de Tweede ICamcr innemen? En mag er ook maar één Kiezer zijn, hij noeme zich Conservatief of niet, die op zulk een afhan kelijk persoon zijn stem uitbrengt? Kiezers, conservatieve Kiezers in het district Delft! er wordt hoog spel met u gespeeld. Denkt aan 'silage en denkt aan Gouda, wanneer ge uw stom uitbrengt, en vraagt uzelven af wie de voorkeur verdient, de onafhankelijke, eerlijke Dr. VAILLANT, dien gij allen kent, of den u onbekenden Jhr. DE CASEMBROOT, die als afgevaardigde van den Haag onbruikbaar werd bevonden, en die zich, wie weet ten koste van welke onzalige toezeggingen, den steun der Ultramontanen heeft gekocht! Een Kiezer, die in deze dagen niet slaapt. NB. Men zegt, dat de Catholicken of liever de Ultramontanen liet plan om een Ultramon- taan tot Candidaat te stellen, hebben op gegeven, omdat zij zich te zwak gevoelden. Anders hadden zij met Jan. DE CASEM BROOT zeker geen samonkomsten gehouden 1 En daarom te meer eenparig gestemd op Bevallen van een Zoon, A. A. G. NOLET, geliefde Echtgenoote van "j. P. MEIJER Jzs. Schiedam, 5 Juni 1875. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onzen waarden Vader, den Heer HARMANUS VAN DER VALK, betuigen wij bij deze onzen dank. Schiedam, Uit aller naam 4 Juni 1875. C. VAN DER VALK. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van mijn waarden Broeder, den heer HARMANUS VAN DER VALK, betuig ik mijn hartelijken dank. J. VAN DER VALK. Schiedam, 4 Juni 1875. DOOR van: Vleit pas*nieuw gebouwde WONIN- GEV met ©PEN GBOKD en EK VEN, alle staande en gelegen bij* elkander aan de Groenelaan, in het Erankeland te Schiedam, kadaster sectie E, Nrs. 1500 en volgende tot en met 1509. Bij velling op Vrydag 11 alunij 1875, des voormid dags te elf ure, en afslag den volgen den dag, des avonds te 8 ure, beiden in het Verkooplocaal aan de Korte Haven te Schiedam; zijnde de goederen te be- zigtigen op "Woensdag en Donderdag, den 9 en 40 Juny 1875, des voormiddags van 8 tot des namiddags te 8 ure, op vertoon van een bewijs van toegang door genoemden Notaris afgegeven, te wiens Kantore nopens de koop- voorwaarden inlichting te bekomen is.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2