BULLETINS Dr. C. J. Vaillant. A0. 1875. Dinsdag 8 Juni. Jê. 3658. VERKIEZIÏÏG TWEEDE KAMER. Dinsdagmorgen. Bnlleilaniscte Berichten. Bioeilanlscle Bericltei Negen on Twintigste Jaargang. ABONNEMENTsrm.fi>, per kwnrtfinti.S5, Franco per post, door het geheele Rijk - 2.50. 'Afzonderlijke nommers - 0.10. BUREAU: HARKT, E, 124. AovEnTENTiEPnus: an 1 10 gewone regels. 1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Woensdag 9 dezer te 3 en 6 uren zullen verkrijgbaar worden gesteld betrekkelijk den alsdan bekenden uitslag der verkiezingen. Elk der Bulletins zal voor de geabonneerden gratis en voor de niet-geabonneerden tegen 10 cents aan het Bureau verkrijgbaar zijn. Schiedam, 6 Juni 1875. De Uitgever. Wij herinneren de Kiezers, dat er heden gestemd moet worden. Een ieder stelle den naam van Dr. C. J. VAILLANT op zijne stembiljetten. W\j behoeven' een Volksvertegenwoordiger,., die onze' belangen kent, niet iemand uit de aristocratische kringen van de residentie, dien men ons als het ware van buiten af schynt te willen opdringen. Jhr. DE CASEMBROOT is geneigd in zake het onderwijs den zin der Ultramontanen te doen, getuige het strooibiljet door de Ultra- rnontaansche Kiesvereeniging »De Grondwet" rondgezonden. De Heer VAILLANT* is de wakkere voorstander van onze Volksschool. Conservatieven als DE CASEMBROOT zijn ook de Nederlandsch gezinde leden der Conservatieve partij een doom .in het oog. Bij de stembus moet gewaakt worden door ieder die het wél meent met het" Vaderland, dat onze Nederland- sche Volksschool door de dienaren van het Vaticaan niet onder den voet gehaald worde. Op beide stembiljetten, blauwen wit, plaatse men dus den naam van DUITSCHLAND. De Staats-Anz. maakt de door Koning Wilhelm bekrachtigde wet, betreffende de op heffing der geestelijke orden en congregatiën in de Pruisische monarchie, openbaar. Krachtens eene aanschrijving van 'den minister van eeredienst, dr. Falk, aan de opper- presidenten der gezamenlijke Pruisische pro vinciën zullen in den loop van dit jaar de nog op volks- en middelbare scholen, alsmede op de hoogere meisjesscholen, in gebruik zijnde verouderde en ongeschikte leesboeken bij het onderwijs door nieuwe worden vervangen. In .verband met dien maatregel, welke vooral voor de „Katholieke scholen in Rijnland en "Westfnlen van groot gewicht is, hebben al de provinciale schoolcolleges dezer dagen eene zitting gehou den, om ile tot dat einde te doene voorberei dende stappen in overweging te nemen. De regeeiings-comnoissaris Schneider te Berlijn heeft, namens den jminister van eere dienst Falk, in antwoord op eene vraag van het Pruisisch schoolbestuur, verklaard, dat de regeering onmogelijk bepaald kan zeggen, wan neer zij met de wet op het onderwijs gereed zal zijn. Dit hangt van verschillende omstan digheden, o.' a. ook van de nieuwe provinciale organisatie af. In de eerstvolgende zitting van den Landdag zal de regeering eene wet op het hooger onderwijs indienenof zij dan echter gelijktijdig met die op het middelbaar en lager onderwijs gereed zal zijn, is nog onzeker. Uit Karlsruhe bericht men, dat de rege ring de oud-Katholieke gemeenten te Blumberg en Lottstatten erkend en dezen het recht ver leend heeft, oin van de aldaar bestaande Ka tholieke kerkgebouweni;en„iienoodigheden voor den eeredienst mede,gebruikt te maken. Gelijk tijdig heeft de groothertog de prebende te Bron den ann den oud-Katholieken pastoor Mazenek toegewezen. Het aantal van staatswege erkende oud-Katholieke gemeenten in Baden bedraagt nu 25dat der eerst voorloopig kerkelijk erkende is echter grooter. ENGELAND. "De jongste mededeeling van den Examiner en enkele andere dagbladen, t. w. dat de eerste minister Disraëli binnenkort het staats leven vaarwel zeggen en uit het kabinet treden zal, blijkt ten eenenmale ongegrond te zijn. Blijkens den Globe heeft het Britsche oorlogs schip Vulture in last gekregen, om zich naar de Oostkust van Afrika te-begeven, ten einde de herhaalde aanvallen, die aldaar kortelings nabij de kust van Somali, op schepen, varende onder Britsche vlag door zeeroovers hebben plaats gehad, krachtdadig te keer te gaan. Het Eastern Budget deelt een particulier bericht uit Caïro mede, luidens hetwelk de noodzakelijke verbeteringen aan het Suez- Kanaal in dit jaar eene buitengewone uitgaaf van minstens 30 millioen frs. zullen vorderen. Onder anderen zal, in het belang der scheep vaart, het binnenkomen te Port-Said, door verdieping van het vaarwater, gemakkelijker gemaakt, de haven aan het Timsah-meer ver breed en de kromming te Ramlej uit de weg geruimd worden. SPANJE. De Carlistische generaal Elio herstelt, zijn toestand boezemt geen ongerustheid meer in. Hij heeft zijn herstel te danken aan don Car'os.De officieele depêche aithans zegt: »Het langdurige en hartelijk bezoek van Zijne Majesteit heeft bij den doorluchtige zieke "eene gelukkige reactie teweeggebracht." Het gar nizoen van Astiganaga' ontruimde den voiigen nacht zijne stellingen en redde al zijn materieel, behalve dén kanon. Uit la Junquera wordt dd. 31 Mei ge seind: »Dezen nacht hebben de Carlisten drie rijke grondbezitters uit hunne huizen opgelicht en hen als gijzelaars medegevoerd." OOSTENRIJK. Men verzekert, dat Keizer Frans Jozef reeds den 25 dezer, op de voordracht van het Hon- gaarsch ministerie, het besluit heeft geteekend, waarbij de nieuwe Hongaarsche Rijksdag tegen den 28 Aug. e. k. wordt bijeengeroepen. De vrees voor vertraging der bijeenkomst van de delegatiën, welke in Sept. zal plaats hebben, is daardoor geheel verdwenen. Graaf Andrassy is door Koning Alphonso XII benoemd tot Grande van Spanje. RUSLAND. Krachtens eene circulaire van den Russischen minister van justitie, is aan vrouwen het uit oefenen van de betrekking van advocaat weder ontzegd. De minister van binnenlandsche zaken heèft de internationale conferentie voor de telegraphie met een rede geopend. Aan het einde dier rede wees hij op de vredelievende verklaringen, door den Czaar afgelegd, welke verklaringen door het gansche Russische volk gedeeld worden. AMERIKA. De redevoering van Bristow te Louisville gehouden was gericht tegen de vermeerdering van papieren geld. De voorspoed van 't land heeft de minister gezegd, kan niet hersteld worden zonder tot de betaling in specie terug te keeren. De mijnwerkers in het district Schuylhill, Pennsylvania, hebben den arbeid gestaakt. Zjj verzetten zich tegen de openbare macht Er zjja verscheidene personen gedood en gewond.- SCHIEDAM, 7 Juni 1875. Men verzekert, "dat II. M. de Koningin den 21 of 22 dezer zich met het stoomschip do Valk langs den nieuwen waterweg naar Engeland op reis zal begeven. De heer M. Noordtzij, predikant by de Christ. Gereformeerde gemeente alhierheeft een beroep ontvangen naar die gemeente te 's Hertogenbosch. De Minister van Binnenl. Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in den loop van de maand Juli e. k. gelegenheid zal gegeven worden tot het afleggen der examens, vermeld in art. 7 der wet van 1 Juni 1865 (Staatsll. no, 59), ter verkrijging van akten van bevoegdheid als leerling-apotheker (apothe kers-bediende). Zij zullen worden afgenomen te Meppel en te Middelburg. Medé zal in den loop der maand Juli e. k. gelegenheid worden gegeven tot het afleggen u if M, COURANT.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1