A". 1875. Vrijdag 11 Junf. Jfó 3660. Kennisgeving. BnittiiMsciie Benutten. Bmenlaiiiulie Berichten. og-öii oii Twintigste Jaarganjr. BüllKAU: HARKT, E, 124. PR ANKRIJK. "Volgens het Journal des Bêlats loopt onder de kamerleden het gerucht, dat het meeren- dee! der prefecten, in hunne bijeenkomsten met de respectieve afgevaardigden hunner departementen, verklaard hebben, dat men in alle opzichten wel zou doen met nog dit jaar en zoo spoedig mogelijk tot de algemeene ver kiezingen over te gaan. Ten gevolge van deze besprekingen moeten dan ook een goed deel van de, tot de rechterzijde behoorende, afge vaardigden op hunne plannen teruggekomen zijn, en nu zich zeer beijveren voor het denk beeld om het uur der ontbiuding te bespoe digen. De Nationale -Vergadering heefl aange nomen artikel 2 van de wet op het liooger onderwijs en verworpen het amendement van Brunet, om aan de Muzelmannen het recht toe te kennen een inrichting voor hooger onderwijs te openen. EN' GELAND. In het lagerhuis heeft de heer Whalley voorloopig medegedeeld, dat lnj binnenkort eene interpellatie aan den eersten minister Disraëli zal richten, welke hierop nederkomt, of namelijk de regeering kennis draagt, dat zich een aan zienlijk aantal JezuïeteD, in strijd met de wet, in Engeland heeft gevestigd, en of de regeering bereid is, om die Jezuïeten te vervolgen, of welke maatregelen zij tegen hen denkt te nemen.' Op de Fidsji-eilanden heerschen de mazelen opeenebreede schaal. Reeds zijn aldaar 50.000 inboorlingen aan die epidemie bezweken. De besmetting moet er door een lijder aan de mazelen, die zich aan boord van het Britsche oorlogsschip Bido bevond, aangebracht zyu. De enorme sterfte onder de inboorlingen wordt hoofdzakelijk daardoor veroorzaakt, dat zij, onder den invloed van bijgeloovige denkbeelden, alie geneeskundige hulp tegen die ziekte Van de hand wijzen en eeniglijk eigen en hoogst schadelijke middelen daartegen aanwenden. »nde de amortisatie van schuld is in het Lagerhuis bediscussieerd. De amendementen van Gladstone tegen het beginsel der wet gericht, zijn verworpen met '189 tegen '122 stemmen. D UITSCHLANB. Het blijkt, dat de Duitsche gezant bij het Weener hof, op bekomen last van den rijks kanselier von Bismarck, aan graaf Andrassy den dank van liet Duitsche ryk heeft betuigd, voor de vriendschappelijke houding van Oosteurijk tegenover het Engelsche bemidde lingsvoorstel. Naar men verneemtbedragen de geza menlijke inschrijvingen voor aandeelen in de rijksbank 298,856,000 thaler, zoodat het aan gevraagde bediag vijftienmaal is volteekend. NOORWEGEN. De Storthing heeft den 2 dezer het voorstel zijner commissie, strekkende om eene som van 60,000 species tot verbetering van de jaar wedde der volksschoolonderwijzeis beschikbaar te stellen, rnet 61 tegen 50 stommen aange nomen. SCHIEDAM, 10 Jnnl 1875. De heer H. J. P. Textor is door Kerkmees ters der Hervormde Gemeente benoemd tot organist. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat de herstemming voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in de hoofdkiesdistricten Utrecht, Arnhem Delft ea Almelo zal plaats hebben op Dinsdag den 22 dezer. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij de gemeen schappelijke loodingen, door de beambten van den 'Waterstaat en het loodswezen, op den 3 dezer op den drooge van den Nieuwen Rotter- damscben Waterweg naar Zee, is bevonden: langs het Noorderhoofd 35, op de lijn der geleide lichten 30 en aan de witte tonnen- zijde 33 decimeter bij gewoon laag water. Aan het mail-overzicht van het Alg. Bagbl. v. Ned. Indie ontleenen wij het volgende: Met generaal Whitton, afgetreden leger commandant, hebben Indie'verlaten de kolonels Ubbens, Egter en Mulder, alle drie ouder in rang dan de bij keuze tot generaal bevorderde kolonel Pel. Men wil, dat de kapitein ter zee Kip ver zocht heeft, om redenen van gezondheid ont heven te worden van liet commando over hel eskader vóór Atsjin. De Hydrograaf ligt te Onrust met een ontredderde schroef. De Schouwen is gerepareerd en vertrekt tegen het einde dezer maand, of iets later, naar Atsjin. Aan het Mail-overzicht van de Indiër ontleenen wij het volgende: Van Atsjin is slechts een enkel officieel be richt van 25 April ontvangen, waarin generaal Pol mededeelt, dat de gezondheidstoestand aldaar weinig minder gunstig en het sterftecijfer niet grooler te noemen, is. Volgens particuliere berichten is te Atsjin niets voorgevallen wegens de vele regens. Van hier zijn den 30 April jl. de stoomschepen Amboina en Q.-Q. Meijer weder met een be langrijke versterking naar het ooriogslooneel vertrokken, zoowel van deze plaats als van Padaug zijn met deze schepen 800 man over- gevoeid. Den 3 dezer kwamen alhier met de stoomers Willem Kroonprins der Nederlanden en Fïce- Fresident Prins een aantal geëvacueerde mili tairen vrije koelies en kettinggangers van Atsjin terug. De militairen zagen er redelijk uit. De toestand, waarin koelies en kettinggangers daarentegen hier aankomen, getuigt van de grootste ellende. Op de reis zijn weder 15 over leden. In een schrijven van Atsjin wordt ons gemeld, dat het bezoek van den vuurtoren op Poeloe- Bras bewondering wekt» Dit werk is zoover ge vorderd, dat tegen Augustus stellig het ont steken van het vuur verwacht kan worden, als de lichttoestei intijds aankomt. Men behoudt nog steeds eene groote scheeps macht in de wateren van Atsjin om die ge deelten van de kusten te blokkeeren, waar men de Nederlantlsche vlag nog niet geheschen heeft. Intusschen is de blokkade doelloos, want nu zoovele kleine staatjes onze vlag voeren en daardoor de blokkade is opgehevenbelet niets dat de vijand van de landzijde allen mogelijken toevoer ontvaDgt, terwijl het land overigens door een tal kreeken en rivieren onderlinge middelen van gemeenschap oplevert. Men kon de scheepsmacht veilig verminderen. Aan het [mail-overzicht van de Java- Bode ontleenen wij het volgende De gezondheidstoestand laat zoo hier als op vele andere plaatsen in Neder!. Indie zeer veel te wenschen over. Cholera en buikziekten cisciien nog vele offers van de inlandsche be volking. De chef van den geneesk. dienst in N. I. bevindt?zich nu te Atsjin. Wij verwachten, dat hij daar minstens één maand zal blijven. Met veet ophef is in een der dagbladen medegedeeld, dat de zieken van den Kraton zouden worden overgebracht naar gebouwen die daarbuitenop de bekende vlakte, zouden opgeslagen worden. De gebouwen op de gras vlakte ziin echter bestemd voor het 5e bataljon; de zieken blijven waar zij zijnomdat het in den Kraton veiliger voor hen is, tenzij het den chef van den geneeskundigen dienst goeddunkt een andere plaats aan te wijzen. Voor 't oogenblik is de oorlog met Atsjin voor 't oog geen acuut lijden meer, maar neemt den vorm aan eener chronische kwaal, die aller meest de krachten, van het leger ondermijnt. Onze laatste particuliere berichten van Atsjin gijn niet ongunstig. Zij luiden als volgt: COURANT. iBONNEMENTM'RIJS, pet kWPIta.il1,85. franco por post, door het geheelc Rijk - 2.50. Afzonderlijke «emmers- 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels. 1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. De Bürocmeestër van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de Ingezetenen: Bat liet Kohier tan het l'atentregt, No. dezer gemeente over liet Dienstjaar 1875/0, door den lieer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen te Rotterdam, op den 7 Juni 1875 executoir verklaard en op heden aan den Ontvanger der Directe Belas tingen, ter invordeiing is overgemaakt. Voorts tvordt bij deze herinnerd, dat eon ieder ver- pligt is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen; alsmede, dat, van heden af, de termijn van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag belmoren te worden ingediend, En is hiervan afkondiging geschied, waar iiet be hoort, den 9 Juni 1875. Se BurgmeeUer voornoemd. P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. D

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1