tremen^dë Beriekteo. sTegenwoordig hebben wij bijna eiken dag regen; dit is 7cpi* welkom en oorzaak dat men weinig zieken heeft. Tot en met heden dat is van 10 tot 22 Aprilis er hier niets uitgevoerd; met ongeduld wacht men eiken dag de order om tegen Bital op te rukken; doch die aanval zal voorloopig wel moeten worden afgeschreven, daar de regens alle velden onderwater hebben gezet. De voeding blijft uitmuntend. Met de putboring is men gevorderd tot op een diepte van 74 meter. Harde klei- en steengrond zijn ooraak dat men dagelijks niet meer dan één meter dieper komt. De ijsfabriek is klaar, maar geeft geen ijs, slechts koud water." Blijkens een van wege den Zwitserschen Bondraad by het departement van Buiteuland- sche zaken omvangen mededeeüngis ook de republiek van Salvador tot de overeenkomst van Genève voor de verbetering van bet lot der gewonde krijgslieden bij de legers te velde toegetreden. "Van wege de vereeniging van het Neder- lanschKunst-Indrustie-Museum zal in de maanden September en October in de parkzalen te Am sterdam een natioanale tentoonstelling worden gehouden van kunstvoortbrengselen, onderwijs middelen en nuttige voorwerpen, nader bij programma omschreven. Zooverre de plaatsruimte (1030 M2) zulks toe laat worden gedurende de maanden Juni en Juli nog inzenders toegelaten, waartoe inlich tingen zijn te verkrijgen bij alle commissie leden, alsmede invullingsbiljetten en program ma's, op franco aanvrage, aan het Technolo gisch bureau, Heerengracht no. 3, te Amster dam, door de administratie aan belangstellenden worden toegezonden. Gedurende deze tentoonstelling zal eena ver loting worden gehouden waarvoor de prachtigste voorwerpen zullen worden aangekocht, als: ameu blementen, piano's, gouden en zilveren huis- en lijfsieraden, horloges, kettingen, schilde rijen, Japansch en Fransch porcelein met Neder- landsche montuur, damasten tafelgoed, spiegels enz. Loten zullen verkrijgbaar zijn tegen fl. De commissie verzekert dat in deze verloting geen onbeduidende voorwerpen voorkomen. De tongblaar onder het rundvee, die zich gedurende dit voorjaar in Noord-Holland hier en daar voordoet, breidt zich belangrijk uit. In onderscheidene gemeenten zijn geheele koppels door deze ziekte aangetast, zoodat het te vreezen is dat de ziekte binnen weinige weken door de geheele provincie zal heerschen. Op de Berlijnsche Handelsbeurs hadden een aantal graanhandelaars in de vorige week door middel van een onderlingen kunstgreep, op één dag de haverprijzen hoog opgedreven, tengevolge waarvan een graanhandelaar, de heer Munsterberg, sinds jaren ter beurze alge meen geacht, wegens speculatie a la baisse totaal geruïneerd werd. Hierover in vertwijfe ling geraakt, nam hij ter beurze een snel wer kend vergift in. Spoedig lag hij stuiptrekkend op den grond. Onmiddellijk werd hy naar een ander lokaal gebracht, alwaar hem genees kundige hulp werd verleenddie evenwel niet baatte; binnen een half uur was hij overleden. Het geval verwekte zulk een sensatie, dat er op de Handels- en ook op de Effectenbeurs dien tijd geene zaken werden gedaan, en het com missariaat zich genoodzaakt vond de Handels beurs kort na 2 uren te doen ontruimen, daar men de vertegenwoordigers der firma's, die aan de manoeuvre hadden deelgenomen, telijf wilde en hbn daardoor noodzaakte het gebouw te verlaten. De agitatie was namelijk inmiddels zeer toegenomen, doordien men vernam, dat de heer Munsterberg hen nog daags te voren tevergeefs had verzocht, hem van zijne jegens hen aangegane verbintenissen te ontslaan. Do Belgische Jury voor den vyfjaarlijk- schen prijs van Netlerlandsche letterkunde heeft die onderscheiding toegekend aan het werk Ernest Siaas, van den te vroeg ontslapen Tony (A. Bergmann). Deze wedstrijd" is zeker de belangrijkste sedert de instelling der vyfjaariijksche prijzen in 1851. Viermaanden duurden de daaraan verbonden werkzaamheden en meer dan hon derd dicht- en prozabundels werden beoordeeld. Zooals alle jaren, zijn nu ook weder de statistieke opgaven over de Amerikaansche Naaimachine-fabricatie verschenen, die daarom van bijzonder belang zijn, wijl zij, als met de industrie in het algemeen in nauw verband staande, eene duidelijke voorstelling van de veranderingen geven, waaraan zij in de laatste jaren onderworpen was, en daarbij te gelijker tijd aantoonen, hoe dat de vraag zich, meer en meer, tot enkele praetische eenvoudige stelsels bepaalt. De statistiek, over de Naaimachine-verkoop van het afgeloopen jaar 1874, toont de vol gende resultaten aan The Singer Manufacturing Co. veik. 241,679 The Wheeler Sc Wilson Mfg. Co. 92,827 The Domestic Sewing M. Co. d 22,700 The Weed S. M. Co20,495 The Remington Empire S. M. Co. 17,608 The Wilson S. M. Co17,525 The Gold Medal S. M. Co15,214 The Wilcox &GibbsS.M. Co. 13,710 The American B. H. 8. M. Co. 13,529 The Victor. S. M. Co6,292 The Florence S. M. Co5,517 The Secor S. M. Co. d 4,541 J. C. Braunsdorf Co., Aetna 1,866 The Bertram Sc Fautom S. M. Co. 250 The Mc. Kay S. M. Association j> 128 The Keystone S. M. Co37 Volgens doze statistiek verkocht de Singer Manufacturing Co. 241,679 tegen 232,444 stuks in 1873, zoodat er in 1874 9235 stuks méér verkocht werden; dat dit meerdere debiet niet groot is te noemen, moet worden toegeschreven aan den invloed, die de algemeene stremming in den handel, op'de industrie heeft uitgeoefend. De Singer Manufacturing Co. is de eenige fabriek, welke zoowel in het vorige als in vroegere jaren, op een toenemend debiet kan wijzen, en die alleen bijna de helft van de ge zamenlijke in Amerika gefabriceerde Naai machines voortbracht. Kethel, Van de 61 kiezers hebben 57 hunne stem voor een lid van de Tweede Kamer uitgebracht. Delft. Onder de kiezers die eergisteren hier hebben gestemd, was er een ruim 100 jaren oudNicolaas v. Leeuwenvroeger bouwmandie '1 Mei 1775 is geboren. Hij heeft zich te voet naar het raadhuis begeven om zyu burgerplicht te vervullen. Rotterdam. Aan pijler No. 4 van den personenbrug aan de Boompjes is wederom een ongeluk gebeurd. Van de stelling is jl. Zaterdagnacht een der wakers in het water gevallen en jammerlijk verdronken. Amsterdam. LI. Zaterdag namiddag is eene vrouw, die bezig was met schoonmaken in eene diamantfabriek in de Zwanenburgstraat in aanraking gekomen met de machine, waar door zij letteriyk vermorzeld is. Beverwijk. Aardbeziën, frambozen en appelboomen hebben zoodanig van de droogte geleden, dat dringend regen noodig is, zal de oogst niet geheel mislukken. Tcssel. Een vrouw, die zeer aan den drank verslaafd was, heeft zich in beschonken toestand door middel van arsenieum vergiftigd. Leeuwarden. Naar uit eenige gemeenten, vooral ten noorden en noordwesten van deze stad, wordt medegedeeld, staan cle graan- vruebten, ondanks de langdurige, droogte, over 't geheel genomen best. Ook de aardappelen, hoewel niet byzonder vroegtijdig in 't gewas, staan over 't algemeen frisch en gezond en heioven zeer veel. Van de oude aardappelen is de voorraad nog al ruimde prijzen zijn, wegens den Hauwen aftrek dalende. Heeronvcen. Als een lofwaardig feit en tot beschamend voorbeeld voor de vele jeugdige liberalen, die thuis blijven, als hun plicht hen ter stembus roept, verdient vermelding, dat de oud-notaris Binnerts alhier, een hoogbejaard man, in ziekelijken toestand verkeerende, zich eergisteren naar 't raadhuis heeft doen rijden om zijn kiesrecht uit te oefenen. Sneck. In deze gemeente zijn in de bus gebracht 295 stemmen. Op de lijst kwamen voor 306 stemgerechtigden, waarvan inmiddels 5 overleden, 5 zich buiten de provincie be vonden en 2 ziek te bed Ineen, Assen. Jn vele plattelandsgemeenten van Drente heerscht tegenwoordig de griep onder de kinderen. Op sommige plaatsen wordt soms in een lOtal huisgezinnen tegelijk genees kundige hulp ingeroepenwat bij de schaarschte van doctoren aldaar niet zelden groote moeielijk- heden oplevert. Utrecht. Onder de voorwerpen, die in den boedel van mevrouw de douairière baro nesse Vau. Heeckeren van Braadsenburg al hier verkocht zullen worden op 22 Juni, be lmoren twee fraaie koperen kanonnetjes, die, naar men wil, afkomstig zijn van een schip van Michiel Adriaensz. de Ruiterzij zijn ge merkt S. v. J. 1657. In de laatste dagen zijn alhier de maze len zeer toegenomenniet alleen kinderen worden er door aangetast, maar ook volwassen personen. Ueilo. Het miltvuur, dat in 1874 vele offers eischte, is dezer dagen opnieuw onder het rundvee uitgebroken. Ten bewijze hoe de verkiezingen al wor den geëxploiteerd, diene de volgende opwek king tot trouwe plichtsbetrachting van een huurkoetsier te Velp. sBetromv ter stembus op te komen is de plicht van allen, die belang stellen in het lot des lands." »Ten einde voor de kiezers te Velp het uit brengen van hun stem gemakkelijk te maken, zal Dinsdag te 10 of 11 uren gelegenheid wezen naar de Steeg te rijden bij den stalhouder "VV. VAN KAMDEN." Verschil van tarief voor christelijk-histo- rische, ultramontaansche en conservatieve of liberale kiezers w'ordt niet opgegeven. In de Daily News komt eene adver tentie voor van den volgenden inhoud: De stoomboot König "Wilhelm kan gemak kelijk worden afgebracht. Indien een maat schappij geneigd is in onderhandeling te treden, gelieve zij zich aan te melden bij Dirk Groen P. Jz. te Hoog-Karspel, Holland, Aangaande de jongste wandeling van den heer L. C. Dudok de Wit, worden de volgende bijzonderheden medegedeeld. De heer de Wit had aangenomen, om in dertig dagen van Amsterdam naar Weenen te loopen. Hy heeft 231 uren geloopen en is op den 26en dag op de plaats zijner bestemming aangekomenge middeld liep hij dus 9 uur daags. Volgens den podometer, heeft hij gedurende dien tyd onge veer 2 millioen schreden gedaan. De grootste dagmarsch was van Delbruck naar Warburg, een afstand van 12 uren. Hy droeg op den rug een ransel, waarin enkele kleedingstukken en. een botaniseerdoos, waarin de topographi- sche kaarten van de landen, die hij, doortrok. Als manchetknoopen dienden hem een kompas en een barometer. Over 't geheel heeft de voetreiziger gunstig weder, op zjjn tocht gehad, en slechts eenmaal

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2