m MraMscle BeïiGhlen. BiunenlaadsGlie BericliteD. A°. 1875. Saterdag 12 juni. 366L Mazelen-Epi demie. Bek en dm akin 'eg-en en Twintigste Jaars-anjr. O/ E 0 R A N T. Abonnementsprijs, per kwartaal1.85. Franco per post, door het geheele Rijk - 2.50. Afzonderlijke nommers - 0.10. BUREAU: MARKT, E, 134. Advertentieprijs: vanl10 gewone regels1.00. Iedere gewone regel meer - 0.10. Driemaal plaatsing woidt tegen tweemaal berekend. O De Burgemeester van Schiedam, Gelet op de missive van den Heer Inspecteur voor het Geneeskundig Staatstoezigt voor Zuid- Holland, van den lOden Junij jl.No. 2366; Brengt bij deze, ter voldoening aan Art. 21 der Wet van den 4den December 1872 (Staats lied No. 134), ter kennis van de Ingezetenen, dat in deze Gemeente cen'e epidemie van MAZELEN Is. Schiedam, den 11 Junjj 1875. De Burgemeester voornoemd, P. J. VAN DIJK V/VN MATENESSE. FRANKRIJK. De Nationale Vergadering heeft art. 3 van de wet op de vrijheid van hooger onderwijs aan genomen. De constitutioneele commissie beraadslaagt over de betrekkingen, die onvereenigbaar zijn met het lidmaatschap van den Senaat. Het gerucht, den 9 dezer te Parijs ter beurze verspreiddat een repubiikeinsche opstand in Spanje is uitgebarsten, wordt tegen gesproken. Er heerscht alierwege in Spanje rust en orde, uitgezonderd in de districten, die bezet zijn door do Carlisten. De begiafenis van Charles de Rémusat heeft den 7 dezer plaatsgehad. Meer dan 2000 peisonen volgden den lijkstoet. Onder hen be vonden zich meer dan 400 afgevaardigden; voorts tal van nolabelen te Parijs, een groot gedeelte van liet corps diplomatique, o. a. prins Hchenlohe, prins Orlofl", de ridder de Nigra en graaf Apponyi; verder de prins van Joinville, de hertog van Montpensier, vele leden der Fransche academie en van de academie van zede- en staatkundige wetenschappen enz. De heer Thiers zag er zeer terneergeslagen uit. Het publiek gaf hem bij het gaan en komen ondubbelzinnige blijken van vereering. De slip pen., van liet lijkkleed werden gedragen door c!e heeren de Viel-Castel en Bersot, leden van de beide academiën, Dufaure, minister van justitie, en Martel, afgevaardigde. Op de begraafplaats brachtén vier personen in warme woorden hulde aan de groote hoedanigheden van hoofd en liart des overledenen. Het waren de heeren de Viel-Castel, Bersot, J ules Simon en Gatien- Arnoult. Den 6 dezer hebben te Parijs met on- gewonen luister de gebruikelijke wedrennen voor den grand prix de Bans plaats gehad. Maarschalk Mac Mahon, omstuwd van zijn staf en van de gezanten van Engeland, Spanje en Turkije, woonde haari op eene eeretribune by Het overwinnende paard Sahator behooit aan den heer Lupin, die reeds voor de tweede maal den prijs van fr. 100.000 opsti ijkt. De Engelsche paarden hebben een ongelukkige figuur geslagen; geen onkel was onder de eerst aankomenden; de Olaremont, die, naar men wil, aan den prins van Wallis behoort, was slechts de zevende. BELGIE. De Indêpendance deelt den inhoud mede \an het wetsontwerp, waai bij het aanbod om een misdaad te begaau stiafbaar wordt gesteld; wie voorgesteld zal hebben een misdaad te be drijven, strafbaar met doodstraf of dwangarbeid, of deel te nemen aan zulk een misdaad, en aiwie zulk een aanbod zal hebben aangenomen, zal worden gestraft met gevangenis van 3 maan den tot 5 jaren, behouder s verzachtende omstan digheden. De schuldige zal kunnen worden ver- O O oordeeid tot ontzetting van burgei schapsrechten en plaatsing onder toezicht van de politie voor den tijd van vijf tot tien. jaren. Een mondeling aanbod zal alleen worden gestraft, wanneer het afhankelijk is gesteld van giften of beloften. Een bepaling betreffende deze overtredingen zal ook worden ingevoegd bij de wet betref- feude de uitleveringen. De Moniteur deelt eene circulaire mede van den procureur-generaal te Brussel aan de procureurs-genei aal in de provinciën, waarin hun aandacht wordt gevestigd op de jongste ciiculaire van den minister van justitie betief fende de verstoring der openbare rust. De procureur-generaal verzoekt om stipt te zijn op het instellen van een vervolging tegen hen, die de ongeregeldheden mochten veroorzaken, en hem de artikelen of redevoeringen op te zenden, die onder het bereik vallen van de bij de wet aangegeven overtredingen. DÜITSCHLAND. Op een aanmerking van den heer Kardoff in het Huis van Afgevaarden op den 10 dezer, t. w. dat het voortbestaan der SeeJiandlmg een nadeeligen invloed op de maatschappelijke poli tieke ontwikkeling uitoefende, verklaarde de minister van financiën, Camphausen, dat hij niet gelooft dat de regeering het vrijhandel stelsel of liever het gematigd beschermend tol- stelsel zal vei laten, om beschermende tollen in te voeren. De verklaring van den minister werd door toejuichingen begroet. De Nordd. Allg. Zeit. bevestigt, dat in de Rijnpi ovincie aan eenige pastoors, op grond van de door hen bij den opperpresident ingediende schriftelijke verklaringen, met goed keuring vftn den minister van eeredienst Falk, weder de geschorste traktementen uit de schatkist zijn toegekend. OOSTENRIJK. De Wcencr Fresse van 9 dezer deelt mede, dat de prinses von Windischgriitz eene som van 300,000 fl. aan dop Carlos geschonken en tevens hare wenschen voor het spoedig slagen van diens zaak in Spanje uitgedrukt heeft. ENGELAND. l'n het Lagerhuis heeft Disraeli, in ant woord op de intèrpellatie van Whattey, gezegd dat hij wist dat er Jezuïeten in Engeland ver blijf houden en dat dit een misdrijf is, straf baar gesteld bij de wet op de emancipatie der Katholieken, welke sedert een halve eeuw bestaat. Die wet was nooit toegepast en de regeering was ook niet voornemens ze toe te passen, echter beschouwde zij ze niet als in onbi nik geraakt, doch behield zich integendeel het recht voor ze in toepassing te brengen, wanneer het ooit mocht blijken noodig te wezen. SPANJE. Primo Rivero is tot Minister van Oorlog be noemd. Generaal Jovellar, de aftredende Minister, is vertrokken naar Yaleiicia. ITALIË. In de Kamer van Afgevaardigden gaan de dis- cussiën over de wet nopens de struikrooverij voort, De minister Minghetti heeft, in antwoord op de aan den dag gelegde vrees door de af gevaardigden uit Sicilië, waar de misdadige vereenigingeu het uitgebreidst en het stoutst zijn in haar strjjd tegen de wetten en de over- overhedenverklaard dat de regeeringsvoor- stellen niets politieks in zich hielden en even min op bepaalds gewesten doelden. Zij zullen oveial toegepast worden waar men er behoefte aan voelt, 't zij tot bescherming van het leven of de bezittingen der burgers. De commissie belast met het onderzoek der plannen van genei aal Garibaldi, betrek kelijk de afwatering van den Tiber, heeft deze met geringe wijzigingen aangenomen. Zij zal het rapport bij de kamer indienen. RUSLAND. Het natuurkundig genootschap te St. Peters- buig heeft, op vooistel van prof. Mendóléieu, een commissie benoemd, om op wetenschap pelijke wijze de zoogenaamd spiritische ver schijnselen te onderzoeken. De commissie zal daaimede tot in Mei 1876 zich bezighouden. De resultaten zullen bekend worden gemaakt. TURKIJE. Het bericht van de benoeming van Nubar pacha tot Minister van Buitenlandsche Zaken wordt door tijdingen uit Cairo bevestigd. SCHIEDAM, 11 Jnni 1875. Eergisteren is door stemgerechtigde deel- hebbeis in de Nederl. Handelmaatschappij tot commissaris benoemd de heer A. S. Fransen van de Putte, ter vervanging van wijlen den heer Edw. L. jacobson.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1