Geiengje Berichten. In Be Tijd leest men het volgend inge zonden stuk: Aan de Redactie van Be Tijd. Mijne Heeren I Mag ik u verzoeken deze weiuige letteren te plaatsen in uw nommer van 9 Juni? Ik heb in uwe kolom sBinnenland" van uw nummer van Zondag 11. een bericht gelezen, 'waarin de R. K, kiezers aangespoord worden den Ssten Juni hunne stem-uit te brengen op den heer Brummelkamp, die te Hoorn candidaat is gesteld door de anti-revolutionairen. Ik heb mij dezen keer met de verkiezingen zoo goed als niet bemoeid, maar zoo ik genood zaakt ware te kiezen, zou ik mijn stern niet uitgebracht hebben op den heer Brummelkamp, predikant der Afgescheidenen, hoogleeraar in de godgeleerdheid-aan liet seminarie der christelyk- afgescheiden gemeente/ Ik heb de laatste jaren te veel mij toegelegd op de beoefening der historie van onze remonstrautsche en coutra- remonstrantsche twisten der XVIIe eeuw (ge tuige mijne artikelen in Onze Wachter) dan dat, zoo ik moest kiezen, ik al dadelijk rnijne keuze zou bepalen op een naneef van Calvijn in de XIXde eeuw. Ik zou door zoo iets te doen mijne' geheele hisloriebeschouwing moeten ver loochenen. Ware er een R. IC. candidaat in het district. Hoorn gesteld, ik had dezen mijne stem gegeven. Dit is niet gedaan. Evenwel, mijns inziens, is hetgeen van onze zijde te Rotterdam is geschied, waar men mi'. J. G. de Bruyn candidaat heeft gesteld, het meest overeenkomstig met de juiste consequentie en met onze waardigheid. Aangezien dit niet te Hoorn is geschied, heb ik daaruit toch niet Je gevolgtrekking gemaakt, dat wij R. IC. een afgescheiden predikant dienden te kiezen. Hoogstens zou ik dit wellicht gedaan hebben bij herstemming, en dan nog altijd zou de vraag geweest zijn: Wie staat tegenover hem? WelEdel Geb. heer! Ik heb de eer te zijn, TJEd. JDio. Bienaar, Dr. W. J. F. Nuyens. Westwoud, 6 Juni 1875. Als bewijs hoe de ultramontanen in Limburg hebben gewerkt, diene nog het vol gende uittreksel uit Be Katholieke Limhvrger dat de eer heeft genoten in den vorm van een strooibiljet aan al de kiezers van Roermond te worden rondgezonden Op Dinsdag 8 Juni zal de verkiezing plaats hebben voor de leden der Tweede Kamer. De heer J. H. Arnoklts moet kerkozen worden. Wij zouden het beneden uwe waardigheid ach ten, indien wij u den heer Arnoldts wilden aanbevelen, aan wien gij reeds voor de tweede maal uw vertrouwen geschonken hebt. Daar evenwel de heer van Meeuwen, advokaat-gene- raa! te 's Bosch zich als tegenstander van den heer Arnoldts heeft opgeworpen, meenen wij den kiezers een dienst te doen, wanneer wij hun dien heer wat meer van nabij leeren kenne n. Wie is de heer van Meeuwen? Hij is de candidaat van de liberale sGrondwet" en der Loge-Broeders van Roermond. Wie is de heer Van Meeuwen? Hij is president geweest van de liberale Kiesvereeniging sNederland" te 's Bosch een vereeniging, bestaande uit Protes tanten, dio vereenigd door een handjevol liberaal- Katholieken, -aangevoerd worden door mannen van de Loge en het Nut, met den beruchten baron J. B. Van Hugenpoth aan liet hoofd, die een werk schreef over de kloosters, dat door alle bisschoppen van Nederland werd veroor deeld, die met het Katholicisme openlijk ge broken heeft, ja zelfs onder anderen het Mande ment der bisschoppen durfde aanranden. Dit zal wel genoeg zijn om dien man te kunnen waardeeren, die ons door de liberalen van Limburg wordt aangeprezen. Naar wij vernemen, zijn tot de alge- meene -Synode der Ned. Herv. kerk afge vaardigd de hh. jhr. W. F. Trip van Zoutland, pred. te Ilattemjhr. C. A. H. Moilerus, oud. te ArnhemG. Molenkamp, pred. te Delft L. Van Koetsveld, oud-oud. te Rotterdam G. Van Duyl Gz., pred. te Broek in Waterland; dr. O. G. Van Reeken, oud. te Haarlem O. T. Zeeman, pred. te Zonnemnire; jhr. mi'. M. Schuurbeque Boeije, oud-oud. te Zierikzee J. G. Verhoeff, pred. te Utrecht; dr. J. P. Escher, pred. te Dronrijp; dr. S. K. Thoden van "Velzen, pred. te LeeuwardenA. A. A. Melhuyzen, pred. te Volleuhovendr. A. T. Reitsma, pred. te Groningen dr. H. Huysers, pred. te Farnsumdr. J. IC. ICoch, pred. te 's-HertogenboschG. W. Van Eerde, pred. te WestcrborkJ. Van der Veen Az., oud-oud. te Iloogeveen, en tot leden der Commissie tot de zaken der Waalsche kerkende heeren J. J. L. Luti, pred. te Middelburg en de ouder ling Plate. De heer C. II. van Rhijn, van Delft, beroepen predikant bij de Ilerv. gemeente te ICetliel, is gisteren aan de hoogeschool te Utrecht bevorderd tot doctor, na openbare verdediging van een academisch proefschrift: »dc jongste bezwaren tegen de echtheid van den eersten brief van Petrus getoetst. Thans heeft liet licht gezien de in dei- tijd aangekondigde brochureBijdrage tot de kennis van het geslacht van Be Grugter, waar in kort en zakelijk, met de noodige histo rische, officieele documenten ter toelichting, een duidelijk overzicht wordt gegeven van de aanspraken van dat geslacht op de aanzien lijke nalatenschap van wijlen den heer Emanuel Ferdinand Frangois Joseph Be Bettelaatsten markies van Lede, overledeu 6 Juli 1792. De hoogstverdienstelijke muziekdirecteur der muziek van het regiment grenadiers en jagers, den heer F. Dunkier, is een nieuwe onderscheiding te beurt gevallen. Z. II. de Bey van Tunis benoemde hem tot ridder der orde Nichan Iftihar. De Schoonh. Ct. weet nog omtrent den herbergier Jut en diens vrouw, die verdacht worden betrokken te zijn bij den moord op mevrouw van der Kou wen in den Haag, te verhalen, dat zij na den moord een buiten- landsche reis hebben gemaakt en veel geld hebben uitgegeven, waarop Jut een koffiehuis op het Haagsche Veer te Rotterdam voor Imogen prijs heeft gekocht. Toen de politie argwaan kreeg, heeft zij J. en diens vrouw on gemerkt doen bewaken, zelfs zóó, dat zij eene dienstbode in huis hadden, die, zonder dat het echtpaar het eeuigszins vermoedde, met de politie in betrekking stond. Men verhaalt verder, dat verschillende voorwerpen van mevrouw van der ICouwen afkomstig te hunnen huize zijn gevondenzoo zou o. a, een kistje met effecten of kostbaarheden onder den vloer, op de plaats van het biljart zijn opgegraven. Curieus is het, dat Jut onlangs bekeurd was wegens het niet aangeven voor de belasting van de dienstbode, die hem door de politie onlangs was ia huis gespeeld. Naar men uit de Langstraat meldt was men aldaar met het hooien begonnen. Het gewas zou tegenvallen. Cimrlois. In den nacht van 8 op 9 dezer zijn onder- deze gemeente weder van verschei dene paarden de staarten afgesneden. 's Hnge. De aanstaande verjaardag van H. M. de Koningin zal van gemeentewege gevierd worden door liet afsteken van een groot vuurwerk in liet Malieveld, waar men reeds met de toebereidselen begonnen-is. leiden. 's Rijks museum van natuurlijke historie ontving dezer dagen van den heer Tobias du Moulin, te Ant\verpen, een zeer belangrijk geschenk, bestaande uit eene ver zameling diamantsoorten, .voornamelijk uit de mijnen van de Kaap de Goede Hoop afkom stig. Deze verzameling Is thans in voornoemd museum voor het publiek tentoongesteld en daarbij is eene, door den schenker vervaar digde, toelichtende verklaring gevoegd. Het doel, dat de heer du Moulin met het door hem aan het museum gemaakte geschenk beoogt, is hoofdzakelijk, om daardoor een over zicht te verschaffen omtrent do bewerking der diamanten in het algemeen, en eene duidelijke voorstelling te geven van het kloven, snijden en slijpen dier edelgesteenten, ten einde langs dezen weg zoovee! mogelijk licht te versprei den over dezen zoo merkwaardigen en belang rijken, doch nog te weinig bekenden tak van Nederlandsche industrie. Haarlem. De Gemeenteraad besloot den 9 dezes- voor de restauratie der Bavokerk" bij te dragen eene som van 10,000, in tien jaariijksche termijnen van f 1000. Zaandam Aanstaande Zond-as zaL nos- o o maals een bezoek worden gebracht dooi' Czaar Peter den Groote van Rusland met II ds. ge volg. Het hoofd dezer gemeente heeft op de tijding van dat ophanden zijnde vorstelijk be zoek alle maatregelen genomen om de door luchtige vreemdelingen waardig te ontvangen. Na dit bezoek zal de Czaar naar Leiden ver trekken om deel te nemen aan de maskerade. (X. Cl.) Staphorst. Bij den herbouw van een der verbrandde perceelen heeft een arbeider een aarden potje gevonden, waarin omstreeks 120 stuks oude zilveren muntstukken waren, be- staaude uit dubbeltjes, vijfjes, schellingen, - dertienhalven, achtentwintigen, enz. Deventer. Een persoon, die Zaterdag avond met den trein van Utrecht via Arnhem naar deze gemeente was gereisd, ontdekte bij aankomst, dat hij ziju portemounaie, met een aanzienlij ke som gelds er in, had verloren. Hij telegrafeerde onmiddellijk aan den stationschef te Arnhem, die hem terugseinde, dat de porte- monnaie reeds in zijn bezit was met liet geld er in, en dat hij maar naar Arnhem zou ko men, alwaar hij een en ander weder in zijn bezit zou stellen. Een conducteur van den spoorweg had de porternonnaie in een wagen gevonden en haar onmiddellijk aan den stations chef overhandigd. Middelburg. Z. K. H. Prins Henr1 i1- is den 9 dezer onder 't gejubel der menigte in gekomen. De schepen aan de loskade losten saluutschoten. Z. K. II. gebruikte bij den Commissaris des Konings het middagmaal; de officieren der schutterij brachten den Prins een serenade. •Een exemplaar van den bijbel, gedrukt door Guttenberg te Mentz, tusschen '1450 en 56, werd laatstleden herfst in de consistorie kamer der kerk te klein Bautzen (Saksen) ontdekt. Het is deels op papier, deels og perkament gedrukt. In 1677 werd het aan de kerk geschonken, en is nagenoeg 200 jaar lang voor een manuscript gehouden. Een Engelschman heeft het thans voor nagenoeg f 5400 aangekocht. Fontenelle maakt door de volgende ver gelijking tusschen vrouwen en klokken aan de eersten een compliment: Klokken doen ons de uren tellen; vrouwen, doen ze ons vergeten. Te Stettin kwam oulaugs een eigenaardig geval van vergiftiging voor en wel door een hoed. Daags vóór Pinkster werd door een schoenmaker in een winkel aldaar een vilten hoed gekocht; de kooper vertrok twee dagen daarna naar zijn geboorteplaats. Ofschoon de hoed hem in het minst niet knelde, gevoelde hij weldra hoofdpijn en op liet voorhoofd ver toonde zich eenige uitslag. Ook de oogen ont staken dermate, dat zij zich sloten. Klaar blijkelijk kwam dit door het dragen van den.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2