A". 1875. Maandag 14 Juni. lijte, si Mazelen. Mtsalaiilsclis Berichten. iiBieilaitnlie Berichten. M 3662. SEKE NJDJM A KING. Joegen en Twintigste Jaai'g-ang-. COURANT AnONNKJlUNThlMtlJSi, (.01 kw.lltil.ill.bTn, Franco por post, iloor het gehoele Rijk - 2.50. Afzonderlijke noinmois - 0.10. II Uit'EAUKI A It KT, E, ISA. Advertentieprijs; vanl10 gewone regels1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt togen tweemaal berekend. De Burgemeester van Schiedam, Voldoende aan het bepaalde bij art. 2'1 dei- Wet van den 4 December '1872 Staatsblad no. '134.) Brengt bij deze ter kennis van de Ingeze tenen dat gedurende de afgeloopen week binnen deze Gemeente twee zijn overleden aan 1)1 A X 15 Ir E N. Schiedam, den 12 Junij 1875. De Burgemeester voornoemd P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. DUITSCIILAND, Prins Bismarck bevindt zich sedert een paar dagen weder op zijn landgoed Varzin. Ver moedelijk za! zijn verblijf aldaar van vrij langen duur zijn. De Vorst-bisschop Fórster is wegens het uitspreken van de groote excommunicatie over den pastoor Kick, tot 2000 mark bqete of 133 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Het Hoerenhuis heeft gisteren het door het Huis van Afgevaardigden gewijzigd wetsont werp, betreffende het beheer van de geiden en het vermogen der Katholieke kerkgemeenten, bij definitieve stemming, onveranderd aange nomen. Dientengevolge zijn de pastoors voor het vervolg van het voorzitterschap bij het kerk bestuur uitgesloten. In de den 10 dezer gehouden zitting van den Bondsraad, heeft de gevolmachtigde van de Hansesteden een voorstel ingediend tot behoud van de handelsrechtbanken. De directie der Duitsche telegrafie heeft bepaald, dat de willekeurig samengekoppelde woorden niet meer als één woord zullen wor den, erkend. Men weet welk een gebruik de D,uitschers maken om van een aantal woorden een enkel te vormen. Wanneer bij voorbeeld de commissie van dertigen in de Fransche Nationale Vergadering een besluit heeft gefor muleerd, i waarop een amendement is voor gesteld, dat verworpen werd en hieruit eene crisis is ontstaan, ter oplossing waarvyn het rechter- en linker-centrum vereenigd eene mo tie voorstellen, die aangenomen is, seint de Parijsche correspondent van een Duitsch blad. Dertigercommissiebesluitamendementsver- werpingscrisis opgelost door rechterlinkercen- trumssamenvoorstel." Volgens hem zijn dit vier woorden. FRANKRIJK. De Nationale Vergadering, heeft art. 5 der wet op het hooger onderwijs aangenomenen zich daarna met de volgende artt. tot art, 11, zonder belangrijke wijzigingen, vereenigd. Do ontvangst, voor den toegang tot de weihennen in het Bosch van Boulogne bij Parijs, heeft Zondag niet minder dan 184,834 francs bedragen Vijf en dertig piek-paricels, de meesten voor deze bijzondere gelegenheid expres over gekomen, zijn op dien dng gearresteerd, Een hunner werd gepakt juist toen ziju hand in den zak eener dame beland was, om de drie en veer tigste portemonnaie meester te worden. EN GERAND. Lord Carnarvon bevestigde, in antwoord op een vraag van lord Shaftesbury, dat het grootste deel van de bevolking der Fidjheilanden aan de mazelen is gestorven, en daaronder vele invloedrijke hoofden, op wie de Regeeringge durende het tijdperk van den oveigang rekende; zij hoopt echter, dat het ergste vooibij is, en heeft per telegraaf bevolen maatregelen te nemen, welke kunnen strekken tot beteugeling der epidemie, en tevens alles in 't werk te stellen om eventueele ongeregeldheden te voor komen. Bij het Lagerhuis is hedeif door de regeering eene bill ingediend, waardoor de betrekkingen tussclien patroons en werklieden worden ge wijzigd. Daarin wordt o. a. bepaald, dat het schenden van een contract, nadeelig voor de openbare belangen, als b. v. door de beambten van de gas- en water-maatschappijen, crimineel zal gestraft worden. Andere kwestiën omtrent het contract behooreu tot het ressort der ge rechtshoven voor burgerlijke zaken. Vooi ts wordt in die bill, betreffende de werk stakingen, bepaald, dat het sluiten eener over eenkomst geen crimineele handeling is en niet, zooals .thans, strafbaar zal zijn, volgens de wet op de samenzweringen. RUSLAND. Keizer Alexander II heeft dezer dagen het voorstel van den Rijksraad te St. Petersburg bekrachtigd, waarbij de vóór 1 Jan. 1874 in Rusland gevestigde Mennonieten van de mili taire dienstplichtigheid in zooverre worden vrij gesteld, dat zij de wapens niet behoeven te dragen, maar dienst in de werkplaatsen der marine van hun ressort enz. zullen verrichten. ITALIË. De Gtazetta d Italia beweert, dat sde ge ruchten van het aftreden van Antonelli dag aan dag aan waarschijnlijkheid winnen. Kardinaal Franchi haakt er naar, ziju opvolger te worden, maar het zal hem bezwaarlijk gelukken, want hij heeft te veel vijanden in liet Vatikaan. Daarentegen is het staatssecretariaat reeds offi cieus aan kardinaal la "Valetta aangeboden, die het echter geweigerd heeft, omdat hij naar een hooger doel streeft. Daar de invloed van Anto nelli zoo zeer gezonken isdat hij niet kan hopen, nog lang aan zijne vjjanden het hoofd te bieden, zoo zijn met andere kardinalen, die den Paus en het h. collegie even aangenaam zijn, onderhaudelii.gon aangeknoopt." BELttlE. De beweging hier te' lande tot afschaffing van alle in- en uitgaande rechten tusschen Belgie en Nederland, breidt zich zeer uit. Onderscheiden gemeenten hebben zich reeds bij adres in dien geest tot de Belgische Kamer gewend. SCHIEDAM, 12 Juni 1875. De gisteren avond door ons departement der Maatschappij »Tot Nut van 't Algemeen" gehouden vergadering, die vrij talrijk was bezocht, bepaalde zich bijna uitsluitend tot het bespreken der punten van beschrijving voor de algemeene vergadering. Het voorstel Gro ningen tot het toestaan uit de algemeene kas eener som van tienduizend gulden totoprich ting eener kweekschool voor onderwijzeressen aldaar gaf vooral aanleiding tot dangdurige en belangrijke discusssiën. Tot afgevaardigde ter algemeene vergadering werd benoemd de heer A. E. J, Holwerda en tot secundus de heer O. J. Loncq. De aanhangige zaak betreffende de volksleesbibliotheek werd op nieuw tot eene volgende vergadering aangehouden. Nadat nog voorlezing was gedaan der ingekomen stukkeu die allen voor kennisgeving werden aangenomen, werd ten slotte overgegaan tot het balloteren en overschrijven als lid, van hen die zich daartoe hadden aangemeld. Bij gunstig weder, zal morgen avond te G uren de eerste muziekuitvoering in de Plan tage plaats hebben .van het korps mazikanten der dd. schutterij alhier, onder directie van den kapelmeester B. L. L. J. Gores. "Vrijdag morgen omstreeks half negen ure gingen 3 van de baggeriieden, die in do havens aan het uitdiepen zijn, hunne lading lossen, toen zij op de hoogte van de sleephelling zijnde, door een hevige windbui werden verrast, met dat ongelukkig gevolg, dat van twee hunner de schuiten vol water geraakten, en zij zich slechts met moeite hebben kunnen redden. Heden morgen is het eene vaartuig bij laag water boven gekomen, echter met verlies van het roer en de huik, terwijl het andere geheel en al stuk geslagen en alles is verloren gegaan. Naar wy vernemen is de baggerman, die zijn vaaituig met al wat er bij behoort ver loren heeft, voornemens aan het Dagelyksch Bestuur te verzoeken een collecte aan de huizen der ingezetenen te doen. Mocht hij hiertoe verlof bekomen, waaraan wij niet twijfelen, dan zal hij, naar wij vertrouwen, wel in staat gesteld worden de geleden schade te herstellen het heeft hier toch nimmer aan weldoeners ontbroken. lieden namiddag, te half zes ure, sloeg bij een sterkou zuidwesten wind het hekwerk en zeil van een der roeden van de molen de Oost, die zijn neergekomen op ceipi paar wo-

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1