ningen in liet Doelenhofje-waardoor aam de daken eauge beschadiging is toegebracht. impressions <T itne Heine. Het dagblad la France In de jongste allevering van de 'Rente des deux Mondes komt een artikel voor, zonder naam van auteur, getiteld: 'Les derniers Sluarts, zegt, dat de schrijfster de Koningin der Neder landen is. Den '10 Juni jl. heeft aan het Ministerie van Buiten landsche Zaken de uitwisseling plaats gehad der akten van bekrachtiging der post- ctmventie", dea 21 Mei jl. alhier tusschen Nederland en Belgie gesloten. Als een uitvloeisel van het verdrag van handel en scheepvaart tusschen Nederland en Portugal is door den Minister van Financiën bepaald, dat de wetten omtrent het recht van patent op de onderdanen van Portugal, ge lijkerwijze behooren te worden toegepast als ten aanzien der Italiaansche onderdanen is bepaald. De N. II. M. wenscht scheepsruinite te zien aangeboden voor den overvoer van pro ducten van Java naar Nederland, op de be kende voorwaarden van inschrijving en char terpartijen, hetzij voor de geheele ruimte van het schip, hetzij voor 260 in te nemen lasten van koffie of wel koffie en tin, in keuze der bevrachtster, hetzij voor beide. Aanbiedingen, volgens vastgesteld model, worden ten kantore der N., II. M. te Amsterdam ingewacht tot "Woensdag den 16 Juni 1875, des voormiddags te elf uren. Aan het verslag der Maatschappij sTot Nut van 't Algemeen" over het jaar '1874, dezer dagen aan de leden toegezonden, ont kenen wij het volgende: De Maatschappij telde in 323 depas tementen 573 honoraire en 15,620 gewone leden. Het getal leden was met 374 vermeerderd. De uitgaven hebben bedragen f51,129; aan contributiën is ontvangen f34,242. De uitgaven voor drukwerk bedroegen f 15,820, die voor onderwijs f 9410. Aan l'lO personen werden belooningen toe gekend voor buitengewone plichtsbetrachting, t. w. aan 8 ondersvij/.ers voor veeljarigen school- dienst, aan 74 personen voor welbeproefde trouw ,en aan 28 personen voor het redden met levensgevaar. Door 35 departementen werd in voorbe reidend onderwijs, door 23 in herhaling- onderwijs, door 29 in zang-onderwijs, door 16 in gymnastiek-onderwijsdoor 45 iu teeken- onderwijs, door 52 in onderricht in vrouwelijke handwerken voorzien. 305 departementen be zitten volksbibliotheeken. Vanwege 68 departe menten werden volksvoorlezingen gehouden. Van 438 departementen worden opgaven ge geven omtrent de toen bestaande spaarbanken 7 departementen hadden spaarkassen, 48 had den hulp- en beleenbanken. Door iemand, die vooralsnog niet bekend wenscht te worden, is een som 'van f 50,000 beschikbaar gesteld, waaruit diakenen der Ned. Herv. Gemeente te 's Gravenhage de uitbrei ding van het oude-mannen- en vrouwenhuis aldaar in het belang der opname van gehuwde lieden zuilen kunnen bekostigen. Naar wij vernemenis aan het Ilaagsohe afdeelingsbestuur van de Holl. Maatschappij van Landbouw de volgende vraag ingezonden, om te plaatsen op de punten van beschrijving voor de aanstaande algemeene vergadering: 3>Wat kan er in de lagere school voor het ondeiwys in den landbouw gedaan worden, en welke maatregelen moet het hoofdbestuur nemen om zulks te verkrijgen?" De Vereenigiug Volksonderwijs telt op dit oogenblik 64 afdeelingen, met plus minus 4000 leden.' Men schrijft uit het Westland: De nieuwe aardappelen zijn klein en schraal. Neemt men daarbij in aanmerking de weinige vraag naar nieuwe, wegens degrootehoeveel heid goede ouderen den gunstigen stand van het gewas in Engeland, dan ziet het er niet voordoelig uit voor den Westlander, wiens bestaan van een vroegen grooten aardappel afhangt. - Ook de boomvruchten hebben veel geleden door het droge weder. Mocht hierin niet spoedig verandering komen, dan zal de schade voor de tuinders aanzienlijk zijn. Omtrent geneesmiddelen iu geval van hondsdolheid, wordt iu het laatste hommer der Barneveldsche Ol., o. a. het volgende mede gedeeld sin de vorige eeuw schonken de Staten van Gelderland voor het bekendmaken van een recept, dat hier volgt: f'1000aan vrouw Redra te Doesburg. Het bestaat uit de navolgende kruiden jl- Neege Kracht ofl'Meesterwortel (Impera- toria). 2. Ttoden byvoel (Artemisia). 3. Betonie (Betonica). 4. Schot Kruyt (Abrotanuiri). 5. Wijn Rtiyt (Ruta). 6. Self (Salvia). 7. Iluys- loock (Semper vivum mrijus). 8, Wilde Kaai den (Carduum fullonum). 9. Lubsteek off de wortel daarvan (Levisticum). Van elk dezer kruiden neemt men een hand vol in 6 kantien water, en laat dit koken, in een ketel die dicht gedekt is tot op twee kannen. Menseheu moeten hiervan éénen beosten twee kannen gebruiken en wel ge durende negen achtereenvolgende dagen, des morgens nuehteren eu dos namiddags. Zoolang men van den drank inneemt, moet men dage lijks de wonde met een houtje opnieuw open maken en met een doekje in den diank nat gemaakt, uitwasschen. Men wachte zich evenwel den drank, waarmede men wasclit, te ver mengen met dien, welken men drinkt. Zoc de menseheu of beesten al mochten razen, moet men hun den diank tusscheabeide, als het wat over is, zien iu te geven." Het bovenstaande geneesmiddel is, naar ge noemd blad verneemt, betzelfde dat een vorig jaar te Bameveld met goed gevolg is aange wend; het werd ook op dezelfde wijze gebiuikt, en is te Heerde verkrijgbaar. Delfsliaren. Jl. Donderdag is alhier opge- visclit het lijk van een persoon dat sinds ge- ruimen tijd iu het water had gelegen. liet vermoeden bestaat dat dit liet stoffelijk over schot is van den te Vlaardiiigen thuis behoord hebbenden schipper J. van der Meer, die, op Zaterdag 43 Maart, metziju schuit Ylaarding's Welvaren, beladen met tarwe voor de firma j A. M. van Dusseldorp Co. aldaar, bij de j Oude Maas zijnde, door een noodlottig toeval over boord viel en verdronk. ïtolterdam. De bevolking dezer gemeente bedroeg tijdens de volkstelling op 30 November '1869 416,505 personen, op ultimo December '1874 bedroeg die 50,817 m. eu 69,422 viv te zamen 429,239. Het kapitaal voor het nationaal zangers feest iu Augustus alhier te houdengroot f 46,000, is geheel geplaatst in aandeelen toe gangsbewijzen van f 10, Op Maandag 14 Juni a. s. zal op de bovenzaal der sociëteit de Harmonie, alhier de eerste algemeene vergadering worden ge houden van de onlangs opgerichte sVereeniging van officieren van Scherpschutterskorpsen in Nederland." De vergadering zal worden gevolgd door een schietwedstrijd op de schietbaan van het korps Koninklijke Scherpschutters aldaar, en door een kameraadschappelijk diner in Adler's Hotel. 's llage. H. M. de Koningin heeft gisteren morgen wederom een bezoek gebracht bij Z. K. II. Prins Alexander, die nog eeuigszins ongesteld is. Naaldwijk. Van de '167 kiezers 'voor leden van de Tweede Kamer, namen hier 456 aan de laatste stemming deel. Van de '11 niet op- gekomenen waren 7 ziek of afwezig uit de gemeente. Dordrecht. Naar men verneemt, zijn gis teren morgen, ten ruim 9 ure, tengevolge van denhevigen storm aan den Moerdijk enkele vaai tuigen van hunne ankers geslagen, waar door er twee met elkander in botsing zijn ge komen. Een daarvan, een zandaakje, is dien tengevolge gezonken, doch de persoon die zich aan boord bevond en iu den mast gevlucht was, is nog gelukkig gered. Ook in den omtrek dezer gemeente heeft de storm schade aangericht. Een aantal boomen zijn ontworteld. Haarlemmermeer. Volgens het proces verbaal van opening der stembriefjes zijn de volgende bezwaren ingebracht door den heer H. F. Bultmandat bij het stemmen op den 8 Juni 1875, iu het district Haarlemmermeer naast de bus vóór de plaats van den beer G. B, 't Hooft, het Huisgezin lag, waarin eene groote advertentie mot dikke blauwe strepen aangehaald, bevattende eene aaubeveltug van baron van Heemstra; dat dit blad gezien is door de mede gelijkertijd stemmende lieeren S. Vis en Kofoed; dat verder ingekomen zijn twee bussen van Stotendat een en ander van invloed heeft kunnen zijn op de verkiezing, en hij, op grond van gepleegde onregelmatig- he len te Haarlemmermeer en te Sloten, vraagt 'O vei nietiging van de stemming. Holder. In hel Koegins, nabij deze gemeente is eene hofstede, bewoond door de wed. T. Noot met hare acht kinderen, een prooi der vlammen geworden. Van hetgeen zich in huis en schuur bevond is zeer Weinig gered. De weduwe, die onlangs haar echtgenoot verloor, is door deze ramp diep getroffen. lloogo Mierde. Een landbouwer begaf zich van zijn land met zijn drie kinderen op do kar naar huis. Eensklaps slaakte een der kinderen een kreet; de man springt op de kar en ziet tot zijn groote ontsteltenis, dat bij zijn jongste kind met 't voetje op de zeis had geplaatst, waardoor al de teentjes er waren afgesneden. Deventer. Eergisteren avond gingen een man met zijne vrouw naar de kermis en lieten hunne drie kinderen, van welke het oudste 9 japen en het jongste eenige maanden telde, alleen aan hun lot over. Het oudste kind viel in slaap en een der andere kinderen had het ongeluk de petroleumlamp omver te werpen, waardoor de brandende petroleum de kleederen vau het slapende kind bereikte, die terstond in lichterlaaie vlam stonden. Op het angstge schreeuw snelden de buren ter hulpdie de vlammen bluschten. Het kind is echter zoo danig met brandwonden overdektdat zijn toestand hopeloos is. Nijmegen. Dondermorgen is de trein van Cleef naar het station alhier bij Kranenburg voor een gedeelte gederailleerd, zijnde de loco motief, tender en goederen-wagen buiten het spoor geraakt. De passagiers zijn met den schrik vrijgekomen en hebben hunne reis met een van Cleef ontboden locomotief voortgezet. Men zocht de oorzaak in een gebrek aan den wissel, waardoor deze niet goed werkte bij het uit halen voor den trein, van Nijmegen komende,- Elburg. Bij gelegenheid der verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal zijn van de 103 stemgerechtigden, -op tweo na, allen opgekomen om hunne stem uit te brengen; hun getal was 86; de achter geblevenen waren óf uit de stad, óf weiden door ziekte verhinderd hun burgerplicht le ver vullen. "Wel een bewijs van groote belangstelling bij deze gelegenheid. Doesburgli. Een burger dezer gemeente wenscht een vergelijkend examen te doen houden voor de vacante betrekking van stads omroeper.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2