BinieiilanJsclie Heruiten. SPANJE. lovullar is in liet centrum-leger aangekomen een aanvallende beweging wordt voorbereid, Het fregat Victoria maakt toebereidselen om Motrico en de andere Carlistische havens te bombardeeren. De bevolking vlucht. De Car- listen hebben de aanhangers van Cabrera aan gevallen, die bij Irun woonden, benevens een luciferfabriek. De fabriek is verbrand mot 29 personen, waaronder het huisgezin van den bewaarder. Voor hen, die niet met het nieuwe régime willen instemmen, heeft men het gewone mid del, verbanning, bij de hand. Zoo moeten, om die reden, Sagasta en Serrano order hebben bekomen om het land te verlaten en zich naar Lissabon te begeven, RUSLAND. Het Journal de St. Péterslourg verklaart, dat het bericht van de ICuryer Poznankivol gens hetwelk Rusland een concordaat met den Heiligen Stoel heeft gesloten, ongegrond is. Eerstgenoemd blad zegt, dat de Heilige Stoel thans meer dan vroeger Rusland met voor komendheid bejegent. Daardoor is een betere verhouding tusschen beiden ontstaan; maar in de beginselen, die aan de onderlinge be trekkingen ten grondslag liggen, is geen ver andering gekomen. Volgens Russischu bladen zou in Peters burg de veepest uitgebroken zijn. ITALIË. Het Parlement zet de behandeling der wet op de algemeene veiligheid voort, te midden van een regen van orden van den dag. Men verwacht spoedig de eindstemming. B E L IE. Te Gent is he,t voornemen te kennen ge- gevenhet tweehonderdjarig feest der pacificatie van Gent, die aanleiding gaf tot de Unie van Utrecht, en den grond legde tot de vrijheid des gewetens van de vereenigde provinciën, feestelijk te vieren. ZWEDEN. Koning Oscar is in den middag van den 13 dezer te 2 uren te Stokholm teruggekeerd. SCHIEDAM, 16 Juni 1875. Volgens de Times zal H. M. de Koningin te Londen verscheidene weken verblijven. Z. IC. H. Prins Hendrik zal in het laatst dezer week HD, lustslot Soestdijk betrekken. De prinses zu Wied zal aanstaanden Vrijdag of Zaterdag met HD. kinderen naar Neuwied terugkeeren. Heden is het 29 jaar geleden dat Paus Pius IX als zoodanig gekozen werd. Staatsbl. no. '101 behelst de wet van den 3 Juni 1S75, tot afschaffing vau het vuur-, ton- en bakengeld en nadere regeling der meting van zeeschepen; en no. 1'13 de wet van den 5- Juni '1875, betrekkelijk het nemen van maatregelen tegen overbrenging van den calorado-kever. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij de gemeenschappe lijke loodingen, door de beambten van den waterstaat en het loodswezen, in de afgeloopen week, op den drooge van den Nieuwen Rotter- damschen Waterweg naar zee, is bevonden: langs het Noorderhoofd 31.5, op de lijn der geleidelichten 30 en aan de witte tonnenzijde 32.5 decimeter bij gewoon laag water. Volgens de jongste officieele berichten, bij de Regeering aangaande den stand der veeziekten in het buitenland ontvangen, waren de Oosten- rjjksche en Hongaarsche landen den 17 Mei geheel vrij van de veepest; in Croatie was alléén de gemeente Letovanie in het comitaat van Agiain voortdurend door die ziekte besmet: in de militaire grensdistricten was sedert 4 Mei geen geval mepr voorgekomen. In Zwitserland was het getal der door mond en Klauwzeer besmette stallen tusschen 16 Mei en 1 Juni van 99 tot 78 verminderdechter was nog in geen der vroeger besmette kantons de ziekte geheel geweken, en had zij zich in eenige kanton®, welke laatstelijk daarvan vrij waren, op nieuw geopenbaard. Bij circulaire van het Zwitsersche departement van binnenland- sche zaken, was aan de betrokken kantons- regeeringen aanbevolen maatregelen van voor zorg te nemen tegen het verspreiden der ziekte bij gelegenheid van het overbrengen der kudden uit de stallen naar de weiden op de Alpen. In de kantons Zurich, Bern, Lucern, Schwyz en Basel-stad waren een aantal gevallen van kwaden droes vooi gekomen. De Standaard' ondersteunt voor de her stemmingen kiachtig de candidatuur van mr. Savorniu Lohmau. s Moei lij kei-," zegt zij, «valt de bepaling van haar gedragslijn te Delft en Almelo. Noch de heer Oorver Hooft, noch de heer De Caseinbroot staan als bij uitstek warme vrienden van het bijzonder onderwijs te boek. Het .valt niet wel te zeggen, wat men in een hachelijk oogenblik aau hen hebben zal." Toch neigt de standaard" tot ondersteuning, maar zij zou dan ook gaarne van hen een verklaring hebben, dat ze nooit of nimmer krachtens hun overtuiging zouden kunnen meewerken tot de scherpe resolutiezonder evenredige ontlastiug der- vrije school. Omtrent de herstemming te Utrecht laat de Standaard' zich nog niet uit. Uit Noord-Brabant schrijft men aan het Handelsblad Jhr. mr. C. vap Nispen zal, naar men wil, met September voor Nijmegen zitting nemen, zoodat er te Breda een nieuwe keuze moet plaats hebben. Voor dat gevat heeft het hoofd bestuur der kiesvereeniging «Noord-Brabant" te 's Hertogenboscli haar candidaat reeds ge reed, namelijk mr. H. A. des Amorie van der Hoeven, den zoon van den beroemden hoog leeraar A. des Amorie van der Hoeven en vroeger redacteur van het Bataviaasch HU. Hij is, gelijk men zich herinneren zal, eenige jaren geleden tot het Katholiek geloof overgegaan. Thans is verschenen het verslag der conferentie van de commissie van rapporteurs over het wetsontwerp tot regeling van het liooger onderwijs met den minister van biunen- landsche zaken. Daaruit blijkt, dat op die conferentie voor namelijk drie hoofdpunten zijn besproken nl. de aansluiting van het hooger onderwijs aan dat op de gymnasia en hoogere burgerscholen; de kwestie van het al of niet behoud der theologische faculteiten, en die betreffende de examens voor wetenschappelijke graden. Uit het verslag bljjkt uiet, dat overeen stemming is verkregen, terwijl wijziging van het wetsontwerp waarschijnlijk wordt geacht. De tiende algemeene jaarlijksche ver gadering van het Genootschap van leeraren aan inrichtingen van middelbaar onderwijs, zal onder voorzitteischap van prof. B. II. Pekel haring, van Delft, in dit jaar te Amsterdam gehouden woiden op 27 en 28 Augustus. De regelingscommissie voor die bijeenkomst bestaat uit de heeren: dr. van Lahkeren Matthes, dr. Hubrccht en dr. van Ilennekeler, te Am sterdam. Wij vernemen, dat de arroud.-rechtbank te Rotterdam rechtsingang met bevel tot ge vangenhouding heeft verleend tegen II. J. Jut en C. Goedvolk, ter zake van den moord op de-wed. van der Kouwen en hare dienstbode en den daarop gevolgden diefstal. De be richten omtrent deze zaak, door verschillende dagbladen medegedeeld, zijn voor hetmeeren- deel .'onjuist. (AT. JB. Ct.) Do Internationale krediet- en haudels- vereeniging Rotterdam keert over 1874 een dividend van 22 of f 13.75 per aandeel uit Er was een zuivere winst van f 416,083.43'/j behaald. De N. It. Gé. deelt mede dat het kapitaal van de vennootschap voor den maildienst van Ylissingen op Engeland aanmerkelijk vergroot zal worden; dat van de Engelsche Regeerin toestemming bekomen is tot' het bouwen van een tolkantoor op de plaats van afvaart, en dat de rechtstreeksriie spoorwegaansluiting met Londen aan den een en met Venlo en Dussel- dorp aan den anderen kant zoo goed als ver zekerd is. Iu het Handelsblad van gisteren komt een zeer uitvoerig artikel van Multapatior voor, hetwelk een negental punten bevat, die tot grondslagen zouden moeten stiekken van eene vereeniging tot wering .van dronkenschap. De ontwerper verlangt van de leden der vereeniging niet, dat zij zich van drank ont houden zullen, maar slechts, dat zij het mis bruik op allerlei wijzen zullen tegengaan. Naar wij vernemen, is door de heeren Gresnich Co. te Amsterdam een alleszins proefhoudend middel gevonden tegen den paal worm van welke belangrijke vinding Z. M. de Koning reeds jnoet in kennis gesteld zijn. (A. Qt.) Ylnardingen. De heeren J. M. den Boer, W. A. Hoogendijk en L. E. H. Reeser, respec tievelijk commandant, '1ste en 2de luitenant der dd. schutterij, hebben collectief hun ontslag in gediend naar aanleiding van de benoeming van mr, N. F. van Nooten, gewezen sergeant, tot 2den luitenant. Kapitein Jacob van Dorp werd door het Britscho Gouvernement, voor zijn mensch- lievend gedrag bij de redding der schipbreu kelingen van de La Plata, meteen gouden anker- horologe vereerd met de volgende inscriptie: sPresented lij the British Government to Cap tain Jacol van Dorp of the Dutch vessel Willem Beuleehzoon in testimony of his humanity to two of the survivors of the crew of the ss. La Plata of London whom he picked up at sea on the 2 Dec. 1874. Itottordam. Met de Zaterdagmorgen van hier vertrokken stoomboot Rotterdam zijn 80 geestelijken en geestelijke zusters naar Amerika vertrokken. Ook de dien avond van hier vertrokken stoomboot Albert, naar Grimsby, had 60 geestelijke heeren en dames aanboord, die over Liverpool zich naar de Nieuwe Wereld begeven. Naar wij vernemen, zijn het voor het meerendeel uitgeweken Duilsehers. Den 14 dezer vertrok van hier met de boot op Harwich, mgr. H. van Ewijk, van de orde der Predikheereubisschop van Camaca i. p. i, Apostolisch vicaris van Curasaover gezeld door de heeren A. M. Joosten, L. A, M: J. Jansen en B. Frederiks, met bestemming naar Curapao. 's llago. Maandag namiddag had in het Haagsche Bosch een zeer treffend ongeluk plaats. De heer jhr. W. II. C. van Rappard, luit.-kolonel der art. op non-activiteit, is even voorbij de boschwachterswoniug van het paard gevallen en weinige oogenbiikken na het on geluk overleden. Naar men verneemt zullen aanstaanden Donderdag avond een aantal studenten der Leidsche Hoogesehool in costuum van den optocht de sociëteitstent in het Bosch alhier bezoeken, ,waar ter viering van den geboortedag van H. M, de koningin eene muziekuitvoering zal plaats hebben en eene illuminatie worden ontstoken. Dopr den lieer Camille deRoddaz, wordt alhier de oprichting voorbereid vau eene gro- vee'rschoolmet onderwijs in de teekenkunst 1

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2