A0. 1875. BiittalaiitiGke Bericlten. Zaterdag 19 Juni YerscHjnt Japlts, litpzoÉeri Insiai. J®. 3666. Biimlaiticlie Bericbten. IVegeu eu Twiutigste Jaargang. Abonnementsprijs, per kwartaal f 1.85. '.franco per post, door liet gehcele Rijk - 2.50. Afzonderlijke iiommers- 0,10. FRANKRIJ K, Do officieuse Aqence Havas tracht op de wankelmoedigen te werken in zake de be kende kwestie uit de kieswet: verkiezing bij scrutin de liste of bij scrutin cVarrondissement. Zij beweert dat al de prefecten die geraad pleegd zijn, zich tegen de scrutin de liste heb ben verklaard, omdat bij deze wijze van stemming slechts de radioalen of Bonapartisten zouden gebaat zijn, en voorts dat de minister van binnenlandsche zaken van de al of niet aan neming een votum van vertrouwen zal maken, uit naam zelfs van de bevestiging der conser vatieve republiek. Het doel dezer noot is om de legitimisten te winnen, tot welk einde men ook reeds het gerucht verspreid heeft, dat de graaf van Chambord voor de scrutin d?arrondissement ge stemd is. De Nationale Vergadering te Versailles beraadslaagt nog steeds over de wet op 't hooger onderwijs. Bisschop Dupanloup sprak tegen het amendement-Ferry, strekkende zooals men weet om het uitsluitend recht van den Staat tot 't verleenen vau academische graden te handhaven, doch verklaarde zich bereid voor 't amendement-Paris te stemmen, volgens 't welk bedoeld recht aan een gemengde com missie zal worden overgedragen. De minister van onderwijs verklaarde mede zich met dit amendement te kunnen vereenigen. Het amendement Ferry is met 369 tegen 323 stemmen verworpen, dat van den heer Paris is aangenomen met 379 tegen 335 stemmen. DUITSCHLAND. Men verzekert, dat het bij de Rijksregeering een punt van overweging uitmaakt, om de wet, die aanslagen tegen bevriende staten en het ondersteunen daarvan strafbaar stelt, ook toe te passen op de hoogadellijke heeren, die thans nagenoeg openlijk den Carlistischen opstand steunen. Er is sprake van een grove beleediging, welke de Argentijnsche autoriteiten der Duitsche ving zouden aangedaan hebben. De overheid van Buencs-Ayres zou namelijk de poststoom-, pakket Washington, toebehoorende aan den Baltischen Lloyddie hare ankerplaats in de haven aldaar verlaten hadom een dieper vaarwater op te zoeken, genoodzaakt hebben derwaarts dadelijk terug te keerenzelfs spreekt men van hot gevangen zetten van den Duitschen kapitein van dien bodem gedurende eenige uren. De tot dusver ontvangen berichten om trent dit een en ander zijn echter niet duidelijk en loopen uiteen. De in Wesel geïnterneerde bisschop van Paderborn heeft als bijzonder bewijs van wel willendheid van den Paus de groote gouden medaille met het portret van Z. H. ontvangen, Vjv] BUREAU: MARKT, ZO, 134. waarschijnlijk voor zijn moedig verzet tegen de wetten van den staat. ENGELAND. Volgens de dagbladen hebben sir Robert Benton en Co. en 'Yard hun betalingen gestaakt. Het passief is onbekend. De heeren Rainbow Holberton en Co. hebben evenzoo hun beta lingen gestaakt, met een passief van 150,000 p.st. De Engelsche Morning Post zegt liet gerucht te kunnen tegenspreken, dat Koningin Isabella naar Spanje zal terugkeeren. De bisschop van Sal ford, die deze week van Rome naar Engeland terug is gekeerd heeft in de Katholieke club te Manchester zeer geruststellende berichten omtrent den gezond heidstoestand van den Paus medegedeeld. Hij beschreef den Heiligen Vader, met wien hij 't voorrecht had gehad verscheiden malen te wandelen, als iemand die op zyn 83e jaar zeer sterk van hoofd en lichaam was. Soms was hij wat verkouden en dwong de jicht hem eenige uren zijn bed te houden, mgar overigens kwelde hern geen ernstige ongesteldheid. Keizerin Eugenie is niet naar den Elzas; zij heeft Chislehurst niet verlaten en Loulou ook niet. OOSTENRIJK. De vroegere mededeeling, dat namelijk de vorstin von Windischgratz aan don Carlos eene som van 300,000 11. had overgemaakt, om de voortzetting van den oorlog in Spanje te steunen, wordt thans ten eenenmale ge logenstraft. ITALIË. In de den 16 dezer gehouden zitting der Kamer is het wetsontwerp betreffende de maat regelen van openbare veiligheid aangenomen inet 209 tegen 32 stemmen. Het voorstel betreffende de enquête naar den toestand op Sicilië is aangenomen met 195 tegen 48 stemmen, De linkerzijde heeft zich van de stemming onthouden. Pius IX heeft Zondag de leden van 't corps diplomatique ontvangen, die hem de gelukwenschen hunner respective gouver nementen, ter gelegenheid van den 29sten verjaardag zijner troonsbeklimming, kwamen aanbieden. SPANJE. De Bpoca deelt mede, dat de Carlisten op nieuw Guetaria bombardeeren van het strand bij Zaraus. Uit Guetaria worden op het zuidelijk gedeelte van Zaraus groote projectielen ge worpen. - ZWITSERLAND. Te Bern heeft zich den 15 dezer een Zwit- sersche christelijk-katholiek nationale Synode geconstitueerd, die de voorgestelde grond slagen voor een christelijk-katholiek nationale kerk heeft aangenomen. Tegén den nnuslaauden herfst zal tot de verkiezing van een bisschop worden overgegaan, Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaai, plaatsing woidt tegen twkejuai. berekend. B E L I E. Jl. Woensdag is van New-York met het stoomschip Zwitserland te Antwerpen aange bracht de persoon van Carl Vogt, verdacht van. de hoofdpersoon te zijn in den moord op den ridder J. J. Dubois de Bianco, geruimen tijd geleden in Belgie gepleegd. AMERIKA. Het rapport voor de maand Juni van het departement van landbouw zegt, dat de katoen- oogst beter zal zijn dan gedurende de laatste 5 jaren. De bouw is toegenomen .met 1 A 2 pCt. in vergelijking met 1874. SCHIEDAM, 18 Juni 1875. Uit Vlaardingen wordt aan de N. B. öt. geschreven oZeer ten onrechte heeft men het willen voorstellen, dat de Vlaardinger kiezers, aan den leiband loopende van een welbekend inge zetene,' allen hnnne stemmen zouden hebben onthouden aan den liberalen eandidaat, Zulke voorstellingen moeten al een zeer slechten indruk geven aan de mate van ontwikkeling en het gezond verstand der Vlaardingers. Neen, M. d. R., welke invloeden hier ook werkzaam zijn in het belang der candidatuur van de Casembroot, geloof mij dat wy ook hier uit eigen oogen zien, en dat het niet onopge merkt blijft hoe het voornamelijk de Roomsche partij is, die deze candidatuur met alle macht tracht door te drijven. Dit zou reeds voldoende voor ons zijn, om niet lichtvaardig aan inbla zingen gehoor te geven. Rome ijvert niet zoo geweldig voor een eandidaat, zonder de zeker heid te hebben dat hij tot een gewillig werk tuig te maken is. Waarom gaat het te vuur en te zwaard tekeer tegen de liberalen? Na tuurlijk omdat men weet in hen onder alle omstandigheden onverbiddelyke tegenstanders te ontmoeten. Thans, bij de herstemmingen, nu wij de uitkomsten van den gevoerden strijd kunnen overzien, gevoelt ieder liberaal, dat er temeer reden is om alle krachten in te spannen. De liberale partij heeft hare numerieke krachten in de Kamer behouden, maar om de zekerheid te hebben dat zij tegen de partij van Rome, nu deze er in geslaagd is conservatieven en anti-revolutionairen aan zich te onderwerpen, volkomen opgewassen zal zijn, mag geen enkele stem haar onthouden worden. Dit beseffen ook hier de kiezeis, die geen geestelijk juk willen dragen, volkomen. Gij kunt er dan ook zeker van zijn, dat wij niets verzuimen zullen om de verkiezing van den heer Vailiant te he'pen verzekeren. Geen persoonlijke invloeden, geen persoonlijke sympathieën of antipathieën zullen ons daarvan terug houden. Alle overwegingen moeten wijken voor het allesomvattend belang, dat het lieve Vaderland geen prooi worde van Rome." COURANT

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1