Dr. C. J. Vaillant. In hot Alq. Handehbl. van heden leest nv>nOpnurkelijk is het hoe met tie caiulidatuur van den heei' de Casenmbroot wordt omge sprongen die thans te Delft in herstemming komt tegenover den heer Vaillant. Ook in Alkmaar is hij candidaat der anti-liberalen geweest, behalve van de anti-revolutionairen. Het schijnt dat eenige kiezers in dat district zich hebben willen vergewissen van zijn ge voelens omtrent het onderwijs. Althans in de JZeïdersche en JST. D. Ct. vindt men in een ingezonden stuk de mededeeling, dat uit een telegram, door den beer de C. aan qcnigo kiezers gericht, gebleken is, dat hij is svoor de neutrale scholen en tegen restitutie." Daaruit is het dan ook to ver klaren, dat de anti-revolutionairen hun eigen candidaat zoowel te Alkmaar als te Delft tegen over hem gesteld hebben en dat de Standaard dezer dagen nog in twijfel verkeerde, hoc zich zijne partij tegenover den heer de O. behoorde te gedragen. Maar de Katholieken hebben den heer de G., die zich in '1853 juist geen warm voorstander van de vrije organisatie hunner kerk heeft betoond, in beide districten toch maar geslikt. Hebben zij zich niet vergewist over zijne meening betreffende de onderwijs-kwestie? Wij kunnen ons nauwelijks voorstellen, dat de heer de Cascmbroot aan de Katholieken te Delft en Alkmaar een andere verklaring heeft gegeven, dan die in bovengemeld telegram voorkomt. En toch werd hij van die zijde ondersteund I-Iedeu vergadert te Delft de anti-revolutionaire kiesvereeniging en morgen de ultramontaansche, Het zou nog al merkwaardig zijn als beiden besloten toch den heer de C., den voorstander der neutrale school en den tegenstander van restitutie, aan te bevelen. liet zal er echter wel toe komen, nu de anti-revolutionairen in Almelo den heer Oorver Hooft steunen, wiens meeningen omtrent het onderwijs, voor zooveel ons bekend is, geenszins met <|e huune stroken. In de Jf. Vlaard. Ctlezen wij het vol gend ingezonden stuk: Mede'/ciezers Weldra worden wij weder ter stembus ge roepen om onzer burgerplicht te vervullen voor de vacante plaats in ons district voor do Tweede Kamer der Staten-Genevaal. Gewichtige dag voor hem die zijn vaderland waarlijk lief heeft. Letten wij op de tookenon der tijdenWanneer wij Ultramontanen en Jczuïoten openlijk de candidaten van het Utrechtsch verhond zien ondersteunen moeten wij dan niet dezo mannen en ook do Protestantsche geestelijken, die daaraan mede werken met een medelijdend oog beschouwen die van zulke hulp gediend zijn om hun doel te bereiken De ware vaderlander brengt geen onheilig vuur op het altaar des vaderlandshij wil lof noch medewerking eener orde die Balthasar Gerardts gebruikte om den Grooten Zwijger, den vader des vaderlandsden grondlegger onzer gods dienstige en staatkundige vrijheden van hot levon te beroovcnhij wil do staatkundige en gods dienstige vrijheid voor alle zijne medeburgers in onze Grondwet beschreven; hij betracht do les van onzen Zaligmaker: „zoo gij wilt wat de menschen u doen, doet hun desgelijks." Ziot dus toe, want die tot zulko onedele bedoelingen zijn toevlucht neemt, is het vertrouwen der kiezers onwaardig, zijne aanbeveling van candidaten onver- trouwbaar, zijn motief: „het doel heiligt de mid delen", wekt. afschuw bij den waren vaderlander. 'Vrienden van Oranjezijtwaakzaam; handhaven wij en heffen wij omhoog de vaan van godsdienstige en staatkundige vrijheid voor alle Nederlanders, door den Grooten Zwijger, Prins Willem den Eerste opge heven, en bukken wij niet onze hoofden en geven wij ons geweten niot gevangen onder geestelijke heerschappij. Laten wij ons van dezo kostbare nalatenschap van don vader des vaderlands niet beroovengeen broederhaat onder do zonon van ons vaderland aangemoedigd; verdedigen wij onze godsdienstige en staatkundige vrijheden waar die bedreigd worden; handhaven wij recht en gelijk heid in onzo wetten voor alle standen on gezind heden, en brengen wij dus onze stemmen uit op Heden wordt alhier op de gebruikelijke wijze herdacht de 60ste gedenkdag van de slag van Waterloo, door liet uitsteken der vlaggen van de openbare gebouwen en van vele particuliere woningen. Z. M. de Koning heeft gisteren avond te ,11 uren per extra-trein van den Rhijnspoorweg de residentie verlaten, om zich voor geruimen tijd, waarschijnlijk tot het laatst van Augustus, naar Vevey (Zwitserland) to begeven. Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden zal Zijn Kinderen op hun reis naar Neuwiecl heden vergezellen. Eergisteren is verschenen een verslag van een conferentie der Commissie van Rapporteurs met den.Miuister van Binnenl. Zaken over het wetsontwerp tot regeling van het hooger onder wijs. De bespreking liep voornamelijk over de aansluiting van het onderwijs van liet gymna sium aan dat van de lagere klassen der hoogore burgerschool. De commissie wenschto, dat het toelatings-examen voor het gymnasium zich zou regelen naar den oinvnug van het overgangs examen van de 3de naar de 4de klasse aan een hoogore burgerschool, en dat zij, die met vrucht zoodanig examen hadden afgelegddaardoor vanzelf toelating tot het gvmuasium ver-,,, kregen. De Minister van Binnenlandsclie Zaken maakte nog al bezwaar tegen een dergelijke aansluiting. Ter overvoer van producten van Java naar Nederland, zijn jl. Woensdag bij de Neder- landsche Handel-.Maatsehappij ingeschreven 45 schepen. De laagste inschrijving voor de ge- heeie ruimte van het schip bedraagt f 67.50 per last en voor eene gedeeltelijke belading of 200 last 84.98 per last. De catalogus der tentoonstelling van de Friesche Landbouwmaatschappyte houden op 29 en 30 Juni te Hcerenveen, bevat 795 nommers. Men schrijft uit Rotterdam, dat in de Kamer van Koophandel aldaar is geconsta teerd: dat de onlangs aangenomen muntwet reeds nu haar gunstige werking heeft geopen baard, door de stijging van den wisselkoers, en dat verschillende handelsartikelen nu ook beter kunnen concurreeron op vreemde markten. Bij gelegeuheid van het 29-jarig Paus schap van Pius IX, is hern door een aantal Nederlandsche oud-zouaven een pracht-aibum aangeboden, waarin 700 portretten, 4 op iedere pagina, tusschen welke de Pauselijke attributen gevonden worden, bij de gesneuvelden in het zwart en bij de levenden in het blauw, met de woorden a Pro Petri Sede". Men meldt uit het Noordon des lands, dat dc hooioogst 1ste snede alom niet meevalt. 'tGras is dun en schraal; 't vorige jaar maaide men van dezelfde stukken ruim een derde meer. 't Late hooigras knapt veel op door den heilzamen regen; bij verwachte warmte ziet meu een ruim beschot tegemoet. Als een eigenaardige bijzonderheid wordt medegedeeld, dat de eerste student die aan de Leidsche hoogeschool werd ingeschreven, Theodorus Leuwcu, tot dezelfde familie be hoorde als de heer Jan van Leeuwen, candidaat in de letteren te Leiden, wieu dezer dagen door de litterarische faculteit der hoogeschool te Groningen de gouden medaille werd toege kend voor zijn antwoord op de prijsvraag over het oordeel van ^Aristophanes over Euripides." De oudste hoofdonderwijzer in Nederland is W. J. Coopmaus, te Broek in Boniawerstal. Hij is sedert 4813 hoofdonderwijzer. Zijn lichaamsgestel en geestvermogens zijn nog on verzwakt. 's lïago. Heden middag is in de fabriek van de hoeren L. J. Enthoven Co. een kolossaal monument gegoten, dat door Banda's bevolking zal worden opgericht, zooals uit dc voorzijde blijkt: ster herinnering aan het feest der 25jarige regeering vau Z. M. Willem III, Koning der Nederlanden, Groothertog van Luxemburg, enz. enz. enz." dat'gevierd is op het plein, waar dit monument zal worden geplaatst. Op de achterzijde prijken de woorden: sHukle aan Z. M. Willem III." liet gieten werd verricht in tegenwoordig heid van verschillende autoriteitenbonevens eenige genoodigden, en is zeer goed geslaagd. Leiden. De feesten hebben als uit den aard der zaak voor menigeen treurige gevolgen gehad; kleine ongevallen komen bij dergelijke gelegenheden steeds voor. Eén on geluk wordt ons echter meegedeeld, dat van zeer droevigen aard is. Een vader en moeder stonden op de Bree- stipat naar den voorbijtrekkendeu stoet met fakkellicht te elf uren Dinsdagavond te kijken. De moeder hield een 4'/j-jarig kind op den arm, dat in 't vreesdijk gedrang zoozeer beklemd raakte, dat het op den arm der wan hopige moeder doodbleef. Yad Amsterdam. De vereeniging sFIoralia" heeft 12,000 planten aan vrouwen uit de ar beidende klasse uitgereikt. Deze zullen nu op 4 Sopt. in Linnaeus worden tentoongesteld om te doen zien, wat de kweekstors er vau hebben gemaakt. In de gisteren alhier gehouden algemeene vergadering van de Nederiandsch Indische Handelsbank, is het dividend over liet boekjaar 4874 vastgesteld op 10 pCt, of f 25 per aan deel. Als commissarissen werden herkozen de heeren M. II. Insingcr, Js. G. C. A. De Vogel en Alex. Eraser te Batavia. Arnhem. Alhier is een "Vereeniging op gericht, die zich ten doel stelt de instand houding der kweekschool van onderwijzeressen, in I860 gesticht en 44 Maart 4863 nader bevestigd en uitgebreid. De Vereeniging stelt zich lot taak de opleiding van meisjes tot onderwijzeressen volgens de wet op het lager onderwijs, overeenkomstig de oorspronkelijke bestemming der kweekschool. De geheele organisatie der Vereeniging schijnt voldoende waarborgen te gevenvoor de voort durende instandhouding der Kweekschool, een instelling die reeds zooveel uitstekende vruchten heeft opgeleverd en een sieraad van ons land mag genoemd worden. Wij juichen daarom de oprichting dezer Vereeniging van harte toe. De statuten zijn bij Kon. besluit van 2 Juni II. goedgekeurd en waren onderteekend door de stichters, de heeren J. P. de Ke'yser, J. G. Yetliake, J. F. Roodenburg, mr. II, J. Kranen- berg, II. A. Tjeeuk Willink, dr. H. Pipfen- hauser, J. W. 3. Zegers Rijser, dr. L. II. Slotemaker, J. C. Maris, EL Boonen, J. Nagel Jr. en mr. J. Everts B.IIz. {Yad.) Grave. Men verneemt, dat de nonnen uit 't Ursulinenklooster te Neuss naar Noord-Bra bant zullen verhuizon. Er zijn onderhandelingen aangeknoopt om liet kasteel Tongelaar te Gassel, toebelioorcnde aan een buitenlandsche adellijke familiete huren of te koopen. Een zegtigtal nonnen zullen alsdan van de Nederlandsche gastvrijheid gebruik maken. Kuilenburg. Een treffend ongeval had Dinsdag jl. alhier plaats. Een jonge vrouw, die haar zuigeling aan de borst had, bleef plotse ling dood.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2