A0. 1875. Vrijdag 2j5 Juni, Jé 3670. Verfijnt daieüjb, littinM Binsiai. BiitanTandscFe Beucltei. Blunenlaidsclie Berichten. K e n n i s sr e v i n IXeg-en en Twintigste «T aargang, De Burgemeester en Wethouders van Schiedam FRANKRIJ K, Bij de voortzetting in de Nationale Vergade ring .van de beraadslaging over de wel, regelende de bevoegdheid der openbare staatsmachten, heeft de Minister Buffet Louis Blanc en Madier de Montjeau beantwoord. De Minister verklaarde er zich over te verwonderen, dat zij hun aan vallen niet liever tegen de constitutie van 25 Februari dan tegen het ministerieel program richtten. Hij protesteerde tegen de bewering, dat het ministerieel program van 10 Maart een beleediging der meerderheid zou zijn. Wij zijn, zeide hij, voor de Nationale Vergadering gekomen met de verklaring: ziedaar ons pro- ,gram; keurt gij 't niet goed, dan zullen wij onzen plicht weten te doen. Thans is 't nog tijd een interpellatie tot ons te richten, wan neer gij een discussie wenscht over de hande lingen van 't Ministeriewij zullen vragen, dat die interpellatie terstond aan de orde worde gesteld. Ten slotte verklaarde Buffet, dat liet ministerieel program geen wijziging zou onder gaan, zoolang hij aan de groene tafel zat, Laboulaye betoogde, dat alle goede burgers zich om het in de tegenwoordige omstandig heden eenig mogelijke gouvernement moesten scharen. Generaal Du Temple bestreed het wetsontwerp en viel daarbij Mac-Mahon aan, Na tweemaal door den voorzitter tot de orde te zijn geroepen, ontnam de Kamer lvem het woord. De vergadering besloot vervolgens tot de tweede lezing der wet. De bureels van de drie fracties der linker zijde zijn na afloop van de zitting der Nationale Vergadering vergaderd geweest en hebben be sloten zich voor de departementsstemming te verklaren. ENGELAND. De Prins en Prinses van "Wales hebben gis teren aan de Koningin der Nederlanden in het Claridge-hotel een bezoek gebracht. Het genootschap tot afschaffing der slavernij te Londen heeft den 20 dezer een deputatie tot den Sultan van Zanzibar gezonden. Zij betuigde den Sultan dank voor diens zoo veel mogelijk trouwe nakoming van het tractaat van 1873, doch bracht hem tevens onder het oog, dat toch nog Zanzibar steeds de plaats van uitrusting voor slavenhandels-expeditiün is. Zij beklaagde zich hieiovor bitter en verzocht hem meer en krachtiger maatregelen te nemen, tot uitroeiing van den menschenhanclel en tot openstelling van de havens en rivieren voor den wettelijken handel, die weldra een voordeel zou opleveren, dat ruim zou dekken het verlies door de onder drukking van den slavenhandel geleden en nog te lijden. De Sultan ontving de deputatie met de meeste voorkomendheid en welwillendheid, en gaf haar de verzekering, dat zijn vurigste wensch is de vervulling van Engelands wenschen. Hij deed echter opmerken, dat een zoo diep ingeworteld gebruik als de slavenhandel niet met één slag kan uitgeroeid worden, doch dat hij, ter bereiking van dat doel, alles zal doen wat hem mogelijk is. De door de Katholieken ingezamelde gel den, welke aan den heer Manning, in verband met diens verheffing tot kardinaal, zuilenter hand gesteld worden, bedragen reeds tusschen de 6 en 7 duizend p. st. Er zijn met de stoompakket Moravian 360 volwassen Mennonieten, komende uit Busland en 306 kinderen van Londen naar Canada vertrokken. üe telegraaf meldt uit Calcutta van 22 dezer, dat het verspreid gerucht van het samentrekken van een Chineesch leger te Manwyne een groote drukking op de fondsen en handelsbeurs heeft uitgeoefend. DUITSCIILAND. - Men verzekert dat de reis van dr. Falk, Pruisisch minister van eeredienst en onderwijs, die zich thans in de Rijnprovincie ophoudt, ten doel heeft, deels om er de regeerings- insteliingen te inspecteerendeels om op het gebied van eeredienst en onderwijs persoonlijk verschillende information in te winnen. Tegen de primitieve verwachting is zijne ontvangst door de verschillende autoriteiten en de bevol king aldaar van den meest vriendschappelijken aard, zooals uit de reeds vermelde receptie te Trier is gebleken. Dr. Falk bevindt zich thans te Aken. Hij zal Essen en Duisburg bezoeken, waar adressen van hulde, voorzien van een groot aantal handleekeningenvoor hem ge reed liggen. SPANJE. Het gerucht loopt dat het fort Miravet zich onvoorwaardelijk aan de Alphonsisten heeft overgegeven^ De divisie van generaal Montenegro, zoo meldt men van den 22 dezer uit Barcelona, heeft de benden van den Carlistischen generaal Dorregaray, die over het Carlistisch centrum- leger het bevel voert, uit elkander gedreven in de omstreken van Cherta en Figuerolas, in de provincie Castellon gelegeD. BELG1E. De Kamer van Afgevaardigden heeft den 23 dezer het wetsontwerp, krachtens hetwelk het aanbod tot het piegen van misdaden strafbaar wordt gesteld, met 75 tegen 0 stemmen, over eenkomstig de redactie harer commissie, aan genomen. ZWITSERLAND. In 1876 zal te Genève een internationale industrieele tentoonstelling worden, gehouden. SCHIEDAM, 24 Jnui 1875. De .heer de Casern bpoot schrijft in het Dagblad het volgende can Abo.nnesi ehtsprijs per kwartaal1.85. Franco per post, door liet geheele Rijk - 2.50. Afzonderlijke nommers - 0,10. BUREAU: MARKT, 'E, ISA. Advertentieprijs: tan 110 gewone regels1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Doen te weten: l)at liet Kohier voor de Plaatselijke Directe Belasting dezer Gemeente, voor het Dienstjaar 1875, door den Gemeenteraad op den 23 .lunij jl. vast gesteld, ingevolge het bepaalde bij art. 205 der Ge meentewet, gedmendo den tijd van acht dagen, voor een ieder ter lezing op de Secretarie der Gemeente is nedeigeiegd. En is hiervan afkondiging geschiedt, waar liet behoort, den 24 Juni 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd P. J. VAN DIJK. VAN MATENESSE. De Secretaris, A. W. MUDDER. Nu de stembus is gesloten, wil ik, alvorens beslist zal zijn of men al of niet mij opnieuw naar 's Dands vergaderzaal zal afvaaidigen, met eenigo beschouwin gen over do verkiezing uw geachte courant, indien zij zich daaitoe zal gelieven to leenen, aanvullen. In de eerste plaats verklaar ik alle anonieme -schrijvers te verachten, die.getracht hebben mij met hoedanigheden te bekladden, die zij zelf bezitten, en dezulken behoef ik niet to antwoorden. Andeien en vooral uw Redactie hebben mij wat te veel eer aangedaanhet doel was niettemin goed en daarom betuig ik hun en u daarvoor mijn welge- meenden dank. Mocht mij de eer te beurt vallen gekozen te worden, dan val ik mijn vioegere begrippen op politiek terrein niet behoeven te veranderen, want evenals toen, wil ik getiouw blijven aan eed en plichten dus de Grond wet helpen handhaven ook later, wanneer diezelfde Grondwet oonigc dringend wenschehjke wijzigingen zal hebben ondergaan. En hoewel de verkiezingen mij onwillekeurig aan de staatkunde van liet keikzakje van 1783 dedendcnken, aarzel ik niet nu reeds te verklaren, dat ik met die politiek niets te maken wil hebben. Ik acht mijn Roon.sch-Katholiekc landgenootcn even hoog als de duizend en een-soortige Protestanten orthodoxen of modernen Israëlieten, enz. enz. Maar ik. wil als Volksvertegenwoordiger partijdig zijn, noch voor den één, noch voor den ander. De Staat kan geen ander onderwijs geven in Nederland dan het zoogenaamd neutrale. Is dat tegenwoordig het beste en meest gewenschte? Ik zal liet niet beslissen. Is al liet bijzonder onderwijs slecht en onvoldoende? Ik weet het met; maar dit weetik wel, dat ik, hoewel een vijand van priesterdwang en van restitutie, eik onderwijs vrij wil laten en de neutrale school evon goed liet i echt ontzeg om de bijzondere school te ver nietigen, als dat ik het immer zou dulden, dat de bij zondere school liet neutraal onderwijs onmogelijk deed zjjn. In de weinige oogenblikken, dat ik met geachte Roomsch-ICatholieke kiezers over mijn zienswijze sprak, heb ik ten stelligste verklaard, alleen liet bijzonder onderwijs te willen steunen, wanneer zoodanige steun het zoogenaamd neutrale onderwijs niet ondermijnde, on volgens eed en plicht als Volksvertegenwoordiger onzijdig te zullen blijven in alle school-of godsdienstige kwestien. Beloften of voorwaaiden om verkozen te worden doe ik niet; ik wil vóór alles als volksvertegenwooidiger mij op een onafhankelijk standpunt blijven houden. Mochten diejjeachte Roomsch-Katholieke kiezers mij vei koerd begiepen hebben en dus op een verkeerdo veronderstelling hun stem op mij hebben uitgebracht, dan ben ik bereid iiel mandaat eventueel te weigeren, zal in ieder geval acht dagen wachten met de aan vaarding er van, indien ik gekozen mocht worden, opdat die geachte kiezers zich publiek kunnen ver klaren en opnieuw een ander candidaat hunner keuze mogen stellen. Het treurig verschijnsel dat wij wederom beleefd hebben, alsof de Nederlandsche natio zich stbeds door allerlei schoonklinkende theoriën en domme godsdienst leuzen bij don nous liet leiden, moet menigeen diep getroffen hebben. Is liet wel mogelyk, in de iOa eouw een overigens flink ontwikkelde natie door partijleuzen zoodanig ver-

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1