Een treurige brief voor een lid van de Tweede KamerBlijkt ook daaruit niet weder, dat de heer de Casembroot ook in zake het onderwijs eene opinie bezit, waar ieder van de meest verschillende richtingen iets van hare gading in vinden kan? De heer de Casembroot spreekt met min achting van anonyme briefschrijvers. Onze briefschrijver is de lieer C. van Yeen, te Ilelder. Op •wie slaat die «petroleumkwast", op de Commune of op de «geachte Katholieken" in het noorden van Spanje? De herstemmingen zijn boven verwachting afgeloopen. Alleen te Arnhem durfden wij hopen op een overwinning; ook te Utrechthet orthodox- conservatieve Utrecht! kwam de candidaat der liberalen uit de stembus. In de eerste zij daarvoor dank gebracht aan onze geestverwanten, die, het gewicht van het oogeublik beseffende, in zoo giooten getale ter stembus zijn opgekomen. Ook te Almelo hebben onze vrienden bet uiterste beproefd, maar zij zijn door de triple- aliiantie overvleugeld. Van Pallandt is gevallen, maar rnet eere. Te Delft kan helaas! niet hetzelfde worden getuigd. De cijfers bewijzen, dat wij recht hadden van de mismoedigheid onzer geestverwanten in dat district het ergste te vreezen. •"Maar'het' leedwezen over de nederlaag daar geleden, wordt ruimschoots vergoed door de overwinningen te Arnhem en te Utrecht. Thans is de volksschool beveiligd. Dat zegt veel. Gisteren schreef het hoofdorgaan der ultramontanen: In dien ook slechts den der herstemmingen ten gunste der liberale partij uitvalt, dan is onze toestand in bopelooze besliste neder laag verkeerd." Niet den, maai' twee herstemmingen zijn ten gunste der liberale partij uitgevallen. Commentaar is overbodig. Vad Nu ook de uitslag der herstemmingen bekend is, is de stand der verschillende par tijen in de Tweede Kamer der Staten-Generaal pi'ecies op te geven. Tengevolge van de over winningen, gisteren te Arnhem en Utrecht be haald, zal de liberale partij met September in dezen tak onzer Volksvertegenwoordiging 42 leden tellen. De oud-conservatieve partij zal tengevolge van de bij deze verkiezing geleden verliezen insmelten tot liet getal van 9, terwijl 1 lid als liberaal-conservatief is gekozen. De antirevolutionairen beschikken in het nieuwe zittingjaar over '12 stemmen en - de Ultra montanen blijven 16 stemmen behouden, ver mits de plaats die nog te Breda vacant is, ook stellig door een Ultramontaau zal worden ingenomen. Het onderstaand adres, voorzien van een groot aantal handteekeningen van kiezers uit alle gemeenten van het district Middelburg, (waarvan de Alidd. Gt. van gisteren en heden een lijst van 563 ouderteekenaren bevat) is verzonden aan mr. J. P. R. Tak van Poortvliet. «De ondergetekenden, alle. kiezers in het hoofdkiesdistrict Middelburg, u hun erkentelijk heid betuigende voor de uitstekende wijze waarop door u het mandaat van volksvertegen woordiger voor dat district is vervuld, rekenen het zich tot een duren plicht u hun diep ge voelde teleurstelling te betuigen over den uit slag der stemming van den8.1unijl. Zij voeden de hoop, dat het u moge gegeven worden voort durend, zij dit thans tijdelijk langs anderen weg, uw onbetwistbare bekwaamheden ten nutte van het vaderland en van dit gewest, dat reeds zooveel verplichtingen aan u heeft, aan te wenden." Aan de herstemming op Dinsdag 22 dezer alhier, heeft een kiezer deelgenomen, die expres van Leeuwarden was overgekomen om zijn stem op den liberalen candidaat uit te brengen. Heden is aan het Ministerie van Marine aanbesteed de levering van 4000 liter jenever, waarvoor eenige inschrijver was de firma J. J. Melchers alhier a f 69.87. Aan het DM. wordt uit Luxemburg ge meld, dat half September liet monument, door die stad ter eere van wijlen prinses Hendrik op te richten, zal worden onthuld. Het is een levensgroot standbeeld. In October zal liet 25jarig stadhouderschap van prinsv Hendrik in Luxemburg luisterrijk gevierd worden en zullen de Koning-Groot hertog en zijne gemalin daarbij tegenwoor dig zijn. Ingevolge een onderlinge schikking heeft de maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen aan de erfgenamen van den heer Eiken van Geldrop, die eenige maanden geleden te Tilburg overleden is aan de gevolgen van een spoorwegongeluk, f 42,000 als schadevergoeding uitgekeerd, v De Maasl. bevat de volgende beschrij ving van het album, dat eerlang door de Nederlandsche zouavea aan den Paus zal wor den aangeboden.-Het album moet ongetwijfeld buitengewoon genoemd worden, om de,zeld zame verzameling, die het bevat en om de kostbaarheid, waarmede men het heeft ver sierd. Iii blauw zijden fluweel gebonden, wordt het met een kolossaal gouden kruis gesloten, dat in het midden een schitterend gesteente heeft. Op den baud ziet men aan de eene zijde tusschen zware gouden stiften het pause lijk wapen met de pauselijke kleuren en de vergulde woorden: Des Zouaves do Ifollande a sa Saintstó Pie IX '18461875 en op de andere het wapen van Nederland met de ge liefde driekleur en de woorden eveneens in schitterend goud: Pour Dieu, Hoi, Patrio. Op den rug prijkt het woord Souvenir in karakters van hetzelfde motaal. Opent men het album, dan valt het oog op de witte moiré zijde der schutbladen en daarna op de Iloll.tndsche vlag, die tredend harmonieert, met een voorstelling van den slapenden Jezus in het scheepje, waarin Petrus (Pius met zouaven aan zijn zijde) zich bevindt. Vervol gens vindt men de Pauselijke vlag tegenover een tekst uit het boek der Maccabaeën, een hulde aan de gesneuvelde zouaven. Daarop volgt de reeks der ruim 700 portretten. Het dorp Zeeland, in Noord-Amerika, heeft het wapen der provincie Zeeland met het devies «Luctor et Emergo" als zijn zegel of wapen aangenomen. De Zondagsschool aldaar, onder hoofddirectie van den lieer J. den Herder, telt 250 scholieren.. Q-Gt.) Volgens de JEcmslode bestaat er alle grond om te verwachten dat het groote scheepvaart- kanaal te Groningen nog dit jaar voor de scheepvaart geopend zal worden. Rotterdam. Uit het eerste verslag van het maritiem Museum der Kon. Ned. Yacht- club blijkt, dat deze inrichting zich aanvan kelijk in een bloeienden staat bevindt. Het Museum werd tot 31 Dec. 1874 bezocht door 3000 personen, waaronder 2142 niet-ieden. Ook aan het onderwijs op de Zeevaartkundige school was het dienstbaar, doordien aan de leerlingen dier school op verzoek van den directeur kosteloos toegang tot de verzameling werd gegeven. Zaandam. Zaterdag 11. heeft ook hier bij de Israëlietische gemeente een kerkelijke kwestie (de wijze van gebruikmaking van 't ceremonieel) aanleiding gegeven tot storing der godsdienst oefening. De politie, die van deze'zaak kennis heeft gekregen, heelt reeds eenige personen gehoord. Utrecht. Alhier is eene vergadering opge richt tot bet organiseeren en leiden van zendings- feesten in Nederland. De statuten der ver- eeniging, welke den naam draagt van »C!iristelyk Nationaal zendingsfeest" zijn reeds door den Koning goedgekeurd. tVagcnlngen. YVerd ia Middelburg de uit slag der stemming gedeeltelijk aan de slechte opkomst der liberalen toegeschreven, te dezer plaatse kan zulks het geval niet zij nintegendeel zij hebben alhier ditmaal alle krachten inge spannen. Volgeus officieel'! opgave hebben heden bij de herstemming '178 van '191 kiezers hun burgerplicht vervuld. Van de 13 die niet opge komen zijn, waren bijna allen afwezig of onge steld. Oude menschen, die niet meer konden loopen, werden ditmaal naar de stembus gere den. Zelfs weet men dat personen, die onze, gemeente reeds metterwoon verlaten hebben, naar hier gekomen zijn, o. a. uit Gorinchem en Almelo, om in het belang van den liberalen candidaat hun stem uit te brengen. Iircda. De liberale kiesvereeuigiug «Een dracht maakt macht", heeft de heer mr. J. H. van Mierio, rechter in de aiT.-rcelitbank aldaar, tegenover den heer des Amorie van der Hoeven candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Middelburg. Den 25 en 26 dezer, wo'rdt alhier gehouden de jaarlijksche algemeens ver gadering der Vereeniging van officieren der schutterij in Nederland. Het getal leden, dat aan deze bijeenkomst zal deelnemen, bedraagt thans reeds meer dan 70 uit alle oorden van' het x'ijk. i. blind to zien. dat zij ton eonemalo schijnt to vergeten hoe linelndiili do toestand onzer koloniën begint te «onleii, hoe onze defensie nog gebrekkig is, hoe de bloedbolasting (alias-plaatsvervanging) nog bestaat tot schande van ons volkskarakter; hoe de soldaat, die den Nederlandschcn bodem misschien met opoffe ring van zijn leven zal moeten verdedigen, hoe die krijgsman in kazornen moot wonen, waar liet beter ware de boeven en moordenaars op te sluiten, die nu in prachtige gevangenissen verblijf houden. Waar zou ik eindigen, indien ik op alles wilde wijzen wat door de kiezers schijnt vergeten te zijn geworden? Om der wille van eenige schreeuwers in den lande werden door de kiezel s in Amsterdam twee zeer bekwame en verdienstelijke mannen uit de Kamer geweerd, wier kennis ea ondervinding voor 's lands belang niet gemist kouden worden. Ilior hooide men: weg met de cloricalenl daar weer: weg met de anti-clericalen! liet was alsof de brandstapels gereed werden ge maakt bij de cene partij, om de andersdenkenden te verbranden 1 Arm Nederlandis dan de vaderlaridsche geschie denis voor u een gesloten boek lees ge niet daarin, dat het ultrainontnnjsme nimmer Nederland kan over- heerschen in Nederland, waar de Itoomsch-Katholiekcn even trouw en dikwerf veel trouwer en eerlgker burgers zijn dan menig Protestant, orthodox of modern, en moet nu dat straatrumoer in de Tweedo Kamer worden over gebracht? Ontwaak eindelijk, eerlijk en houw Nedor- landseh volk! Uwe voorvaderen hebben te veel voor u gedaan en geleden voor de ware vrijheid, dan dat gij u zoudt laten ontroeren door alarmkreten en valsche leuzen van onpractische kamergeleerden, die u een nieuwe soort van vrijheid willen opdringen, eigerdan de ergste slavernij de vrijheid om de menschelijke hartstochten in alles te kunnen botvieren. Een vrijheid, die de petioienmkwast gereed houdt om uw eigendommen te verbrandenen wanneer die alle in lichte laaie vlam staan, dan zijn die viijheids- profeton nergens te vinden, dan zijn zo van angst en schrik ver over de grenzen gevlucht. Dierbaar Nedoiland 1 vergeet toch niet, dat de Albestuuider van 't Heelalhet onveranderlijk Opper wezen niet zoo kurenrijk en wispelturig is als de mcnschwoest Ttoomsch of Protestantorthodox of modern, Israëliet of Mohammedaan, iiet onveranderlijk heilig Opperwezen zal uwe zielen niet verdoemen om der wille van don vorm, waarin gij dongene lief hebt gehad en hulde toegebracht, die wijselijk en eeuwig het Heelal bestuurt. Het is de godsdienst, niet de zedeleer, die den mcnsch voorschrijft vader en moeder te eeren en te ge hoorzamen. Hot is de godsdienst, niet de zedeleer, die den mensoh voorschrijft, gehoorzaamheid aan.de wetten. Het is de godsdienst, niet de zedeleer, die hem leert zijn naaste lief te hebben als ziclizelven. Het is de godsdienst, niet de zedeleer, die hom leert niet te stelen noch te liegen. Ik eindig en vraag vevschooning zoo lang van stof geweest te zijn doch wil met een herinnering aan andere tij Ion de kiezers waarschuwen opdat het versje op de politiek van het kerkzakje, dat in '1783 overal verspreid werdin 1875 niet toegepast .worde op de onbegrijpelijke kortzichtigheid van liet tegen woordig geslacht. Het is genoeg bekend dit versje, liet luidde aldus Bedestonden Stomme honden, Dat verjaagt geen Engelschman. Maar een vloot naar zee gezonden, Stomme honden, Dat is 'twat ons redden kan.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2