Bjiteilaiisck Berichten. J A°. 1875. ri, dag 2 Juli. JiS 3675. Wegren en Twintigste Jaar<ran«r. Abonnementsprijs, per kwartaal1.85. Franco per post, door het geheele Rijk. - 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BVREM: UKKT, E, 124. Advertentieprijs: van 110 gewone regels100. Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. FRANKRIJK. In de Nationale Vergadering is de ver kiezing van Kerjdgu met 459 tegen '141 stemmen geldig verklaard. De gioepen der linkerzijde zijn den 26 Juni bij elkaar gekomen. Allen zijn zij het eens over het besluit door hare afdeelingen gezamenlijk genomen, om de ontbinding te bespoedigen; doch, daar totnogtoe dat besluit het zoo noodzakelijk effect, hetwelk de ontwerpers er \an hoopten, nog niet heeft teweeggebracht, zoo zou het wel kunnen gebeuren dat er meer doortastende maatregelen werden voorgesteld. De Siècle maakt hierover reeds eene quasi ver ordening openbaar, die ten minste deze ver dienste heeft, dat zij de halstarrige afgevaar digden tot de noodzakelijkheid brengt om den raad hunner aanvoerders te gehoorzamen. Ook het rechter-centrum heeft aangaande het denkbeeld der ontbinding een vergadering gehouden doch is nog tot geen beslissing kunnen geraken. De betaling van den Juli-coupon der5pCts. Turksche staatsschuld is gisteren officieel te Parjjs aangekondigd. Ten behoeve van de nagelaten betrekkin gen van de heeren Crocé-Spinelli en Sivel, de zoo ongelukkig omgekomen Fransche luchtrei zigers, is reeds 80,000 franken bijeengebracht. Mac-Mahon heeft een bezoek gebracht aan Auch en Agen en is overal zeer hartelijk ont vangen. Nog altijd komen nadere berichten van de treurige overstrooming aan de Garonne. - Te Toulouse heeft de overstrooming de meeste slachtoffers geëischt en de grootste schade aan gericht. Het water dat de stad op een uitge strektheid van 3 kilometers overstroomde, had ia den faubourg St. Cyprien een hoogte van 8 meters bereikt; 2000 soldaten van het garnizoen zijn dag en nacht gebruikt tot het opzoeken der lijken, het redden van wat nog kon gered worden en het wegruimen der puin- hoopen. Eenige soldaten zijn bij dat werk het slachtoffer geworden hunner menschlievendheid. Twee kanonniers, die te paard een vlot voort trokken, met geredden beladen, zijn door den stroom meegesleept en jammerlijk verdronken. Te midden van al de afgrijslykheden, welke do overstrooming verwekte, heeft het'vuur op verscheiden plaatsen nog groote verwoestingen aangericht. De pietoven Bazacle bij Toulouse stond in lichte laaie vlam en een huis te Port- Baraud is gehefel in de asch gelegd dewijl daar geen redding mogelyk was. De smeltovens van Bazacle zijn totaal verbrand, de talrijke manu- factuurfabrieken en smeltovens uit de rue des Amidonuiers hebben veel geleden, dewijl er aan blusschen niet te denken viel. - 4 De Gemeenteraad van Toulouse heeft beslist, dat,do herinnering aan de opoffering van het garnizoen in de stad zal vereeuwigd worden door een marmeren plaat, waarop de namen zullen gebeiteld zijn van al de soldaten en burgers, die hun leven lieten om dat der slachtoffeis van de overstrooming te redden. Er verheft zich een onverdraaglijke lucht boven de puinhoopen in de wijk Saint Cyprien, welke voortkomt van lijken, die nog onder de ingestorte huizen begraven liggen. Slechts een vijfde deel der huizen, welke door het water overstroomd werden, zal kun nen behouden worden, de overige storten het een na het ander in. In de straat Ville nouvelle te Toulouse klom men veertig personen in den nacht van de ramp op een huis dat was blijven staan, terwijl die welke'het rechts en links omringden, ver dwenen in den vloed van 2 m. 50 c. diepte. Om 6 uren 's morgens meenden de wanhopigen dat het water waste, zwommen door den stroom en geraakten op vasten grond. De stroom sleepte de kruisen van het kerkhof mede: "een kist, die men geen tijd had gehad om te begraven, werd tegen een huis gespoeld, dat eenigeD tijd daarua instoitte, zoodat die kist thans onder het puin ligt. Een student in de geneeskunde verhaalt den volgenden hartroerenden trek: By het wegrui men van het puin van een huis der N voorstad St. Cyprien, vond men tusschen de armen van een doode vrouw een levend hondje, gered door een plank, die op den muur rustte. Het dier volgde den wagen die het lijk zijner meesteres naar het gasthuis bracht. Hij bleef den ganschen nacht bij het lijk, en toen men het des morgens begroef, huilde het dier hartverscheurend. Op het bovengedeelte van een duivenhok, aan een hofstede palende, waren vijfendertig personen opeengedrongen op een ruimte van ongeveer 5 vierk. meters, in afwachting dat de reddingsbooten kwamen. Eensklaps wordt een schrikkelijk gerucht gehoord: de hofstede was ingestort. Men geloofde, dat al de onge- lukkigen omgekomen waren, maar bij toeval bleef het duivenhok staan en de 35 personen werden gered. A Drie paarden werden door een eigenaar in een overstroomden stal verlaten, 's Anderendaags 's morgens vond men-- één der paarden in een zaal der eerste verdieping van het den vorigen dag ontruimde godshuis. Wat de twee andere betreft, zij klommen op den zolder der woning, waar zij teruggevonden werden. DUITSCHLAND. Luidens eene mededeeling van officialise zy de kan men het voor zeker houden, dat onze regeering zal trachten te bewerken, dat de onlangs in Pruisen aangenomen wetten op de kloosterorden en de daarmede verwante con gregatiën en over het beheer van het kerkelijk vermogen der Katholieke gemeenten ook voor het Duitsche rijk geldig verklaard worden. Daarop heeft ten minste dr. Falk, minister van kerkge- eeredienst en onderwijs, stellig en terecht ge tekend, dat het geheele ryk zijne kerkelijke politiek, al is het dan niet in alle punten, krachtig zal steunen. De Beichs-Anz. maakt de wet openbaar be treffende de opheffing der grondwets-artikelen 15, 16 en 18. Het bevestigt zich, dat de aartsbisschop van Keulen, monsgr. Melehers, bij gelegenheid zijner jongste kerkvisitatie, aan de geestelijkheid heeft bekend gemaakt, dat de Pruisische bis schoppen hebben besloten, de verkiezingen voor kerkbesturen en gemeentelijke vertegenwoor digers toe te laten, of anders gezegd, zich tegen de uitvoering der nieuwe staatswet op het beheer van het vermogen der Katholieke meenten niet te verzetten. De voorbereiding tot oprichtingen van een gedenkteeken voor Fritz Reuter gaan goed vooruit. Ook de Duitschers in 't buitenland dragen mild bij. Een zeer belangrijke som is uit Zwaden gekomen. Wat men echter met de bijeengebrachte gelden doen zal, weet men nog niet. In den geest van-den dichter zal men waarschijnlijk een fonds stichten, dat zijn naam draagt en wetenschappelijke pogingen zal onder steunen. Een monument acht men minder gepast. Op verschillende plaatsen in Oostenrijk en Duitschland zijn dezer dagen vernielende stort regens gevallen. Te Pesth heeft o. a.des avonds van den 26 dezer, een vreeselyke wolk breuk, vergezeld van een donderstorm en hagel slag, plaats! gehad. Duizenden glasruiten zijn verbrijzeld. 200 personen worden vermist. Reeds 1*12 iyken zijn gevonden. Ruim 100 huizen zijn ontruimd, waarvan de meesten dreigen in te storten. Ook de wijntuinen in het Ofener ge bergte hebben groote schade geleden. Ook Eisenach, Gotha, Kyfh'Auser, Goldene Aue en het Reuszenland zijn door een wolk breuk, vergezeld van hevige onweders en hagel slag. bezocht. In Gotha sloeg de bliksem in het stationsgebouw, zonder echter een der talryke personen, die er aanwezig waren, te treffen. By Gera werden in vier dorpen 12 boerderijen in de asch gelegd. De goederenloods op het station Gera werd door den orkaan omverge worpen. Eenige personen werden daardoor levensgevaarlijk gekwetst Wat overigens op het land voor waterschade werd bewaard, werd door hagelslag vernietigd. ITALIË. De Senaat heeft de wet betreffende de maat regelen op de openbare veiligheid met 66 tegen 29 stemmen aangenomen. In Triëst hebben in de laatste dagen wanordelijkheden plaats gehad, die de krach tige tusschenkomst der politie tot beteugeling vereischt hebben. Het dragen van zware chig nons door meisjes heeft tot die ongeregeld heden aanleiding gegeven. Verscheidene per sonen z'yn in hechtenis' genomen. COURANT.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1