Heiende Heruiten. 288ste Staatsloterij. Stedeliit Nieuws. trachtten te exploiteeren, zou voor de liberalen p-.-p'i venle: felijk zijn, als voor (le conservatieven. Zelfstandigheid is 'tbest. Den Conservatieven moet men de portefeuilles niet misgunuen; met de positie, bij de stembus' veroverd, moeten de liberalen tevreden zijn en inmiddels de toekomst voorbereiden. Het ministerie zou evenzeer in den val loopen, als het zich op genade of on genade aan de Christelijk historische leiders overgaf. Met concession blijft men met de gees telijke hoeren niet lang op een voet. (t. Vad. wijst er op, dat het Wag. Wil. nu reeds aan de Roomschen vertelt, dat de tijd wel eens kan komen, dat men hun ontnemen moet, wat hun in '1833 is toegestaan uu reeds, nauwelijks 8 dagen na de herstemmingen 1) Heemskerk kan hen niet helpen zonder te abdikeeren. En het is wenschelijk dat het ministerie blij ve, mits het begrijpe, dat de wet van'57 moet worden ver nieuwd, dat het peil van het onderwijs verhoogd, de hoéveelheid goed onderwijs vermeerderd moet worden. Het heeft verklaard dit te willendat moge blijken uit de troonrede voor het zitting jaar '1876. Door een flinke daad moet de bij stembus veroordeelde nevelen-politiek op zij worden gezet. Een verzoenings-politiek is door de kiezers afgekeurd. Geheel heterogene bostand- deelen, water en vuur, kunnen niet verzoend worden, lierlyke strijd, meent het Vad. is te verkiezen boven vrienschappelijk geknoei. Men schrijft het volgende uit Poeloe Bras aan de Indiër dd. 8 Mei: »De gezondheidstoestand van het Europeesch en inlandsch personeel is hoogst ongunstig. Reeds zijn 200 tot 300 zieken geëvacueerd. De weder ingevallen regens zullen vermoedelijk heilzaam werken. De civiele geneesheer Vorder- man heeft verzocht om bij expiratie van de met hem gesloten overeenkomst, dat is tegen 1 Sept. a. s,, vervangen te worden. »Men is begonnen met het- afgraven van het terrein, waar de kazerne en de woningen van het dienstpersoneel gezet moeten worden. Den 22 Mei bracht de Javasahe Ot. te Batavia een bericht uit Atsjin van '15 Mei, dat, zoo het juist is en bevestigd wordt, op verscherping van tegenstand schijnt te wijzen. Het luidt: i>Toeankoe Daoed door hoofden drie Sagie's tot Sultan benoemd." In elk geval duurt de strijd in Atsjin voort, en wordt het meer en meer noodzakelijk het Indische leger duurzaam te versterken. De heer B. Huet eindigt een artikel over het Indisch leger met de volgende zin snede Het water is aan de lippenhet Indisch leger, bolwerk van Nederlands gezag hier te lande, is bezig zijn laatste krachten in te spannenen zoo niet eene nieuwe grondwet tige bepaling den Koning machtigt de Neder- landsche miliciens ook zonder hun toestemming naar Indie te zenden, dan hebben wij onzen langsten tijd over den Archipel geregeerd. Sapienti sat. Voor de noodlijdenden door.dea watersnood op Java is thans in het geheel door de commissie f 35,523.62'4 ontvangen. Onder de inschrijvers voor de leening van f66,600 ten behoeve der stad Vlissingen, komt ook Z. K. H. Prins Hendrik voor. Men verneemt dat de stoomvaartdienst van Londen op Vlissingen vice versa den 19 Juli a. s. zal geopend worden. De booten zul len dagelijks varen met uitzondering van den Zondag. Langs den Hollandschen ijzeren spoorweg (lijn AmsterdamRotterdamHelderZaan- dam)zijn, gedurende de maand Mei 18-75, 233,403 reizigers vervoerd; opbrengst f 197,555.9214 en aan goederen f 49,462.4614; diverse ontvangsten f4462.11; totaal f 251,480.50. De Staats-commissie, .belast met het ont werpen van een nieuw Wetboek van Strafrecht, heeft haar belangrijken arbeid aan het Kabinet van Z.M. den Koning toegezonden, en daarna aan den miuister van Justitie officieel kennis gegeven van het volbrengen van haar taak. Hoe men in 't Noorden van ons land tracht den lieden het smokkelen te verleeren, blijkt uit het volgende ingezonden stuk in de Prov. Or. C't., gedagteekend uit Weener, 30 Juni: Hedenmorgen, omstreeks 5 uren, reed ik met mijn rijtuig naar Nieuwe Schans, in ge zelschap van een-mijner bekenden. Wij kwamen tusschen het Pruisische kantoor en de boeren plaats van de weduwe II. Dicht bij het laatst genoemde huis zag ik twee heeren, naar de petten teoordeelen, geëmployeerden. Deze liepen driftig achter het huis van II. Tegelijkertijd zagen wij, dat over de brug op het Pruisisch gebied twee andere mannen bij een sloot ston den en hevig met een stok sloegen. Mijn mede reiziger zeide: daar zit zeker een dier in de sloot; maar wij overtuigden ons en zagen, dat het geen dier, maar wel een... mensch was, waarop zij zoo verschrikkelijk sloegen. Nadat zij hem een geruimen tijd geslagen hadden, bonden zij den man de handen en de ellebogen met een touw aan elkander over den rug en dan nog een touw aan de handen, waarmede de een hem leidde als eene koe; de andere liep er met een stok achter. Wij dachten: dat moet wel een erge misdadiger zijn, doch ver namen later te Nieuwe Schans, dat deze man, een werker bij den spoorweg, zich aan niets anders had schuldig gemaakt dan dat hij een weinig Spiet (waarvan jenever gemaakt wordt), bij zich had en wellicht smokkelen wilde. Kelhcl. Tot predikant bij de Hervormde gemeente alhier is beroepen de heer C. H. van Rhijn, theol. doctor en candidaat tot den II. dienst. DelfsIiaTon. Ter beroeping van een pre dikant is het volgend drietal opgemaakt: de heeren N. Warmolts, te SexbierumW. Mense, te Heeg en J. II. Gulderarm, te Oosthem. Rotterdam. Ter vervulling der vacature bij de Ned. lierv. gemeente alhier, is het volgende drietal geformeerd: ds. H. W. A. Verhoeff, van Charlois c. s.; ds. W. J. Gesel schap, van. Ritsum c. a.ds. P. Deetman, van Nijkerk op de Veluwe. Dordrecht. De Gemeenteraad heeft beslo ten den prijs van het gas tot 11 cents perM. te verminderen. Strijon. Bij het onweder, dat Zaterdag boven deze gemeente losbrak, ontstond er groote ontsteltenis onder de ingezetenen, daar de bliksem geslagen was, het eene openstaande raam iu en het andere uit, in de openbare school, waarin bij de 300 kinderen aanwezig waren, gelukkig zonder eenig spoor van ver woesting aan te richten. Alleen werd door de onderwijzers in de schoollokalen een sterke braadlucht waargenomen en zijn een paar ruiten gebarsten. Amsterdam. Als zeker wordt medegedeeld dat twee geëmploieerden bij de Nederl. Handel maatschappij zijn ontslagen wegens deelneming aan den windhandel iu dividenden dier maat schappij. Groningen. De heer W. J. van Gorcum, alhier, heeft de betrekking van superintendent bij het onderwijs in de Transvaalsche republiek, hem aangeboden door den president mr. Burgers, aangenomen. Akkorwondo, De longziekte neemt hier meer en meer toe. Onder de runderen van zeven veehouders is zij, zoo hier als in 't na burige Mummerwoude, heeischende; Reecis zijn een twintigtal koeien afgemaakt en het vleesch er van publiek aan den meestbiedende ver kocht. Men vreest zeer, en met grond, dat deze epidemische ziekte zich alhier nog zal ver ergeren en uitbreiden. Vrij algemeen wordt beweerd, dat de wyngaardluis, Phylloxera vastatrix, uit Amerika naar Europa is overgebracht. Evenzeer gerecht vaardigd is echter de meening, dat het insect- in Europa lang inheemseh geweest is. Immers Strabo schrijft ongeveer 25 jaren na Christus in zijne beschrijving van Illyriö het volgende: sPosidonius gewaagt van de aardpekhoudende wijnberg-aarde te Seleucia Pieria, die als geneesmiddel van door luis aangetaste wijn stokken wordt uitgegraven. Want met olie op den stam gestreken doodt zij het dier voordat het van den wortel naar de spruiten is opge kropen." Maarl Gt.) De oudste zoon van den Khedive, de toe komstige heerscher over het land der Pharao's, Mahomed Terfih Bassa, die te Oxford gestu deerd heeft, bezit vele onroerende goederen met geheele dorpen. Elk dorp heeft een school. Het onderwijs op deze scholen wordt geheel kosteloos gegevende eigenaar der gronden betaalt alles. De scholen worden druk bezocht, en op de onlangs dicht bij het paleis te Kobeh geopende school, kwamen reeds den eersten dag, 30 jon gens, allen schier van Fellahs (boereu) om onder wijs te ontvangen. Van tijd tot tijd neemt de prins examen af, en korten tijd geleden schonk hij een school een groot stuk land om de leer lingen in akkerbouw en landhuishoudkunde te onderwijzen. Eene courant in Kansas-City bevat de volgende advertentie: Een professor in de wijsbegeerte, die ook ge durende eenigen tijd gewoon hoogleeraar .was in de theologische faculteit, in het Sanscritisch tamelijk bedreven is, en de bierbottelarij in den grond verstaat, zoekt een plaats als koffiehuis- bediende. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 2 Juli. Johanna, dochter van P. Ouweneel en M. Wittebol, Hoofdstraat 3. Johanna Reiniera, dochter van H. van Gel deren en F. Blaak, Lange Niemostraat. Petronella, dochter van T. Onverwagt en G. Byloo, Heerenstraat. Willem, zoon van A. O. Verdijsseldonk en S. M. Schoonemeijer, Visschersstraat. Maria Sophia, dochter van A. van der Tuiju en S. van der Klink, Maas straat. 4. Cornelia Petronella, dochter van F. A. Verwaijen en A. Servaas, Kreupel- straat. Cornelia Maria, dochter van A. P. Heinsbvoek en A. F. A. M. Stolk, Nieuwe Haven. Overleden: 4 Juli. Michiel Adriaan Tak, oud 2 maanden, Broersveld. 5. Levenloos aangegeven dochter van J. H. Ritman en A. M. Struiken, Hoogstraat. Lambertus Oosterveer, oud 41 jaren en 10 maanden, Lange Achterweg. MARKTPRIJZEN AAN DE BEURS TE SCHIEDAM, van den 5 en 6 Juli 1875. Rogge: per 2100 kilo Libau f197 6/w.; Habsal f206 Ct, f208 6/w. Gerst: per 1950 kilo Pernau f203 Gt., f206 3/m.; Libau f192 6/w., dito f 194*3/m. Moutwijnf'12 per hectol. Gt. Jenever: Amsterd. Proef, f '16 a f1654 per hectol. Ct. zonder fust en zonder belasting. -Spoeling: dagelijks f0.50 per ketel. Bij de Schiedamsche Spoeling-Vereeniging: dagelijks f 0.60 per, ket'el. Prijien en pramen van f 100 en daarboven. lie Kl. te Trekk., 5 Juli. Nos. 93tl en 10876 ieder f1000. Nos. 19011 f 400. Nos. 5894 en 17873, ieder f 200. Nos. 310, 4434, 12750, 13003 cn 19754 ieder f 100.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2