BiiienlaiiiEke Bericlten. AV 1875. o si der dag 8 Juli. M 3679. TV eg-en Twintiis'ste en Jaargansr. BPBE1D: HARKT, El, 124. Provinciale Staten Tan Zuid-Holland. Zitting van 6 Juli. De Vergadering wordt in naam desKonings door den Commissaris, rnr. C. Fock, geopend. Hierna wordt overgegaan tot het samen stellen der afdeelingen, benevens tot voorlezing van de ingekomen, stukken, die voor kennis geving worden aangenomen of ter inzage nedergelegd, om na onderzoek door de com mission aan de orde te worden gesteld. Vervolgens zijn de ontwerpen der beide begrootingea voor 1876 en verdere stukken naar de afdeelingen verzonden. Op voorstel van den Voorzitter wordt be sloten de ontwerpen der begrooting morgen in de afdeelingen te doen behandelen en de com mission in de gelegenheid te stellen hunne rapporten op te maken. De eerstvolgende openbare vergadering zal plaats hebben op Dinsdag 13 dezer, des namiddags te 12 uren, zullende alsdan een twaalftal onderwerpen, die heden aan de orde gesteld zijn, in behandeling, komen, en voorts de verdere onderwerpen, die alsdan gereed moeten zijn, zoodat de ver gadering alsdan hare werkzaamheden onafge broken zal kunnen voortzetten. SCHIEDAM, 7 Jnli 1875. Het Dagblad van Zuid-Holland en 's Gra- venhage bevat het volgende schrijven aan jhr. de Casembroot, van het Bestuur der Katholieke Kiesvereeniging «Recht voor allen", te Delft. ïIIoogWelGeboren Heerl Vergun ons, in verband met het gesprokene op de bijeenkomst, welke wij de eer hadden den 26sten met u te bouden, terug te komen op uw Open Blief in het, Dagllad van den 23sten geplaatst: om daardoor dien brief, die niet door allen op dezelfde wijs wordt begrepen, te verduidelijken. We waren werkelijk benieuwd of na de uit- noodiging van den heer de Casembroot, aan de Katholieke kiezers, ook eenig antwoord van die zijde zou komen. "We geloofden dit niet, omdat we wel begrepen, dat in sde weinige oogenblikken, waarin genoemde heer met geachte Roomsch-Katholieke kiezers over zijne zienswijze sprak", die heeren wel zoo verstandig zullen geweest zijn, zich door Jhr. de Casembroot met geen kluitje in het riet te laten sturen. Ze hebben dan ook goed gedaan met den heer de Casembroot nog eens aan het" ver handelde te herinneren, en wel zoo catego risch mogelijk. De collectie vgevoelens" van den heer de Casembroot is daardoor met één vermeerderd. De verklaring te Alkmaar; die aan de ver- eeniging «Eendracht maakt macht" te Delft, de brief in het Dagblad van 23 Juni; de verklaring aan de Delftsche vereeniging «Recht voor Allen", 't vormt nu tezamen een bouquet, maar waarin de harmonie der kleuren zoo in 't aangezicht is geslagen, dat het oog er zi*h met walging van afwendt Totl ons groot, genoegen hebben wij opge merkt dat de voorstellingen in den Schouw burg van de HH. Le Gras, van Zuylen en Haspels aanvankelijk veel bijval vinden. Nu de kermis eigenlijk eerst recht een aanvang neemt, hopen we, dat genoemde heeren eiken avond ruimschoots de blijken zullen zien van de ingenomenheid van het Schiedamsche publiek met hun uitstekend gezelschap, dat den steun van ieder kunstminnaar ten volle verdient. Hun rijk repertoire stelt hen in staat selck wat wils" te geven; de directie zal, naar wij hopen, dan ook voor "net geheele publiek wil len werkzaam zijn, vooral met het oog op zoovelen, die gaarne da gelegenheid willen waarnemen, om, al is het kermis, eens een stuk van degelijken inhoud te genieten. "Wij wenschen gaarne dat de Directie over de opkomst even tevreden zal zijn, als het publiek over de uitvoeringen. De gelegenheden tot uitspanning welke de kermis verder aanbiedt zijnin Musis Sacrum, waar het gunstig bekende concert- en operetten- gezelschnp onder directie .van den heer Th. van der Heem, met medewerking van Miss Mills en m'r. Westbroók --*■ de komieken Salomon, Wenda, Gautier en Valentin, aan de bezoekers genoeglijke avonden verschaffen. Dit zelfde geldt ook van de concerten onder directie van den Heer C. Friedrich in de zaal aan de Korte Haven bij den heer C. M. Kooyman en die in het salon aan de Ooyevaarssteeg van den heer J. Knock, onder directie van den heer Eduard Bamberg. Verder wordt muziek en zang gegeven in het Zuidhollandsch Koffiehuis bij den heer M, Schaap aan de Groote Markt; in het koffiehuis van den heer A. Trouwborst aan de Hoogstraat; bij den heer C. Bernard aan den Singel; en bij Mej. de "Wed. P. Brouwer bij de voormalige Rotterdamsche Pooit. Het Tooverpaleis van den heer David Tobias Bamberg, (op de Gedempte Broersvestgracht) is een bezoek waardig, evenals de Tweeling- Zusters van Edam, die 40 jaren oud, nauwe lijks elk 45 oude ponden wegen en niet grooter zijn dan een kind van 3'/j jaar (Boterstraat). De reus Andersson eene lengte hebbende van 2 meter en 30 centimeter, vergezeld van den heer Kasper Lutwich die niet grooter is dan 90. centimeter (aan de Broersvest). Le Parisian. Recolat of de lachende Parijzenaar; de mensch in meer dan 400 gedaanten, (aan de Broei svest.) De uitmuntende restauratie van den heer J. M. Augustijn eindelijk, verdient alle aan-i beveling. Op den 3dezer is aan de Hoogeschool te Utrecht gepromoveerd tot doctor in de wis-en, natuurkunde, de heer C. A. Scheltema, ieeiaar aan de Iloogere Burgei school alhier, na ver dediging van een academisch proefschrift: de tweede vorm der bewegingsvergelijkingen van Lagrange. Heden morgen, te 40 uren, had aan de Lange Nieuwstraat weder een treurig ongeval plaats het zesjarig zoontje van den scheepsmakers knecht van der Vlies, op een sleepersvvagen zittende, wilde onder het rijden daaraf sprin gen, doch viel daarbij tusscheu de wielen in, met het ongelukkig gevolg, dat het wiel over den hals \an het kind ging, het den strot doorsneed, zoodat het onmiddellijk op de plaats dood bleef. Het lijkje van het kind werd naar het huis van de ouders gebracht, die in de nabij heid van de plaats des ongevals woonachtig waren. Het Prov. Gerechtshof zal aanstaanden Woensdag te elf uren uitspraak doen in de strafzaak van een sjouwer uit Schiedam, die belust op den militairen dienst, in Januari en daarna in Februari zich wilde doen aannemen als remplapant. De papieren daartoe benoodigd, als paspoorten, bewijzen van goed gedrag en certificaten van de Schiedamsche politie enz., aan anderen toebehoorende, wist hij machtig, te worden en deed zich vervolgeus als de persoon van G. Damine, wien enkele der stukken behoorden, doorgaan, nadat hij in die papieren een aantal uitkrabbingen en ver anderingen had aangébiacht. Zci.s een con Abonnem lntspiujsper kwaï taal1 1.85. Franco per post, door het geheele Rijk - 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. COURANT. Advertentieprijs: vanl10 gewone regels. 1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt togen tweemaal berekend. Toen eene commissie uit ons midden, m het laatst der maand Mei, met U.II.W.G. een onderhoud had, liep het gesprek hoofdzakelijk over de thans aan de orde zijnde quaestie van het onderwijs. U.H.W.G. gaf uwe meening dienaangaande volgender- wys te kennen: 1°. Dat, volgens de Grondwet, de Staat verplicht zijnde te zorgen dat overal voldoend onderwijs wordt gegeven, dat onderwijs neutraal moet zijn. 2°. Dat naar mve overtuiging de bijzondere school een recht zijnde door de Grondwet gewaarborgd,, en naar het oordeel van velen, en ook van u, een dam zijnde om het doorvoeren der richting van het neutraal onderwijs, hetwelk naar het gevoelen van menigeen tot ongeloof bij de jeugd leidt, te kecren, naast de neutrale school moet blyven jbestaan. 3°. Dat door u het restitutie-stelsel wordtafgejieurd, doch dat het uwe meening is dat billijkerwijs die maatregelen behooren gesteund te worden, welke, zonder het bestaan der neutrale school in dè waag schaal te stellen, ten bate van het bijzonder onderwijs mochten worden voorgesteld; en dus afkeurens waardig zijn die pogingen, welke erheen zouden leiden om de Staatsschool zoodanig te bevdordeelen, dat daar door bet bestaan der bijzondere school naast hnar, feitelijk onmogelijk werf) gemaakt. Zijnde overigens over deze aangelegenheid uwe denk beelden nog volkomen dezelfde als die, waarvan U.II.W.G. getuigenis gaf bij de behandeling van liet amendement Gefken, en da daaiop gevolgde stemming over dat amendement en dat van den heer van Goltstein, in de zitting der Staton-Generaal van 1 October 1808, en met de voorstellen ên stemmingen, welke betrek kelijk de schoolquaestie in het algemeen hebben plaats gehad in den gemeenteraad van 'sllage, in de lente 1875. Wij zullen ons veroorloven gebruik te maken van uw heusch aanbod en verlof om dit schrijven algemeen hekend te maken, en hebben de eer hoogachtend te zijn, enz." -

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1