A0. 1875. Vrijdag 9 Juli. M 3680. MHMscte Berichten. lijb, ui Imogen, on Twintigste Jaargang'. FRANKRIJK. De sPays" behelst een brief van Cassagnac (vader) aan Gambetta, waarin hn Hum met de wapens voldoening vraagt en heir rantwoor- delijk stelt voor de taal, in »La République Frangaise" ten zijnen opzichte gebezigd. In antwoord op dien brief verklaart de sRépu- blique Franfaise" dat Gambett" zich' zoo maar niet ter beschikking stelt van den eersten den besten zijner politieke tegenstanders; Gambetta, zoo wordt er gezegd, heeft andere bezigheden en verplichtingen ten opzichte van zijn party, ten opzichte van Frankrijk en de Republiek. De sRépublique Fran guise" verklaart zich tegen de concessie, die de republikeinen zouden moeten doen ten opzichte van de arrondisse- mentsstemming om tot de ontbinding van de Nationale Vergadering te geraken; het blad spoort de republikeinen aan om onwrikbaar vast te houden aan de departëmentsstemming. De Nationale Vergadering beraadslaagt over het wetsontwerp omtrent de openbare machten. Men heeft van de vraag der urgente behandeling afgezien. De fractiën der linkerzijde zuilen binnen kort de ontbinding der Nationale Vergadering vragen, ten einde liet rechtcr-centrum en de fraetie-Lavergne te noodzaken zich daaromtrent te verklaren. De termijn zou November zijn. De heer Crémieux heeft eene gift van 50,000 fr. geschonken tot leniging van den nood in de overstroomde departe'menten. In 4871 heeft Crémieux, die volstrekt niet een kolossaal vermogen heeft, 100,000 fr. bijge dragen in liet zoogenaamde fonds tot bevrijding van Frankrijks grondgebied. Naar de tegenwoordige schatting be draagt i de schade, door de overstoomingen in Zuidelijk Frankrijk veroorzaakt, 300 millioen fr. Het aantal der bij deze ramp omgekomen personen wordt op 3000 geschat. De geruchten, op de beurs verspreid, als zouden moeilijkheden met Pruisen zijn ontstaan en het verzoek gedaan den gezant te Berlijn, Gontaut-Bironterug te roepen, zijn gehéel ongegrond. In een telegram uit Madrid wordt het ge rucht tegengesprokendat de Spaansche re geering de interventie van Europa tegen de Carlisten heeft ingeroepen. SPANJE. Er wordt hier veel oorlogsmateriëel en groote kanonnen ontscheept, bestemd tot bewapening vaa de forten aan dq Orenterio. De Carlisten hebben bij Santicgoneud een nieuwe batterij opgericht tegen San Sebastian. Het Franschè oorlogsschip Orijlamme is de haven binnengezeild om de vreemdelingen des noodig te beschermen. Men bericht, dat de leden va a de Carlistische juntas in Biscaye 'tgeheéi oneens zijn. Jovellar, Martinez Campos én Lowa moeten in de laatste dagen allen met minder of meer geluk de Carlisten hebben bestreden. Volgens de Qaceta heeft Jovellar 400 bommen binnen Cantavieja geworpen, in afwachting dat zyn zware artillerie aankomt. De Carlisten schijnen niet van plan te zyn in Cantavieja te blijven. 1500 Cai listen vallen sinds Dinsdag met aitiilerie Lajunquera aan. j Generaal Dorregaray heeft met 14 batal jons troepen, die bijna de 'geheele strijdmacht der Carlistuu in Aragon en! Valencia uitmaken, de vlucht iu de richting vin Barbastro geno men. Daardoor is de toegang" tot vier provin ciën vrij gegeven. De vader van don Carlos is in den avond vau 5 dezer aan het station te Hendaye ge arresteerd. Hij is den volgenden dag door den onder-prefect naar Bayonne overgebracht. DUITSCHLAND. Dr. Falk, minister van eeredienst en onder wijs, is den 4 dezer uit Essen te Miilheim aan gekomen. Ook daar heeft de receptie van dien minister door de regeering en de ingezetenen in hartelijkheid voor die op andere plaatsen in de Rijnprovincie niet onder gedaan. Ook te Duis burg, het einde van zijn rondreis, heeft het hem niet aan eerbetoon ontbroken. De officieuss Nordd. Allg, Zeit., de reis van den minister van eeredienst en onderwys, dr. Falk, in de Rijnprovincie besprekende, zegt, dat de Katholieke bevolking der groote steden aidaar, in de tegenwoordigheid van dien mi nister, luide en blijde heeft betuigd, dat zij tot de ervaring is gekomen dat zij, door de regeeringspolitiek te steunen, hare eigene zaak behartigt. Alleen door die ervaring, voegt ge meld orgaan er bij, kan het groote werk, dat de staatsregeling zich tot taak gesteld heeft, spoedig tot het gewenscht doel gebracht wor den. OOSTENRIJK. Van de 196 verkozen afgevaardigden van den Rjjksdag behooren 461 tot de liberale partij 13 tot de rechterzijde en 22 tof de uiterste linkerzijde. De Russische grootvorst-troonopvolger is den 3 dezer te Weenen aangekomen en door Keizer Frans Jozef en den kroonprins Rudolph, beiden in uniform vau Russisch kolonel, de aartshertogen en de hooge autoriteiten ont vangen. De Keizer begroette den Russischen grootvorst door eene hartelijke omhelzing. ENGELAND. In een regeringsrapport, dezer dagen open baar gemaakt, leest men het volgende: Ongeveer 40,000 landverhuizers zijn in 1874 uit Amerika naar Europa teruggekeerd. Enkele maanden ge leden werden te New-York nog dagelijks een dozyn aanvrage» 'om kosteloozcn overtocht voor verarmde En^élsche onderdanen gedaau. Het zelfde vernam men van de Britsche consulaten te Philadelphia 'en' te Baltimore. Zij die te New-York aankomen, hebben volstrekt geen kans om in de kuststreken werk te vinden, Zij moeten derhalve zorgen de noodige middelen te hebben, om liet land verder te kunnen ingaan. In de zitting van het Lagerhuis heeft de heer Cochrane de aandacht gevestigd op de uit breiding van Rusland in Centraal-Azieen op de gevaren gewezen, van die uitbreiding van Rusland in het Oosten te wachten. De minister Bourke verklaart in antwoord daarop, dat de betrekkingen met Rusland van zeer vriend- schappelijken aard zijn; hij gelooft niet dat Rus land bijgedachten heeft. De Engelsche regeering deelt de denkwijze van de Russische, dat een zekere raai tusschen de Engelsche en de Russische grenzen noodig is, maar de Engelsche regeering wil geene fcrmeele schikking aangaan, die de vrijheid van handelen belemmeren zou. De regeering behoudt zich voor het recht, om bond genootschappen met de volken van Centraal- Azie te sluiten. De heer Cochrane heeft hierop zijne motie ingetrokken. Aan de Milaneezer Secoio wordt uit Rome gemeld, dat Garibaldi, die pas naar Frascati was vertrokken om er de hitte der stad te ontvluchten, binnenkort die plaats weder zal vevlaten en naar Civita-Vecchia vertrekken, om er eenigen tyd de zeebaden te gebruiken, Yan Civita-Vecchia zou hy dan rechtstreeks naar zijn eiland Caprera terugkeeren. Het moet hem zeer teleurgesteld hebben,- dat zijne met zooveel voorliefde ontworpen en gekoesterde plannen, niet zoo spoedig worden ten uitvoer gebracht als hij zich had voorgesteldde parle mentaire commissie, met het onderzoek van het ontwerp belast, heeft daarin namelijk wijzigingen voorgesteld, waarmede Garibaldi zich niet kan vereenigen. De Mexicaansehe abt Raimondo Arzac heeft den Paus een eigenaardig geschenk overhandigd, ni. een tak met kunstbloemen. In iedere bloem ligt een goud- of een zilverstuk. Deze stukken vormen te zamen eene volledige verzameling van de munten, die in de repu bliek Mexico iu omloop zijnDe Paus be schouwde langen tijd en niet zonder welge vallen het vreemdsoortige cadeau en gaf ten slotte aan den brenger den apostolischen zegen. DENEMARKEN. Van IJsland zijn dezer dagen te Kopenhagen bedroevende berichten ontvangen. De vulka nische uitbarstingen hebben er zich wel is waar niet herhaald, maar de verwoestingen, welke door de vroegere in een groot deel des lands zijn aangericht, zijn zoo 'groot, dat men voor eenen hongersnood vreest." Tien der vruchtbaarste kerspelen van het eiland zijd door de ramp getroffen en door de gevallen asch in eene wcesteny veranderd. Voorat heeft het anders zoo vruchtbare Jökul-dal geleden. De hulp, die IJsland zelf kan bieden, blijkt in allen deele ontoereikend te zijn. EOIRAIT. Abonnementsprijs, por kumtoal1.8S. Franco per post, door liet geheele ïlyk - 2.50. Afzonderlijke nornmers- 0.10. 28 Uit EAU: MARKT, E, 134. Advehtenticprijsvanl10 gewone regels, 1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. ITALIË.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1