Binaeulaadscts Bericlit TURKIJE. Ecu so!irIjver van den Sultan aan den Khedive behelst de goedkeuring van de annexatie door Egypte van de haven van Zeyla in de golf van Aden. "Voor een eivolle zaal werd gisteren avond opgevoerd, door het gezelschap le Grasvan Zuylen en Haspels, het kluchtspel sDe ver kochte Slaap." "We aarzelen niet deze voor stelling uitnemend geslaagd te noemen. Het spel van den heer van Zuylen, van den heer Haspels, van mevrouw van Offel-Kley was keurig, terwijl al de overige artisten wedijverden, om het hier en daar werkelijk geestige kluchtspel vlug eu flink van stapel te doen loopen. Bij vernieuwing raden we onze Stadgenooten aan deze gelegenheid, om een aangename avond te hebben, niet te laten voorbijgaan. Dat de pauseeringen kort zijn, en men te elf uren huis- of kermiswaarts kau gaan, is voorzeker geen geringe aanbeveling. De Minister van Oorlog heeft den heer J. C. Rijnbende, ritmeester 2e klasse van den staf der cavalerie, werkzaam bij het departement van oorlog, benoemd tot ritmeester 'le klasse. Door het Departement van Financiën is mededeeling gedaan van de volgende opgaven der op 30 Juni 1875 in de onderstaande entrepot's aanwezige hoeveelheid ruwe suiker; Amsterdam12,226,185 kilogr. Rotterdam9,231,959 Schiedam104,358 b Dordrecht221,317 Middelburg Totaal 21,783,819 kilogr. Naar men verneemt zou het voornemen bestaan de Tweede Kamer tegen half Augustus bijeen te roepen, en wel ter behandeling van de kiestabel. Indien wij goed zijn ingelicht, dan staat er eene derde editie te verschijnen, met Apeldoorn, Loenen en Bergen-op-Zoom als nieuwe kiesdistricten. (W. It. öt.) De centrale Kiezersvereeniging in het district Zutfen heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld mr. J. P. R. Tak van Poortvliet. H. M. onze Koningin heeft Maandag morgen de kolossale gebouwen der sSafe Deposit Company" te Londen in oogenschouw genomen, en de toebereidselen, voor de werkzaamheden der Maatschappij gemaakt, gadegeslagen. II. M. gaf opnieuw blijken van haar bijzoncfere belang stelling niet alleen, maar ook van Hare zeld zame gaven op het gebied der wetenschap. Des middags nam H. M. deel aan de schit terende buitenpartij in Chiswick door den Prins en de Prinses van Wales gegeven. Zij was vergezeld van de gravin van Limburg- Stii urnbarones van Dedemden heer Gevers van Simonshaven en den heer von Weckherlin. Koningin Victoria, Prinses Beatrice, de Groot hertog en Hertogin van Mecklenburg-Strelitz Grootvorst Alexis van Rusland en Grootvorst Konstantijn, Prins en Prinses Christian van Sleeswijk-Hoistein, Prins Leopold, de Hertog van Cambridge, de Hertog en Hertogin vont Teek, de Hertog en Hertogin van Edinburg, de hertog van Connaught, Fringes Louise, Markiezin of Lome, en gemaal, do Hertogin van Cambridge en de Sultan van Zanzibar, allen met, een aanzienlijk gevolg, ennogeeuige honderden gasten, diplomaten en waardigheids bekleders, waaronder mr. Gladstone en mr. Lowe, kardinaal Manning enz., woonden deze prachtvolle Bgardenparty" bij. L'e Koningin van Engeland en onze Koningin begaven zich van groep tot groep, om zich met de. gasten bezig te houden. Te halfzeven uren vertrok II. M. en begaf zich toen naar de Italiaansclie opera in Covent-Gardeuom de opvoering van ïL'étoile du Nord" bij te wonen. De toebereidselen voor Ilr. Ms. vertrek wor- den reeds gemaakt. Zaterdagmorgen zal de Koningin Londen verlaten en naar het vader land terugkeeren. Z. K. H. Prins Hendrik heeft een be langrijke som geschonken als bijdrage lo. voor het fonds ten behoeve van een blijvend gedenkteeken ter nagedachtenis aan onzen vermaarden landgenoot Antony van Leeuwenhoek, bestaande in een gouden me daille, die om de tjeii jaren door de Kon. Acad. van Wetensch. zal worden uitgereikt aan den Nederlander of vreemdeling, die geacht zal worden in dat tijdsverloop of vroeger het meest ter vermeerdering van keunis der microsco pische wezens te hebben bijgedragen; 2o, voor de gedachtenisvier ingdie den 8 September a. s. ter nagedachtenis van Leeuwen hoek zal worden gehouden iu de Kamer te Delft, waarvan hij van 1660'1699 bewaarder- is geweest. De Italiaanscbe gezant heeft bij nota van 26 Juni j 1.namens zijne regeeriug, het trac- taat van handel en scheepvaart opgezegd, tusschen Nederland en Italië den 24 Nov. '1863 gesloten, en daarbij den wensch uitgedrukt door onderhandelingen tot het sluiten van een nieuw tractaat te geraken. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederlandsch-Indiedoor middel van. het stoomschip Voorwaartsvan de maatschappij »NederIand", waarvan het vertrek uit het Nieuwediep op den 'lOden Juli aan staande is bepaald. Behalve voor Batavia, zal er met deze ge legenheid mede eene brievenmaal naar Padang worden gezonden. De gedrukte stukken en monster s van koop- waven behooren uiterlijk in den avond van den 9 Juli en de brieven den daarop volgenden dag 's morgens por eerste trein aan den Hel der aangekomen te zijn. De St.-Cé. bevat de vergelijkende opgave der schepen waarvoor in de eerste zes maanden van 1874 en 1875 voor de eerste maal Neder- landsche zeebrieven zijn uitgereikt: Binnenlands gebouwd 1875 2 fregatten (beide clippers), 2 schoonerbtikken, 2 schooners, 1 galjoot, 9 tjalken, alle andere soorten van zeilschepen 1, benevens 1 stoomschip; buiten slands gebouwd1 fregat, 4 barkeu, 4 brikken, 1 schoonerbrik, 3 schooners, 1 galjoot, 1 tjalk, benevens 4 stoomschepen. Totaal in de eerste zes maanden van 1875 37 schepen, metende 9236 lasten, tegen 49 schepen metende 9375 lasten, in '1874. De werving voor het koloniale leger gaat, volgens het Vad., uitmuntend. Wijdag alteen zijn niet minder dan 50 man aangenomen. Volgens opgave van het Bureau Veritas zijn in de maand Mei verongelukt 80 zeilschepen, als: van Engeland 43, Frankrijk 8, Amerika 6, Holland 5, Duitschland 4, Oostenrijk 2, Belgie 2, Spanje 2, Griekenland 2, Denemarken 1, Italië 1, Rusland 1 en Turkije'1. Hieronder zijn begrepen '13 schepen, waarvan berichten ontbreken. In dezelfde maand verongelukten '16 stoom schepen, als: van Amerika 6, Engeland 6, Duitschland 2, Frankrijk 1 en Zweden 1. De Dag. Beurs-Ct. verneemt langs offi- cieelen weg, dat de Ned. bank op het laatst der vurige maand op verzoek van den munt meester eenig goud naar de Munt te Utrecht heeft gezonden tot het nemen van proeven, zoodat meu daar feitelijk met het aanmunten van gouden «tientjes" bezig is. De Ned. bank zal voorloopig echter geen gebruik maken van haar recht om 3000 kilo's goud te doen ver munten alvorens articulieren daartoe over gaan, zoodat 's rijks instelling voor deze laat- sten openstaat. De vraag, wanneer er gouden «tientjes" in omloop zullen komen, valt der- halve vooralsnog moeilijk te beslissen. De nieuwe gouden tiengulden stukken zullen een middellijn van 22'4 millimeter hebben. Volgens een opgave, voorkomende in het Maandblad der Maatschappij tot Nut van den Javaanzijn tot nu door het Hoofdbestuur ontvangen voor het fonds tot oprichting van eeu kweekschool op Java f 2822,73'/. als giften ineens, en aan jaarlijksche giften, gedurende 5 jaren, f 594, of over 5 jaren f 2970, dus in het geheel f 5792,73 Den 5 dezer- was het vijfentwintig jaren geledendat de provinciale wet door de Eerste Kamer der Staten-Generaal met een meerder heid van 33 tegen slechts 2 stemmen werd aangenomen, nadat zij door de andere Kamer, den 28 Juni bevorensjnet 58 tegen 6 stem men aangenomen was.' 1 Omtrent de onderzoekingen in de duistere zaak van den dubbelen moord te 's Ilage, wordt aan de Vriesche Ct. het volgende geschreven: »Uit goede bronnen vernemen wij, dat het feit betreffende den moord van mevr, van der Kouwen reeds door één der gevangenen als medeplichtige is bekend. Men moet wel respect krijgen voor zoo'n duizandoogige, onvermoeide Nederlandsche politie. Uit vroegere berichten weet men, dat een der thans gevangen ge- nomenen vroeger in het Badhuis teScheveningen diende, dat hij in nadere betrekking was ge komen met een voormalige vrouwelijke bediende van mevr. v. d. Kouwen, dat zij samen waren vertrokken naar de Kaap, daar een hotel tegen contante betaling hadden aangekocht en on langs van daar waren aangekomen te Rotter dam, en in die stad een bierhuis, insgelijks tegen contante betaling, in eigendom hadden gekregen. Nu, dit alles was aan de aandacht der politie volstrekt niet ontsnapt, hoewel misschien de bedrijvers van de bewuste daad in de meening verkeerden, dat de moord reeds was doodge zwegen en verdere nasporingen toch tot geener lei uitkomsten zouden leiden. Dit was echter buiten den waard gerekend. Hoewerd nu de 2aak onderlegd door de politie? Zie hierl Eene bediende uit het bierhuis moest den dienst verlaten, en nu wist de politie iemand in hare plaats te stellen, zonder dat de eigenaar eenig kwaad vermoeden had. Een ongehuwd politie-beambte knoopte kwanswijs liefdesbe trekkingen aan en wist zoodoende achter zoo vele geheimen te komen, dat de overheid ein delijk genoegzame gronden meende gevonden te hebben, om het personeel in verzekerde bewaring te nemen., Een drietal als burgers vermomde politie agenten verschenen in het bierhuis en vroegen een glas bier; maar, terwijl de hospes den eerste het bier presenteerde, werd hij op het zelfde oogenblik door de berde anderen met forsche handen gegrepen en geboeid. Dat de maatregel, hier genomen, voorzichtig en veilig was, bleek bij later onderzoek. In de lade toch onder het buffet vond men twee geladen revolvers en een karabijn, insge lijks geladen. Aan de inschrijving voor de levering van aandeelen in de Nederl. Handel-Maatschappij is tot een bedrag van f 2,562,125 deelgenomen. De aanbiedingen tot en met den koers van 100 pet. zijn aangenomenzij strekken tot een nominaal bedrag van f2,053,125. Rotterdam, Bij een weesmeisje, van bijna zestien jaren, in het Ned. Herv. weeshuis, hebben zich weder de verschrikkelijke gevolgen van een hondenbeet geopenbaard. Naar bericht wordt zou voor veertien dagen een bezoeker van het weeshuis een hondje bij zich gehad hebben, dat de speelplaats der meisjes was opgeloopen, en niet willende terugkeeren, h^rd bedoeld meisje SCHIEDAM, 8 Juli 1875. •v

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2