Soitenlasisclie Btriclteii. Binneulandscbe Bericlit A0. 1875. Zaterdag 10 Juli Jê. 3681. gang. Negen FRANKRIJK. I De Nationale Vergadering heeft den 7 dezer de wet op de openbare machten bij tweede lezing behandeld en na verwerping van ver schillende amendementen, waaronder ook dat waarbij aan maarschalk Mac-Mahon persoonlijk, voor den duur van zijn gezag, het recht werd verleend tot verklaring van oorlog, hetgeen hij thans niet zou kunnen doen, dan met goed- keuring der beide Kamers, is met 546 tegen 97 stemmen besloten om tot de derde lezing van het ontwerp over te gaan. Alvorens had nog de heer de Kerdrel eene verklaring voor gelezen der aanhangers van de erfelijke monar chie, ten einde te kennen te geven dat zij, zich niet vereenigd hebbende met de constitutie j van 25 Februari, omdat zij meenden dat de i monarchie alleen Frankrijk grootheid kan be zorgen, thans echter het ontwerp op de open bare machteii, dat de constitutie voltooit, zouden aannemen, omdat zij de gevolgen der republikeinsche beginselen willen afwachten. Er hebben overstroomingen te Lisieux j en omstreken in Normandie plaats gehad. Zeven personen zijn daarbij verdronken. Het j water is thans zakkende. De aanhouding van don Juan, den va der van don Carloste Hendayedoor de j Fransche overheid, reeds gisteren medegedeeld, i bevestigt zich, maar het blijkt tevens, dat zij het gevolg is van een misverstand, zoodat hij weder zou vrijgelaten zijn en zich in den avond van 7 dezer via Engeland naar Noor wegen zou begeven hebben. ENGELAND. De Bank heeft haar disconto van 3"j op 3 pCt. verlaagd. De Times is wanhopig over den toestand van Spanje. Zoo zwak, zegt hij, is het zedelijk gevoel in Spanjeer is zoo geheel gebrek aan ernstige politieke deugd, dat zelfs het admi nistratief genie, van vorst Bismarck niet in staat zou zijn orde in dien chaos te brengen door iets anders dan de strenge discipline van een militair despotisme. De eigenschappen die de eenheid van Duilschiand hebben tot stand gebracht bestaan ternauwernood op het schiereiland. Daar is niets te bespeuren van die warme vaderlandsliefde, die alle klein- geestigen, jkloerschen partijtwist op zijde zet zoodra 'thet belang der natie geldt; daar is geen algemeene kennis, daar is geen vertrouwen op de wijsheid en waarheidsliefde van de heer-, schersdaar is geen steunpunt waarop de staats man den hefboom van't moreel gezag kan doen rusten. De bekwaamste politicus zou teleurgesteld worden door eene natie die aan elkander hangt als droog zand en waarin zich slechts nu en dan eepe samenhangende menigte vertoont, tot het bereiken .van een doel, dat noodlottig voor het land i«; een kind als Koning en een brooze constitutioneele monarchie zijn in zulk een chaos de bitterste spotternijen. De Times vermeet zich niet geneesmiddelen aan te wijzen. Sommige toestanden zijn zóó hopeloos, dat men zich tot eenvoudige vermelding der feiten beperken moet. SI'AN JE. De Gaceta meldt, dat de generaal Quesada de Carlisten, die het fort Caceres aantastten, heeft teruggeworpen. In het Noor den heeft de generaal Loma de Carlisten, die een aanval op het fort Mercadilla, beproefden, tweemaal teruggedreven. De Impartial meldt, dat de diligence-dienst op den .weg vau Con- franc naar Oloron hersteld is. "Verscheidene Carlistische junta's hebben zich aan Koning Alfonso onderworpen. duitSciiland. Een correspondent der Schles. Zeit. uit St. Petersburg bericht, dat het nagenoeg zeker is, dat alle regeeringen van het vasteland aan de conferentiën aldaar over het oorlogsrecht zullen deelnemen, onder de door Rusland zelf voorgeslagen beperkingen. Bedoelde conferentie zal nog in dit jaar bijeenkomen, als namelijk alle regeeringen do uitnoodiging van het Peters burger Kabinet beantwoord hebben. Vermoede lijk zullen ook de Zuid-Amerikaansche Staten daarop vertegenwoordigd zijn. De Vereenigde Staten hebben daarentegen al dadelijk hunne medewerking geweigerd. Voorts is het ook niet waarschijnlijkdat Engeland een gemach tigde naar St. Petersburg zal afvaardigen. Het bericht dat de Pruisische bisschop pen bereid zijn, mede te werken ter uitvoering der Staatswet op het beheer over de gelden en goederen der Katholieke gemeeuten, wordt nog niet tegengesproken. Het officieus hoofd orgaan, de Provincial Gorrespondenz, vindt er niets vreemdsin, dat het algemeen geloof vindt en verwacht, dat het wel spoedig zal blijken, of de bisschoppen omtrent de zaak een formeel besluit hebben genomen. Opmerkelijk is het, dat nu ook de Dziennik Poznanshi de Katho lieken aanspoort, zich niet te onthouden van de in die wet voorgeschreveu verkiezingen voor kerkbesturen en gemeentelijke vertegen woordigingen, daar anders het beheer over de gelden en goederen zal overgaan aan den Staat. Wat meer zegt: het blad verklaart, uit de beste bron te kunnen mededeelen, dat de bis schop van Breslau, in eene nog niet openbaar gemaakte aanschrijving, last heeft gegeven om in het Pruisisch gedeelte van zijn bisdom die verkiezingen te doen houden. De regeering van het hertogdom Gotha heeft een besluit afgekondigd, waarbij de in voering der ljjkenverbranding wordt toege staan. OOSTENRIJK. Ondanks het verbod der viering van het feest ter herdenking van Johannes Huss te Praag, waren Maandag avond, den 5 dezer, op alle bergen rondom de Boheemsche hoofd stad vreugdevuren ontstoken. SCHIEDAM, 9 Juli 1875. Van den militairen tevens civielen bevel hebber te Atsjin is een telegram ontvangen van den 22 Mei, luidende: «"Weinig belang rijks voorgevallen. Ontvangst Saidi Tahir te Pattij goed. De meeste der voorgekomen cholera gevallen waren met doodelijken afloop. Ziekte weder kwaadaardig." Volgens een bij het departement van Marine ontvangen telegrafisch bericht, is het stoomschip Marion op Poeloe-Bras (Atsjin) aangekomen en de daarmede aangebrachte lichttoestel voor den vuurtoren in volkomen goeden toestand ontscheept, zoodat de ontste king op primo Juli kan worden tegemoetgezien. Generaal Pel wordt met een der volgende booten uit Atsjin te Batavia verwacht, om zich van daar voor den tijd van driemaanden naar Buitenzorg te begeven. Men meent te weten dat bij de Regeering in overweging is eene regeling der heeren diensten, waarbij tot grondslag zal worden aangenomendat zij op den persoon rusten en niet op den grond. (Indiër.) De Staats-Courant van heden bevat de uominatieve opgaven van Europeesche officieren, en soldaten, overleden na evacuatie uit Atsjin, voor zoo verre dienaangaande tot op 'l Mei bij het departement van oorlog iu Nederlandsch Indie bericht was ingekomenvan de Euro peesche officieren, onderofficieren en soldaten, die gedurende de krijgsverrichtingen tegen het rijk van Atsjin gesneuveld, gewond of tengevolge van die krijgsverrichtingen overleden zijn, voor zoo. verre daaromtrent tot op 11 Mei 1875 bij het departement van oorlog in Nederlandsch Indie kennisgave is bekomen en van de ge wonde en gesneuvelde Europeesche militairen van de expeditionaire troepen te Atsjin, .van af 13 Mei 1875. De Kiezersvereeniging «Vaderland en Koning" te Zutfen heeft tot haren candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer be noemd mr. jE. baron Mackay. H. M. de Koningin bezocht Dinsdag morgen het buiten van Kol. Butler Johnston, in Seamore-place, May fair, om zijn beroemde verzameling van schilderijen te bewonderen; daarna bracht H. M. een bezoek aan sir Alexander en lady Malet, vervolgens aan den hertog van Cambridge in Gloucester-house Park-lane, en ten slotte aan lord en lady Vemon. De Koningin dineerde dien dag bg den Neder- landschen gezant op zijn buiten in Grosvenor- gardens, na afloop waarvan, een uitgelezen gezelschap H.M. in het hotel van de Hollandsche ambassade zyn opwachting maakte. SCHIEDAMSCHE BU It EAUD14RUT, 124. COURANT. Advertentieprijs: van 110 gewone regels, 1.00. lettere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing woidt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, |>ei kwartaal1.85. Franco per post, door het geheele Kijk - 2.50. Afzonderlijke - 0.10.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1