UeiseüfSe Berisliten. In den loop van den dag werden graaf en «rtnin Cianville, lady Ebury, miss Grosvenor en de heer Francis Yilliers door II. M. ten gehoore ontvangen. Omtrent Hr. Ms. terugreis meldt men uit "Vlissingen, dat H. M. Zaterdagavond aldaar wordt verwacht, Zondagmorgen de godsdienst oefening zal bijwonen en na de stad en de havenwerken bezichtigd te hebben, naar de residentie terugkeert. Bij het in werking treden van het algemeen internationaal postverdrag zijn ook vervallen alle vrijdommen van briefporten, welke met de Belgische en Duitsche postadministration zijn verleend voor de ambtelijke briefwisseling van sommige militaire autoriteiten met Belgische of Duitsche autoriteiten en ambtenaren. In een brief uit Amsterdam aan het Utr. Dagblad wordt te verstaan gegeven, dat de heer E. W. II. Cramerus zijn ontslag nam als commissaris van de Neder.1. Ilandel-Maat- schappij. Wij kunnen dit bericht ten stelligste tegenspreken. (A. DB.) Naar wij vernemen, heeft men aan 's rijks munt voor een bedrag van f30,000 aan centen vervaardigd, zoodat men meent, dat nu in de behoefte der circulatie ruimschoots vooizien zal zijn. (U.D.) Het twaalfde Christelijk nationaal zettdings- feest is jl. Woensdag op het landgoed Boeken rode, toebehoorende aan de familiëti Messchert van "Vollenhoven en van Lennep, onder begun stiging van het heerlijkste weder, gevierd. In de dagbladen circuleert een verhaal, uit de Eriesche Courant afkomstig en allerlei bijzonderheden behelzende omtrent de arrestatie van Jut en zijne vrouw en de omstandigheden die de justitie op het spoor hunner vermoedelijke medeplichtigheid aan 'den moord op mevr. van der Kouwen zouden hebben gebracht. Van wel onderrichte zijde vernemen wij, dat van dit gan- sche verhaal geen letter waar is. (N. B. Ct.) In de N. B. Ct, worden belanghebben den gewaarschuwd dat, tengevolge der op- drooging van het Hillegat, schepen die van Botterdam binnendoor naar Brouwershaven of Zierikzee bestemd zijn, geen grooter diepgang dan 48 of'49 decimeter mogen hebben. Aan een schrijven van een jeugdig officier van ons expeditionaire leger te Atsjin ontleenen wij het volgende: De Atsjineezen zijn zóó beangst geworden, dat ze bijna niet meer durven schieten, nog minder te voorschijn komen. Maar oc-k niet zonder reden, want elk schot, dat zij op een onzer bentings durven lossen, wordt dadelijk met een 14tal granaat- of granaatkartetskogeis beantwoord. Vooreerst wordt aan oprukken nog niet gedacht; eerst moet er groote versterking van Java zijn aangekomen. Er moeten nog twee, zeer sterke kampongs genomen worden, en dan zal het daarbij wel blijven. Het zijn ICetopen- doea en Bidal Het eten wordt ons door het Gouvernement verstrekt en is zeer goed en voldoende. Dage lijks krijgen wij tevens een XA flesch goeden wijn. De eenige slechte zijde van Atsjin vond ik in het eentonig leven en den minder goeden gezondheidstoestand, die voornamelijk toege- geschreven wordt aan het slechte drinkwater, waarvan ik mij dan ook zorgvuldig onthoud. We drinken meest altijd koude thee, bier, wijn en cognac. 'Ter voorkoming van ongelegenheden, waarin het publiek bij de verzending van brieven zou kunnen komen, door onbekendheid met het jongste posttractaat, deelen wij het volgende mede: De landen behoorende tot de Algemeene Postvereeniging, welker correspondentie aan dezelfde tarieven en voorwaarden is onder worpen, t. w. (gewone) vrijw. fr. 42 ct., ongefr.'25 ct. voor elke 15 gr.; brieven (aan- geteekend) gedw. fr. 12 'A ct. met 10 ct. vast recht; di tikwerken en monsters of stalen van koopwaren 2'A ct. per 50 gram, zijn: Amerika (Ver. St. v. N. A.) Azorische Eilanden Balearisehe Eilanden Belgie (enkel port 10 ct.) Canarische Eilanden Denemarken Duitschland Egypte Faroe-Eilanden Einland Erankrijk (na '1 Jan. 1870) Oihraltaover Spanje Griekenland Groot-Brittannie Helgoland (over DuitscM.) Italië Duxemlurg Madeira Malta Marokko (Spaansche lezitt. op de Westk. van) Noorwegen Oostenrijk en Hongarije Portugal Bv- menie Wallachije en Moldavië) Rusland Servie Spanje Turkije (Eur. en Aziat.) IJsland Zweden Zwitserland. Briefkaarten a 5 ct., behalve A ct. voor het formulier, kunnen naar al de landen hier boven vermeld, benevens naar Belgie met antwoord betaald wórden verzonden; naar Erankrijk tot '1 Jan. 1876 tegen hel gewone briefport. Drukwerken worden aangenomen tot een gewicht van 1000 gr. en voor Nedtrl. Oost en West-Indie 5000 gr. Onder drukwerken zijn mede te verstaan alle tegenover openbare beambten opgemaakte akten en in het alge meen alle stukken en bescheiden, die niet het karakter van persoonlijke briefwisseling hebben, zij moeten onder kruisband worden verzon den, Ongefr. of ontoer. gefr. worden niet verzonden. Het harclglas, uitgevonden door de la Bastie, wordt reeds met concurrentie bedreigd. Aan de Arbeiigeler ontleent de Ned. Ind. het 't volgende: »De methode vau de la Bastie, ter vervaardiging van hardglas, schijnt reeds overvleugend te zijn. Een tamelijk groot aantal vau nieuwe methoden is reeds opgespoord, aau welke men boven die van de la Bastie, zelfs in Franki ijk, de voorkeur schenkt. DesSprech- saal, Organ fur die Porzellan- und Glasindustrie", brengt nu de belangrijke tijding, dat het een Duitscher, Richard Mensel, te Geiersthal in Thüringen, gelukt is een hardglas te bereiden, dat bij gewone wanddikte eene drukking van 30 atmosfeeren kan verdragen, terwijl eene op .gewone wijze en uit dezelfde stof ge maakte flesch bij dubbele sterkte nooit eene drukking die 15 atmosfeeien overtreft, weerstaan kan. Mensel 's thans in Parijs en heeft in de voorstad Pantin aan het bestuur der vereeniging ïBéramique" het bewijs geleverd, dat zijnev methode boven die vau la Bastie verre de voorkeur verdient. De genoemde vereeniging was met den uitvinder reeds in ouderhandeling, en heeft nu geweigerd de methode van haren landgenoot te gebruiken. Rotterdam. De algemeene vergadering van het Nederlandsch Zendelinggenootschap zal alhier gehouden werden op 21 dezer, in de Groote Kerk, onder voorzitterschap van ds. "W. P. Scheuer, alhier, terwijl als redenaar zal optreden dr, H. G. Hagen, pted. te Leiden. Het weesmeisje, waarvan gisteren sprake was, is bezweken. De dolle hond bracht den 29 Maart jl. haar den beet toe. De tentoonstelling van bloemen is zeer druk bezocht. Het aantal gewone entrees heeft 3050 bedragen; vrijen toegang hadden 600 personen, en '1400 inschrijvers van «Floralia" werden door het bestuur in staat gesteld de expositie te bezoeken. Alzoo hebben in 't geheel 5030 personen de tentoonstelling in oogen- schouw genomen. Den Haag. Den 7 dezer heeft in het hotel Bellevue, onder voorzitterschap van rnr. D. van Eek, de algemeene veigadering plaats gehad van het Algemeen Nederlandsch Vredebond. Na een uitgebracht breedvoerig verslag dooi den algem. secietaris, mr. G. Belinfante, werd de rekening en verantwoording van den afge treden penningmeester dr. "Wap, na onderzoek, goedgekeurd, insgelijks de begrooting voor het volgende jaar. Vervolgens werd met.'algemeene stemmen tot lid van het hoofdbestuur herbe noemd mr. D. van Eek, en in plaats van dr. Wap. die de stad heeft verlaten, mr. A. M. Maas Geesteranus. Tot behandeling der voorstellen overgegaan zijnde, werd a, bij acclamatie aangenomen dat van het algemeen bestuur, om namens liet Vredebond een adres te zenden aan het Institut de Droit International en de Assoeiation pour la réforme et codification du Droit International, welke binnenkort alhier zal vergaderenl. aan genomen met 5 tegen 2 stemmen (de heoren Bachiene en Cuperus) liet voorstel van de afdeeling Dordrecht, om aan het algemeen bestuur op te dragen, bij gemotiveerd schrijven, de commissiën voor volksvoorlezingen ernstig en beleefdelijk uit te noodigen, ora in samen komsten van den aanstaanden winter de zaak van liet Vredebond te behandelen en aan te beveleu. Een ander voorstel van dezelfde afdee ling, om aan het algemeen bestuur in over weging te geven, welke middelen kunnen wor den aangewend, om op de volksschool de liefde voor de vredezaak aan te kweeken in de harten der toekomstige staatsburgers, werd, na ge voerde discussie, ingetrokken. Zwolle. Onder toezicht van den civiel-inae- nieur Ilavelaar en den rijks-opzichter Hendriks is men met behulp der stoomboot Ovcrijsel en een schokker sedert eenige dagen ijverig werkzaam met grondboringen ten behoeve van het plan tot de droogmaking van het zuidelijk gedeelte der Zuiderzee. Arnhem. Te dezer stede is een jongeling overleden, tengevolge van het gebruiken van kersen, waarvan hij de pitten doorslikte. Roozomlanl. In de nabijheid dezer gemeente heeft den 5 dezer een duel plaats gehad tusschen twee Fransche journalisten, de heeren Rosate van de Pvesse en Pèrivier van den Figaro. De laaste heeft -daarbij eene ligte wond aau de borst en eene tweede wond aan den regterarm bekomen. Een merkwaardig ziektegeval trekt de opmerkzaamheid der doctoren van Potsdam. In het garnizoenshospitaal wordt een uhlaan vap 't3de garde-regiment behandeld, die sinds' 14 dagen niet het minste voedsel heeft aan genomen. Hij ziet er als een lijk uit, alleen zijn hart klopt nog. Hij wordt gevoed door middel van een bouillonspuit. Ziekeu- en begrafenisbussen zijn in Enge land inbeemsch en cr is haast geen werkman, die geen lid is van zulk een nuttige instelling. De Manchester-bus telt 205,000, de Birming- hamsche 41,000 en nog andere bussen hebben te zamen 357,000 leden. Jaarlijks, op Pinkster maandag heeft in het Glazenpaleis te Sydenham een Algemeen Congres plaats van leden dier onderlinge vereenigingen. In dit jaar werd het door 40,000 personen bijgewoond. Ook in andere steden werden zulke bijeenkomsten gehouden, op welke meer dan 150,000 personen tegen woordig waren. Op de aardrijkskundige tentoonstelling, weldra op de Tuileriën te openen, zal een kaart van Frankrijk worden geëxposeerd, zoo als men er nooit een gezien heeft. De ver vaardiging heeft meer dan honderd duizend francs gekost. De zamenstelling reed kostte 7U,000 francs. Zij is 2.60 vierk. meter groot en 96 lithografische steenen van 40 op 45 centimeter waren er voor noodig. Zij is in zestien verschillende kleuren gedrukt. De afstand van Blackwall naar Gravesend, twintig mijlen groot,' is Zaterdag door dén heer Webb,' het hoofd' eener handelsfirma, in minder dan vijf uren zwemmende afgelegd,

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2