Woensdag 14 Juli Verschijnt Mts, ntpmM BMai. BtitenlaiiJsclie Berichteu. liHeiiIaiiscle Berichten. Nogren ©ml Twintigste Jaarjraua-. 0j$9 AboVNFMMTTM'BIJS»,'fe» kwntn.i!1.S5. franco per post, door liet geheele Rijk - 2.50. Afzonderlijke Hommers- 0.10. BIJ It XSA.ITHARKT, K, 134. Advertentieprijs: van 110 gewone rogelsƒ1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing woidt tegen tweemaal beiekend. P 11 .n K R IJ K. De Kamer heeft rle beraadslagingen over het ontwerp van wet betreffende de vrijheid van hooger onderwijs in hare zittingen van 9 en '10 dezer voorgezet en de arlt. 212 na eenige discussiën op artt. 11 en 12 aangenomen; ver volgens werd besloten de verdere discussiën tot Maandag te verdagen. Het rechter-centrum uit de Nationale Vergadering heeftin eene gehouden bijeenkomst besloten de veikieziug vau den heer de Bourgoing wel goed te keuren, doch tevens een afkeurend ooi deel uit te spieken over de Bouapartistische kuiperijen. De inschrijvingen voor de noodlijdenden aan de Garonne hebben in Frankrijk en daar buiten reeds een 20 millioen opgebracht. Het slechte weder houdt aan; de beurs ondervindt daarvan den invloed, vooral de graanhandel. SPANJE, In Spanje wordt door de regeering eene diplomatieke nota gereed gemaakt, ten doel hebbende de handelsverdragen op te zeggen en tegen het volgende jaar eene herziening hiervan te verkrijgen. Generaal Jovetlar is in den ochtend van 8 dezer uit Cantavieja opgerukt in de richting der Ebro om Dorregaray te vervolgen. De brigade van generaal Moreno heeft de voorposten van Dorregaray verrast. Het eskader op de Cautabrische kust heeft dien dag wederom bommen geworpen in de haven van Bermeoden 10 dezer zou het bombardement voortgezet worden. In het gevecht bij Trevino hebben de Car- listen 4O0 dooden en 60 krijgsgevangenen ver loren; zij hebben zich onder bevel van Perula naar het noorden van de provincie Alava teruggetrokken. Men verzekert dat Mendiri zijn ontslag ge nomen heeft. De weg naar Vittoria is nu geheel vrij. De liberalen zyn den 7 dezer Victoiia binnen gerukt onder luide toejuichingen der bevolking. In de Qaceta wordt gemeld: De Carlitische generaal Saballs is met 9 bataljons, na een ge vecht van vijf uren in de omstreken van Lajun- guera, door generaal Arrando op de vlucht ge slagen met verlies van al zijne stellingen en drie stukken geschut. Generaal Dorregaray, die vervolgd wordt door de brigade-generaals Golfin en Moreno, benevens door divisie van Weyler, is naar het arron dissement Boltana teruggetrokken. Don Carlos vlucht in allerjjl met zijn' staf uit het graafschap Trevino om de vervolging van de liberalen te ontwijken. ENG ELAND. De Times sprekende van de nieuwe expeditie van Ruslandkomt tot de slotsom, dal de veiligste en waardigste politiek van Engeland is om den voortgang van Rusland in centraal- Azie to beschouwen als onvermijdelijkhet spoorwegnet in de noordwestelijke provinciën van India te voltooien, de grenzen to verster ken de betrekkingen met Afghanistan te ver beteren en zich gereed te houden Rusland te ontmoeten ingeval van noodzakelijkheid met al zijn hulpbronnen. Ongeveer een som van 10,000 p. st. is op liet raadhuis te Londen tot dusver als bijdragen voor de slachtoffers der ovei stroomingen in Frankrijk ontvangen. Bij het comité te Dublin voor de feeste lijke herdenking van den 'lOOsten veijaardag van O'Connellzijn brieven ontvangen van de Duitsche bisschoppen, waarin zij, onder be tuiging van sympathie, bun leedwezen te kennen geven, door den ernstigen toestand van de Katholieke keik in. Duitschland verhinderd te zijn liet feest bij te wonen. De telegraaf meldt uit New-York, dat er den 7 dezer op den Zuidelijken spoorweg vau Long Island, in de nabij heid van Far Rockaway, tengevolge van de nalatigheid van beambten, eene botsing tusscheu twee passagieistreinen heeft plaats gehad. Daarbij zijn 11 menschen gedood en 28 andereu zwaar gewond. DUITSC IILAND. De Beichs- und Staats-Anz. van 10 Juli maakt de door Keizer Wilhelm bekrachtigde wet, betreffende de mederechten der oud- Katholieke kcrkvereenigingen op het kerkelijk vermogen, openbaar. De gezamenlijke kerkelijk- politieke ontwerpen, waarmede de Landdag zich in zijne laatste zitting heeft bezig gchoudeu, zyn nu als wetten afgekondigd. De Staats-Aue. deelt mede, dat er tus- schen den spoortreinwaarmede de Kroon prins van het Duitsche rijk den 8 dezer uit Weenen -naar Munchen terugkeerde, en een goederentrein eene lichte botsing te Hack, nabij St. Vincent, op de route naar Linz, heeft plaats gehad, waarbij een stations-arbei der is omgekomen, de lijfjager van Z, K. H. een lichte wond aan het voorhoofd heeft be komen en de bejaarde gemalin van ilea Russischeu generaal Apreleff een meer ernsti ge verwonding bekwam. Dit ongeval schijnt aan de nalatigheid van den wisselwachter en aan een anderen spoor weg beambte te moeten toegeschreven wor den. Op last van Keizer Fians Jozef is een streng onderzoek ingesteld. L'uidens de ministerieele JProv. Corresp. zul len nu de bisschoppen door de opper-presidenten der provinciën worden aangeschrevenom zich binnen 30 dagen te verklaren, of zij be reid zijn om aan alle bepalingen der wet, betreffende het beheer van het vermogen dei- Katholieke kerkgemeentengevolg te geven. OOSTENRIJK. ;De veiwoesting, in de Ofener wijnbergen door wolkbreuken aangericht, is onbeschrijfelijk. Niet slechts voor dit jaar, maiu- op vele plaat sen zelfs voor het volgende jaar acht men den oogst verloien. Vele plautingen liggen onder de sleenbrokken, die het water van de bergen heeft losgewoeld, bedolven. TURKIJ E. Te Astrakan, in Aziatisch Turkije, heeft in den nacht van '12 op 13 Juli II. een hevige brand gewoed. De aangerichte schade wordt op l'/j millioen roebels begroot, waaronder alleen voor eene som van 350,000 roebels aan graan en meel. Provinciale Staten van Zuid-Holland. Zitting van 13 Juli. lieden is als buitengewoon lid van Ged. Staten herkozen den heer C. Maas Geesteranus, met 61 stemmenzijnde er 8 stemmen uit gebracht op don graaf van Limburg Stirum Noordwijk. Voorts hebben de Staten alle voor stellen afgehandeld en de begrootingen en voorstellen aangenomenwaarna de zomer vergadering in naam des IConings is gesloten. SCHIEDAM, 13 Juli 1875. De gemeenteraad alhier zal Donderdag den 15 dezerdes namiddags te half twee ure eene openbare vergadering houden; de als dan ter behandeling aan de orde gestelde onder werpen zijn: Ingekomen stukken. Deliberatie over: ontwerp-besluiten, af- en overschrijving gemeente-begrooting voor 1875; rekeningen vrij entrepót, Schutterij en St. Jacobs Gast huis over '1874 en begrooting St. Jacobs Gast huis over 1876; benoeming Regentes van het St. Jacobs Gasthuis; adres W. Hulsinga om wegruiming boom aan het Westerhavenhoofd en rapport Commissie van Fabricage; voorstel van den heer L. W. Jansen betreffende het Verslag der Handelingen van den Raad. En verdere voorstellen en mededeetingen. Aan het hoofd van de Maas- en Meerbode is het volgend bisschoppelijk manifest geplaatst: sAan ile Katholieken onzer Kmchojisitad 2loermond enz. «liet is Ulieden voorzeker bekend, dat wij ons nooit met do kiezing van leden voor den Gemeenteraad hebben ingelaten: zulks zou ook geheel overbodig zijn geweest, dewijl or vioegcr slechts sprake was van personen en met van godsdienstige principen, waarom dan ook de bedoelde kiezingen als vau godsd enstig belang ontbloot werden beschouwd en doorgaans geheel rustig alpepen. Edoch sinds eenigen tijd, \oornlsedert zich hier een Kiesvereemging, die zich »De Giondwot" noemt, heeft opgedaan, zijn de zaken geheel omge keerd, en trekt het liberalisme (veeleer dwingelandij te noemen) of de vrijgeesterij tegen het Cutholicisme en de godsdienstige grondbeginselen openlijk te velde. Het is dan ook onze plicht ter verdediging v.m unzeii H. Godsdienst openlijk op to treden en de geloaiigen, ook in de onderhavige kieskwestie, met onze over tuiging bekend te maken, on tegen de sluwe pogingen dea zoogenaamde liberalen te waarschuwen. Wij zijn daartoe des te meer verplicht, dewijl de redactie van

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1