liot liberale weekblad »Do Volksvriend" de preeken der eerw. hoeren kapelaans en de artikelen van de «Mans- en Roerbode" tegen het liberalisme, bij elke gelegenheid, niet alleen door verdraaiingen, door laster en logentnal tracht te ontzenuwen, maar ook het publiek zoekt wijs to inakon, dat do kerkelijke over heid, in de onderhavige zaak, anders denkt dan wel de eerw. hoeren kapelaans of geestelijken dezer stad enz. 5Ik verklaar derhalve hiermede, dat ik èn do preeken der ecrvv. heeron, èn de artikelen in de «Maas- en Roerbode" togen de strekking van liet gewaand libe ralisme en der bekende Kiesvereeniging geheel en al beaam en goedkeur, en zelfs ter onderrichting der geloovigen noodzakelijk acht, zóó dat zij op den in geslagen weg, voor zooverre noodig, gerust kunnen voortgaan, zonder zich aan de verguizing of lastertaal der vrijdenkerij te storen. «Nauwelijks had ik bovenstaande verklaring geschre ven, of er werd mij (tot mijn leedwezen) een rond schrijven ten gunste van twee leden der Grond wet- vereeniging, tevens aftredende leden van den Gemeente raad, ter hand gesteld! In dit rondschrijven vraagt men in substantie: lo. of die leden uit den Baad verwijderd behooren te worden, omdat zij tegen het subsidie voor het college hebben gestemd? Neen, geachte Katholieken, daarom behoeft men die hucren niet tegen te werken, want hoe gegrond mijn aan- vraag voor het behoud van liet subsidie ook moge wezen, blijft het toch altijd een geldzaak, welke bij mij nooit de drijfveer mijner handeling zal worden. Doch hierover later. «Maar, vraagt men 2o., moeten zij dan tegenge werkt worden, omdat zij leden van de Kiesvereeniging «De Grondwet" zijn? En hierop moet ik rondweg ant woorden: ja! Juist daarom moeten wij, moet elk Katholiek burger hen tegenwerken; want mannen die bij geen enkel Katholiek dag- of weekblad steun vin den; die integendeel ondersteuning zoeken, bij voorbeeld bij een «Arnliemsche Courant", bij een Handelsblad", hij een «Nieuwe RoUerdamsehe Courant", bij «Het Vaderland", enz. enz., dat is bij alles wat onzen II. Gods dienst vijandig is; lieden die zich vereenigen mot een hoop vreemdelingen van velerlei kleur en met den dominé, en dat wel tegen huil Katholieke medeburgers, togen hun zielzorgers, tegen hun hoogeerwaarden en veelgeachten plebaandeken, enz.; zulke lieden, zij mogen den schijn van Katholieken aannemen, ver dienen voorzeker liet vertrouwen der ware Katholieken r.iet. «Men late. zich dan ook niet wijsmaken,dat de gemeenteverkiezingen geen invloed hebben op liet gods dienstige, omdat het hier geen wetgevende macht geldt; want wanneer'libera!isme en vrijgeesterij eens meester zijn in de gemeenten, zijn zij het ook in de provinciën; zijn zij moester in de provinciën, dan zijn zij het ook in den Staat; dit alles volgt vanzelf, en dat weten de zoogenaamde liberalen maar al te goed, want anders zouden zij voor een enkel postje in den Gemeenteraad zooveel geraas niet inakeu, enz. «Ziedaar in liet kort -wat ik gemeend heb nan u mijn ouderhoorige geloofsgonooten,onder hot oog te moeten brengen, in het vertrouwen dat gijlieden, die bij elke gelegenheid de klaarste blijken van uw gods dienstzin, van uw oprecht geloof aan den dag legt, ook bij de aanstaande verkiezing zult doen zien, dat gij Katholieken zijt en met het valsch liberalisme, met de vrijgeesterij of met haar handlangers niets te maken wilt hebben. »8 Juli '1875. «De Disschop van Roermond, J. A. Paredis." Wij plaatsen dit stuk zonder eenige toe lichting-, hetgeen er uit te leeren valt, zal ook in deze gemeente wel begrepen worden. Heden namiddag te 4 uren, is een jongen van omstreeks elf jaren op een wagen ge klommen, waarop eenige personen bezig waren de tent van den heer D. T. Hamberg te laden, met het ongelukkig gevolg dat hij daar afviel, met zijn been tusschen het wiel geraakte, waar door den voet geheel verbrijzeld werd. De Tweede Kamer der Staten:Generaal is thans bijeengeroepen tegen den 'lOden Augus tus, aanstaande, des, namiddags te 3 uren. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat tengevolge van het ontslag door mr. J. P. R. Tak van Poortvliet als lid van de Tweede Kamer genomen, de verkiezing van een lid in het hoofdkiesdistrict Middel burg, voor het tijdvak loopende tot 20 Sep tember e. k, moet plaats hebben op Dinsdag ■3 Augustus e. k.en dat, zoo eene herstem ming noodzakelijk is, die zal plaats hebben op Dinsdag 17 Augustus. De Minister van Binnenlaudsche Zaken heeft bepaald: 1. dat de ijkkantoren te *s-Gravenhage en Rotterdam worden aangewezen voor den ijk van gasmeters 2. dat het ijkkantoor te 's-Gravenhage, met de dagteekening van het besluit is opengesteld voor het ten ijk aanbieden van gasmeters, tot een zoodanig beperkt aantal, als de dienst zal toelatende openiug van het kantoor Rotter dam zal nader worden bekend gemaakt; 3. bet merk van goedkeuring, bij den ijk der gasmeters te bezigen, is de K o n i n k- lijke kroon, overeenkomstig de stempels daarvan aan de betrokken ijkkantoren toege zonden. De liberale Kiesvereeniging te Doetinchem heeft den heer Tak van Poortvliet candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Zoowel door de gematigd-conservatieve kiesvereeniging «Boer- en Burgertrouw," als door de liberale vereeniging «Vrijheid en Recht" te Winterswijk, is de heer Tak van Poortvliet gekozen tot candidaat voor de Tweede Kamer, in aansluiting aan de liberale kiesvereeniging te Zutfen, die hem niet algemeene (80) stem men tot candidaat geproclameerd hoéft, evenals de kiezersvereeniging «Vooruitgang" te Aalten. Het Openbaar Ministerie is in hooger be roep gekomen tegen het vonnis van den kantonrechter te 's-Gravenhage, waarbij de directeur van den schouwburg is vrijgesproken wegens het doen optreden der negenjarige Sophia Spoor. De bij den'1 Juli in werking getreden wet tot afschaffing van het vuur-, ton- en baken geld, ingevoerde nietnve wijze van seheeps- meting zal, ten einde het noodige daarvoor voor te bereiden, den 1 .Januari a. s. in werking komen. In afwachting daarvan wordt door de scheepsmeters voortgegaan met de meting zoo- we! van Nederlandsche als vreemde schepen volgens de bestaande voorschriften. Naar men verneemt is door de heereu mr. David Jacob Cornelis van Lennep en jhr. mr. Ernst Willem Berg, beiden wonende te Utrecht, aan den Minister van Binnenlaudsche Zaken concessie aangevraagd voor een spoor weg, uitgaande van Utrecht iu aansluiting met den Nederlandsche» Centraal-spoorweg, over Goriuchem, Geertruidenberg en Breda, iu aan sluiting met den Staatsspoorweg aldaar naai de Belgische grenzen in de richting van Ant werpen. De vraag of een afzonderlijk Ministerie van Nijverheid in Nederland wenschelyk en, zoo ja, welke afüeelingen daarbij moeten be hooren, en wat de sMaatsehappij van Nijverheid" zou kunnen doen ter bevordering van de op richting, heeft, gelijk men weet, in verschillende departementen der Nijverlieidsmaatschappij een - onderwerp van behandeling uitgemaakt. Vijftien departementeu zonden hun advies over dit belangrijke onderwerp aan directeuren in, die de verschillende gevoelens in een beknopt rap port hebben geresumeerd. De departementeu, die zich vóór de oprichting van een Ministerie van Nijverheid verklaarden, zijn: Arnhem, Breda, Delft, Deventer, Sneek en Utrecht; Zutfen verklaarde zich voor een Minis terie van Waterstaat en Openbare '""erken, 's Gravenhage voor een Ministerie van Openbare Werken of althans voor een »Raad van Nijver heid," die in zaken van nijverheid de Regeering kan voorlichten en adviseeren. Tegen de oprich ting van een Ministerie van Nijverheid advi seerden de departementenAmsterdam, Gronin gen, Leeuwarden, Leiden, Purmerende en Rotterdam, Heemskerk en Dullert zitten beide aan de speeltafel. Zijn drie kaarten worden aan geduid met de woordenAlkmaar, Arnhem, Utrecht. Heemskerk houdt zijn drie kaarten krampachtig in de hand. Hij heeft Loenèn, Apeldoorn en Bergen-op-Zoom nog in petto, maar de kaarten vau Dullert, welke open op de tafel voor hem liggen, maken hem blijk baar vreesachtig met de zyne voor den dag te komen. «Hoog spel" is het onderschrift van de plaat van de Ned. Spectator, waarop bovenstaand partijtje is afgebeeld. Aan een particulier sehryven uit Atsjin dd. 28 April. 11. ontleenen wij liet volgende: »Be ziektetoestand hier op Atsjin gaat voor uit, natuurlijk zijn er nog altijd koorts- en dyssenterie-lij ders. Zondag den 25sten April zijn er troepen uit gerukt, omstreeks 800 man, waarbij 2 Euro peanen, 3 inlanders, 4 dwangarbeiders en 1 vrije koelie gewond werden, waarvan 2 dwangarbeiders en de vrije koelie het leven verloren. Een dwangarbeider was gesneuveld en den volgenden morgen sneuvelde nog een Europeesch soldaat, die een schot door het hoofd kreeg. De kraton is nu bijna geslecht; roindom den kraton heeft men een groote massa kleinere bentings." De jRevue des Devx-Mondes van Juli bevat een artikel van II. Blerzy over de opeu- bare werken in Nederland. De schrijver behan delt de Rottei'damsche en Amsterdamsche water wegen, de droogmaking der Zuiderzee, den spoorweg door Rotterdam en den spoorweg naar Zeeland. Hij gewaagt met zeer veel lof van onze waterstaatswerken, waarbij de Neder landsche ingenieurs met bezwaren tr kampen hebben, die men in geen ander land aantreft, zoodat zij, in hunnen strijd met die moeilijk heden, uitsluitend zeiven de middelen hebben moeten vinden. Tevens prijst de heer de Blerzy het architectonisch karakter ook van die wer ken, welke alleen tot nut dienen. Rotterdam. Zondag namiddag is in de rivier de Maas een viefriems giek omgeslagen, waarin zich vijf personen bevonden. Door spoedig aangebrachte hulp is het met veel moeite mogen gelukken allen door middel van een bootje te redden. Delft. Een metselaar en een opperman, werkzaam op de suikerfabriek aan den Ilaag- weg, kregen dezer dagen verschil, omdat de opperman naar den zin van den metselaar niet spoedig genoeg steeneu aandroeg. Laatstge noemde daarover in drift ontstokengaf den opperman met zijn truweel zulk een slag op het achterhoofd, dat de schede] gespleten werd en het werktuig tot op het hersenvlies door drong. De verwonde is naar het gasthuis ver voerd zijn toestand is thans redelijk. Misbruik van jenever schijnt ook hier weder een hoofdrol te hebben gespeeld. De rechter van instructie, van den llaag, vergezeld van den griffier, heeft Zaterdag/den verwonde een nader verhoor doen ondergaan. Noordeloos (nabij* Gorinchem). Als eene wetenswaardige bijzonderheid kan gemeld wor den, dat de zeven raadsleden dezer gemeente te znmen 500 jaren tellen, volgens onzen berichtgever wel-een waarborg, dat de belangen dezer gemeente naar den ouden stempel behar tigd worden. ÏFtr, Dagbl.) Amsterdam. Door wijlen vrouwe E. M. Oskamp, wed. van den heer G. J. Dijk, is aan de diaconie der Nederd. Herv. gem. aldaar gelegateerd een kapitaal van f80,000, inschrij ving 2'4 pCt. Nederl. Werkelyke schuld. Zwolle. Gisteren morgen was een 16-jarige jongen met een hengel, waaraan tot aas een gewone worm was bevestigd, aan het visschen in de Nieuwe Havenin de nabijheid vau de in aanbouw zijnde nieuwe ijzeren draaibrug en ving daaraan tot groote verwondering der om standers eeu slang, ter lengte van '1.03 meter en dik gemiddeld 214 centimeter in diameter, welke slang door den heer v. N^ is aangekocht en ten geschenke gegeven aan het museurn der Overyselsche vereenigingvan provinciale' welvaart. Kampen. Bij het instructie-bataljon zijn 34 jongelingen ingedeeld. Er hadden zich 38 tot dienstneming aangemeld, doch 4 werden wegens lichaamsgebreken afgekeurd. Zicrikzeo. Een persoon, die vóór negen jaren rliet de noorderzón naar Noord-Amerika

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2