in ruime mate, en die stadgenooten, welke den jubih;i.s een bezoek kwamen brengen, zullen, wij zijn er verzekerd van, den aange- naamsten indruk van deze eenvoudige feest viering hebben medegedragen, Gisteren avond, omstreeks half zeven ure, viel een matroos van het in de Buitenhaven liggende Noordduitsche schoenerschip Ferdi nand Holdinghausen, door een onbekend toeval, uit den bazaansmast, op den wal, nadat hij eerst met zijn hoofd op een paal was neer gekomen, waardoor hoofd en schouder ernstig werden gekwetst. Na op het schip te zijn terug gebracht, werd geneeskundige hulp ingeroepen, en is hij dienzelfden avond te 9 uren naar het stads-ziekenhuis vervoerdten einde genees kundig behandeld te worden. Zijn oog moet zoodanig zijn gekwetst, dat men voor het be houd daarvan vreest. Het Provinciaal Gerechtshof in Zuid- Bjolland heeft in de zitting van heden uitspraak gedaan in de zaak van H. Vons, sjouwer alhier, en hem ter zake van valschheid in authentieke, publieke en onderhandsche geschriften en het desbewust gebruik maken daarvan, veroor deeld tot 5 jaren tuchthuisstraf en twaalf geld boeten van f 50. Zondag namiddag te 3'/2 ure kwam II. M. de Koningin van Vlissingen te Breda aan. Door den generaal-majoor Engelvaart en den burge meester aan het station ontvangen, reed 11. M. met die heeren en twee hofdames naar de stad, bezichtigde daar het beroemde monument van Engelbrecht van Nassau in de Herv. kerk, en vertrok te 4V, ure per spoortrein naar Duitschland. De 'lijdhet verkiezingsmanifest van den Bisschop van Roermond mededeelendeacht het noodig het volgenderwijs bij zijne lezers in te leiden: Gelijk men weet, zijn de liberalen er steeds op uit, het to doen voorkomen, alsof do geestelijke overheid omtrent sommige punten met hare onderhoorige priesters aanmerkelijk verschilt Ook in Limburg hebben de or ganen van het liberalisme een poging gewaagd die beschuldiging ingang te doen vinden en daardoor de gedragingen der onderhoorige geestelijken, als strijdig met de wcnschen hunner overheid op de xkaak te stellen. Tegen die valsche voorstellingen, tegen dat systeem van verdachtmaking zag D. II. Mgr. Paretlis zich gedwongen zijn stem te verheffen en openlijk te ver klaren, dat het voorgewende verschil tusschen het hoofd en de geestelijken van het diocees Roermond geen andere waarde heeft dan die van een bloot verzinsel. Alsof het bisschoppelijk stuk geen ander doel had en niets anders inhield Dat het hoofdorgaan der uitramontaansche pers aldus een poging doel om de aandacht van de ware beteekenis van des bisschops daad af te leiden, komt ons voor een bewijs te zijn, dat ook dit orgaan die daad zeer be denkelijk acht. (jV. 11. Gt.) Tot lid der Nederlandsche hoofdcom missie voor de wereldtentoonstelling te Phila delphia in '1876 is benoemd dr. M. W. G. Gori, te Amsterdam. Men deelt aan de Amst. Ct. mede, dat bij de Fransche regeering het voornemen schijnt te bestaan, een verandering te brengen in het gouden muntstelsel, en in overleg te treden met het Nederlandsch gouvernement. Aanlei ding hiertoe wordt gevonden in liet gering verschil in gehalte van het gouden 25-fiancs- stuk en het gouden 4 O-guldenstukzijnde dit verschil slechts 5/10.000. Te weinig misschien is men bekend met de werking der Kweekschool voor Zeevaart te Leiden. De commissie voor die instelling deed eene goede daad door het publiek maken van seenige noodzakelijke inlichtingen"welke in korte trekken de strekking en de inrichting der kweekschool in herinnering brengen. Zij bestaat nu 49 jaar en in dien tyd werden er 4137 knapen als scheepsjongens 'l en licht matrozen \oor de marine en, bij uitzondering, 65 voor de koopvaardij opgeleid. De kosten worden grootendeels bestreden door de contri bution der leden 5, f 2.50. Op de school ont vangen de jongens onderwijs in al wat voor hun vak noodig is. Zij die, bij de maandelijksohe keuring, blijken aan de eischen te beantwoorden (gezond gestel en lengte 4.40 rneter) blijven eene maand op proef; daarvoor wordt f 25 betaald. Bevalt hun het leven, dan worden zij voor den zeedienst opgeleid. Op het laafst van elke maand heeft eene keuring plaats en kunnen zij in dieust treden; dan komen zij geheel voor 's lands rekening en ontvangen eene premie van f30 of, zijn zij 47 jaar en kunnen zij als lichtmatroos varen, f56. Zij dienen dan op het wachtschip te Amsterdam van waar zij over geplaatst worden op een actief schip. De gages bedragen voor den jongen f8 per maand, voor den lichtmatroos f10, voor de matrozen van de 3de, 2de en 4ste klasse res- pectivelijk f 44, f 18 en f 22, welke som ver hoogd wordt naar gelang van diensttijd of onderscheidiugsteekenen, terwijl aanspraak ge geven wordt op pensioen. Voor jongens, die lust iu den zeedienst hebben eD de geschiktheid bezitten, behoeven slechts f25 gestort te worden in sommige gevallen zelfs niet om hun een maatschappelijke bestemming te bezorgen. Een ooggetuige deelt openlijk in het jHandehbl. mede, wat hij voor weinige dagen op de kermis te Haarlem heeft gezien. jrilet was in het begin der Haarlemmerhout. In een wijden kring, gevormd door een aan zienlijk getal toeschouwers, bevonden zich vijf personen: een man met een draaiorgel, een ander met een Turksche trom, twee jongens van omstreeks 40 en 44 jaar en een klein meisje, zeker niet ouder dan eenzaat-of zeven Het meisje danste of liever trippelde op stelten met den oudsten jongenGod weet voor den hoeveelsten keer op dien dag. liet scheen dezen niet vlug genoeg te gaan, niet genoeg in de maat te zijn van het gekras, gebrom of gepiep van het orgel, althans wij zagen hoe ruw hij de arme kleine voortsleurde en in de armpjes kneep. Er kwam een pijnlijke, akelige trek op haar gezichtjehaar borst hijgde, maar steeds ging de marteling voort, er waren nog geen centen genoeg opgehaald. Eindeiyk kon zij niet meer; ze waggelde en dreigde te val len; tranen vloeiden over haar wangen, zij snikte hoorbaar. De orgelman zag haar een oogenblik aan, de kleine sidderde voor dien Mik; zij wist waarschijnlijk bij ondervinding wat die blik beduidde: slaag en geen eten! Krampachtig trachtte zij zich te herstellen en zich goed te houdenen waarachtig zij slaagde er in. De zevenjarige martelaresse had reeds geleerd haar aandoeningen te bedwingen. Maar wie -weet tot welk een prijs! Een oogenblik later boog zij zich voor de omstanders en glim lachte. Zij glimlachteterwijl de tranen nog niet droog waren op haar wangen en haar hartje wellicht dreigde te beisten onder zijn naamloos leed. Na de mededeeling van deze marteling, vraagt de berichtgever: Vallen die zoo wreedaardig geëxploiteerde kinderen in de termen der wet tegen den kinderarbeid Zoo ja, waarom houdt men daar dan niet strenger de hand aan? Zoo neen, wordt het dan niet hoog tijd, ook die arme maitelaren in bescherming te nemen? De gevreesde aardappelziekte vertoont zich weder op verschillende plaatsen in Zeeland; enkele knollen zijn reeds aangetast, vermoede lijk een gevolg van. de laatste regensdie de ziekte steeds 'zeer bevorderen. Rotterdam. De liedertafel sRotte's Mannen koor heeft bij den wedstrijd te Gent den eersten prijs behaald, tengevolge waarvan zij bij hare terugkomst met de hun toekomende onder scheiding werd ontvangen, en in feestelyken optocht naar den Doele werd geleid, alwaar te harer eere een feest was voorbereid. Don Haag. Eergisterenmiddag wilde een persoondie in beschonken toestand verkeerde, aan den Noordwal proeven van zijn zwemkunst afleggen door met anderen te wedden, die vaart tweemalen over te zwemmen. De wedden schap echter verloor hij, daar de man op zijn tweeden tocht de wal niet kon bereiken en in het midden van het water wegzonk. Na herhaald hulpgeschrei, 'zijn eenige omstanders er in geslaagd den woiüübe-zwemmer op het drooge te brengen. SchcYoningeu. In een Zaterdag jl. alhier gehouden buitengewone huishoudelijke verga dering der Dierkundige Yereeniging kwam de oprichting van een Zoölogisch Laboratorium te Scheveningen overeenkomstig de plannen van dr. Pollen weder ter sprake. De commissie voor genoemde zaak, be staande uit de heeren dr. vau AukumA. A. van Bernmelen, dr. Bleeker, de Bont, Dupont, Hoffman, prof. Hoek, Maitland, de Man, P. F. W. Mouton. dr. Pollen, Snelleman, mi', T. van Stolk en "Westerman, zal krachtige pogingen aanwenden tot verwezenlijking van die hoogst nuttige eu schoone inrichting, zoodat wij in de hoop leven het nieuwe Scheveuingsche park te zien verfraaid met een schoon Zoölogisch Laboratorium en Aquarium. Na het besluit, dat de Regeering genomen heeft om tot ondersteuning van liet zoölogisch station te Napels gedurende 40 jaren eik jaar duizend gulden beschikbaar te stellen, hebben wij allen grond te verwachten dat boven genoemd plan krachtigen steun en financieelen onderstand bij de Regeering zal vinden. Vad.) Monster. De burgemeester dezer ge meente ontving dezer dagen een prachtig gou den horloge, namens den Keizer van Duitsch land, ten geschenke, 't Is een blijk van erkente lijkheid voor de goede diensten, bewezen aan de schipbreukelingen van den Duitschen schoe ner Fmilie. Groningen. Tegelijk met zijne aanstelling als superintendent voor het onderwijs in de 'Transvaal-republiekheeft de heer W. J. van Gorkom de opdracht ontvangen om een 6tal hoofdonderwijzers en evenveel onderwijzeressen op te roepen, die geschikt en genegen zijn om tegen het aanstaande najaar mede naar Zuid- Afrika te vertrekken. Harderwijk. Met de werving van mili tairen voor het Oost-Indisch leger gaat het steeds naar wensch. Althans in de maanden Mei en .luni zijn 670 man bij 't koloniaal werfdepot alhier ingedeeld. Het verdient echter opmerking dat het meerendee! der aangeworven militairen vreem delingen zijn. Sedert 4 Januari werden tot 4 Juli 4346 manschappen ingeschreven, waarvan niet minder dan 744 tot vreemde nationaliteiten behoorden. Appoltern. Een zonderling geval heeft zich alhier voorgedaan. Van een nest met jonge ooievaars werd sedert eenigen tijd een der ouders gemist en keerde deze ook niet weder. Een kraai, bewogen waarschijnlijk met het lot der overgeblevene (vermoedelijk het wijfje), heeft zich als beschermster opgeworpen en verdedigde dezer dagen vrij heftig het nest en de jongen tegén twee vreemde ooievaars, zoodat zij moesten aftrekken. De kraai blijft steeds het nest mede bewonen. Utrecht. De deurwaardersbond heeft zijne leden opgeroepen tegen den 8 Aug. a. s. ten einde te Amsterdam eene bijeenkomst te houden. Het plan bestaat alle jaren ia eene andere plaats te vergaderen, zoodat waarschijn lijk nu den Haag of Rotterdam aan de beurt is. Scharren (nabijde Joure). Onder de

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2