VerscMjnt taplijks, iltpzoaiM Dirtag. Map» wette», «Mie» trette». Bnlten 1 antlsghï bTtTqliTeu. A". '1875. Vrijdag 16 Juli. 3685. H. A. M. ftoelants. A. Rijnbende. J. Vrijland. EL M. Brenuner. J. Loopuyt. D. Pigeaud J.Dzn. Negen exx Twintigste Jaargang.] O MUNT. AllONSfiaENTSJ'HUS, (mr .I.wutiul1.85. Franco per post, door hot gehcele Kijk 2.50. Afromlerlijko nommers- O.lü. BUREM: MAÏS. KT, E, 12-1. Advertentieprijs: van 110 gewone regels. 4.00. Iedere gewone regel tneer- 0,10. Driemaal plaatsing woidt tegen tweemaal berekend, De aanbeveling vau zes candidaten voor de aanstaande verkiezing van Raadsleden, voor komende in ons Nr. van "Woensdag jl., hebben wij met bijval begroet. Ook wij zijn de meening toegedaan, dat er veiandering moet komen in den staat van malaise, waarin onze gemeentelijke vertegenwoordiging verkeert en die aan onze belangen reeds te lang schade toebrengt. Zag men vroeger een overwegend Protes- tantschen Gemeenteraad herhaaldclij keen Katho liek tot Wethouder verkiezen, 't was zeker een bewijs van verdraagzaamheid. Het spijt ons wel zeer, dat we op dit terrein moeten komenmaar de noodzakelijkheid dringt er ons toe, want wat is gebeurd? Toen de Katholieken zich sterk genoeg waanden om mannen hunner gezindte op het kussen te brengen, richtten zij. onder voorzitterschap juist van dienzelfden Katholieken Wethouder, den heer j. B. Nolet, eene kiesvereeniging op, wier titel i>De Katholieke", reeds aan stonds haar doel en strekking te kennen geeft. Hoe deze vereeniging te werk gingmen neme de Schiedamsche Courant van Maandag 17 Juli 1871 in handenen men zal ziendat voor de vijf vacaturen voor den Raad, uitsluitend Roomsch-Katholieke caudidaten dooi' haar wer den aanbevolen. Hoe hare rnanneu in den Raad optreden? Men hoore de heeren L. W. Jansen en van dei- Drift; zaakrijke adviezen verneemt men van deze heeren zeldendestemeer leggen zij zicli toe op het debiteeren van hatelijkhedenop zichzelf wel onschadelijk, maar toch op den duur niet te dulden, omdat de tijd te kostbaar is, en verscheidene gemeentebelangen, als daar zijn de financiën en de openbare werken drin gend voorziening behoeven. Men hoore den heer van der Drift over onderwijs; Scheikunde is hem een wetenschap van kunstjes en goocheltoeren, waardoor water in wijn of bloed wordt veranderd, en dergelijke onzinnigheden meer. Hoe deze vereeniging, wier aanhangers in onze gemeente toch verreweg in de minderheid zijn, hare candidaten nu en dan gekozen krijgt? Zij heeft ijver; eenige liarer leden houden op den dag der verkiezing tegenover het -raad huis contröie over het opkomen der kiezers; de achterblijvers worden gehaald;'En de andere partij werkt haar door lauwheid niet zelden in de hand. Door handige combinatiën gelijk bij de'laatste periodieke verkiezing, weet ifij de stemming zoo te wijzigen, dat twee Katholieken in herstemming komen en er'dus een plaats gewonnen wordt. Ziet ook de handelingen dezer heeren in'den .laatsten tlid: het verslag der 'Handelingen wan .den 'Raad, dat openbaarheid bevordert, bevalt hun niet; eenigen hunner schrapten wat ze gesproken hebben; de het., van der Drift ver biedt bij gerechtelijke insinuatie het drukken van het door hem in de openbare vergadering gesprokene! Let er op, hoe ze bij de benoeming van een Lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, van eene toevallige meerderheid gebruik maken, om genoemde Commissie een slag in 't aangezicht te geven en levens een aanzienlijk ingezetene, door Z. M. den Koning in eene gewichtige betrekking hier geplaatst. Doch genoeg; wij wenschen nog dit aan te voeren, dat we volstrekt niet dezelfde wijze van handelen aanbevelen. Werden uiet steeds geachte Katholieken ook door Pro testanten gekozen eu herkomen in den Raad dei' Gemeente, en ook een dor beide Wethou ders, voorzeker neen, de Protestanten zullen niet aarzelen dit nogmaals en bij vernieuwing te doen? Alleen uit noodzakelijkheid nebbeu wij de onderscheiding in Katholiek en Protestant ge bezigd. Wat we wenschen is, dat mannen zonder vooroordeel, en ernstig bezield met den wensch om de belangen der Gemeente te bevorderen, in den Raad plaats nemen; dat bij verschil van inzicht we! een strijd over beginselen niet over persoonlijke kwestiën worde gevoerd, .en dat het. tijd vak van vpr- spillen van den kosteliiken tijd plaats make voor een tijdvak van werken. Het voorbeeld van de laatste jaren zij ons niet tevergeefs gegeven; ckiarop het oog ge vestigd raden we onze goedgezinde Stadge- nooten ten ernstigste aan, zich op Dinsdag 20 Juli e.k. tot eene (krachtige meerderheid te vereeuigeudie haie stemmen zonder ze te versnipperen om peisoonlijke conside- ratiën uitbrengt op de heeren: FKANKRJJ K. In de Nationale Vergadering ,van 43 dezer t bestreden Coblet en Cazoaux de nietigverklaring der verkiezing van Bourgoing in het departe ment Nièvre. Met 330 tegen310 stemmen.werd echter die verkiezingvanonwaarde verklaard. Daarna,stelde Albert Grévy voor, (lat onmid dellijk zou worden overgegaan tot de discussie overi het .«comité voor het beroep op het vo|k." De Bonapartistisehe afgevaardigden vroegen (hierop verlof de regeering te interpelleren over de gedragslijn van de Bonapai;tistische voorzoover deze betrekking partij. De minister Bullet antwoordde, dat nooit een minister was ondervraagd over de houding van een partij en. hij derhalve niets had te antwoorden. Raoul Duval verlaugde daarop de regeering te interpelleeren over de houding welke zij dacht aan te nemen ten opzichte van het comité voor het beroep op het volk, waarvan het bestaan in het rapport werd aan den dag gebracht. De minister Buffet verklaarde terstond op de interpellatie van Raoul Duval te willen ant woorden. Raoul Duval lichtte zijn interpellatie toe en kwam op tegen de inlichtingen aan de com missie gegeven hadden op het private leven. De minister Buffet verklaarde, dat hij het als een pliëh' beschouwde en als een eer den eerbied voor eu de gehoorzaamheid aan de constitutioneele wetten te verzekeren en hij van geen kant, welken ook, muitzieke kunstgrepen zou duldenwanneer er sprake was van on wettige handelingen van zekere personen, dan zou de rechtbank daarover beslissen; niemand behoefde te vreezen dat er willekeur ten zijnen opzichte zou worden gebezigdhet was van het hoogste belang dat de eerbied voor de wet verzekerd werd; wat de toepassing betreft moest hij verwijzen naar de rechtbank. Routier diende daarop een wetsontwerp *in, waarbij de regeering wordt gemachtigd de kiezers in Nièvre bijeen te roepen. Le Soir bericht, dat het ministerie be richt heeft ontvangen, dat eenige duizenden Caiiisten tot dicht bij de gienzen gekomen zijn. Men weet niet .of-jzij derwaarts zijn terug gedreven of dat zij een «ifi'qnsiqye beweging voorbereiden. SP ANJ E. De Q-aeeta zegt, dat er een paniek lieerscht te Estella; de artillerie .wordt naar Esteüa ont boden. Dorregaray zal weldra van drie zijden zijn ingesloten in het gebergte vanlluesca. Er zijn maatregelen genomen om te beletten, dat de benden vau Dorregaray in Navarra binnen rukken. Berichten van de grenzen melden den voortgang van den zegevierenden tocht (der Alfonsisten naar Amezcuas. De Carlisten, geheel ontmoedigd, hebben het beleg van Renteria en Hernam opgebroken eu hun artillerie naar Santiagomaiidi weggevoerd. Men gelooft, dat Doiregaray verplicht zal zijn op,Fransch grond gebied te wijken. Een later bericht houdt in, dat Dorregaray met ziju troepen niet in Navarra is,kunnen .doordringeu en naar Barbastro is teruggekeerd. Een gedeelte van zijn achterhoedesterk 176 manwapryan 6. officieren,is genoodzaakt op Fransqh tgrqudge,bied te vluch,len() dichtJ bij Gayarene; jjeze>afdeeliug is terstond ontwapend „en zal géiuterpeepd .worden.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1