MiliïïirBlrlïta; A0. 1875., Zaterdag 17 Juli. M 3686. II. A. M. Roelants. A. Rijnbende. J. rij land. H. M. Br emmer. J. Loopuyt. D. PIgeaud J.Dzn. Negen en Twintigste Jaargang. COURANT. AnONNESiENTM'RiJS, pei kwiU'tlial1.80. Franco par post, door het gehcele Rijk - 2.50. Afzonderlijke nominers- 0.10. BUK EAU: MARKOF, E, 124. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels, 1,00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Gaven we in ons vorig nommer eenige waarheden, aan de historie onzer gemeente ontleend, tot staving van ons beweren, dat verandering in onzen toestand hoogst wen- sciielijk is, heden is onze taak van eenigszïns anderen aard. We 'wenschen de kiezers tot werkzaamheid aan te sporen, en wel naar aanleiding eener advertentie, voorkomende iu de beide laatste nos. van dit blad. De eerste maal bevatte deze advertentie de aanbeveling van vijf candidaten; de heer Loopuyt, zoo blijkt uit de tweede, was vergeten, en men heeft zich gehaast dit verzuim te herstellen. Voor het overige is de naam van den heer Vrijland verwisseld met dien van den heer Elzevier Dom. Slechts verandering van één naam! Denken we echter even door, en letten we op hetgeen meermalen plaats had, dan is het zonneklaardat we hier te doen hebben met een toelegom verdeeldheid tusschen de Protestanten te zaaien. De heer Vrijland moet in den waan gebracht worden, dat een deel der „..Protestanten, hem niet wil; er moet verdeeld heid komen in ons kamp, opdat men daarvan vruchten kunne plukken. Kiezersde aanbevelingwaarop o. a. de heer Elzevier Dom voorkomt, neemt haar oor sprong in een verkeerden hoek. Niet lang geteden, toen de heer H. A. M. Roelants candidaat was, verscheen er ook eene aanbeveling voor den heer T£. W. M. Soelants, Het geringe aantal stemmendat laatstge noemde heer verkreeg, deed maar al te duide lijk zien, dat men op verdeeling der stemmen had gespeculeerd, maar tevens gelukkig, dat deze speculatie was mislukt. Ook nu mogen we ons door de onhandige zetten van zekere partij niet van het spoor laten brengen. Elk welgezind kiezer vuile daar om zijn stembiljet in met de volgende namen: FRANKKIJ K. De Nationale Vergadering heeft met 335 tegen 296 stemmen de urgentverklaring van het voorstel, om de kiezers in liet depart, la Nièvre op te roepen, verworpen. Ia de Nationale Vergadering verklahrde Rou- her, dat, toen hy het bestaan van een centraal Bonapartïstisch Comité loochende, hij daaronder een Comité verstond, dat .vertakkingen had in dt departementen. Do overgelegde stukken hadden een privaat karakter. De bevoegdheid der Commissie en der Kamer strekte zich niet tot deze uit. De Bonapartisteu eerbiedigen en erkennen de coustitutioneele wetten, maar hun hoop is gebouwd op een herziening dier wetten. De Regeeriug vervolge ieder voor de rechtbank, die tegen de wet handelt. Tenslotte verzocht .hij de Kamer zich niet door staat- kuudigen hartstocht te laten vervoeren. Alleen de radicale partij zou daarvan de vruchten plukken. De lieer Savary wilde vervolgens de tribune beklimmen om hem te antwoorden, doch de Kamer besloot de discussiën tot den volgenden dag verdagen. De clericale bladen leggen een onbegrensde vreugde aan den dag over het aannemen der onderwijswet. Eene nieuwe phase is er daardoor als het ware voor het ultramontanisme inge treden, welks denkbeelden nu sneller en ge makkelijker, ook in de overige zoo duur ge kochte ovei winningen van vroeger, bres zuilen schieten. Een van de meest belovende officieren van de Fransche vloot, is te Toulon het slacht offer geworden van zijn zucht tot het doen van proefnemingen. Hij had een soort v~| projectielen uitgevonden, die moesten ontploffen zoodra zij met het water in aanraking kwamen. Hel was hem namelijk gelukt een gas uit te vinden dat, zoodra er eenig water bij kwam, ontplofte. In tegenwoordigheid van een aantal officieren, zou hij daarmede een proef nemen. In het arsenaal te Toulon was hem ,een lokaal aangewezen voor zijn proefnemingen. Hij had een bom gevuld, die juist naar een stuk zou worden getransporteerd en hield den duim op de opening, om te beletten dat het gas zou ontsnappen, terwijl hij de buitenstaande officieren liet waarschuwen dat alles gereed was. Nauwe lijks trad de artillerist, met deze boodschap belast, het lokaal verlatenof er volgde een verschrikkelijke ontploffing, tengevolge waarvan het gebouw geheel uit elkander sloeg en drie personen, daarin aanwezig, werden gedood. Het hoofd van den heer Jaequemin werd letter- - lijk van den romp gescheurd. Men onderstelt dat een droppel van het zeewater, dat tegen de ramen sloeg, in het gas is gekomen en de ontploffing heeft veroorzaakt. ENGELAND. De sultan van Zanzibar is gisteren van Londen naar Parijs vertrokken. Den 21 dezer zal te Londen een internatio naal congres van Gereformeerde kerkgenoot schappen gehouden worden. Ongeveer 50 ver schillende kerkgenootschappen in Europa, Ame rika en Nieuw-Zoeland hebben hunne sym pathie betuigd. In Parklane te Londen is een marmeren drinkfontein geplaatst, die versierd is met standbeelden van Shakespeare, Chaucer en Milton. De kosten van oprichting hebben 5000 pond sterling, bedragen. Op den afscheidsmaaltijd, den Sultan van Zanzibar in de Guildhall te Londen aan geboden, moest de heer Badger, die uit naam van den vorst het woord voerde, de vertegen woordigers van de pers dank zeggen voor de verslagen, die zij van zijn verblijf in Engeland hadden gemaakt. Hij deelde verder mede, dat door den Sultan vei leden Zaterdag een Arabisch dagblad uit Konstautinopel was ontvangen, waarvan de voorste bladzijde was gevuld met uittreksels uit de Londensche bladen. Dit blad, geredigeerd door een der bekwaamste Arabische geleerden, wordt in alle deelen van Arabia verspreid, zoodat de Arabieren zich nu zullen kunnen overtuigen van de uitstekende ont vangst, welke aan Seyyid Barghash Ben Said in Engeland is ten deel gevallen. Sarah Chandler, een 13jarig meisje te Spalding, is dezer dagen wegens het pluk ken eener bloem, van eene haar niet toebe- hoorende geranium-plant, veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf en 4 jaren opsluiting in een verbeterhuis. Haar geval werd Dinsdag ia 't Lagerhuis ter sprake gebracht, en de Minister deelde roede, dat hij, na de zaak onder zocht te hebben, 't kind onmiddellijk in vrijheid had doen stellen en de vrederechters streng had. berispt. Voorzitter van de geduchte vierschaar, die over 't dertienjarige kind haar stalen vonnis velde, was de weleerwaarde heer Moore, vicaris, geestelijke herder van Sarah en haar ouders, en tevens kerkelijk opperheer van de school die 't meisje bezocht, 't Kapen van een bloem is strafbaar in Engeland; doch elke andere rechter zou Sarah's misdrijf voldoende ge tuchtigd hebben geacht door een vermaning, of hoogstens door een kleine geldboete. Niet alzoo de weleerwaarde heer Moore. Hij kende Sarah als neen ondeugend kind!', en meende haar niet beter «zoet" te kunnen maken dan door haar levenslang 't brandmerk te doen dragen van diefegge. Ook dit is clericale barmhartigheid! Met dit al, op 't stuk van tucht (men ziet 't) gaat er niets boven een combinatie van geestelijke, paedagoog en rechter in één persoon!. Bij de opening van het kindcr-ziekenhuis te Kensington-hiil, in tegenwoordigheid van den Prins van Wales en zijn gemalinwerd een som van 202 p. st, gecollecteerd, die later werd vermist. Terwijl 'men zich verdiepte in gissingen waar het geld kon gebleven zijn, kwam een heer, die liet bij vergissing had meegenomen, de geheele som terugbrengen. Volgens gerucht is er opstand in de nabijheid der stad Bhame in Birma uitgebro ken. DUITSCIILAND. Het Vatèrlqnd bevat eene uit Salzburg ge- dagteekende verklaring van dr. Sigl, die zich aldaar nog in preventieve gevangenschap be vindt, waarin hij definitief voor, zijn candida- tuur.te iMunchen bedankt. Gelijktijdig verzoekt

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1