BliisilanSscïé Bericiten. hij zijne vrienden en ondersteuners dringend, oti hij de aanstaande verkiezingen hunne stem- men, in het belang van de eenheid en den vrede, uitsluitend op diegenen uit te brengen, welke door de zoogenaamde Beiersche partij als candidaten gesteld worden. Gemelde partij bestaat eeniglyk uit leden, die het tegenwoor dig ministerie PFretzschner-Lütz tot den val willen brengen en een ander uit de partij der patriotten in Beieren willen doen optreden. Be Katholieke proost Löffler te Maag denburg heeft bij de openbare autoriteit eene verklaring van onderwerping aan de wet inge zonden, tengevolge waarvan de ingehouden toelage uit 's lands kas hem weder is toegekend. Te Berlijn is eene vereeniging gesticht: «Ter bevordering van het spiritisme," waartoe alle spiritisten van de hoofdstad en omstreken tot deelneming worden uitgenoodigd. OOSTENRIJK. Van de 372 tot dusver afgeloopen verkiezin- in Hongarije belmoren er alleen 304 tot de liberalen. De overige gekozenen zijn candidaten der andere partijen. Weder heeft een vreeselijke orkaan boven Buda-Pestgewoed.Bijnaal de voorloopige werken tot herstel van de schade, door den storm van 26 Juni aan bruggen en wegen veroorzaakt, zijn weder vernield. Het water steeg met ge weldige kracht en vulde de pas leeggepompte kelders. Het mag als een geluk beschouwd worden, dat deze orkaan over dag heeft ge woed. De huizen, welke nog gevaar aanboden, waren sedert den vorigen storm ontruimd en de toegangen door militairen bezet, zoodat men geen verlies van menschenlevens te betreuren heeft. Bovendien had de vloed reeds verleden maand zijn werk verricht en alles medegesleurd wat hem in den weg stond. Ditmaal heeft echter niet alleen Buda maar ook Pest van den orkaan geleden. Verscheiden huizen werden van hunne daken beroofd, en de houten schouwbureteut van een goochelaar werd geheel vernield. Zoo wel in beide deelen der stad als op het eiland Margarethe, zijn verscheiden torens omgewaaid. Het geheel leverde een aanblik van ontzettende verwoesting op. In berichten uit Graz van Maandag 11. wordt opnieuw gesproken yan wolkbreuken, die veel schade hebben aangericht, in Stier marken zijn een aantal bruggen weggeslagen. SPANJE. De Carlistische generaal Dorregaray, die na zijn vlucht uit Maeztrozgo gehoopt had langs Opper-Arragon, 't zij Saballs in Catalonie,t zij don Carlos in Navarre te bereiken, heeft noch het een noch het ander kunnen doen. Zelfs wordt hij bedreigd de wyk over de grenzen te moeten nemen. Volgens de laatste berichten was hij in het gebergte Huesca, omgeven door een cordon troepen, die hem overal den weg versperden. TURKIJE. Het door den Sultan bekrachtigd budget voor 1876 is thans te Konstantinopel openbaar gemaakt. Daaruit blijkt hoofdzakelijk, dat de inkomsten voor dat dienstjaar te zamen op 4,776,588 en de uitgaven op 5,785,819 beur zen geraamd zyn. Het tekort bedraagt der halve 1,009,231 beurzen. Tot dekking daarvan stelt de grootvizier voor: het invoeren eener patentbelasting, de herziening van het toltarief en het sluiten van een nieuw handelsverdrag met Perzie. Uit Damascus wordt aan de Tttrguie geschreven dat zware stortregens den 1 Juni de Barrada buiten hare oevers hebben doen treden. Een groote ijzeren brug, op een uur afstands van de stad gelegenis geheel weg- t geslagen en de rijweg tusschen Damascus en Beiruth was onbruikbaar geworden. Groote - boumen, huizen en magazijnen werden ver- - woest Terwijl de bevolking nog bezig was met de .o ulergeloopen wijken van slijk en puin schoon te vegen, barstte er een geduchte hagelstorm los, welke groote schade aanrichtte. De steenen waren buitengemeeu groot; drie mannen werden doodgeslagen, acht anderen gekwetst. BELGIE. De bekende Louise Lateau is gevaariyk ziek; dagelijks wordt haar de II. Communie aan huis gebracht. SCHIEDAM, IC Juli 1875. In de zitting van den gemeenteraad alhier, gisteren gehoudenwaren *16 leden tegen woordig. Afwezig de heer Melchers. *1. De notulen van het verhandelde in de zitting van 23 Juni jl. werden gelezen en goed gekeurd. 2. Ingekomen een missive van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het kohier der plaatselijke directe belasting over 1875.Aan genomen voor kennisgeving. 3. Rapport van de Commissie van Fabricage, op het adres van N. II. de Roo Sr.om af stand van grond aan de Dwarsstraat, tot be bouwing met arbeiderswoningen. Ter inzage en aangehouden. 4. Rapport van do Plaatselijke Schoolcom missie op het adres van P. Wolsky, om ontslag als hulponderwijzer. Het rapport strekt, om het gevraagde ontslag eervol te verleenen, en hem buiten het pensioen, eene buitengewone toelage te verleenen. Ter inzage en aan gehouden. 5. Rapport van de Plaatselijke Schoolcom missie, op de missive van den district-school opziener, betreffende de uitbreiding der leer-en vormschool met gemeente-subsidie. De com missie is voor dit voorstel gestemd, mits het eene gemeente-instelling met Rijks-subsidie zij. Ter inzage en aangehouden. 6. Adres van de firma Schade en Buijsing, tot aanleg van een stoep voor haar pand op de Lauge Haven. Ter inzage en aangehouden. 7. Ontwerp-besluiten tot het doen van af- en overschrijving en betaling uit de onvoorziene uitgaven, dienst 1875. Aangenomen met algemeene stemmen. 8. Rekening van de directie van het Yrij- Entrepdt over 1874. (De ontvangsten en uit gaven beloopen f 7571.96.) Aangenomen met algemeene stemmen. (De heer J. A. Nolet Wz., lid der directie, heeft bij de behandeling hiervan de vergaderzaal verlaten. 9. Rekening van de dienstdoende Schuttery over 1874. De ontvangsten beloopen f 41*17.36 /i, de uitgaven f 4*105.62Vi; zoodat het goed slot bedraagt f 11.74. Aangenomen met alge meene stemmen. (De heer II. W. Roelants luit.-kol.-komm. der schutterijheeft bij de behandeling hiervan de vergaderzaal verlaten.) 10. Rekening van het St. Jacobs-Gasthuis over 1874. De ontvangsten bedroegen f43,266.0514, de uitgaven f 40,836.08'/2, zoodat het goed slot beloopt f 2429.97. Aangenomen met algemeene stemmen. (De Burgemeester, regent van dit gesticht, verwijdert zich gedurende de behandeling van deze zaak, en neemt de oudste Wethouder, de heer J. A. Nolet Wz., tijdelijk het voorzitterschap waar.) 11. Begrooting van het fjt. Jacobs-Gasthuis voor 1876. Ontvangst en uitgaaf geraamd op f 19,084.97. Aangenomen met algemeene stemmen. 12. Benoeming vaD een regentes van het St. Jacobs-Gasthuis, ter vervanging van mej, A. Loopuyt, overleden. Daartoe wordt be noemd mevrouw E. M. van Dijk van Matenesse geb. Knappert, met 14 stemmen. Mevr, J. H. Schieveen geb. Poortman verkreeg 1 stem. En er was 1 biljet in blanco. i 13. Adres van D. Hirtsingn, tot wegruiming van een boom aan het Westerhavenhoofd. Dat verzoek overeenkomstig het advies der Commissie van Fabricage met algemeene stem men toegestaan. 14. Voorstel van het raadslid L. W. Jansen, betreffende het Vers'ag der Handelingen van den Raad. Het wordt door den voorsteller eenigszins, in den aanhef wat de redactie betreft, gewijzigd. Het strekt nu, dat de Raad den Burgemeester verzoekt te zorgen, dat voortaan het outwerp-verslag geheel en niet gedeeltelijk ter visie worde gelegd, en niet anders worde gedrukt dan voor zoover het ter visie gelegen heeft. Dit voorstel gaf tot uitvoerige beraad slagingen aanleiding. De slotsom was, dat het met 10 tegen 4 stemmen werd verworpen. Vóór stemden de heeren J. B. Nolet, L. W. Jansen, J. L. J. Jansen en van der Drift. (Bij deze stemming hadden de heeren J. F. Legner en Vrijland de vergadering verlaten.) 15. Mededeeling door den Voorzitter van de openbare verhuring van een perceel riet en biezen plaat aan W. van Zon voor tien jaren a f 400 'sjaars. Aangenomen voor kennis geving. Waarna de Vergaderiug werd gescheiden. Door den Minister van Financiën is be paald, dat het vergelijkend examen van candi daten naar de betrekking van adspiraut-Iand- meter bij het kadaster zal aanvangen op Maan dag *13 September a. s. De examencommissie is samengesteld als volgtvoorzitter de heer A. Bevers, hoofd-ing. verific. van het kadaster bij het Departement van financiënleden de heeren C. J. Genet, ingenieur-verificateur van het kadaster te RotterdamJ. J. Slatenus, landmeter der le klasse bij het kadaster te- Rotterdam; W. Bhlm, directeur van de burger school voor middelbaar onderwijsW. B* Reeser en J. Straub, hoofdonderwijzers te 's-Gravenhage. 's Rijks middelen hebben in de maand Juni 11. opgebracht f7,040,263 tegen f6,148,464 in Juni *1874, en gedurende de eerste zes maan den van *1875 f41,655,380, tegen f41,837,555 in het zelfde tijdvak van 1874. Het 6/12 der raming bedraagt f 41,881,884. Er heeft zich, naar de AT. 22. Ct. mede deelt, een onderlinge brandwaarborgmaatschappij voor gemeente- en armbesturen geconstitueerd, die reeds met 1 Januari a. s. in werking zal treden. Tot directeuren zijn benoemd de hh. T. A. O. de Ridder en S. Crommefin, en tot commissarissen de heeren mr. II. 11. van Capelle, advocaat, secretaris der Kamer van Koophandel en tevens rechtskundig adviseur der Maat schappij, te Arnhem, C. J. M. Bijkmans, burge meester van Amerongen en Lerrsum, directeur der levensverzekering aldaar, mr. L. W. Eb- binge, burgemeester van Smilde, mr. A. Greebe, burgemeester van Zaandam, R. W. Haentjes Dekker, burgemeester en secretaris van Oude water, lid der Staten van Z.-Ilolland, J. F. Jansen, burgemeester van Tilburg en P. C. Swemer, burgemeester van Beesd. Van wege het Prov. Gouvernement van Groningen, worden thans pogingen aangewend, om de plaag der waterpest (de JSlodea cana densis) krachtig tegen te gaan. In de Duitsche ultramontaansche bladen komt tegenwoordig de volgende annonce voor: «Door een in Nederland wonend Duitscher worden zonder eenige aanspraak op vergoeding aan de belanghebbenden huizen in Nederland en Belgie aangewezen, geschikt om klooster- vereenigingen in te vestigen. Inlichtingen wor den verstrekt door den kanunnik Russel, te RoermondNederlandsch-Limburg." Van cle 4530 huwelijken, die in het vorige jaar in Noord-Holjand gesloten zijn tusschen jongelingen en jongedochters, waren eiv 124 waarbij de man, 386 waarbij de vrouw, O

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2