Bimettlanluie Berichten. 4 Blijkens een den 17 dezer bij het Departe ment van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indie, heeft de kolonel Wiggers van Kerehem den 12dèn dezer uit Atsjin aan de Indische Re geering bericht dat niets bijzonders voorgevallen, de gezondheidstoestand gunstig en de sterfte géring was. Nadat er in 13 dagen geen cholera was voorgekomen, waren er den llden drie lijders, van welke er een is overleden. Den 15den dezer zou de vuurtoren op Poelo- Bras worden ingewijd. (St.-Ct SCHIEDAM, 20 Juli 1875. B|j de inlevering van stembriefjes ter ver- kiezing van zes leden voor den gemeenteraad alhier, zjjn heden van de 693 kiezers 618 op gekomen. Bij gelegenheid van de examens, jl. Vrij dag aan de Latijnsche school alhier gehouden, werden niet minder dan drie leerlingen dezer inrichting, den heer J. Lechner Jr., R. M.' van Steenbergen en M. C. J. Wanrooy, tot de acade mische lessen bevorderd. Allen hadden tevens de lessen aan de Hoogere Burgerschool bijge woond, eerstgenoemde van den tijd barer oprichting af. Komt het slechts zelden voor, dat van onze Latyusche school zulk een be. trekkelijk groot aantal leerlingen naar de aca demie vertrekt, we hopen dat de kostelijke gelegenheden, die hier aanwezig zijn om voor bereidend onderwijs voor de hoogeschool te ontvangen, meer en meer waardeering bij onze stadgenooten zulten vinden! In de plaats van den heer Francois, die verhinderd is, als lid der commissie voor de eind-examens der Hoogere Burgerscholen in Zuidholland op te' treden, is benoemd de heer dr. N. M. Kamleeraar aan de Hoogere Bur gerschool n.nier. Bij Kon. besluit van 14 dezer, no. 22, is o. a. benoemd tot heemraad van het heem raadschap van Nieuw Mathenesse c. a.ge meente Schiedamde heer P. Schiltman. Door het Departement van Financiën is mededeeling gedaan van de volgende opgaven der op 15 Juli 1875 in de onderstaande entrepot's aanwezige hoeveelheid ruwe suiker: Amsterdam11,843,977 kilogr. Rotterdam7,971,274 s Schiedam99,506 Dordrecht221,317 Middelburg Totaal 20,136^)74 kilogr. De miliciens der lichting van 1872, die den 2 dezer bij de korpsen infanterieun acti viteit zijn opgetreden, zullen den laatsten dezer weder in het genot van onbepaald verlof worden hersteld. Sedert een vroegere opgave zijn ten be hoeve der zieke en gewonde krijgslieden in den oorlog met Atsjin bij het hoofdcoinité van het (tRoode Kruis" f855,25 van de comités Almelo, Barneveld, Dahtumadeel, Schiedam (vrouwen), Uden, Zierikzee en Zwijndrecht ingekomen. De St.-Ct. deelt de nominatieve opgave mede van de Europeesche officieren, onderoffi cieren en minderen, overleden na evacuatie uit Atsjin, voor zooverre daaromtient tot op den lsten Juni 1875 bij het Departement van oorlog in Nederl. Indie bericht was ingekomen. (26ste vervolg.) Bij besluit van den Gouv.-Generaal is goedgevonden en verstaanmet wijziging van art. 2 van het besluit van 1 December 1872, no. 2, te bepalen, dat de formatie van het personeel der Europeesche opzieners bij de kina cultuur wordt vastgesteld als volgt: 1 hoofd opziener op f200 'smaands, 1 opziener lekl. op f175 'smaands, 1 opziener 1e kl. op f150 'smaands,. 2 opzieners 2e kl. ieder op f'IOO 's maauds1 opziener 3e kl. op f 75 's mannds in het geheel 6 opzieners, te zamen op f 800 'smaands of f9000 'sjaars. Met liet stoomschip Madura zal den 24 dezer van Nieuwediep naar Batavia vertrekken een detachement, sterk 180 militairen, onder bevel van den kapt. der inf. van het leger in Ned, Indie J. Arnoldy, terwijl tot medegeleiders zijn bestemd de le luit. der inf. van voornoemd leger, J. F. E. Pex, de 2e luit. der inf. van voormeld leger, G. O. Stokhuysen en de 2de luit. der inf. C. K. J. van der Bussche. Met dit schip zal gelegenheid zijn tot ver zending der correspondentie naar Nederlansch Indie. Behalve voor Batavia, zal er met deze ge legenheid mede eene brievenmaal naarPadang worden gezonden. De gedrukte stukken en monters van koop waren behooreu uiterlijk in den avond van den 23sten Juljj en de brieven den daarop volgenden dag 's morgens per eersten trein aan den Helder aangekomen te zijn. Aan het mail-overzicht van het 11 atav. Handelsblad ontleenen wij het volgende: Van Atsjin zijn geen nadere tijdingen ont vangen; alleen ontvingen wij de bevestiging van hetgeen wij in ons laatste overzicht om trent den aanzienlijken Atsjinees Abdul Rach- man Ilabib mededeelden. Wij twij feleu echter ten sterkste of de Re- geering van zijne aanbiedingen gebruik zal maken, en zoo hij van onze zijde eeu weigering mocht ondervinden, zal hij misschien wel weder onze vijand worden. Bij de Regeering zijn al zijn gangen bekend, en juist in de weigering om hem als bemidde laar in de zaken te gebruiken, ligt o. i. de overtuiging der Regeering dat hij als geen ge vaarlijk vijaud beschouwd behoeft te worden, want in het tegengestelde geval zou men hem wel aan de praat houden. Dat de zaken te Atsjin voorloopig goed gaan blijkt ook uit de aanstaande overkomst naar Java van den generaal Pelstonden ze minder goed of kon er sprake zijn van aanstaand ge vaar, zeer zeker zou dan generaal Pel zijn post niet verlaten, want hij is niet ziek, maar be hoeft slechts eenige rust en verademing. In de andere streken van den Archipel heerscht een voldoende rust; te Palernbaug en Padang heerscht de cholera nog, evenals in sommige plaatsen van Java. Te Samarang is vroeger een groote som, be- lioorende tot 's lands gelden, verduisterd; nu deelt een der bladen mede, dat ook te Soerabaja in de kas van den algemeenen ontvanger een tekort van f400,000 ontdekt is. De opname van den spoorweg op Sumatra is gestaakt; het schijnt dus dat dit plan voor loopig niet zal doorgaan. Aan een particulieren brief van een Indisch officier ontleent het Dagblad: sDe dienst te Batavia is enorm zwaar; ik moet hier voor 4 officieren dienst doen, daar het halve leger in de hospitalen verpleegd wordt, »Yan ons Indisch legertje kan ik u niet veel goeds melden. Het is uitgeput; bij honderden ziet men de soldaten naar het kerkhof dragen en langs de wegen verminkt rondloopen. Ellende, en niets dan ellende, dat brave Indisch leger! het zal er nooit meer bovenop komen, en wanneer Nederland geen doortastende maat regelen neemt, dan vrees ik voor de gevolgen, die, naar mijn inzien, ernstig zullen zijn. -sTe Atsjin gaat het langzaam; men moet met ageeren wachten tot .Tuli e. k.wanneer de regen-mousson afgeioopeu is, en clan geloof ik, dat er hardnekkig zal gevochten worden, daar het generaal Pel begint te vervelen." Een vriend van den heer Groen biedt door tusschenkomst van de heeren Höveker Zoon, boekhandelaars te Amsterdam, aan alle hoofdonderwijzers in Nederland van openbare en bijzondere scholen ieder een exemplaar aan van mr. Groen van Prinsterer's Handboelc van de geschiedenis des Vaderlands. Van dit edelmoedig, aanbod zal zeker door velen worden gebruik gemaakt. {V.H.) Volgens het Dagblad heeft de Prui sische Regeering zich bereid verklaard eene spoorwegovereenkomst met Nederland te slui ten. liet gevolg hiervan zou zijn, dat het tot stand komen der lijn ZutfenWinterswijk— Bocholt verzekerd is. Naar-men verneemt zullen, op last van den Minister van Binnenlandsche Zaken platte gronden en photographiün van de voorgevels der gebouwen van eenige rijks II. B. scholen worden vervaardigd, om naar de wereldtentoon stelling te Philadelphia te worden opgezonden. Mgr. Paredis, bisschop van Roermond, verklaart, dat hij zijn zijn manifest heeft ge steld zonder iemand te raadplegen, en dat hij dit heeft gedaan uit gewetensplicht, ter onder richting der Katholieken. Hij bevestigt zjjn eerste mauifest. Op het zestal van predikanten voor de bestaande vacature te Dordrecht, voortdurende door het bedanken van ds. Ippius Fockens, is o. a. door het kiescollege geplaatst de heer J. Eigemanpredikant te Delfshaveu. Door de Maatschappij ter bevordering der toonkunst is bij adres aan de.Tweede Kamer aangedrongen op de oprichting aan de hoogescholen van leerstoelen in de geschiedenis der schoone kunsten, speciaal die der muziek. Donderdagnamiddag is op den Hollandschen spooi'weg -door een trein in de richting van Rotterdam een koe, die van een aangrenzend weiland op den weg was gekomen, overreden. Het beest was onmiddellijk dood. De machinist poogde nog te stoppen, doch de trein stoml eerst geheel stil, nadat het,beest gedood was. De schok voor de passagiers was niet noemens waardig. De nieuwe spoorwegbrug over de Delfs- baveusche Schie is beproefd en goedgekeurd. Binuen weinige dagen komt ze in gebruik. Gedurende de vorige maand maakten van den nieuwen waterweg van Rotterdam naar zee gebruik uit zee 222 stoom- en 144 zeilschepen, naar 223 142 te zamen 445 286 of in het geheel 731 schepen. Gedurende de eerste zes maanden van dit jaar gingen langs den nieuwen waterweg 2881 schepen, metende te zamen 1,185,497 ton, tegen 478, te zamen metende 232,828, door het Voornsche kanaal, een en ander zonder de vischschepen. Per stoomer William Mackinnon" is te Batavia aangekomen de Atsjineesche vrouw Nja Barin, afkomstig uit kampong Lamsaijoen (XXVI moekims). Zjj werd den 2n Mei b'y het gevecht te Lamteboe voor de vierde maal gevat. Men wil weten, dat zij het beroep van spion uitoefende. Zij is hier ziek geworden en wordt in het stadsverband verpleegd. {Indiër.) De Tijd kan met zekerheid mededeelen, dat men aan de rijksmunt te Utrecht met de voorbereidende maatregelen voor het slaan van gouden tienguldenstukken nog niet gereed is, en het nog wel acht dagen zal duren, eer de eerste stempelslng plaats heeft. Aan de vervaardiging der 19,000 ver gulde Atsjin-medailles wordt met grooten spoed gearbeidde eerste duizendtallen zijn bereids naar 's-Ilage opgezonden. Uit Veghel, Noord-Brabantis een adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken verzonden, waarin de Protestantse he en Israëlietischè inwoners zich beklagen over J --■■■■ g c 1,1

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2