Benrsbericiit van Amsterdam. Prijzen fan Coupons en losbare diptiën. het gemis aan voldoend openbaar onderwijs voor hun kinderen, ontstaan doordien de Roomseh-Katholieke geestelijkheid door de op richting van zuster- en fraterscholen en het «dwingen" der Katholieken om hun kinderen allen daarheen te zenden, de openbare school zóózeer heeft ontvolkt, dat deze alleen de kinderen van Protestanten en Israëlieten, te zamen circa vijfentwintig, heeft behouden; dat de 'Openbare onderwijzer, een braaf huisvader, doch bezwaard met het onderhoud van een gezin, bestaande in tien personen, zijn inkomen met meer dan tweehonderd gulden ziet ver minderd en nu op geen achthonderd gulden jaarlyks kan rekenen, en dat de twee hulp onderwijzers, van welke één geëxamineerd voor Franseh en teekenen, onmiddellijk zijn ontslagen door hot gemeentebestuur, dat nu van oordeel was dat men voor een handjevol Protes tanten en Joden geen hulponderwijzer noodig had, terwijl dezen nu maar moesten zien, op welke wijs zij voor hun kinderen terecht kwamen en men die noodelooze uitgave wel besparen kon. De adressanten, vooral door het ontslag der hulponderwijzers zeer bezwaard en in hun rechten verkort, vragen herstel hunner grieven van den Minister. (Vad.) De Amstcrdamschc schaaksociëteit werd dezer dagen vereerd met het bezoek van den beroemden schaakspeler prof. Andersen van Berlijn. Hij speelde met verscheidene leden eenige partijen, waaronder een, die door den tegenspeler werd geabandonneerd. A.idersen nam toen de plaats van laatstgenoemden in én won de partij. Toen de tegenspeler daarop beproefde op gelijke wijze de eerst door hem opgegeven party te winnen, behaalde Andersen toch de zege. Ovorscliie. Zaterdag jl. is in de Delflsche Sehie gevonden een lijk van het vrouwelijk geslacht, oud naar gissing ruim 20 jaar, kort van gestalte, haar zwart, oogen bruin, gekleed met paarse japon, zwarte stollen rijglaarzen, tulen muts, een oveirok metgebloemden rand, zwarte kousen, 2 baaien rokken, diemetten onderbroek, dito borstrok, dito zak, katoenen hemd gemerkt G. D. R. Inlichtingen omtrent dit lijk worden verzocht door den Burgemeester van Oversell ie. Bij het onweder dat gisteren namiddag woedde zyn onder deze gemeente twee per sonen die op het land werkzaam waren door den bliksem doodgeslagen, terwijl de derde aan de achterzijde van het lichaam en aan het rechterbeen getroffen werd. Hij was echter heden weder in staat zijue werkzaamheden te kunnen verrichten. Kotliel. Naar wij vernemen is de molen van den West-Abtspolder gisteren door den bliksem getroffen waardoor eenige stukken van de roede geslagen werden; ook moet een kozijn op de tweede verdieping eenigszins gebrand zijn. Rotterdam. De tijd, bestemd voor het alhier te houden zangersfeest nadert. Met kracht wordt dan ook gearbeid aan het feestgebouw, dat, gelijk men weet, op de open ruimte by het park zal verrijzen. Tiet gansche geraamte van het reusachtige gebouw is reeds opgericht. Het moet een vijftal dagen voor den aanvang van het feest gei eed zijn. Het zal, evenals bij de feesten te Leiden, met een plantsoen worden omgeven, waar een gedeelte van de festiviteiten zullen plaats bebbeu. De deelneming is aan zienlijk. Reeds zyn, naar wy veracmeu, met inbegrip van de aandeelhouders, meer dan tweeduizend outrée's verkocht. Wie er prijs op stelt de belangrijke feestviering bij te wonen, zal weldoen zich alsnog bijtijds van het recht tot toegang te verzekeren. (if. 21. Ot.) Monster, Donderdag morgen werden we aangenaam verrast door een bezoek van het korps muzikanten der Sehiedamsche schutterij. Maakten de bezoekers door hun nette unifor men reeds een pretligen indruk, deze werd nog versterkt door de muziek, die ze mar- cheerende ten gehoore brachten. Den Burge meester werd eene ovatie gebracht voor de onderscheiding welke hem van wege den Keizer van Buitschland te beurt is gevallen. In harte lijke bewoordingen betuigde de Burgemeester zyn dank aan het korps voor de eer hem bewezen en zcide dat het de gemeente Mon ster aangenaam zou zijn het korps meer malen te ontvangen. Nadat ze zich ten huize van den kastelein Hersbacil verfrischt hadden, keerden ze des avonds per rijtuig huiswaarts, wel voldaan over de hartelijke ontvangst, die huti hier ten deel was gevallen. Pornis. Het Provinciaal Gerechshof in Zuid-IIolland veroordeelde Donderdag jl. J. W, Moesbergen, schaapherder alhier, wegens dief stal van urie schapen en twee lamineren uit een weide onder de gemeente Hof van Deift, tot 5 jaren tuchthuisstraf. Oimuerschans. /Maandag namiddag begaven zich twee bedelaarskolonisten, die reeds her haaldelijk pogingon in 't werk stelden om te ontvluchten, naar een winkel waar zij, tciwijl het door hen verlangde in gereedheid werd gebracht, de geldlade opentrokken en da.uin elk een greep deden. Onmiddellijk door de politie gearresteerd, gaven zij de ontvreemde gelden weder over. liet schijnt hun doel alleen te zyn geweest om in het tuchthuis te komen, daar zij het gevangciiisleven boven dat in de gestichten verkiezen. Kampen. De lang verbeide beslissing van Z. M. den Koniug in de predikants-tracce'inent kwestie is gekomen: de begrooting dier ge meente, door de Gedep. Staten der provincie afgekeurd, wegens daarop geplaatste verhooging van genoemde tractementenis gehandhaafd door Z. M.zoodat do predikanten bij de Her vormde gemeente voortaan f 2012 tractemeiit zullen*genieten, en het beroepingswerk in de langdurige vacature binnenkort weer een aan vang zal nemen. Kuilenburg, 13 Juli. Met alle recht mag er wel gezegd worden dat in vele plaatsen van ons vaderland al het mogelijke wordt gedaan om het getrouw schoolbezoek in de hand te werken en dat daarvoor kosten noch moeite wordt ontzien. Ook van onze gemeente kan zulks gezegd worden. Door de ijverige bemoeiin gen van de commissie tot wering van school verzuim alhieris aan die leerlingendie ge durende een jaar getrouw de school hebben bezocht, eene aangename verrassing bereid. Op Maandag, a. s. zullen die leerlingen met eene daaitoe express dijk afgehuurde stoomboot naar Rotterdam worden vervoerd, ten einde aan het bezienswaardige van de schoone Maas stad en ook aan de diergaarde een bezoek te brengen, 't Lijdt geen twijfel, of dergelijke be zoeken vallen in deu geest van de trouwe schoolbezoekers en zal dit hen animeeren, om voortdurend een nuttig gebruik van de school te maken en de nalatigon aansporen om dat goede voorbeeld te vólgen. Oss. Woensdag werd een geit afgemaakt, die volgens verklaring onlangs door een dollen hond gebeten was. ICenteekenen van dolheid had men aan het dier bemerkt, daar zij een kalf en een hond gebeten .heeft. liet kalf moest insgelijks afgemaakt worden, Ylisslngen. De festiviteiten bij gelegen heid van de opening van de nieuwe stoom-' vaartdienst op Engeland zijn Zondag jl. aan gevangen. Dó feesten, die bij deze gelegenheid door de nieuwe maatschappij Zeeland", ge geven .worden zijn schitterend, en hoewel de kosten daarvoor geraamd naar men ver- zokert f '15,000 niet gering zijn, geldt het hier ook de installatie van een internationale communicatie, die wel met eeuigeu luister ge paard mag gaan. -Het is te bejammeren dat het weder bij tusschenpcozeu zeer ongunstig is, waardoor aan de feestviering veel leven eu beweging wordt ontnomen. Z. K. II. Prins' Hendrik met IIDs. gevolg is van Middelburg alhier met een open rijtuig aangekomen. Ook veel gasteu uit verschillende landen zijn gearriveerd, en ongetwijfeld is het wcnsehelijk zooveel mogelijk te trachten, dat zij een goe den indruk van de zaalc krijgen, opdat deze terstond veler belangstelling eu medewerking moge verwerven. Maandagavond is te dezer stede aan do gasten een banket aangeboden, dat door de kapel van het 7de regiment iufan- terie is opgeluisterd, terwijl heden de vaart naar Eugelaml plaats heeft, om morgen terug te keuren. Of de vaart definitief deu 2Gsten zal kunnen worden geopend zal afhangen van de tijdige reparatie van het stoomschip Vlis- singen, dat op reis van Amsterdam naar Nieuwediep aveiij heeft gekregen, naar men verneemt, bestaande iu het breken van den dry ferm. Domburg. Dezer dagen zijn in het bad hotel alhier kamers bestelt voor een hoogge plaatst Duitscheren hoewei met zekerheid omtrent zijn naam niets bekend is, noemt men sedert eenige dagen als dien hoogen gast niemand anders dan prins Bismarck, die incognito een bezoek zou willen brengen aan de Vlissingsche werken en wel met een boot van den heer Kruppdie te Yiissingen een kantoor hoeft, on dan tevens eenige dagen alhier zou willen vertoeven. Buitengewone toebereidselen worden in het Badhólel gemaakt; het personeel moet aau- merkelijk worden uitgebreid. De nog niet besproken kamers zullen onge twijfeld weldra bezet zijn, althans algemeen zegt mendat tal van Engelschen voornemens zijn Domburg te bezoeken, tijdens het verblijf van bedoeld personage. Hoe dit zij, het is zeker dat de naam van deu vreemdeling, voor wien kamers besteld zijn, zelfs den hotelhouder nog niet bekend is. Zoo luiden andere berichten. 'fc Geheel heeft'veel van eene reclame voor deze gemeente. IJzeiulijko. In den Eilandspolder is een paard, dat in weide liep, doodgestoken. De dader is nog niet ontdekt. - sos/lo Pur'Xelecib. pCt. Premie leen, Üntierii. 3 17 Juli 19 Juli. 20Ju!i. Ntut.itl. Wei hl. Schuld. 2% 63% 63% 63% li.imlcl-M.i.ilsi'li. resc. 100% 100% 13(J% Obl Cenlr.i.il-Spoorw 88% 88 H8% Spanje, liuuionlamlsche. 3 17% 17% 17 Vb Dito, llinlonl 1867 3 2011/ 2Ö%4 PonuiCAi., 1867 .3 SlV.e 51% 50% Rusland Nicnlni 4 84 ls/io 84% 84% Aaml.Z li 1001864 5 363% 364 364% t i I860 5 305% 366 367% Gr. Iluss Sp -Mams 5 261% 261 260% UosïEMi ,0bl. p.ip Mei 5 32% 05% 62% 62% nlvcrJnn 5 05% 65% Loten 1854 4 284 284% 18605 605 1864 145 144% 144% lioiig (870. 87 87 TuiiMje, Obl. 1865 V 5 39% 89%e 30% EiïvI'të 7 81% Vkiiecn. Staten 1882 6 1885 6 101% 101% 101 Mexico, 1851 3 14% 1864 3 6% G% COMJMUIA 4% 41% 45% 43% Ërio-Spoorw 12'%0 13%n 13 Illinois 87%. 88 87% Union Shares Maxwell 1870 7 11 5% 5% St. Vim: flr.iind. 7 8% S%u 8%. AU Miss Ohio 7 41% 42 19 Juli liet. n.Si C. M. Nation. Met. in ZllV. 25 C. M. lliv. in JE Kiig. H lissen Piirtugal Kinnaclie. Öelgische. Pruisische li,iiuii. Klissen f 22.22% 22.50 11.80 11,80 11.85 46.90 46.90 57.80 (tics iii 'L. 11. pap. 11 Puien ui It. ui,KI. Sp. Piasters Kransehe'. Amor in Ooi, in pipirr üustcnrijksehc Ruik actiën. 32% 241 2 üt

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 3