A". 1875. r ij dag 23 Juli. JS 3690. Ytrtijnt Qaplijts, uitpzffltei Dinsflaj. MeiMictc Bericllei. lVes?en en Twintigste Jaarganff. COURANT. Abonnementsprijs, pei kwartaal1.85. Franco per post, door het geheele Kijk - 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BUREiUi MARKT, E, 124. Advertentieprijs: vanl10 gewone regels. 1.00, Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaaj, plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. ïïiü K II 11 K. De commissiebelast met het onderzoek van het voorstel Malmtro, heeft jl. Dinnlag eene be langrijke zitting gehouden, waarin deiegeering zich over verschillende punten, die met de kwestie der ontbinding in verband staan, heeft moeten uitlaten. In de eeiste plaats heeft de minister van oorlog^ genei aal de Cisseyde ver klaring afgelegd, dat het bepaald noodzakelijk was, dat de Kamer over al de militaiie wetten, welke bij haar waren ingekomen, stemde. Alleen reeds hierdoor zou het onmogelijk zijn, de orde van bepaald dringende werkzaamheden nog vóór het midden van Augustus geheel af te handelen. Ook de ministers Buffet en Dufaure hebben hun gevoelen te kennen gegeven, en als zoo danig uitgedrukt dat de kamer, zoo zij tegen het einde van October, of zelfs nog in 't begin van November weder bijeen kwam, zich nog dit jaar zou kunnen ontbinden. Om al deze redenen heeft de commissie, die anti-ontbindingsgezind is, besloten, als datum voor de wederbijeenkomst den 16 in plaats van den 30 November te kiezenwelken datum door den heer Malartre gesteld was. Wat den datum dervacantie betreft, koos zij den meest nnbijzijndennamelijk den 4 Augustus. De Nationale Vergadering heeft het slot aangenomen der begrooting van uitgaven van Aigerie en de begrootingen van Financiën en van Ooi log. De sultan van Zanzibar zal niet lang te I'nrijs vertoeven, ofschoon de dag van zijn vertrek nog niet bepaald is. Het doel van zijn verblijf is alleen om de revisie te ver krijgen van zekere internationale tarieven. Zondag werd de maritime tentoonstelling te Parijs dooi- p. in. 14000 menschen bezocht. Te Marseille hebben 2 huizen hun beta lingen gestaakt, en wel Gimmig fréres, met een passief van 3 millioen francs, en Moutte de Dromal, niet een passief van 2 millioen francs. De chef van het huis Gimmig is president van de kamer van koophandel te Marseille. SPANJE. Volgens den Diario, een dagbladdat te San-Sebastian verschijnt, is er op don Carlos een pistoolschot gelost op het oogenblik, dat hij de straat passeerde. De dader van d^n aan slag is onbekend gebleven. Ondertussehen had hij zijn doel niet bereikt, want de pretendent zelf was niet gewond. Correspondentiën uit Barcelona bevestigen dat Dorregaray zich met zijn leger in de om streken van Seo d'Urgel bevindt. Vele division der regeeriugstroepen richten zich naar die streek om te trachten hem uit zijn laatste verschansing te vei drijven. Hy moet er zich overigens zeer gegeneerd gevoelen, want de bevolking vau Opper-Arrngoa is hem niet bijzonder gunstig gezind. Op het naderen ziiner troepen ziju alle dorpsbewoners uitgeweken om hunne hulp aan de regeeringstroepen te bieden, ten einde den indringer terug te drijven. i Men verzekert, dat de Cnrlistische gene raal Dorregaray gewond is en, vergezeld van Debroc en den markies van Lalande, de wjjk naar Cauterets, lil de Fransche Pvreneên, heeft genomen. In berichten van de grenzen wordt het binnentrekken van 2000 Carlisten in Frankrijk, evenmin als de komst van den Carlistischen generaal Dorregaray te Cauterets, bevestigd. Alleen eenige zwervende Carlisten trekken de grenzen over. Mevr. Saballs is op de grenzen gearres teerd en te Perpignan geïnterneerd. De Gaceta meldt, dat tweeduizend Car listen, door de troepen achtervolgd, naar Frankrijk de wijk hebben genomen, in de omstreken van Puycerda "twee mortieren en. twaalf munitiewagens achterlatende. ENGELAND. De weduwe van den beroemden Noordpool reiziger sir J. Franklin, ondekker van den Noordwestelijken doortocht, is jl. Zondag, op haar buitengoed nabij deze hoofdstadin hoogeu ouderdom overleden. Mevrouw Frankün, die zelve eene zeer bereisde vrouw was, legde tot haar dood de warmste belangstelling aan den dag in alleswat de Noordpoolvaart betrof. Eene depêche uit Texas meldt dat generaal Cortina door een detachement der geregelde Mexicaansche troepen in Matamoras is gevan gen genomen. Ook de door dien generaal aan gestelde politie is ontwapend en gearresteerd. Dientengevolge heerscht er onder de bevol king der stad Matamoras eene groote opgewon denheid. De centrale regeering heeft intusschen krachtige voorzorgsmaatregelen tot handhaving der rust genomen. Het tolhuis is door de regee ringstroepen bezet. Luidens de laatste berichten uit Havanna, hebben de Cubanen kortelings, in de nabijheid van Carrcoa, twee forten, met hunne bezettin gen genomen. Het Lagerhuis heeft den 20 dezer de bill, betreffende de verhouding tusschen de werk lieden en de patroons, bij derde lezing, aange nomen. Door een lid van eene Iersche universi teit werd onlangs voorgesteld aan die hooge- school een bijzonder professoraat voor de journalistiek op te richten; want, zeide hy, het lot der wereld hangt thans van de dag bladen af. De barones Burdett Coutts heeft aan de vrijmetselaarsloge, die haar naam draagt, fraaie zetels aangeboden voor4 den grootmeester en verdere bestuursleden der loge. Iu een begelei dend schrijven brengt de barones hulde aan de weldadige strekking van het genootschap der vrijmetselaars, terwijl zij haar verlangen te kennen geeft om in denzelfden geest mee te ai beiden. De leden der orde zullen dezer dagen aan de barones een banket aanbieden. Dit zal het eerste officieele vrijmetselaarsfeest in Enge land 'zijn, dat door een vrouw wordt bijgewoond. DUÏTSCHLAND. De vorst-bisschop van Breslaü, dr. Förster, heeft de in de wet op het beheer der kerke lijke goederen voorgeschreven verklaring, lui dens welke hij in het vervolg die wet zal ge hoorzamenden opperpreskleut van Silezie doen toekomen. In Pommeren neemt de dronkenschap zoo toe onder de bevolking, dat de Regeering publicaties heeft uitgevaardigd, waarin op de uadeelen van het overmatig drankgebruik voor huis en land wordt gewezen. ITALIË. De Italia Militate deelt mede, dat een nieuw practisch gebruik van de velocipèdes bij de Italiaansche armee wordt gemaakt. Op voorslag van generaal Boccu, vervullen deze nu tegenwoordig den postdienst en gedeeltelijk ook de ordonnancen-dienst in het groote kamp in Gallacati en Somma. Ieder bataljon heeft een velocipedistdie, zooals gebleken is, 20 mijlen in een uur aflegt. Bij marschen en ge durende den tijd dat de velocipèdes geen dienst doen, worden zij met de bataljons-wagens ver voerd. De minister van oorlog heeft gezegd, later te zullen beslissen over eene definitive invoering der velocipèdes. De ondervinding zal daaromtrent beslissen. RUSLANB. De Koning van .Zweden is in den avond van den 19 dezer naar Stokholm vertrokken. Het internationaal telegraafcongres is den den 19 dezer gesloten met een redevoering van den president, waarin hij op het verkregen resultaat wees. Daarop had de onderieekening plaats van de ontworpen conventie, waarvan de sluiting langs diplomatieken weg zal volgen. CHINA. Men meldt uit Peking, dat het gouvernement voorstelt een gezantschap naar Engeland te zenden, tot oplossing der gerezen moeilijkheden nopens den moord van Margary te Mamvyne. AMERIKA. Volgens het rapport van het departement van landbouw over den graanoogst bedraagt de uitgestrektheid van het bebouwde veld Sperc. meer dan in 1874. Het vooruitzicht van den oogst blijft in de Atlantische en Westelijke Staten beneden het middelmatige; in de Zuide lijke Stateu daarentegen verwacht men meer dan het gemiddelde.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1