A0. 1875. onderdag 29 Juli. F AS 3694 msaaff. i J Negen en Twintigste J a, a r a n «>-. Het kleine aantal nog in leven zijnde Britsche offieieien, die den veldslag van Wateiloo bijge woond en zich daarin onderscheiden hebben, is weder met édn verminderd. Den 24 dezer is namelijk sir F. Head, gewezen gouverneur van Opper-Canada, in den ouderdom van 83 jaren, te Londen Overleden. De wet, regelende de betrekking lusschen patroons en werklieden, is in het Hoogeihuis voor de tweede maal gelezen. De dagbladen pleiten hoogst verzachtende omstandigheden voor den heer Plimsolldie zich in liet Lagerhuis zoo heftig heeft aange steld, toen Disiaëli aankondigde dat de wet betreffende de zeelieden dit jaar niet in behan deling zou komen. De heer Plimsoll toch heeft jaren lang gewerkt en geleefd, om de zeelieden te beschermen tegen de beginseilooze hebzucht van de mindere soort van reeders. Hij heeft zijn gezondheid voor dat doel opgeofferd; zijn geheele vermogen er voor beschikbaar gesteld soms zocht hij midden in den nacht een der hoofdambtenaren van den Board of Trade, om een telegraphische orde te verkrijgen, ten einde het uitzeilen te beletten van een dier ndood- kisten", gelijk hij onzeewaardige schepen noemt. Hij heeft de eene parlementszitting na de andere volhard in zijn pogingen, om wettelijke bescher ming der zeelieden te verkrijgen; verleden jaar trok hij zijn eigen wetsvoorstel in, op belofte der regeer ing dat zij dit jaar zelve een wet zou indie nen, dit geschiedde dan ook, en Plimsoll stemde zelf toe in een vergelijk op vele punten; hij gaf toe en schipperde, opdat de wet slechts aangenomen zou wordende wet werd behandeld schier tot het einde toe, niettegenstaande vele reeders in het Huis door lange redevoeringen te houden de wet opzettelijk tegenhouden, en juist als hij zeker is van de aanneming, moet hij aanhooren hoe de heer Disraëli op zijn eigenaardige koele wijz» verklaart, dat de Regeering het maar beter vindt de wet te laten rusten. Geen wonder dus dat Plimsoll zijne drift niet meester kon blijven. Het door den heer Plimsoll ingediend protest luidt als volgt: »Ik protesteer in den naam van God tegen ieder verder uitstel van de koopvaardij-bill. De bill zelf is een schandelijke bedriegerij, maar er is nog genoeg mensche- lijkheid en kennis in het Huis, om haar in een goede wet te veranderen. Op dit oogenblik zijn er 2654 schepen, die niet meer aan de vereischten voldoen, Nen toch mogen op dit oogenblik reeders, kapiteins, stuurlieden, con signatiehouders enz. zonder rechterlijk bevel schrift Britsche onderdanen gevangen nemen, die onbedacht, zich verhonden hebbende op die schepen te varen, te laat inzien'; dat zij geen andere keus hebben "dan dood of gevan genis. Ik. beschuldig het gouvernement, dat het deels bewust, deels onbewust in het belang der maritime moordenaars in en buiten het Huis een instandhouding van het tegenwoordig moordsysteem bevordeit. De menschelykheid eischt, dat verrotte schepen gesloopt of ge- ïepareeid worden; dat schepen niet overladen wordendat ladingen koorn niet los ingenomen worden, z.oodat het leven van hen, die aan booid zijn, het grootste gevaar loopt en dat dekladingen, de oorzaak van lijden en dood voor velen, verboden worden. In geen van deze punten voorziet de gouveinementsblik; zij verzwaai t alleen de straffen voor onze onge lukkige landgeuooten, die gedwongen zijn naar zee te gaan. Ik wil de schurken ontmaskeren, die in dit Huis zitten, waardige vertegenwoor digers van de talrijker, maar niet grooter schur ken buiten het Huis en in naam der aigemeene menschenliefde, verlang ik, dat met deze bill on middellijk voortgegaan zal worden, daar het rap port over de landbouwbill dozijnen plattelands- leden zal bewegen de stad te verlaten, die allen de zaak van menschhevendheid en rechtvaardigheid zouden verdedigen, zoodat het gouvernement en de reeders den vreeselijken toestand, die thans bestaat, zouden kunnen verlengen. In den naam van den God der geiechtlgheid en der genade protesteer ik tegen verder uitstel. Ik verlang, dat met de koopvaardijbill onmid dellijk voortgegaan worde en zoo niet, dan kome over het hoofd van den eersten minister en zijne medestanders het bloc J van al die mannen, die in den aanstaanden winter zullen sterven door ooi zaken, die rnen had kunnen voorkomen, en ik roep over hen de wrake in van den God, die gezegd heeft: «gij zult geene weduwe noch wees bedroeven; indien gij hen eenigszins be droeft en indien zij eenigszins tot mij roepen, ik zal hun geroep zekerlijk verhooren en oiijn toom 2al ontsteken en ik zal ulieden met het zwaard dooden en uwe vrouwen zullen weduwen en uwe kinderen weezen worden." Hoeveel sterker zal dan zijn toom zijn tegen hen, die ongelukkige vrouwen en kinderen in dien er- barmelijken toestand brengen en hunne on schuldige medemenscheu aan een gewelddadigen en plotselingen dood prijs geven." Te "Waterfordt (Ierland) is een scheeps- reeder, die een onzeewaardig schip had uitge zonden, tot een geldboete van 300 p. st. en twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. FRANKRIJK. In de Nationale Vergadering is de beraad slaging over het Senaatsontwerp voortgezet. Verworpen is het voorstel der regeering, waarbij wordt verlangd de benoeming door de Verga dering van een commissie tot het opmaken vau een lijst voor de 75 candidaten. De commissie voor het initiatief heeftjl. Maandag den heer Buffet gehoord over het oordeel der regeeriug omtrent de opheffing van den staat van beleg. De minister verzocht de hand having er van totdat de drukperswet aange nomen was, welke wet geduiende de vacantie t der Kamer zal 'worden beai beid. Wat do depar tementen der Seine, Rlióue en Bouches-du- Rhóue betrof, daarvoor maakte hij eene uitzon dering, zelfs na de aanneming der drukpeiswet; over liet algemeen vond hij de handhaving dier wet niet wensckelijk. Frankrijk heeft een zijner beste en kun- digste mannen verloren. Zondagmorgen is Atlianase Coquerel overleden, eeu der leiders van de vrijzinnige party in de Hervormde Kerk in Frankrijk, de zoon van den man wiens welsprekendheid nog steeds in de herinnering leeft van velen zijner landgenooten en die in 1868 te Parijs is gestorven, na als volksvertegen woordiger zijn vaderland vele jaien te hebben gediend. Athanase Coquerel was in 1820 ge boren, en .een der krachtigste en edelste kampioenen tegen de steile Calvinistische begrippen, die door Guizot en de zijnen wer den voorgestaan en die met behulp van den wereldlijken arm der Regeering op het oogen blik in de Hervormde Kerk in Frankrijk tot heerschappij gekomen zijn. DÜITSCIÏLAND. De Nordd Allg. Zeit., de verklaring be sprekende, welke de vorst-bisschop van Breslau, dr. Fórster, dezer dagen bij de ïegeering heeft ingediend, namelijk, dat hij bereid is, om voortaan de wet op het beheer van het ver mogen der Katholieke kerkgemeenten na te leven, doet uitkomen, dat dus het episcopaat zijn tot dusver ingenomen standpunt heeft laten varent. w. dat kerkelijk-politieke zaken alleen door eene overeenkomst tusschen staat en kerk kunnen geregeld worden. Denkelijk, vo'gt ge meld half-officieel orgaau er bij, heeft de curie de bisschoppen in hun besluit dienbetreffende vrijgelaten, eu wel onder de verzekering, dat hun besluit niet als ongehoorzaamheid zal wor den opgevat. Terecht kan dit als een keerpunt in den kerkelijk-politieken strijd worden be schouwd. Wijs zal dan ook het episcopaat handelen, indien het te Rome op de uitbreiding van zijne vrijheid van besluit blijft aandringen. In eene officieuss correspondentie der Weser-Zeit. wordt gelogenstraft, dat het Rus sisch Kabinet zijn voornemen lot codificatie van het Europeesch oorlogsrecht heeft laten varen. De conferentie daartoe zal, zooal niet in dezen herfst, dan toch stellig in het voor jaar van 1876 te St. Petersburg bijeenkomen. Daarop zullen alle Staten, die aan de vroegere Brusselsche conferentie over die aangelegenheid hebben deelgenomen, met uitzondering alleen van Engeland, vertegenwoordigd zijn. SPANJE. De Carlisten verdrijven de familie-betrekkin- gen en vrienden der liberalen. Zondag jl. zijn 900 personen door hen uit Tolosa, Vergara en Onate verjaagd. Er heerscht eene groote ont steltenis. Het Cariislische "S\ u - :r leger is thans in «ratea COUR AN AbonM-MENTSPISIJS, per kwartaall."5Ó. Franco por post, door het gehcele Eyk - 2.50. Afzonderlijke nommexs- 0.10. BVBEMi MARKT, E, 124. Abveiu'entiepiujs: van 110 gewone regels. 1.00. Iedere gewone xegel moor- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. ENGELAND.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1