Binueulaidsciie Berichten, n o b a 1 PORTUGAL. Hel, 'mul wordt, althans in sommige dis tricten, door een hongersnood bedreigd. De aanhoudende droogte heeft bijnageheel den bouw -van Turksche maïs verwoest. De menigte is vertoornd over den uitvoer van granen en dreigt de pakhuizen der bandelaars in brand te steken, voedsel. Ook het vee sterft uit gebrek aan SCHIEDAM, 20 Juli 1875. De Staats-Courant van heden bevat de algemeene numerieke staat van de sterkte van den eersten ban der dienstdoende schutterijen op den '1 Januari 1875 eu indeeling van de dienstdoende schutterij in iedere gemeente; volgens welke de indeeling van die te Schiedam o c is als volgt: 3 kompagniüu, 1ste categorie, thans nog ongehuwde», gehuwden en weduw naars zonder kinderen, 0 officieren, 15 onder officieren, 14 korporaals, 5 tamboers, 105 active schutters, 83 tot de reserve behoorende, totaal 248; totaal der geheele sterkte van de goheele categorie 2S8; 2de categorie, na de inlijving en thans nog gehuwden en weduwnaars met kind of kinderen, 7 officieren, 11 onderofficieren, 3 korporaals, 5 tamboers, 150 active schutters, 207 tot de reserve behoorende, totaal 367, totaal der geheele sterkte van de -'de categorie 393, totaal van de sterkte van de '1ste en'2de categorie van den 'lsteu ban te zamen 081 getal leden van den lsteu ban die vroeger bij het leger hebben gediend in de 1ste categorie, ongehuwden en weduwnaars zonder kindoren, als onderofficier of korporaal 11, als soldaat of milicien 78; 2de categorie, gehuwden eil weduwnaars met kinderen, als onderofficier of korporaal 6, als soldaat of milicien 123, totaal der bij het leger gediend hebbende onderoffi cieren, korporaals eu schutters 218. Uit het overzicht der scheepvaart beweging in de provincie Zuid-Holland ge durende het tweede kwartaal van 1875, ver vat in de Staatscourant van heden, blijkt dat te Schiedam zijn ingeklaard 19 geladen stoom- booten, metende 6353 ton en 157 geladen zeilschepen metende 30,245 ton en uitgeklaard, 2 geladen stoorabooten metende 760 ton, 8 in ballast, metende 3613 ton en 13 geladen zeil schepen, metende 1486 ton, 80 in ballast, metende 11,319 ton. De Minister van Oorlog heeft, de chefs van de verschillende legerkorpsen gemachtigd om aan de miliciens der lichting van 1872, de plaatsvervangers en nommerverwisselaars daar onder begrepen, de toestemming te verleencn tot het aangaan van een huwelijk; voor zoo verre diegenen welke zich van gemelde lichting in werkelijken dienst bevinden, of in deu loop van het jaar nog voor herhalings-oefeningen moeten opkomen, eerst dan bij hun vertrek met onbepaald verlof. De Minister van Binnen!. Zaken, gelet op art. "3 der wet van 5 Juni '1875 Stshl no. '110), tot vaststelling van bepalingen bij het voorkomen van hondsdolheid, heeft be paald: dat de muilkorven, waarvan honden moeten voorzien zijn in de gevallen in voor melde wet vermeld, moeten zijn ingericht naar het model, dat, na de invoering van voor melde wet op 1 September e. k., ter secretarie van elke gemeente des rijks voor ieder te bezichtigen zai zijn en waarvan de beschrijving 1 luidt als volgt: Een enkelvoudige stalen band omgeeft den hals van den hond. Do uiteinden van deu band \?ordeu met behulp van een vastzittend of han gend slot, zóó bevestigd, dat afnemen van den korf zonder sleutel of zonder doorsnijding van den band onmogelijk is. Aan weerszijde van het verticale middelvlak en evenwijdig daaraan zijn aatr hel nokgedeelte van den band sterke metalen draden vastgeklonken, die over het aangezicht van den hond loopen, den neus tussehen zich opnemen eu aan de keelzijde ran den band op nieuw zijn vastgeklonken. In dwarsehe richting zijn, naar gelang van de taille van den korf, 3, 4 of meer dergelijke metaaldraden aangebracht, wier uiteinden even eens aan den band zijn vastgeklonken. De aldus afgesloten ruimte moet toelaten, dat het dier do kaken in den korf kan openen en beletten dat tanden naar buiten uitsteken. De metaaldraden der korven moeten verhouden worden door uitvijlen der draden en opvolgend solderen, zoodanig dat scherpe, uitstekende punten worden vermeden. Zij moeten vervaar digd zijn van ijzerdinnd. liet is geoorloofd de metaaldraden te bedekken met een laagje zink, tin, nikkel, zilver, goud of ander voor bedek king geschikt metaal, eu deu baud om dun hals en den metaaldraad boven den kop, maar niet de gedeelten vóór, om of ouder den neus en den bek met zachte stof te bekleeden. Uit 's Gravenhage wordt dd. 25 Juli ge schreven aan de Veend. Ot.; «Wij vernemen van in den regel goed op de hoogte zijnde personen, dat er veel spiake is van een ont binding der Tweede Kamer." Per telegraaf ontvangen wij het bericht, dat gisteren tussehen de gouvernementen van Engelanti, Frankrijk, Nederland eu Belgie de verklaringen zijn uitgewisseld omtrent de nieuwe interuatiouale suikerregeling. Met 1 Maart 1876 zal alsuu de zoogenaamde exercise (toezicht in de fabrieken) worden ingevoerd, wanneer de Kamers in de verschillende landen zich ver- eenigen met de daaitoe door de Regeeringen, in te dienen wetsvoorstellen. AOt.) Het provinciaal Blad van Zuid-Holland bevat eene circulaire van den Commissaris des lConings in die Provincie aan lreeren Burge meesters en schoolopzieners, waarbij op verlangen vair deu Minister van Biunenl. Zaken diens circulaire vau 20 Juli (nopens de bemoeiingen dier ambteuaren in zake de verkiezingen wordt medegedeeld. De Commissaiis des Konings voegt er het volgende bij «Ter toelichting van voormelde circulaire heeft Z. Exc. mij vo"rts medegedeeld, dat, naai de mceuing van Z. Exc., ambtenaren van liet uitvoerend gezag zich van aanbeveling en be strijding van candidaten in de verkiezingen behooren te onthouden, onverschillig of zij daarbij al dan niet van hunnen titel gebruik maken. Eindelijk heeft mij de heer Minister nog bericht, dat in het slot van Z. Exc.'s boven vermelde circulaire met opzet in het algemeen van: verkiezingen" wordt gesproken, daar, hetgeen ten aanzien van de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Geueraal geldt,' evenzeer van toepassing is voor de vor- kieziugen van leden tier Provinciale Staten, en, wat de burgemeesters in het bijzonder betreft, vooral ook voor de verkiezingen van leden van gemeenteraden. sOnder tnededeeling vau het bovenstaande, heb ik de eer U, namens Z. Exc. den voor melden Minister, de stipte naleving van het daarin opgemerkte in voorkomende gevallen aar. te bevelen." Naar aanleiding van eene van anti-revo lutionaire zij do in do gemeente Haarlemmermeer bij de gemeenteraadsverkiezingen verspreide aankoudigiiig, waarin de anti-revolutionaire kiezers werden opgewekt, Katholieke candidaten tc stemmen, om weeikeerig de hulp der Katholieken te verkiijgen, vei klaart do Stan daarddat nooit het steunen van niet-geest- verwanten de vorm van een aecoordeen contract, een mil. eene uitwisseling van hulp, eene welberekende speculatie op «over en weer" zijn mag. «Rome schrijft de Standaard steunt ons uitsluitend, indien het hier voor zichzelf belang ia ziet. De dag, dat zijn belang meebrengt, u dien steun te onthouden, geeft het u zijn paspoort. Daarin handelt Rome naar juisten eisch van politiek inzicht. Onze gedrags lijn mag geene andere zijn. Alleen zóó blijven we beiderzijds volkomen vrij." Iu de lY. NoordhollanJer komt een brief voor van doctor Nuyens aan de R. K. Kies vereniging te Rotterdam gericht, waaiiu hij o. a. zijn Weerzin uitspreekt tegen de «naneven van Caivijn" waaronder hij verstaat een vorm van het Protestantisme, die ziclr thans nog openbaai t iu de opinie en in den geest vau Groen van Piinsterer. De anti-revolutionaire partijzegt iiijin zoover zij Calvijnseh is, heeft hare tradition, die haar te allen tijde anti-papistisch zullen maken. Dr. N. wil dat de Katholieken thans zelfstandig moeten op treden en een centrum-partij vormen. Zij konden in 184S de liberalen, in 1867 de conservatieven steuuen, dewijl deze toen toonden, dat zij hen in hunne rechten niet wildon verkorten. Maai de liberale partij heeft zich geinetamorphosoerd (althans voor een groot gedeelte); de conser vatieve partij wordt opgelost, gedeeltelijk in de liberale, gedeeltelijk in de anti-revolutionaire. Daarom moeten de Katholieken nu zelfstandig optreden. Al moet nu en dan een caiulidaat bij de stembus bezwijken, gering zal de neder laag zijn, vergeleken bij de handhaving hunner zelfstandigheid. «Overwegingen van utilitairen aard moeten achterstaan bij overwegingen van eigen waarde. Zoo dit voortaan niet geschiedt, vreest dr. N., dat in 't vervolg zeer vele Katholieken nog liever met de liberalen zullen medegaan, dan zich een Calvinist te laten welgevallen. Om eene gewenschte eenheid onder de R. Kath. stemgerechtigden te verkrijgen, zou dr. N. de algemeene leiding willen hebben toevertrouwd aan een comité, om de twee jaren gekozen op eene meeting, waartoe gedelegeerden van kiezersvereenigingon en andere R. Katholieke vereenigingen, journalisten, R, Katli. Kamer leden en Katholieken van naam, die niet tot eene of andere dezer categorie» behoorden, zouden uitgenoodigd worden. Dergelijk comité zou kunnen handelen en spreken namens de Kath. stemgciechtigdeniets, waartoe noch eenig dagblad, noch eenig bijzonder persoon recht en mandaat bezit". Aan het Vaderland wordt gemeld: »Als een voorbeeld, hoe de militaire over heden al het mogelijke doen om het den sol daten in de kazernes naar hun zin te maken, kan dienen, dat in de kazerne te Gouda met "1 Juli jl. de iV. Roti- Ct. is verboden en ver vangen door het Dayhl. v. Zuidh. en 's Qravenh., niettegenstaande eerstgenoemde courant voor de helft door de sergeant-majoois betaald werd. Hoe is het mogelijk, dat men in Nederland niet gaarne soldaat wordt, als men zelfs ten opzichte van zijn dagelijksche lectuur zoo vrij is!" Het Nieuws van den dag is, uaar dit blad meldt, op de bureaux van het Depar tement van Bintienlandsche Zaken verboden. de N. 11. öt. bevat eene eerste lijst van toegetredeiicn tot de vereeniging. opgericht door den generaal en oud-minister graaf van Limburg Stirum, ter bestrijding vau de plaats vervanging voor het leger. Onder de '110 liand- teekeningen merken wij op die van deheereit' Groen van Prinsterer, de Casembroot, Knoop, van Swieten, Mock, baron Groenincx van Zoeten van Ridderkerk, Israels, Lindo, Maas Geeste- ranus, graaf van Bylandt allen te's Graveuhago generaal van Marlen te- Haarlem, de hoog leeraren Rijke, Pekelharing, Hurting, vair Vloten, IInét en Buys, enz., enz. De generaal van Stirum dringt nogmaals aan op toetreding van allen die willen medewerken tot «verheffing van het volkskarakter en daar- 0 a t 1 a t v t 0 c t V Z

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2