A0. "1875. i' ij cl a 6 Augustus. Baitenlaiidsclie McMsi^ Verschijnt Japlijb, itpzoiirl Dinsiaj. Bimenlaiiscte Berichten. M 3700. Negen en Twintigste Jaargang. F R A N K R IJ K. Den 3 dezer heeft de Nationale Vergadering twee zittingen gehouden om hare orde van werkzaamheden af te handelen, hetwelk haar echter niet is mogen gelukken. De Kamer heeft daarom besloten den volgenden dag nog eene zitting te houden, waarin het wetsont werp, tot het aanleggen van een ceintuur spoorweg om Parijs, behandeld zal worden. Het bericht aangaande de veroordeeling te Lyon, is gisteren door ons onjuist mede gedeeld. Vijf der beschuldigden zijn tot ééne maand gevangenisstraf en 25 francs boete ver oordeeld, de overigen zijn met drie maanden gevangenisstraf en 50 francs boete gestraft. Zondag is op het paleis der 'i'uileriën het internationaal congres voor de aardrijkskundige wetenschap geopend. Mac-Mahon was hierbij tegenwoordig. Naast den voorzitter de la Ron- cière le Noury waren de voorzitters van de te J" Londen, Berlijn, St. Petersburg, Genève, Rome, Pesth, Amsterdam en Gaïro gehouden congressen gezeten. Allen spraken de vergadering toe. De hoogleeraar Veth, uit Leiden, sprak uit naam van het te Amsterdam gehouden congres. De krijgsraad te Parijs heeft Dupont, een lid van 't Centraal Comité der Commune, veroordeeld tot twintig jaren dwangarbeid voor z'jjn medeplichtigheid aan 't vermoorden van gijzelaars. ENGELAND. In de Weatminster-abdij is Zaterdag jl., in de tegenwoordigheid van een bepaald aantal per sonen, een marmeren borstbeeld van sir John Franklin onthuld. Het is het laatste huldeblijk, door Franklin's gemalin, die thans op het Ken- salgreen-kerkhof rust, den kloeken zeevaarder toegedacht. De telegraaf meldt uit New-York van eer gisteren, dat de staatsschuld der Amerikaansche Unie in de vorige maand met 4,294,000 dolla-s is verminderd, Jn de schatkist was met 1 dezer voorhanden voor een waarde van 69,942,600- dollars aan goud en van 4,316,000 dollars aan papier. Den 1 dezer werd in Hydepark een meeting gehouden, welke ten doel had het ontslag der nog gekerkerde fenians te vragen. Vijf leden van het parlement woonden de ver gadering by. Berichten uit Scilly van 3 dezer houden in dat dien dag door duikers 2 vaten met geld van het verongelukte stoomschip Schiller zijn geborgen. SPANJE. Het bombardement van Seo d'Urgel door de regeeringstroepen duurt voort. De weg naar het dal van Andorre'is-.door de troepen bezet, om den Carlisten te beletten, de wjjk naar Frankrjjk te nemen. De dagbladen sporen de regeering aan een nieuwe lichting onder de wapenen te roepen. Zoowel in Catalonie als in Navarre schijnt de fortuin de zaak van don Carios voor goed den rug gekeerd te hebben. Zijne generaals Dorrcgaray en Saballs, die beiden trachtten in de vlakten te komen om de stad Barcelona te verontrusten, zijn hierin verhinderd, te Nargo geslagen en door de divisie van generaal Weyler in het gebergte teruggejaagd, Martinez Campos zet met ijver het bombar dement van de citadel te Seo d'Urgel voort, hij heeft zijn geschut te Solsona en op den berg Cuervo geplant, twee position welke die van den vijand beheerschen. Van Puycerda komen dage lijks convooien levensmiddelen en ammunitie voor de belegeraars. Het offieieele blad behelst de détails van de overwinning der Carlisten bij Viilareel. Generaal Quesada is met 16 bataljons en ''00 ruiters voor Villareal, dat in de vlakte ligt, gekomen, maar heeft de Carlistische posities niet aangetast Hg stak de stad in brand, maar was genood zaakt vechtend te wijken voor den helden moed der Alaveezen, die den vijand een ver lies van 200 dooden en 800 gewonden toe brachten. Die nederlaag heeft een groote paniek onder de Alphonsisten teweeggebracht. Een vijandelijke kolonne is uit Logrono ver trokken en heeft de oogst te Viana, Oyon en Alonda verbrand, als wraakoefening voor 't bombardement van Logrono. DUITSCHLAND. In de rijkskanselarij te Berlijn houdt men zich thans druk bezig met het samenstellen der ver schillende wetsontwerpen, die ter beraadslaging aan den Duitschen Rijksdag zullen voorgelegd worden, na vooraf door den Bondsraad goed gekeurd le zijn. De Bondsraad zal zijne werk zaamheden in de tweede week van Sept. a. s. hervatten; de Rijksdag komt vier weken later weder bijeen. De te Munchen verschijnende ultramontaau- sche bladen melden als zeker, dat het Beiersch ministerie gemachtigd is, om iu den Bondsraad voor de uitbreiding der Jezuïetenwet op de Fran ciscaner, Carmelieter en Capucijner orden te stemmen. Dit bericht is echter gebleken geheel ongegrond te zijn. Blijkens de Germania heeft de gewezen bisschop van Paderborn eigenmachtig de stad Wezel, waar hij geïnterneerd was, verlaten. Het blad deelt tevens een brief van hem mede, gericht aan den Regeeringspresident, waarin hij verklaart om redenen van gezondheid te zijn vertrokken en, niettegenstaande zijne afzet ting, te zulien voortgaan met zijne bisschop pelijke plichten voor zijn bisdom te volbrengen. OOSTENRIJK. Men verneemt dat het feest ter herinnering aan Joh. Huss, thans ook door den minister van binnenlandsche zaken, bij wien men in hooger beroep was gekomen tegen de beslissing van den stadhouder in Bohemen, is verboden. ITALIË. Garibaldi heeft een banket bijgewoond hem door den president der Kamer van Koop handel te Rome en andere voorname burgers aangeboden. Ilij was zeer opgeruimd en zag er gezond uit. In zijn toespraak heeft hij gezegd, dat de oorlog voor Italië had opgehouden, maar, keerde hij weer, de natie zou gereed zijn. 3Dat zij echter zich aan den vrede w'y'de 1 Een nieuw beginsel daagt voor de beschaving, en dat zal een einde maken aan den oorlog en de volkeren verbroederen, het beginsel van het internationaal scheidsgerecht. Ik noodig u uit op de apostelen dier leer in Engeland en Italië, op Richard Mancini en Sclopis, te drinken." BELGIE. De Indépendance meldt, dat Belgie geant woord heeft op de uitnoodiging van Rusland, tot het houden eener conferentie te St. Peters burg betreffende de oorlogsrechten, in eone depêche, dd. 6 Juli II., t. w. dat Belgie er akte van genomen heeft, dat het op die con ferentie niet geldt eene formeele nationale con ventie, en dat het vasthoudt aan de reserves, uitgedrukt op de Brusselsche conferentie. DENEMARKEN. Amtlersen, de bekende sprookjesschrijver, is overleden. TURKIJE. ;De Porte heeft last gegeven dat de Regeering onmiddellijk den aanleg der Klein- Aziatische spoorwegen, in 't byzonder dien der lijn naar Bagdad, zal doen aanvangen. De Sultan zal in de kosten voorzien. Met 1 Jan. 1876 zal, volgens besluit van den Khedive, het metrieke stelsel in Egypte worden toegepast. AMERIKA. De overstroomingen in het Westen nemen nog toe. De verliezen in Centraal-Illinois alleen bedragen een millioen dollars. SCHIEDAM, 5 Augustus 1875. Naar wij vernemen, zal Z. M. niet den 26sten Aug. terugkeerenmaar nog «(enigen ty.l in Zwitserland blijven vertoeven. Het rncog- nito, tot heden bewaard, is door Z. M. op geheven. Z. M. de Koning heeft ongunstig be schikt op het request, door den voormaligen directeur der Overijselsche Bank, Jacob Wolff, ingediend tot bekoming van gratie. Tegen het naderen van het zilveren stadhoudersfeest, dat de zoo algemeen geliefde Prins Hendrik in het najaar in Luxemburg zal vieren, beijvert zich de kunst om de beel- COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal4.85. Franco per post, door het geheelo Rijk - 2.50. Afzonderlijke nommers - 0.10. BUREAU: HARKT, E, 13 4. Advertentieprijs: van 410 gewone regels4.00» ledoie gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1