UernjBiie Bericktep; 288ste Staatsloterij. Steie 1 k NieiTS. lntussclien schy nt de tegenwoordige Regeering plannen tei hebben beraamd, om aan die voort durende lqcht- en grond vergiftiging een einde- te majsep. Eenige eigenaren van plantages, hande laren op en. belanghebbenden bij de koionie Suriname, hebben zich bij adres tot den Minister van koloniën gewend, waarin zij de middelen ontwikkelen, welke tot opbeuring van de kolonie uit haar treurigen toestand zou den kunnen strekken. Zij bevelen daartoe aan: 1. het oprichten van een gouvernements- immigratiefonds, op den voet zooab zulks in Demerary in werking is 2, het rechtstreeks waarborgen door den staat der Nederlanden van rente en aflossing der geldleeningen, door de koionie Suriname uit te schrijven, ter bekoming van de gelden, voor de immigratie benoodigd. Met aanwending van die middelen zal, naar hun inzien, Suriname een bloeiende bezitting wordendringend roepen adressanten daartoe 's Ministers medewerking in. Op Cuiagao is het geiucht in omloop dat er, op een der plantages op het eiland, een goud mijn zou zijn ontdekt. Mogt dit gerucht blijken waarheid te bevatten, dan zou Curapao een scheone toekomst te gemoet gaan. Den 7 dezer maand zal van liet Kolo niaal werfdepot over Utrecht en 's Ilage naar hst Nieuwediep vei trekken een detachement suppletie-troepen, sterk 250 man, om dien dag te embarqueeren aan boord van liet via Suez naar Java bestemde stoomschip Frins van Oranje. Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den van verlof naar Java terugkeerenden kapitein der infanterie van het Oost-Indisch leger P. II. van Ilulstijn, onder het medegeleide van de 2e luitenants der iufan- terie van dat leger J. Burg, die eveneens van vei lof ïetoumeeit, R. IC. Steringa en B. Ten Broek. Met dit detachement veitiekt ook onze stadgenoot de heer K. van Erpecum, seigeant bij het Oost-Indisch leger. l'cijonoord. "Woensdag had op een der werken alhier het volgende ongeluk plaats. Van een zevental personen, werkzaam aan een stoomheitoestel, had een werkman, F. B, ge naamd, oud 24 jaren en herkomstig uit de gemeente "Veeie, de onvooi zichtjgheid van onder een ïeeds opgeheschen heipaal door te gaan, toen juist door een onvoorzien toeval de reep, waaraan de paal bevestigd was, biak, met het noodlottig gevolg dat deze op liet hoofd van F. B nederviel, die. onmiddellijk dood neder- zeeg, terwijl ook de heibaas eenigszins, doch zonder letsel te hebben bekomenaan den schouder' werd getróflen, Het lijk is naar Rotteidam vervoerd en naar heb lijkenhuis in Crooswijk overgebracht*. (JV. E. Ct.) Den' Hang', Maandag morgen is door de politie aan het station van deu Hollnndschen spoorweg een conducteur, die-ten 1Q.32 met den trein van "Amsterdam was gekomen, aan gehouden en naar het politiebureau ovei ge bracht, verdacht van uib een kistje, dat aan hem' in kwaliteit "van pakmeester was' toever trouwd, geld te hebben ontvreemd. Aangezien evenwel de zaak te Rotterdam ressoi teert is de verdachte derwaarts getransporteerd. (D.) Amsterdam.,De luchtieiziger Godard wordt alhier verwacht. Hij heeft een nieuwen ballon, I'Uuivers--genaamd. Baavn. De bazar van de veieeniging Tesselschade, onlangs in deze gemeente, gehou den, heeft de niet onaanzienlijke som van nage noeg f 4800 opgebracht. De verkochte handwerken werden wegens hunne smaakvolle en degelijke bewerking over bet algemeen zeer geprezen. Heteene met het andeie heelt het gevolg gehaddat weder onderscheidene nieuwe leden zich by de vereeniging hebben aangesloten. Arnhem. Maaudag jl. was een metselaar op den bodemt van. een zes meter diepen put bezig, toen plotseling het zand rondom hem instortte en hij alzoo levend begraven werd. Zoodra het ongeval vernomen werd, snelden honderden naar de plek, waaronder hij bedol ven lag, en al wat maar schop of spade han- teeren kon toog aan het werk. Wie moede werd legde de schop neder, om aanstonds door andoren te worden vervangen. Men kan zich den toestand der menigte deuken: elk oogen- blik, dat men vroeger of later met deu arbeid gereed was en den kring van vijf meter tot een diepte van zes meter had uitgegiaven, kon over het leven van een menseh beslissen, Alge meen verwachtte men slechts een lijk of minstens een deerlijk veuninkte te voorschijn te zien komen, lot op eens een hand zichtbaar werd. Thans werd dubbele voorzichtigheid vereischt; behoedzaam weid het puin en zand wegge- ïuimd en de bedolvene kwam levend en en ongedeeld te vooischyn: ecue enge ruimte in den grond had hem de lucht verschaft die hij behoefde. Een luid gejuich steeg uit de menigte op. ïjicliteinoordo. liet bericht van hier, opge nomen in het no. uwer courant van 2 dezer, berust op een misverstand. Daarin toch wordt gemeld dat het eenige protestantsclie raadslid als zoodanig niet is herkozen en dus dienten- gevoige de raad enkel uit R. If. leden bestaat. Sedert jaren is hier één protestantsch lid van den raad evenals men in naburige gemeenten, waar de meerderheid der kiezers protestant is, ook R, If, leden aantreft. Het niet herkozen lid is R. If. namelijk de heer J. B. Sterenborg en het protestantsche lid, dat niet aan de beurt van aftreden was, is de heer H. B. Sterneborg. Zclliont. Dezer dagen gingen vier kinderen van 8 tot 12 jaren te zamen uit, om groen voor de koe te snijden. Het oudste had een mes in een groot voorschoot, dat zij om het lijf had om het groen in te bergen. Al spe lende onderweg wierp zij een der jongens op den gronddie haar vasthieldwaarop een een kleinere jongen op haar rug sprong en zij viel, waardoor het mes haar met de puut in den buik drong. Zij is nog naar huis geloo- pen, geneeskundige hul}/werd ingeroepen, en hoewel het zich zoo ernstig niet liet aauzien, is zij den volgenden A g aan buikvlies ont steking gestorven. Zntfen. Men verzekert, dat door eenige Duitsche paters zaJ betrokken worden het bui tenverblijf «Schoonzigtaan den Itnnondyk alhier. Het Franlcforter Journal behelst het vol gende verhaal: ïTe Neckar-Steinach leeft eene zeer onbemid delde fomilie, die twee-dochters had. Eene dezer liet zicli voor verscheiden jaren over halen, naar Amerika te gaan, waar zij trouwde, en het haar zeer goed ging, zoodat zij haar man naar Neckar-Steinach zond, om hare zuster af te halen. Hij vei haalde deze zooveel goeds van zijn nieuw vaderland, dat zij met toestemming der» ouders besloot mede, te reizen. Er werd eene plaats op een schip voor haar besteld en betaald, de dag van vertrek naderde, toen het meisje plotseling hardnekkig weigerde mee te gaan. Zij had een vreeselijken droom gehad; zij bevond zich reeds.-op het schip, te midden van de eindelooze watervlaktehet schip geraakte in brand, alle blusch- en ïedding- middelen waren vruchteloos, het schip ver brandde, de reizigers, die de-vlammen ont vluchten wilden, sprongen in zee, en ver dronken niemand Sverd gered. Alle overreding was vruchteloos; het .meisje had alles te duide lijk gezienzij bleef terug en de zwager reisde alleen af. Het schip, waarop de zwager naar Ainej'ijta reisfte, was dq ^.pstreaen het is bekend, dat dit verbrandde, en vele honderden passagiers in de vlammen of in zee omkwa men, Na eenige jaren volgde het meisje toch eene uitnoodiging der zuster en reisde naar Amerika, waar het haar tot aan het einde van het vorige jaar gelukte, zich door onver- moeiden arbeid een klein vermogen te ver werven. Toen kwamen ei bi ieven uit het vader land; de hoog bejaarde ouders konden niet meer arbeiden; liet ging hun slecht, en aan stonds had de dochter besloten, haar plicht te vervullen. Zij verzamelde haar klein ver mogen, de zuster deed er iets bij, on zij spoedde zicli naar het vaderland, om do bejaarde oudeis te ondersteunen en te verplegen. Deze hadden bericht ontvaugen, dat zij spoedig komen zou; zij kwam echter niet zij deed de reis op de Schiller, en behooit niet lot de weinige geredden!" Men schrijft uit Saldau: »Niet ver van het doip Riwoczin, dicht bij de Russische grens, had in den nacht van Zaterdag op Zondag een gruwelijke tweevou dige moord plaats. Een Russisch onderofficier zag van zijn post, dat het woonhuis van den landbouwer Grodkowski in brand stond: hij wekte de lieden van het dorp, en toen deze, daar de deur gesloten was, door een venster naar binnen gedrongen waren, deinsden zij op het tooneel, dat zicli hier voor hunne blikken vertoonde, ontzet terug. G%lag met gapende wonden dood op zijn bed; een 2Mtjarig meisje stond jammei end daarnaast; op den grond lag de vrouw van G., vieeselijk verminkt en insgelijks dood: de vlammen dicigden haar reeds te vatten. Aan blusschen van de gebouwen was niet meer te denken. G. had op de laatste markt een niet onaanzienlijke som voor ver kochte varkens ontvangen. Dit moeten de moor- denaais die men totnutoe niet op het spoor is kunnen komengeweten hebbenwant alle voorwerpen van waarde waren ontvreemd." "Velleden week werd op ongeveer 300 ellen van de badplaats voor vrouwen in de Mersey, te New-Brighton, een jonge haai met, een sleepnet gevangen. Ofschoon slechts eenige dagen oud,had hij een geducht-gebit en beet hij den visseher in de hand. De onzekerheid aangaande de mogelijke nabyheid van den ouden haai of de oude haaien zoo nabij New- Brighton baart onrust. Te Parijs is in den ouderdom van honderd en twee jaar ovetledeu maikies de Pouson d'AUègie, de laatste vertegenwoordiger van een oud geslacht, dat opklimt tot de kruistochten. De eenvaaidige edelman heeft zijn aanzienlijk vermpgen voor het grootste gedeelte aan de armen \ei maakt. Tijdens het schrikbewind bleef hij te Parijs, vennomd als ,.appeisjongeu onder den naam \an Maxime Brun. Prijisn en prentten van l 100 en daarboven IVc Kl 3c Trekk 4 Aug. Ns. 4734 f1500. No 4359 f 10UÜ. Nus. 3988 cn 5342 ieder f 400 No 1807 f 200 Nos 7433 cn 11835 ieder f 100. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 3 Augustus. Mnat ten, .zoon van van Eyk en M. van Pelt, in een vaai- tuig. Adri'ana Maria, dochter van L. van Zwet en A. van Rijt, Oude Kerkhof. 4. Heudricus Petius Balthazar, zooii van P. Fries en J. II. Blok, Jleerensiraat. Overleden4 Augustus. Maria den Held, ouk 79 jaren en 5 maanden, weduwe vau A. Bubberroan, Noorimolenstraat. Ocliuwil5 Augustus. W. J. van Dusseldorp en E. M, ,Sonneveld. f j

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 3