.■was en slechts een enkel cholera geval voor- ■kwam.' Voorts is medegedeeld dat de 2de luitenant der artillerie Schroder in missigit Longbattah door een vijandelijk schot doodelyk getroffen is. (St.-öt.) SCHIEDAM, 7 Augustus 1875. Ook de heer D. Pigeaud J.Dz. heeft de benoeming tot lid van den Gemeenteraad aangenomen. Het Staatsblad no. '141 bevat het be sluit van den 28 Juli 1875, ter uitvoering van art. 2, I sub 5 der wet van 2 Juni 1875 Staats blad no. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Op verzoek van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indie wordt de aandacht van belanghebbenden er op gevestigd, dat door het Indisch bestuur als regel is aangenomen: om belanghebbenden, die zich ter bekoming van inlichtingen van de weeskamers in Neder landsch Indie tot de Eogeering daar te lande wenden, in den vervolge steeds naar deze colleges zelve te verwijzen. Tot vermijding van omslag en kosten zullen belanghebbenden dus wel doen zich bij port vrij te verzenden adressen rechtstreeks te wen den tot de betrokken weeskamers in Neder landsch Indie. (St. Ot Door het loodswezen wordt ter kennis gebracht van belanghebbenden, dat de diepte op den drooge van het Hellegat tot 33 dM. bij gewoon laag water is toegenomen en alzoo de schepen van hier binnendoor naar Brouwers haven of Zierikzee bestemd, tot 50 a 51 dM. diepgang kunnen worden beladen. Moge de Standaard samenwerking met de Katholieken, althans stemmenhandel zoo kwaad niet achten en in dat opzicht svoor niéts staan", het gaat niet alle Protestantsche rechtzinnigen zoo. Het Wageningscïi Weekblad bv. is bedroefd over dat samengaan, want het gaf aanleiding, zegt het blad, dat velen zich bij de liberalen aansloten, zoodat de hulp van de antirevolutionairen niet heeft gebaat. In Haarlemmermeer en Middelburg heeft het iets uitgewerkt, maar zegt het W. W., afgescheiden van het feit, dat het voor ons Protestanten alleronaangenaamst is den Kamerzetel voor Haarlemmermeer aan de Roomsehen verschul digd te zijn, zijn wij ook door hun hulp in een scheevé positie gekomen" »wij hebben óns, door ons hun hulp'te laten welgevallen, eenigermate, al is het dan ook nog zoo weinig, aan banden gelegd"nHoewel 't verre van ons zij te vooronderstellen, dat onze Kamerleden tot behoud van hun zetels tegen hun geweten zouden handelen of ze toch wel tegenover de Roomschen zich zoo vrij zullen gevoelen, als wanneer ze geheel buiten hen om gekozen waren, zijn wij zoo vrij te te betwijfelen" »Waar (onze) geschiedenis Gereformeerden en Roomschen zoo scherp tegenover elkander plaatst, als ze werkelijk doet, daar zijn we ontrouw en doen haar ge weld aan met ook maar tijdelijk en in zeer betrekkelijke mate, niet een wapenstilstand te sluiten, maar samen naast elkander op één doel af te gaan." Wij hopen, zegt het Vaderland, de herinne ring dezer woorden te bewaren tot een vol gende verkiezing en bevelen het gezegde in- tusschen de Standaard ter ovei weging aan. De heeren S. van Heemstra, Ed. J. J. Kuindeis en D. S. A. Docen hebben zich bij adres gewend tot den Minister van Binuen- landsche Zaken, met verzoek om wijziging der concessie-voorwaarden en een subsidie van drie miiiioen gulden voor den aanleg en de exploitatie van de ontworpen (242 kilometers) spoorwegen, zyndeI. GroningenSauwertWinsurn BafloqRoode School rnet zijtakken naar Zout- kamp en Delfzijl; II. GroningenDrachten HqerenvoenLemmer; III. Leeuwarden Tei naai dDokkum VeenwoudenDrachten met zijtak naar Oostmahorn. Bij een adres aan de leden der Tweede Kamer vragen de concessionarissen onder steuning van hun onderneming. De Prov. Gron. öt. dringt aan op een algemeen petitionnement van belanghebbenden en belangstellenden. Het volgende nogal zonderling geval moet zich voorgedaan hebben: In de gemeente Uit hoorn wordt het onderwijs gegeven door een hulponderwijzer, die aan de overzijde van de Drecht woont, terwijl zijn school aan deze zijde staat; alzoo woont hij in Utrecht en geeft onderwijs in Noord-Holland. Een paar malen reeds was dit jonge mensch zonder gevolg geexamineerd natuurlijk in Utrecht. "Voor den derden keer zich wenschende te wagen aan den sprong door de ton, begrijpt hij, dat hij evengoed in Noord-Holland kan terecht komen, en geeft zich in beide provinciën aan. Het gevolg is, dat hij twee oproepingen krijgt op twee opvolgende dagen. Hij gaat naar Utrecht, wordt onderzocht, doch voor alle vakken te licht bevonden. Den volgenden dag gaat hij naar Haarlem en in die stad, waar het schier onmogelijk is de commissie te voldoen, waar de adspiranten in den regel by dozijnen druipen, daar wordt hij met nog een enkele, uit een betrekkelijk groot getal, als buitengewoon bekwaam verklaard, slloe rijmt zich dat te zaam?" Men zegt, dat de heer A. Moens, inspecteur in de provincie Utrecht, zal protesteeren tegen de uitreiking der akte van bevoegdheid aan bedoelden per soon. Voor den inspecteur in Noord-Holland, den heer A. Beeloo, kan deze zaak minder prettig worden. (Fr. öt.) "Wij ontleenen het volgende uittreksel aan sKnoop. Beknopte huishoudel. hovenier." (Bladz. 26 e. v. van de uitgaaf van 1762.) Kragt: Dit Gewas is seer giftweerstaand en insonderheid dienstig voor dollehonde-beet weshalven 't een der voornaamste Ingrediënten is en 't sekere Middel voor de dolle Honds- beet, dat in 't begin dezer Eeuw alhier in Friesland van een seeker gemeen Persoon uit gevonden is, die, wegens de beproefde alge- meene nuttigheid van dit Middel, met een jaarlijks Pensioen voor haar Leven lang van cle Heeren Staalen begunstigt is: Het sal niet onnuttig sijn 't Becejpt van dit Middel hier te vermelden, om 't selve bekender te maken, dewijl het in de gemelde Ongevallen van grooten dienst is, en men anders nog geen seeker Middel daar voor heeft. R. Angelica (kleine wilde) Averruit, Huis-look, Kaarden (wilde), Kervel (wilde) Steen-Ruit, of Duisent-blad in de plaats, Waal wortel, Weeg-bree (smalle), "Wijn-Ruit. Van dese Kruiden (versch moetende sijn) word min of meer genomen, naar dat men nodig heeft, voor een of meer Menschen. Bij voorb. van elk een halve Handvol. En so een van dese Kruiden mogte ontbreeken, dan kan men van der andere 't dubbcld neemen, in sonderheid van 't Huis-look, of Kaarden; ver volgens stampt men de Kruiden wel in een' Vijsel of Mortier, tot dat 'er 't Sap uit is, en doet dan bij het Sap eens so veel beste Wijn- Azijn als 'er Sap is, en stampt 't nog wat; daarna paist men dit Sap wel door een Doek; cn men mengt wijders bij 6 ordinares Lepels- vol van dit Vogt een Lood beste fijne Theriaak. Van dit mengsel neemt den Lijder twee mor gens na malkander telkens 3 Leepelsvol, mits de naastvoorgaande Avonden gevast te hebben; Na 't inneemen mag wel een soopje Brande- wyn, Jenever of Anijs-water gebruikt en een matig Middagmaal gedaan worden. De Wonde word met "Wyn-Azijn uitgewas- schen en schoon gehouden; en'er een Pleyster Drachylum cum Gummi op gelegt, om se te heelen. Indien den Lijder een jong Mensch of Kind is, moet men na rato der jaren van 't eene en ander wat minder neemen, gelijk ook met Vrouws-personen en swakke Menschen waai- tenemen ;s. En het staat aantemerken, NB. dat deze Remedie best sijn Werking doet voor de negende Dag, eer 't Venijn 't geheele Lighaam doordrongen heeft. Deze Remedie doet ook sijn Uitwerking aan de Beesten, als Koejen, Ossen, Paarden en Honden, alleen maar, dat men naar rato wat meer of minder Theriaak neemt. (A, O.) Ylnardingen. Op de nationale tentoonstelling te Amsterdam, zal de heer I. S. Figee Jr,, den scheepsbouw vertegenwoordigen, door het inzenden van een geheel afgetimmerde brik, op van de werkelijke grootte, staande op de sleephelling. Een bouwkundige teekening en tuigteekening mede door hem vervaardigd, zullen dit kunststuk vergezellen. De trekmachine i3 door den inzender zeiven uitgedacht. Op de internationale tentoonstelling, gehouden in 1871 in den Haag, is hij voor een dergelijke in zending met de zilveren medaille veieerd. (K n. Gt.) Rotterdam. De commissie voor de wa- tersnoodlijdeis heeft haar taak als geëindigd beschouwd en zich ontbonden, na een bedrag van f7354 aan den Fransehen consul te heb ben overgemaakt. Den Ilnag. Naar de inlichtingen, hier in gewonnen betreffende de bekentenis door zekeren oudgrenadier te Samarang afgelegd, nopens een moord door hem gepleegd, moet die bekentenis niet slaan op den moord van mevrouw van der Kouwen en haar dienstbode, maar op een anderen moord, zooals men zich herinneren zal korten tijd daarna bedreven op een dienst meisje nabij de Geestbrug. Dat meisje was met eenige kolonialen uitgegaan en gezien, en sommigen hunner zijn destijds met den over leden grenadier door de justitie ondervraagd, nadat het lijk, deerlijk verminkt, uit de vaart nabij de Geestbrug was opgehaald. (N. F. Ot.) Harderwijk. In plaats van 250 man zal den 7n dezer aan boord van het stoomschip Prins van Oranje te Nieuwediep embarkeeren een detachement suppletietroepen, sterk 275man. Voor het stoomschip Groningen der Rotter- damsche Lloyd, dat aangewezen is om eveneens in deze maand een detachement naar Oost- Indie over te voeren, zyn nu reeds bij het koloniaal werfdepot 300' man beschikbaar. Utrecht. In de eergisteren gehouden ver gadering van de Broederschap van Nótarissen heeft de secretaris Bruno Tideman, oprichtèP en sedert 33 jaar secretaris der Broederschdp, ontslag geviaagd en dit eervol verkregén. De vergadering besloot hem het eere-lidmaatsehap en een pensioen voor zijn leven aan te bieden. In zijne plaats is benoemd de heer 0. J. Kruimel, notaris te Amsterdam. Tot lid van het hoofd bestuur werd benoemd de heer A. van der Plaats, te Leeuwarden. Voorzitter der vergade ring was de heer B. G. van Heijst. Eindhoven. Een brutale diefstal is in den nacht van Zondag op Maandag gepleegd. In een winkelhuis door het raam binnengeslopen, heeft men gebruik gemaakt van de gelegenheid dat de sleutels op eene kast staken en voor ongeveer 50x aan centen en f 135 aan zilier- i 1 - geld medegenomen. Niettegenstaande de ijvere nasporingen der Justitie, heeft men de daders' nog, niet in handen kunnen'krijgen. h-* t w i i Angelica. (Dé kleine wilde) 'Geraardskruid. liane- poot. Drieblad. Angelica Sglvestrisgroeit langs heggen en slooten, en in boomgaarden. Men geomikt het kruid. s

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2