A". 1875 a ter dag 14 Augustus. Bniloilandsclie. Berichten; Binmlanilsclie Berichten. M 3706. Negen en Twintigste J aar«rau<>- SPANJE 4 Volgens een bericht, 'deu 10 dezer uit Bourg-Madame afgezonden, zouden ,3000 Car- listen onder Dorregaray, Berga gepasseerd zgn en zich naar Organyaen Cellent begeven, om het leger van Martinez Campos ts Seod'.Urgel te verrassen en hem de toevoeren af te snijden; ook rukten eenige bataljons Carlisten van het Noorderleger op die stad aan. De.bisscbop van Seo d'Urgel bevindt zich volgens de, Madridsche bladen in de citadel en vuurt.de Carlisten aan lot krachtigen tegenstand. Hiertegenover staat een bericht, eveneens uit Bourg-Madame en van denzelfden dag, dat de batterijen van Martinez Campos, die in. een tuin waren opge steld, eene bres in den toren van Solsona van Ipieer dan 3 meters middellijn geschoten had den. Den volgenden dag zonden nog 3 andere batterijen hun vuur openen op het fort Castillo en op de citadel. Uit Miranda meldt men: De divisie Maldo- nado heeft zonder tegenstand Allegria en Salvatierra bezet. Don Carlos is vergezeld van Perulaen Tris- tany met eene talrijke troepenmacht Villareal binnengetrokken en heeft daar zgn hoofdkwar tier gevestigd. Van het Noorderleger verneemt men slechts, dat Lorna te Balmaseda werd verwacht en dat de Carlisten van Alava zich zamentrekken in Navarre en op de grenzen van Biscaye. DUITSCHLAND. Te Flensburg heeft dezer dagen een Fransch zee-officier, de heer Kiedel, terecht gestaan, na reeds voorloopig acht weken gevangen ge weest te zijn. Hem werd ten laste gelegd het ontwerpen van eene schets der vestingwerken van Friedrichsort, in de nabijheid van Kiel gelegen. Hij verklaarde eene reis door Duitsch- land voor zijn genoegen te doen. Te Kiel had hij met den kommandaut der stad kennis ge maakt, die hem had vergund de vesting Frie drichsort te bezoeken. Bedoelde schets had hij alleen als tijdpasseering gemaakt en met geen ander doel. De rechtbank veroordeelde hem tot drie weken gevangenisstraf, maar in aanmer king nemendedat de zaak niet van hoog be lang werd geacht, is de gearresteerde, omdat hij reeds acht weken preventieve detentie had ondergaan, dadelijk op vrije voeten gesteld. Het gedenkteekendat den 6'*dezer op het slagveld van Wörth is ingewijd, is «ter eere van de in dien slag gevallen Fransche soldaten door den Elzas" opgericht Een he kend Bonapai'tist, de burggraaf de Bussière, heeft bij de inwijding eene rede gehouden éwaarin hg het monument bestemd achtte om ®de smart der Elzassers te vereeuwigen"het j|op^et gedenkteeken geplaatste kruis was hem diet teeken der hoop". F E A N K K IJ K. Den 10 dezer zgn de ministers,, voor zoover ze nog te Pargs verblijf houden, op het paleis te zaam gekomen. Men heeft er meer over de economie dan over de politiek gesproken; zoo o. a. over de rapporten, die door de prefecten en door de Kamers van Landbouw over den staat van den oogst aan liet ministerie zijn ingezonden. Hieruit bleek, dat over het alge meen in Frankrijk op een -den oogst te rekenen valt. Met betrekking tottde schade vergoeding, aan de overstroomde departemen ten toe te kennen, heeft men besloten, eene zoo uitvoerig mogelijke statistiek opi te maken van de geleden vet liezen, opdat men dan aan de Kamer de hiervoor noodige su'>sidie zou kunnen vragen. Men had eeni[ ie kennen gegeven, dat men hoopte, met de fgiften die van heinde en verre kwamen, met|25 30 millioen ver genoeg te zullen komen. ENGELAND. Bg gei ucht spreekt men van eene Aanstaande wijziging van het kabinet. Kardinaal Manning heeft den 10 dezer den eersten steen van de aan den heiligen Bonifacius gewijde kerk, voor Duitschers die te Londen wonen, gelegd. Op het gedenkschrift, dat in den steen gesloten is, staat te lezen, dat de bouw der kerk ondernomen werd in een tijd van ver volging, terwijl Duitsche bisschoppen gevangen zaten en die van Posen in den kerker den kardinaalshoed ontvangen had, en dat de kerk is gesticht ter herinnering aan de onwankelbare trouw der Duitsche kerk. Het proces tegen de Collie's te Londen, door de London and Westminster Bank aan gevangen, wegens franduleuse praktijken, heeft een zeer onverwachte wending genomen. Op den dag, dat de beschuldigden weder voor den rechter in eerste instantie moesten verschijnen, is de beklaagde Alexander Collie weggebleven; slechts zijn broeder William was verschenen. Alexander is voortvluchtig. Behalve de Londen and Westminster Bank heeft ook de Union Bank of Scotland een aanklacht tegen hem ingediend wegens het verkrijgen van geld 150.000) onder bedrieglijke voorwendselen. De cautie, waartegen Alexander weer op vrije voeten gesteld, en die van twee vrienden ver kregen was, is natuurlijk in beslag genomen. Er is een bevel tot inhechtenisneming tegeu Alexander Collie uitgevaardigd, en 1000 zijn vanwege dë Engelsche politie voor zijn arres tatie uitgeloofd. Deze aangelegenheid wekt in "de City de grootste sensatie. DENEMARKEN. Met groote plechtigheid heeft den 11 dezer te Kopenhagen de begrafenis van den dichter Andersen plaats gehad. In den talrijken stoet bevonden zich: de Koning met gevolg, de Kroonprins, de gezanten van Groot-Britannie en Zweden, militaire en burgerlijke hoofdamb tenaren, afgevaardigden uit de gemeente besturen van Kopenhagen en van des dichters geboorteplaats Odense, vei legenwoordigers van kunsten en wetenschappen, een aantal ver- eeuigiugen uitalle standen der burgerij enz. Door de Koningin werd een met lelion dooi- vlochte lauwerkrans op de kist gelegd en ook de Koninklijke Prinsessen hadden kransen gezonden. RUSLAND» In Swauetien in den Kaukasus is een oproer uitgebroken, uithoofde de tegeeiing accijns wilde hellen van den brandewijn dien de bevolking daar maakt. Uit Tiflis zgn extra- treinen met militairen, o. a. ook berg-artïllerie, naar het tooneel van den opstand gezonden. Het oproerige volk rust zich tot geduchte tegenweer uit. ZWITSERLAND. De nationale raad heeft een wetsontwerp voorgesteld tot bescherming van de nuttige vogelen. Het vangen van de vogelen en het berooven der nesten wordt daarbij met eene boete van 10100 fr. gestraft Tevens wordt aan de schoolcommissie opgedragen te zorgen, dat de jeugd in de scholen met de in het wetsontwerp genoemde vogelen en met de diensten, die zij bewijzen, bekend gemaakt worden en tot hunne bescherming worden opgekweekt. TURKIJE. De verspreiding van den Bijbel is thans door de Turksche regeering in haar gebied toegestaan. Het dagblad La Turquie zegt, dat de tijdin gen uit de Herzegovvina te kennen geven dat de opstand van ernstiger aard wordt. Uit Slavische bron wordt gemeld, dat den 10 dezer een bloedig gevecht bij Billechie is geleverd. De Turksche troepen leden daarin een zwaar verlies. Uit Cairo wordt van 11 dezer bericht: De gouverneur van Soudan deelt mede, dat de Koning van Abyssinie troepen bijeen verzamelt, om een inval op de Egyptische grenzen te doen, waar de bezetting onvoldoende is. De khédive heeft in allerijl talrijke versterkingen derwaarts gezonden. TWEEDE KAMER. 7Atting van 12 Augustus. In de zitting van heden is een langdurige discussie gevoerd over een breedvoerig toege lichte motie van den heer van Houten, om het spoorwegvoorstel Kappeyne c. s., alsnu aan de orde te stellen en het afdeelings- onderzoek, van liet regeeringsvoorstei tot aanleg van spoorwegen voorloopig uit te stellen. Een aantal sprekers hebben aan hot debat deelge nomen. Daar de Regeering zich herhaaldelijk tegen de motie had verklaard, van meening zgnde dat haar eigen voorstel de prioriteit moest COURANT. AnoNM-MtNTSi'KUS, per kwaitnnl1.83. Franco por post, door het geheeie R:jk - 2.50. es t a Afzonderlijke nommers - 0.10. BIIRE1V: BIJLBKf, 5, J.»J. Advertentieprijs: mi i10 gewone i egels1.00* Iedere gewone tegel meer0.10, Drjcmaae plaatsing wonlt tegen tweemaae berekend.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1