hebben; heeft de heer van Houten zyu voorstel meetrokken, zoodat het regoeringsontwerp op de spoorwegen spoedig in de afdeelingen zal worden onderzocht. Eindelijk is, mede na lang durige en levendige beraadslaging, 1. aange nomen, met 43 tegen 25 stemmen, een voorstel van den heer Godefroi, om in ieder geval het ontwerp der kiestabel op nieuw in de afdee lingen te onderzoeken; 2. verworpen met 39 tegen 32 stemmen, het voorstel van den heer Nierstrasz om de judieieele wetten nog te behan delen. SCHIEDAM, 18 Augustus 1875. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maand November a. s. in den Haag een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van peisonen die wenschen te dingen naar de betrekking van klerk bij de rijkstelegraaf. De rijkstelegiaaf- klerken worden onderscheiden in klerken der 4e en der 2e kl. Aanstelling geschiedt op een jaarwedde van f350, welke beiooning voor de klerken met het gewone dienstwerk belast, kan klimmen tot f 800. De klerken kunnen, mits voldoende aan de daarvoor gestelde eischen, uit hunne betrekking overgaan tot die van telegrafist. Zij die zich aan het sub 1 bedoejde onderzoek verlangen te onderwerpen, moeten zich daartoe vóór of op den 15 October a. s. bij het Departement van Financiën aanmelden, door een op zegel geschrevea verzoek, met nauwkeurige opgave van naam, voornamen en woonplaats. Verdere bijzonderheden bevat de Staats-Courant van heden. Met 1 October dezes jaais is er gelegen heid tot plaatsing van 18 leerlingen aan de ïijks- kweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam. Die leeilingen genieten van het rijk huisvesting, voeding, verpleging en onderwijs gedurende twee jaren, ten ware zij zich door wangedrag of door gebleken ongeschiktheid voor de betrekking van vrouw, een verder verblijf aan de school on waardig toonen. Bovendien kunnen negen uit wonende leerlingen, aan de lessen deelnemen. Belanghebbenden worden uitgenoodigd van haar verlangen orn geplaatst te worden, vóór 10 September e. k. kennis te geven aan den voor zitter van den geneeskundigen raad der provin cie waarin zij hare woonplaats hebben, zijnde voor Zuidholland dr. L. J. Egeling, in den Haag. De schoolopzienei in het 4de district van Zeeland, de heer J. H. de Laat de Kanter, heeft in een brief aan den Commissaris des Konings in Zeeland medegedeeld in de 'Midd. Ct. van 12 dezer de redenen opge geven, waarom hij, niettegenstaande de bekende circulaire van den Minister van Binneniandsche Zaken, zal blijven deelnemen aan openlijke aanbevelingen van eandidaten. Het verhaal van den verslaggever van het Vaderland te Utrecht, omtient het daar voorgevallen schandaal, luidt aldus. Zekere bakkeide L.op de Vischmaikt, zoo '(schijnt een vurig Katholiek, heeft sinds jaren als meesterknecht in dienst gehad een oppassend jongmenseh van den Prot. godsdienst, v. L. genaamd, die onlangs zaken is begonnen en verkeering had aangeknoopt met de dochter van zyn vorigen patroon. Deze, een meisje van 22 jaar en dus niet meerdeijarig, hield, niettegenstaande haar vader er gestreng tegen was, deze betrekking aan en wilde dit huwelijk doorzetten. Tot Zondag liep deze tegensparteling rustig af; echter ontmoette haar vader dat meisje dien dag met haar minnaar in de Zadel straat, en onmiddellyk beleedigde hij den laatste op den publieken weg zoodanig, dat de politie tusschenbeide moest komen, terwijl hij zijn dochter naar huis sleepte en, thuis gekomen, haar zoodanig mishandelde, dat de buren zeg- gen, zij imoordhebben hooien roepen. Daarop vveul, door den vader met medewerking \dó, nrfn'- men zegt, twee vurige ij veraars voor 't Katholisme, het plan beraamd, om haar des nachts te vervoeren naar een Katholieke inrichting, dat dan ook in zooverre werd ten uitvoer gelegd, dat zij in 't rijtuig werd gesleurd en zou vervoerd worden. Door haar geschreeuw werd 't plan bemoeilijkt en werd. zij tijdelijk bij een der vrienden (zekeren poelier D. of R.), in huis gebracht en opgesloten, hoewel anderer lezing is, dat zij reeds in Noord-Biabant was. Het volk, gedeeltelijk getuige van deze zaak en dit hoorende, trok partij voor het meisje, en weldra was een groote massa menschenop de been en verzamelden zich voor 't huis van genoemden bakker de L. Deze hield zich schuil, zoo men zegt in een logement hier ter stede, en weldra was de politie genoodzaakt tusschen beide te komen. Jubelende en jauwende stond 't volk voor de deur, terwijl tegen 10 uren 's avonds de beweging zoo'n ernstig aanzien nam, dat de politiemacht werd verslet kt eu met de sabel ruimte voor't huis werd gemaakt. Op aandrang van den commissaris, was middeler wijl 't meisje weer naar de ouderlijke woning teruggevoerd, dat met een luid hoera werd begroet. Doch het mocht niet baten om de menigte te doen verminderen; integendeel, van uit alle aangienzende straten kwain het volk in massa opzetten, zoodat de agenten van politie alsnu bepaaldelijk in last kregen om de samenscho lingen met geweid uiteen te drijven, hetgeen men t-achtte te verijdelen. De politie behield de overhand, de Maartensbrug, de Servetsteeg werden afgezet tot aan liet Munsterkerkhof, het Wed, de Choorstraat tot aan deLijnmaikt en Zadelstraat, de Vischmarkt tot aan den Steenweg en de Stadhuisbrug, alle aangren zende straten eu bruggen weiden mede door de politie afgezet, eu de communicatie daar heen eu er langs door de commissarissen en inspecteurs zelf gesurveilleei d en vei boden. Tegen middernacht was wel is waai de menigte grootelyks afgetiokken, doch niet geheel, zoo dat een gedeelte der politie ter plaatse moest aanwezig blyven. Tot 2 uren 's nachts hield het gediang aan, en de straatjeugd, die bij dergelijke zaken meestal het eerst handelend optieedt, bleef niet in gebieke om liederen te improviseeien die bedekking hebben op hetgeen de L. zijn 1 dochter had aangedaan. l Woensdagmorgen is het stilstaan voorhethuis vei boden, doch heeft weder een groot getal menscheu aan de ovei zijde post gevat om I luide de afkeuring te kennen te geven. Nog kan hierbij vermeldt worden dat ook de broodbakker de L. in den nacht van Dinsdag op Woensdag door de zorg der politie in zijne woning is teruggebiacht en zyn de uoodige maatregelen genomen om het meisje tegen over haar vader te beschermen en hemzelf voor letsel van het vei ontwaardigde volk te vrijvvaien. De veldartillerie is in de kazerne geconsigneerd. Woensdag avond moesten de agenten van politie zich weder gaan vei weren, daai het volk zicli in nog grooter aantal voor de woning van den bakker had veizameld en enkele van hen aanviel. Een agent is, men zegt uit weerwiaak over eenige kleine verwon dingen van den vorigen avond, nog al belang rijk met een steen aan het hoofd gewond. Tot ongeveer 1 uur 's nachts bleef de politie in steiken getale op de been en was de com municatie verboden; toen de menigte lang zamerhand was afgetiokken, bleef een gedeelte der politie in de nabijheid der bedoelde woning aanwezig. De rechter heeft zich, naar men zegt, reeds <fe zaak nangetibkkeh. Van de Liugestieken meldt men aan de Arnk. Ct.: Bij vele landlieden heersclit de tongblaar zoo srirk onder hèt vee, dat de melk niet té gebruiken is én 'weggeworpen moet wóide'n. Hier en daar weiden er ook schapen door aangetast. Ook onder de varkens is veel sterfte. Schandelijk is het misbruik, dat van zieke dieren dikwijls gemaakt wordt. "Weinige uren voor den dood komen er opkoopers of ronselaars, die voor 1 A 2 rijksdaalders de stervende dieren weghalen. Vraagt men soms, wat er toch meê gedaan wordt, dan krjjgt men tot spottend antwoord: iO, daar woidt metvvorsfc van gemaakt! Daar smullen ze in de rioliandsehe steden nog vanl" Aan zulke schandelijke praktijken moest een einde ge maakt worden. Rotterdam. Een zesjarig knaapje uit Amsterdam, dat Woensdag met zijn moeder met een pleiziertrein deze gemeente bezocht, is alhier door een hondenkar overreden, met het treurig gevolg, dat het kind kort daarop overleed. Het maritiem museum in het gebouw der Koninklijke Yaehtclub alhier is gedurende de kermis tegen een toegangsprijs van 40 cent de persoon voor het publiek opengesteld. Haarlem. Gisteren morgen omstreeks acht uur heeft een juffrouw gepoogd zich in de Singelgracht te verdrinken. Een loopjongen sprong dadelijk te water en wist haar hoofd boven te houden totdat een paar personen toesnelden, die de juffer behouden aan wal brachten. Men meent de oorzaak van het treurige voornemen aan overdreven godsdienstige ge voelens te moéten toeschrijven. Amsterdam. De Portugeesch-Israëlietische Hoofdsynagoge alhier, prijkte gisteien, ter ge legenheid van haar tweehonderdjarig bestaan, in feestdos. Het feest weidt bygewoond door eenige leden van het dagelijks bestuur der stad, deputatión uit de kerkeraden der Luthersche, Doopsgezinde, Waalsche en der beide Isiaëlieti- sche gemeenten, militaiie overheden, en een aanzienlijke schaar van andere genoodigden. De plechtigheid ving aan met het zing'en, onder oi kest-begeleidingvan den lOOsten psalm, waarna de waarnemende oppèriabjjn, de heer Ohumaceiro, in de Nederlandsche taal een gebed uitspiak. Vervolgens wei den, onder een toepasselijke aanspraak, door den voorzitter van Parnassimden heer A. L. Suassoge schenken aangeboden, bestaande in een zilveren kroon voor een wetsrol en een goiiden hand wijzer tot het leiden van (lie rol. Door lidmaten der gemeente werden hierop gebruikelijker„'j1»* de wetsnlleu uit hare'bewaarplaats te voor schijn gehaald en in omgang op 'een daarvóór bestemde veihevenheid ne iergelegdwaar het gebed voor ons Vorstelijk Huis en verdeie overh'eden werd uitgesproken. Daarna werd de feestrede gehouden ddor dén heer mr, J. L. de Leao Laguna, die in 'welsprekende woorden het lief en teerd der stichtikg en stichtérs her innerde 'én eindigde met etne t'oespéling óp den broederlijken zin en de geHechthóitl 'aan den vaüerlandscHen bodem 'én (len'di'órbarën Vjrstwaarmee allen bezield warén. Ondér het zingen van psalrh 117-44 8 werden de twee gedenkstéén'en onthuld, waarna het feest mét èen dankgebed eindigde. Vele ingezetenen v n verschil lendebelfj deriis hebben de vlag 'uitgestoken. Zaïulvoort. Was mén 'éenige Svtekén We ieden niet 'zonder zórg voor de zob 'gevleesde ziekte onder de aardappelenómdat 'er 'na 'fle veelvuldige regens op enkele plaatsen in 'de duinen sporen van gevonden werden, de daartfa gevolgde 'dróge 'winden en de warAite der laatste dagen, schijnen aan het gewés'vóel gbéd gedaan 'te hébben. Thans st'aan 'de 'aaf'dappéiea uitmuntend te 'vefde "en vléitróën zich alg'e- 'meen 'met een voórdeéligén ofo'gst.Sé'dert eenige 'weken woi'dén de 'vroege aard'dppelen gerooid, die een 'vrij 'ruimbeschot'oplè'vëren en uitmiin- A lend van Icwalitbit zijn; zij worden Ivérköclit'1 tegen den 'prijs'win''f'4,50 h f5 jiér hèclólitë'r. Stall- en Ambt-Almelo.Ruim §600'"kifl- 'f V 1 l I O O

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2