^BjitoMscte Berichten. Verssliijnt Japliifes, in Éri BMaj. i'. 1875. Maandag 16 Augustus. Kennisgeving. U 3707. Hegen en. Burgemeester en Wethouders 'van S c h i e d A M Gezien het ingekomen adres van den Heer HERMAN US LINDEMAN alhier, daarbij ver gunning verzoekende om op den aan hem in eigendom toebehoorenden open-grond, gelegen san de Hoofdstraat alhier, by het kadaster bekend onder sectie D no. 1208, eene ©Me en Ternlskokery te mogen oprigten; Gelet op de artt. 6 en 7 der Wet van den 2d en Junjj 1875 (St.-hl, no. 95); Brengen by deze ter kennis van de inge- jetenen dat genoemd verzoek met de bylagen op de Secretarie der gemeente is ter visie gelegd en dat op Zaturdag den 28 Augus tus a. s._ des middag3 ten 12 ure, ten Raad- Jrnize gelegenheid zal worden gegeven om be- "4wareD»Aeg€«r.h«U4oastaanli,vaa.,jdat .verzoek in te brengen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoott, den *11 Augustus 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATEN ESSE. Be Secretaris, A. W. MULDER, ENGELAND. De zitting van het Parlement is gisteren door eene koninklijke commissie gesloten. In de voor gelezen troonrede wordt o. a. gezegd, dat de betrekkingen met de buitenlandsche mogend heden van den meest vriendschappelijken aard zijn, en dat H. M. met vertrouwen hoopt op de handhaving van den Europeeschen vrede. —De heer Gladstone zet met kracht (met een kracht, zooals hy op politiek gebied sinds jaren niet ontwikkelde) zijn strijd tegen 'tultramon- tanisme voort. Onder den titel Bome and the Newest Fashiom in Beligion, heeft hij zijne drie opstellen (over Vaticanisme, deVaticaansclie decreeten en de redevoeringen van den Paus) in een herdruk samengevat. In eene inleiding tot dit nieuwe boekdeel discht de schrijver oenige nieuwe gegevens op met betrekking tot de politiek der Roomsche kerk, en hij houdt vol dat zij, die in die kerk 't oppergezag oefenen, 't plan koesteren om overal en bij elke zich aanbiedende gelegenheid de burgerlijke maat schappij te beroeren en te verstoren. Hij haalt o. a. 't volgende voorbeeld aan. Een protes- tantsch Engelschman huwde buitenslands een protestantsche landgenoote, doch knoopte kort daarop een ongeoorloofde betrekking aan met eene andere vrouw. Toen deze man later 't roomsche geloof orrfiielsde, huwde aen katholiek priester hem aaan zyn minnares, en verkreeg 'hy een uitspraak van den Paus, waarby zyn - vroeger huwelijk verbroken werd. Dit geval «K Twintiffi Jaarg-H tic-. BUK. EAU: E, 134. heeft in Engeland veel gegeven, en de heer Gladstone daagt kardinaal Manning uit de feiten te, loochenen. Ook op dss Suidzee-eilanden trachten, naar 't schynt, kath^Ieke zendelingen bekeerlingen te winnen door fjnzedelijke mid delen: door namelyk den ej| ,ders vrouwen aan te bieden, wanneer zjj^hun levensge zellin moede zyn. De heer Gladstone toont zich zeer bezorgd voor de toekomst:, en gelooft ten stelligste dat Rome, zoo nood®, tot bloedver gieten zal overgaan ten einde zijn doel te ver wezenlijken. Een correspondent van de Baity News ver zekert dat de heer Gladstone, in een dank zegging aan een Duitsch auteur voor de opdracht van een werk, aldus geschreven heeftsDuitsch- land is thans 's wereld beste hulp bij't voorop stellen der noodzakelijkheid om 't geestelijk gezag te bepalen tot geestelijke dingen." 1> UIT SC KLAK D. Von Bismarck zal de onthulling van liet Hermann-gedenkteeken niet bijwonen, daar hij zijn Varzin-kuur niet durft afbreken. De Beiersche bisschoppen zullen van 17 tot 19 dezer te Eichstiidt bijeenkomen om over de droeve tijden te spreken. In de Pruisische Rijnprovincie hebben reeds twintig pastoors onderwerping beloofd aan de Mei-wetten om hun tractement te behouden. De hoogleeraar Dollinger heeft de confe rentie omtrent de unie der Oud-Katholieken met een rede geopend, welke een uur duurde en waarin hij handelde over den samenhang der leerstellige twisten tusschen de Grieksche en deLatijnsche kerk met de geheele geschiedenis van de ontwikkeling der kerk. Vervolgens werden onder leiding van Dollinger de beraad slagingen begonnen tusschen de Oud-Katholieken en de vertegenwoordigers der Oostersche kerken, loopende over een door Dóllinger opgemaakt ontwerphetwelk den 12 dezer in de byzondere bepalingen werd onderzocht. Bij de verkiezing van een lid voor den Rijksdag in het district Koblenz heeft de ultra- montaansche candidaat 12,102 stemmen ver kregen daarentegen de liberale candidaat slechts 3886, zoodat eerstgenoemde is gekozen. Volgens de Bonner Zeitung, vertoeft de gewezen Bisschop van Paderborn in Scheve- ningen en zou hy het plan, om van daar uit zyn diocees te besturen, hebben laten varen, nadat hy de zekerheid had verkregen, dat de Nederlandsche Regeering dit beletten zou. SPANJE. De Alphonsisten hebben al de werken der Carlisten bij San Marcos vernield. Eene officieele depêche van den 10 dezer uit Seo d'Urgel, den 11 te Madrid ontvangen, behelst dat de toebereidselen tot het geregeld beleg en het bombardement der citadel thans geheel gereed zijn. De Alphonsisten hadden reeds 237 schoten gedaan en een Carlistisch kruitmagazijn ia de lucht doen springen. De Carlisten hadden getracht een uitval te doen nam Arabell, doch waren teruggeslagen. Tevergeefs trachtten ook Saballs en Dorre- garay hunne klachten te vereenigen ten einde de belegerden te hulp te komen. Laatsgemelde werd ijverig achtervolgd door Jovellar. De zoons van den Carlistischen bevelhebber Cueula hadden hunne onderwerping aan geboden. ITALIË. Het gerucht, dat de Paus binnenkort nieuwe kurdinalen zal benoemen, begint lang zamerhand meer geloof te vindendaartoe zou worden overgegaan in de maand September, op het feest van den heiligen Michael. De Paus zou zelfs '"oor het heilig college eenige nieuwe buitenlandsche leden voordragen, o. a. monseigneur Dupanloup, die zich zijn vroeger gallicanisme heeft doen vergeven door de rol, welke hij onlangs in de kwestie van het hooger onderwijs in Frankrijk gespeeld heeft. By dezelfde gelegenheid zou Pius IX de vijf in petto gehouden kardinalen proclameeren, en den hoed benevens den kardinaalsring overhandigen aan den kardinaal-aartsbisschop van New-York, Mc. Clowskey, die tegen 10 of 15 September te Rome wordt verwacht. F R A N K R IJ K. De Cournier de Lyon zegt, dat er in de laatste dagen sneeuw gevallen is in de bergen van het departement Lozère, en bijna tot Chamborigaud toe. Ook op den Mont-Dore moet het gesneeuwd hebben. AMERIKA. Berichten uit San Salvador dd. 8 Juli melden, dat er te San Miguel, eene stad van 40,000 inwoners in het zuidelijk gedeelte der republiek, een vreeselijke opstand heeft plaats gehad. Er heersehte daar gedurende eenigen tijd, vooral onder de lagere klassen der bevolking, een vijandigen geest tegen de Regeeriugomdat deze verbood een tegen de wetten vijandigen herderlijken brief van den bisschop van Salvador in de kerken voor te lezen. Op Zondag, den 20sten, hield een pastoor, met name Palacios, eene tegen de Regeering vijandelijke leerrede. Des avonds deed het gepeupel een aanval op de gevangenis en bevrijdde bij de 200 gevan genen. Daarop deden de oproei makers een aanval op het kleine garnizoen en vermoordden de generaals Espinosa en Castro. Eerstgenoem- den sneden zij in stukken, en wierpen de stukken elkander toe. Generaal Castro werden de her sens ingeslagen en over den muur geworpen, waar hij gevonden werd door zyne moeder. Hij stierf binnen 3 dagen. Bijna het geheele garnizoen en verscheidene voorname burgers werden vermoord. Daarna staken de fanatieken 16 huizen in brand met kerosene. Eindel'yk werd de oploop gestild door mariniers van een üïojinementsi'rus, per kwartaal franco per post,' door het geheele Rijk Aftonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. COURANT. Advertentieprijs: vatil10 gewone regels. 1,00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1