BinuealantlsElie Bïrieliteiir~ nie in opstand verkeert De Turksche troe pen zijn op verschillende plaatsen aangevallen. AMERIKA. Uit een. officieele opgave blijkt, dat de staats- ontvangsten in het afgeloopen jaar 288,000,000 en de staatsuitgaven 274,600,000 dollars hebben bedragen. De minister van financiën Bristow te Washington heeft de amortisatie aangekondigd van '10 millioen staatsobligatiën '1864, waar van het genot der rente den 13 November a. s. ophoudt. TWEEDE KAMER. Zitting van 17 Augustus. In de zitting van heden zijn de aan de orde gestelde ontwerpen afgedaan, waaronder dat tot wegruiming der ondiepten in de Nieuwe Maas bij Rotterdam. Vervolgens is de Kamer uiteengegaan. Bij de Tweede Kamer is ingekomen het antwoord der Regeering op het Kamerverslag betreffende de militiewet. Het gewijzigd wets ontwerp laat de hoofdbeginselen der wet onge deerd. De Regeering blijft tegen de algeheele afschaffing der dienstvervanging. SCHIEDAM, 18 Augustus 1875. Heden morgen omstreek 11 uren, begaf zich een moeder met haar eenjarig kind, in een kinderwagen naar de aardappelmarkt aan de Korte Haven; te veel volk aan de voor zijde van de plaats waar zij aardappelen meende te koopen ziende staan, begaf zij zich naar de havenzijde, zette den wagen met het kind er in aan den kant neder, met het onge lukkig gevolg, dat deze door een windvlaag achteruit in het water stortte. Een persoon, W. Groen genaamd, aldaar aanwezig, sprong zonder aarzelen in de haven, niettegenstaande hij, naar men zegt, niet kon zwemmen, stak het kind boven water, dat door de aan den kant staan de personen onmiddellijk werd gevat, terwijl hij zelf met behulp van hen er uit werd gehaald. Het kind heeft geen letsel bekomen, doch de moeder was zoodanig verschrikt dat men genoodzaakt was haar huiswaarts te brengen. Welverdiende hulde komt den redder toe voor zijn mensch- lievende daad. In de N. Jt. Ct. van gisteren leest men het volgende: sHeden ochtend hebben de brigadier-majoor van Pelt te Schiedam, de brigadier Tilly te Overschie, de Rijksveldwachter Couwenberg en de vee-opzichter Polak, beiden te Vlaar- dingen, ontdekt dat onder de gemeente Kethel runderen waren begraven, die door den vee arts waren onteigend voor den Staat, als lijdende aan besmettelijke longziekte en ge taxeerd waren op f 200 en f 170, welke runderen zij hebben doen opgraven, waarbij is gebleken, dat de huiden en gedeeltelijk het vleesch was afgesneden. Na onderzoek is verder gebleken, dat er hoegenaamd geen Politie bij de afmaking dier runderen tegenwoordig is geweest," Dit bericht, waarvan wij de juistheid reeds dadelijk in twijfel trokken, op grond van de nauwlettendheid van den Burgemeester van Kethel, is ons bij onderzoek gebleken onjuist te zijn. De longzieke runderen waarvan sprake is, waren niet door den veearts onteigend voor den Staat, maar door den eigenaar aan een slachter verkocht, die, toen hem was gebleken, dat het vleesch voor het gebruik ongeschikt was, ze .heeft doen begraven, na ze van de huid ontdaan en *er enkele stukken vleesch van afgesneden te hebben. ■-< -1 - In hóeverre 'de Rijkspolitie, die, zonder voor kennis van den Burgemeester, geheel op eigen gezag opgravingen lieticjoenj in dezeiin haar edit was, laten wij liefst aan het oordeel der bevoegde autoriteit over. (if. Vlaard. Ct) Volgens eene nadere mededeeling van de agenten der uRotterdamsche Lloyd" moet de brievenmaal voor Indie, te verzenden met het stoomschip Groningen van Rotterdam naar Batavia, reeds den 21sten dezer, te 4 uren des middags, aan boord bezorgd worden. Met wijziging dus in zooverre van de vroegere aankondiging daartoe betrekkelijk, moeten de brieven en verdere stukken, bestemd om met dat stoomschip naar Nederlandsch Indie te worden verzonden, uiterlijk den 21 dezer des morgens te Rotterdam zijn aangekomen. Bij beschikking van 12 Augustus 1875, lit. B, '12de afdeeling, is aan P. de Baat en Co., te Sliedrecht, tot wederopzegging, vergunning verleend voor eene stoomsleepdienst in de provinciën Noord-Brabant, Gelderland, Zuid- ïlolland, Noord-Holland, Zeeland, Utrecht, Over- ijsel en Limburg. De Luitenant der mariniers De Gelder, dezer dagen vanFort-de-Kock te Padang aange komen, vertrekt per eerste gelegenheid naar Atsjin. Van de mariniers sprekende kan worden gemeld, dat dit korps aan de slachtoffers van den Atsjin-oorlog een tamelijk sterk contigent geleverd heeft. Alleen aan gesneuvelden en overledenen verloor 't tot heden 132 man; van het detachement, per ^Voorwaarts" alhier aangebracht, werden er reeds 26 ten grave gedragen. {Sum. Court.) In den morgen van 3 Juli kwam de stoomer Willem Kroonprins der Nederlanden van Atsjin te Batavia aan, medebrengende een 20tai mili tairen, die er vrij goed uitzagen. Daarentegen was het heel treurig gesteld met een 130ta! geëvacueerde vrije koelies en ketting- gangers. Gedurende de reis waren 8 over boord gezet. Velen moesten in hangmatten of karren vervoerd worden. De ijverige waterschout zond een oppasser rond om ijs te halen, ten einde den aankomenden een frisschen dronk te geven. Nergens was ijs te krijgen, hetgeen zeer-te betreuren is. De stoomer kwam geheel onverwacht aan, zoodat geen voorzorgsmaatregelen konden worden ge nomen. Voor zieken moest intusschen een kleine voorraad ijs steeds beschikbaar zijn. {Indiër.) In de maand Juli maakten van den Nieuwen Waterweg naar zee gebruik: uit zee 231 stoom- en 169 zeilschepen naar 250 236 te zamen 481 405 of in het geheel 886 schepen. Gedurende de eerste zeven maanden van het jaar maakten van den Nieuwen Rotterdamschen Waterweg gebruik 3769 schepen, metende te zamen 1,515,822 ton tegen 593 schepen, metende te zamen 280,424 ton vanhetVoorn- sche kanaal een en ander zonder de visch- schepen. Uit het jaarverslag der M-aatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin blijkt dat, moge het getal uitbestede weezen voorloopig nog gering zijn, de vruchten verkregen bij de uitbesteding hoogst gunstig zijn; maar niet slechts tegen betaling, ook zonder geldelijke ondersteuning verklaren velen zich bereid tot op neming van kindereu. Onder de laatstbedoelden zijn er zelfs, die een tweede kind zouden willen opnemen, indien hun toestand het veroorloofde. Ook van de zijde der regeering zjjn aanzoeken gedaan tot hetovernemen van de zorg van weezen, en gedeeltelijkheeft dit. reeds tot een goed resultaat geleid; over anderen wordt onderhandeld. Men mag daarin het bewijs zien, dat, de regeering het loffelijk- streven der Maat schappij, erkent Ook nog op andere wijze heeft de Maatschappij erkenning van j haar -werking ondervonden. Nederlanders, in den vreemde overleden, hebben de; zorgihunner kinderen aan haar opgedragen. Volgens Ds Tijd verkeert mgr. Swinkels te Paramaribo in zoo zorgwekkenden toestand, dat hij reeds met de laatste hh. sacramenten der stervenden is voorzien. Op de in het Vad. van heden voorko mende lijst van deelnemers aan den anti- dienstvervanging-bond zal men ook den naam aantreffen van den boekhouder bij een der maatschappijen tot 't stellen van rempkfanttn en nummerverwisselaars alhier. Die handteekening heeft naar dat blad meent meer waarde dan tien andere, omdat de be doelde persoon èu van nabij bekend moet zijn met de misbruiken, aan de dienstvervanging verbonden, èn belang moet hebben bij het behoud daarvan. Reeds herhaaldelijk is het voorgekomen, dat men onze leelijke gouden tientjes bij ver gissing voor centen uitgaf. Tusschen zoo'n tienguldenstuk en een nieuwe cent ligt dan ook het verschil voor het grootste deel in de waarde. (if. v. d. D.) In eene advertentie in het U. I). brengt de heer J. F. de Laat, broodbakker te Utrecht, ter algemeene kennis dat hij behoorlijk heeft geklaagd ter zake aller lasterlijke beschuldigin gen en beieedigingen, -waaraan hij in de laatste dagen heeft ten doel gestaan." De heer de Laat is de vader, die, na verhaald werd, zijne dochter tegen haar wil in een gesticht wilde plaatsen, omdat zij huwen wilde met zijn knecht. Rotterdam. Het oude postkantoor te dezer stede zal den 15den der volgende maand voor afbraak verkocht worden, om ten behoeve van den spoorweg uit den weg geruimd te worden. Sclioveuingen. Jl. Zaterdag avond weid op het Groot Stedelijk Badhuis het aangekondigd bal gegeven ten behoeve der noodlijdenden, tengevolge van de overstroomingen te Buda- Pesth. De sehoone kurzaal was smaakvol met wel riekende bloemen en gewassen versierd. In het midden der zaal tegenover den ingang prijkte het borstbeeld van H. M. de Koningin onder wier bescherming dit liefdadigheidsfeest werd gegeven. Onder de vrij talrijke aanwezigen merkte men op velen der élite van de residentie, leden van het korps diplomatiquewaaronder de Oostenrijksche gezant, de Ministers van Buitealandsche Zaken, van Financiën en van Justitie, eenige leden van de volksvertegen woordiging, andere autoriteiten en vele bad gasten, allen met hunne dames. Te 9 uren deed H. M. hare intrede in de balzaal aan den arm van Z. K. H. prins Albert van Pruisen, gevolgd door Z. K. H. prius Frederik die 11. K. H. Prinses Albert begeleidde, en de overige vorstelijke personages, die te Scheveningen vertoeven. H. M. werd opgewacht en ontvangen door de commissie van beheer voor het badhuis. Terstond daarna nam de dans een aanvang, waaraan druk werd deelgenomen. Ongeveer 10 uren verlieten H. M. en de overige vorstelijke personen het bal. Te 11 uren was het bal geëindigd. De netto opbrengst van het bal bedroeg f 1259. Jl. Zondag hebben niet minder dan 420 gasten aan de table d'hóte van het Gemeente badhuis aaDgezeten. Het bezoek in deze ge meente is gedurende de laatste dagen buiten gewoon druk. Het cijfer der baden was nooit zoo .groot als gedurende het laatst der ver leden week. - Leiden. Het internatiouaal congres van sterrekundigen werd ,den13 dezer geopend. De beroemde Otto Struve, directeur ,van de Russische sterrenwacht op den heuvel Puitowa, bekleedde den voorzitterstoel. Discussie_ ,werd gevoerd over eene nieuwebepaling van de banen-;,der kometen, naar, aanleiding eener voordracht van, prof,, Bruhns uit Leipzig, Dr. Engelmann uit Leipzig kondigde eene uit-

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2