MenjanMe Muilen. Ëiuieiilanlscle Berichten. A0. 1875. V r Kennisgeving. M 3710. Ij dag 20 Augustus. IV egen en Twintigste Jaargang. SCHIEDAM» Abonnementsprijspor kwartaal1.8». YfilSCMjllt ft&pÜjtS, flitpiölitó Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels1,00. Franco per post, door het geheele Rijk - 2.50. Iedere gewone regel meer- Q.10, Afionderlijke nommers-0.10. KU1Ï.EAII: MABKT, E, 124. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gezien artt. 73 en 151 den verordening op de Brand weer binnen doze Gemeente, van uen 22 February I860; Geven bij deze kennis, dat, in de plaats van T. A. J. VAN DER SANDEN, op zijn verzoek eervol ontslagen, tot O n der- Brandmeester aan de Spuit no. 7 is benoemd J. KEMP. Schiedam, den 17 Augustus 1875. De Burgemeester, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, A. W. MULDER. FRU'KRIJK. Onder liet comité der artillerie heeft deze maand eene kwestie plaats gehad. Het minis terie van oorlog had oude stukken geschut van 7 centimeter die als te licht waren ter zijde gesteld, stilletjes doen verzwaren, zonder het j comité te raadplegen. De minister had dit gedaan met het oog op bezuiniging, maar toen die veranderde stukken moesten beproefd worden, bleken zy zoo zwaar te zijn, dat er niet mede kon gemanoeuvreerd worden, zelfs niet op de vlakte. Tegenover dit incident verklaarde het geheele comité zijn ontslag te nemen. Alleen door de persoonlijke tusschenkomst van Mac Mahon werd dit ontslag ingetrokken, daar hij onmiddellijk bevel gaf tot aanmaken der stukken van 7 c. M,volgens het model dat te voren j door het comité met eenparige stemmen was vastgesteld. In plaats dus van bezuiniging te hebben, was men een geducht eind uit den koers. De Bonapartisten verspreiden thans me dailles in den vorm van een hart. Aan de eene zijdein het middenis de beeltenis van den Keizerlijken prins met het opschrift: Avenir rechts daarboven ziet met het beeld van Napoleon 1 en Hoks dat van Napoleon III. Beveu het beeld van den eersten Keizer prijkt het woordGloirehet portret van den tweeden draagl het opschriftFrospérité. De andere zijde der medaille is versierd met de beeltenis van Keizerin Eugenie, omgeven door het woord: Religion. De medailles zijn in Engeland ver vaardigd. Het Ilótel du Louvre, te Parijs, is met de groote magazijnen van dien naam bij gerechtelijke veiling voor eene som van 17 '4 millioen francs in eigendom overgegaan aan zekeren beer Benoit. Naar gemeld wordt, heeft zich de cholera te Parijs geopenbaard. DELGIE. Finita la comeditt: Louise Lateau, de gestig matiseerde van Bois d'Haine, heeft opgehouden te bloedeu! Met dit nieuwtje verraste de Fr esse Beige voor eenige dagen 't publiek'; zij wist er nog deze bijzonderheid by te vermelden, dat de oudere zuster van de gestigmatiseerde, eene Dr obus te campagnarde douêe dune énergie peu commune," genoeg had van de eomedie welke met hare zieke zuster gespeeld werd. Zij nam haar intrek in 't hutje van Louise en sloot de deur voor alle bezoekers, 't zij geestelijken of leeken. Toen de pastoor van 't plaatsje kwam, weigerde zij hem den toegang met de opmerking dat Imar arme zuster »genoeg gebloed had" en dat zij haar wilde genezen. En inderdaad, sedert zij zich in 't hutje installeerde, komt ondanks de protesten, bedreigingen en smeekin gen van den pastoor Vrijdags 't bekende wonder niet meer voor. Het Journal de Gand heeft naar de mede- deeling der Presse Beige onderzoek gedaan en heeft de juistheid daarvan bevestigd gezien. Het feit is waar, al verschijnt volgens z'yne inlichtingen de zuster van Louise Lateau in een minder gunstig daglicht. Haar dryfveer was minder edel dan uit 'fc verhaal der Fresse Beige was op te maken',öerstv*toen'>dGJgeestei lijkheid weigerde de linancieele voordeelen, welke zij uit de exploitatie van Louise Lateau trok, met de zuster te deelen, verklaarde deze voorgoed een einde te willen maken aan de eomedie, waaraan Louise Lateau en 't nietige Bois d'Haine Europeesche vermaardheid dank ten. Gelukkig is 't ongelukkige ziekelijke kind eindelijk van hare onmenschelijke vervolgers verlost; alleen betreuren wij't, zegt't Journal de Gand, dat slechts door een toeval paal en perk gesteld is aan een onzedelijke exploitatie en aan bedriegerijen, waaraan de justitie reeds lang een einde had behooren te maken. DENEMARKEN. De dichter Andersen heelt behalve eenige andere kleine legaten 11.000' rijksdaalders aan de armenschool van het armenhuis te Odensee vermaakt, waarin hij als knaap onderwijs heeft genoten, onder bepaling dat de reuten gebruikt zullen worden om den vlijtigsten leerling ge durende zijn schooltijd te ondersteunen. De groote Koninklijke bibliotheek te Kopenhagen krijgt het groote album van dichters, dat zich in de nalatenschap bevindt, benevens twee andere in fluweel gebonden albums en vier exem plaren van Dickens werken met eigenhandige opdracht van den schrijver aan Andersen. Zijn door mevrouw Jerichau geschilderd portret moet iu do portretverzameliug van Deensche mannen worden geplaatst. DU1TSCIII.AND. Luideus de Ostd. Zeit. is de prelaat Kozmiau de eenige Poolsche geestelijke, die, wegens zijne weigering om iu zake den geheimen Pauselijken delegaat in het diocees Posen ge tuigenis af te leggen, nog gevangen gehouden wordt. Dit geschiedt echter op aandrang eener buitenlandsche gerechtsoverheid. Luidens den Cournier d' Oriënt bedraagt de versterking van troepen, die thans door de Turksche regeering naar het tooueel van den opstand in Herzegowiua, tot onderwerping der insurgenten, afgezonden zijn, 20,000 man. Ook zijn twee Turksche gepantserde schepen op een kruistocht naar den Archipel gestevend. RUSLAND. De regeermgs-commissie te St. Petersburg, vroeger met eene herziening der wet belast, welke de verantwoordelijkheid der spoorweg en stoomscheepvaart-maatschappijen vaststelt voor de ongelukken, die in derzelver bedrijf plaats hebben, heeft thans hare taak voltooid en deze aan den rijksraad ter goedkeuring voor gelegd. Bedoelde wet gaat van de bepaling uit, dat iedereen, die, tengevolge van een ongeluk met den spoorweg of het stoomschip eenig letsel bekomt, aanspraak op eene schade vergoeding heeft, waarvan het bedrag wette lijk geregeld en door de rechtbank, toegekend wordt. SPANJE. i- Het laatst .ontvangen telegram is gedngteekend uit Miranda van 16 dezer en bevat het volgende: Generaal Lorna is te Yittoria aangekomen, om met generaal Quesada te beraden. Na het ge vecht, dat op de grens der provincie Santander heeft plaats gehad, hebben de Carlisten zich teruggetrokken naar Balmaseda en Somorostro. Vallegas bewaakt de toegangen nabij de vallei van Mena. Don Carlos bevindt zich te Estella. ITALIË. Garibaldi is, na de baden te Civita-Vec- chia gebruikt te hebben, naar Caprera ver trokken. Toen hij afscheid nam van de opge wonden menigte, die hem tot de boot begeleide, wenschte hij zich geluk, te Civita-Vecchia ge weest te zijn, daar hij het aan de baden daar dankte, dat hij nu met een enkelen stok liep, en geen behoefte meer had aan zijn krukken, dan alleen om de trappen af en op te gaan. Hij zeide over een twintigtal dagen op het vasteland terug te zullen keeren; ook dan zou hij een paar weken te Civita-Vecchia vertoeven. SCHIEDAM, li) Augustus 1S75. In de heden gehouden zitting van den Ge meenteraad alhier, zijn ingekomen de volgende stukken 1. Een missive van Ged. Staten, houdende goedkeuriug van het raadsbesluit tot betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven. Aangenomen voor kennisgeving. 2. Het proces-verbaal der lias-opneming bij den gemeente-ontvanger op 31 Juli II. Als voren. 3. De begrooting van de dd. schutterij voor 1870. Gesteld in handen der Financieels Commissie ten fine van onderzoek en rapport. 4. Ontwerp-verordening tot regeling van het aantal en de jaarwedden van hulp-onderwijzers en hulp-onderwijzeressen aan de openbare 0IIR A N T. c

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1