scholen voor lager ouderwijs, Aangehouden en ter inzage gelegd. 5. Eene missive van N. H. de Roo Sr., houdende kennisgeving der aanvaarding van den aan hem afgestanen gemeentegrond. Aan genomen voor kennisgeving. 6. Indiening der Gemeente-begrooting voor 1876, met memorie van toelichting. Deze zal worden gedrukt en onderzocht in afdeeliu- gen, die in eene volgende vergadering zullen worden samengesteld. Vervolgens is aan de orde gesteld: 1. Het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuwbenoemde raadsleden, deheeren: J, Vrij land, A. Rijnbende, H. A. M. Roelants, J. Loopuyt, J, B. Nolet en D. Pigeaud J.Dz, en zijn al de gemelde heeren, wier geloofs brieven zijn onderzocht door eene Commissie, samengesteld uit de heeren Loncq, J. L. J. Jansen en Knappert, overeenkomstig het rap port dier Commissie en met algemeene stem men als leden van den Raad toegelaten. 2. De rekening over 1874 van de Hofjes van Belois; welke rekening, zonder beraadsla ging, met algemeene stemmen is goedgekeurd in ontvangst op f 3789.40"', in uitgaaf op f 3823.35, en alzoo sluitende met een nadeelig slot van f 33.94'. De heer J. A. Nolet "Wz. heeft als regent dezer Instelling, gedurende de behandeiing dezer rekening, de vergadering ver laten. 3. De begrooting voor 1876 van dezelfde inrichting, welke op gelijke wijze is goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f 3820. 4. Het adres van J. W. Kleiss om continuatie zijner wekelijksche toelage vau f 5, ingaande 17 September; en is het voorstel van Burge meester en Wethouders om het verzoek in te willigen, op gelijke wijze aangenomen. 5. Het adres van P. Wolsky, om ontslag als hulponderwijzer en het daarop uitgebracht rapport van de Plaatselijke Schoolcommissie; en is, na eenige woordenwisseling, aangenomen het voorstel van Burgemeester en "Wethouders, om, overeenkomstig het rapport der Plaatse lijke Schoolcommissie, den adressant een eervol ontslag tc verleenen, en hem uit de gemeente kas als jaarlijksche bijdrage boven zijn pensioen toe te leggen f 284, of, ingevolge voorstel van den heer Loncq, overgenomen door Burge meester en "Wethouders, zooveel meer of minder als blijken zal noodig te zijn. om hem in het genot te laten van het volle bedrag dat hij thans geniet. 6. Het adres van de firma Schade en Buijsing tot aanleg van een stoep voor haar kantoor aan de Lange Haven; welk adres, na eenige woordenwisseling, is gesteld in handen van de Oommissie van Fabricage ten fine van bericht en raad. "Waarna de Vergadering door den Voorzitter is gesloten. De Bisschop van Haarlem heeft Zondag jl. in de Kathedraal aldaar het II. Priesterschap toegediend o. a. aan den heer P. .T. D. Wouter- lood. ZEw. heeft ji. Dinsdag morgen in de O. L. V. kerk aan de Nieuwe Haven zijne eerste plechtige II. Mis opgedragen. Aan het station van den Hollandschen spoorweg alhier zijn op de vier dagen dat de Rotterdamsche kermis het drukst bezocht werd, het volgende aantal retourbiljetten naar die plaats afgegeven, als: jl. Donderdag 787 Zaterdag 764, Zondag 1527 en Dinsdag 1300, te zaraen 4384. Wij ontvangen een circulaire waarin liet centraal comité voor het kindergeschenk, Z. M. den Koning aangeboden bij gelegenheid van HD. 25-jarige regeering, verslag geeft van zijn handelingen. Daaruit blijkt, dat het model van 't geschenk zooals men weet door prof. Straeké ontworpen eerlang onder een vitrine van spiegelglas op mahoniehouten voet aan 'L. il, der. Koning ter plaatsing op 't Loo zal worden aangeboden. Weldra zal nu te Amsterdam een vergadering plaats hebben met de hulpcomités, waarop de rekening en verantwoording zal worden gedaan. Volgens de Londensche Globe heeft een lid van onze Tweede Kamer een werk van 47 vel druks geschreven over sliet Napoleon tisch genie en staatsbeleid", welk werk binnen eenige dagen te Amsterdam het licht zal zien. De Minister van Binuenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat de examens voor het verkrijgen van akten van bekwaam heid tot het geven van lager school- en huis onderwijs voor de tweede maal in het loopende jaar zullen worden gehouden op Woensdag 6 October, voor Zeeland 20 October a. s. en volgende dagen. De 289e Staatsloterij zal bestaan uit 21,000 loten, 10,500 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt geopend op Maandag 20 September e. k. en gesloten op Zaterdag 2 October d. a. v. De trekking der 4e kl. begint '18 October, terwijl de laatste 100 nommers op Zaterdag 8 Januari 1876 moeten worden getrokken. De St.-Ct. van heden bevat de vervolg- opgave der gewonde en gesneuvelde Europee- sche militairen van de expeditionaire macht te Atsjin, van 23 Juni '1875 af. (30ste vervolg). De Javasche Courant deelt het volgende mede »IIet bedreigen onzer posten door een heftig vuur in den nacht van 21 op 22 Juni heeft den vijand volgens berichten 3 dooden en '18 gewonden gekost. De volgende dagen was hij woelig; de laatste dagen vrij kalm. »Te Smangri wordt tot betere bescherming van Oleh-leh eene versterking gebouwd voor eene kleine bezetting; de Marassanen helpen druk aan den bouw. Wij gaan voort met ons overal te consolidecren. Volgens spion-berichten zal Toeankoe Daoed op den 4den of lOdeu Juli geïnstalleerd worden als Sultan en daarna de strijd algemeen worden hervat; het gerucht wil ook dat Panglima Poüm zoude blijven weigeren die verheffing te bekrachtigen. sin den nacht van 1 op 2 Juli heeft er een hevige storm gewoed, waardoor een tak van een zwaren boom is afgerukt en op een der hospitaal-zalen is nedergekomen, 'tgeen het leven aan 7 menschen heeft gekost ook te Longbattah missigit is een boom omgewaaid, die den dood van den luitenant W. J. Micliaelis en 1 minder militair heeft veroorzaakt. Groote schade is aan de gebouwen toegebracht. Over leden de kapitein der genie J. J. Hellendoorn aan hevige koorts. Gezondheidstoestand niet ongunstiger. Choiera-gevallen kwamen in de laatste dagen niet voor. Geen enkel lijder wordt verpleegd." Het Bat. Jlld. wil weten, dat besloten is ter reede van Atsjin een paar ziekenschepen te stationneeren, Naar men verneemt zijn de gemeente besturen van hooger hand aangeschreven tot een stipte naleving der wet, houdende bepalin gen bij het voorkomen van hondsdolheid, welke op 1 September e. k. in werking treedt. Welwillend deelt men ons het volgende recept tegen hondsdolheid mede. Het is ont leend aan de Nedcrlandschc Staatscourant van 29 Juli 1814 No. '175, ontleend en afkomstig van den heer baron Cobb uit Torquay in Devonshire, Engeland. Nu gevallen van hondsdolheid tot de dage lijks voorkomende zaken behooren, laten wij 't hier volgen, aan deskundigen overlatende, om te beoordeelen of het aanbeveling verdient. sNeetn 24 grein cinnaber, 24 grein kuust- cinnaber, (cintmbaris facletia) en 16 grein muskus, maal dit alles te zamen tot een zeer fijn poeder en voegt er een kleinen theekop arak, rum of. brandewijn bij. Meng het wel te -/amen en geef het den patient in, zootlm mogelijk na den beetdei tig dagen daarna moet hetzelfde middel herhaald worden en wederom dertig dagen later kan een derde dosis worden ingenomen, doch indien de kenteekenen van dolheid zich reeds bij de eerste dosis open baren, dan moet de tweede dosis een uur na de eerste worden ingenomen en desnoods van eene derde dosis weinige uren daarna gevolgd worden. Het bovengemelde recept is berekend voor volwassen lieden en moet aan kinderen in geringer boeveelheid, naarmate hunner jaren, gegeven worden. Dit geneesmiddel is door honderden met succes gebruikt. Indien het in de dolheid niet in vocht kan toegediend worden, dan moet het met honig tot een brok gekneed worden, na de twee eerste doses moet het om elke drie of vier uren herhaald worden, totdat de patient genezen is. Deze herhaling wordt natuurlijk nagelaten, zoodra dezelve niet meer noodig bevonden wordt. Men moet alle moge lijke zorg nemen, dat de muskus onver- valscht zij." In de buurtschap Duur, onder Olst, is op advies van den rijksveearts Voetelink te Zwolle een aan hondsdolheid lijdende koe af gemaakt. Ook eentoebehoorende aan den landbouwer ,T. H.te Staphorstis wegens dolheid gedood. Het aantal deelnemers aan het anti- dienstvervangings-verb'ond bedraagt thans reeds 1810. liet TT. jD. meldt, dat jl. Dinsdag bij de groote evolutiën te Waalsdorp, een grenadier door de warmte bezweken is. De sergeant Kleyan, van het Utrechtsche garnizoen, is, volgens het TT. D., wegens moord op den sergeant Heiligere, door den krijgsraad te Haarlem tot 20 jaren tuchthuis straf veroordeeld. Rotterdam. Door de kamer van koophan del en fabrieken is een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gezonden, waarin zij verzoekt, dat bij het door de regeering ingediend wetsontwerp tot aanleg van een aantal spoor- weglijnen voor rekening van den Staat, in de eerste plaats worde opgenomen eene lijn van Rotterdam naar hare voorhaven Den Hoek van Holland. Oud-Beierland. Omtrent den oogst kan worden medegedeeld, dat de tarwe, voor een groot gedeelte binnen, een goed gewas kan worden genoemd. Ook gerst en haver doen een goede opbrengst verwachten. Erwten en boonen echter zijn zeer ongelijk, en voor de aardappelen bestaat de vrees, dat, door het vroeg invallen der zoo geduchte ziekteliet beschot veel te wenschen zal overlaten. Het vlas is beneden het middelmatige. De vee stapel, uitgezonderd de gevallen van tongbiaar en klauwzeer, die zich meer en meer verbrei- den, hoewel in geen ergen graad, geeft reden tot tevredenheid. Het hooiland heeft weinig opgeleverd. Leeuwarden. Vele veehouders in de pro vincie Friesland treft tegenwoordig een rdmp, waarvan men vroeger nooit heeft gehoord. In de wol der schapen en vooral der lam meren ontdekt men een soort van witte made, die door bet vel heendringt en tot in de ingewanden voortwoekert. Daarvan is de dood natuurlijk een zeker gevolg. Een zwart schaap, met petroleum begoten zijnde, geleek volkomen wit, zoo vol zat het van maden. Een landbouwer onder Goutum heeft reeds vier schapen op deze wijze verloren, en nog steeds blijft het kwaad zich uitbreiden. Ook meent men hetzelfde diertje bij enkele varkens waargenomen te hebben. Sommigen meenen, dat het voortkomt uit da eitjes eener blauwe mug, die men op de dieren waarneemt. Arnhem. In hun verregaande baldadig-

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2