Kemengfle Berichteii. Steteljji Nieuws. «iTsTaats loterij. held hebben eeuige straatjongens eca kar mei hooi in brand gestoken. De helft van 't hooi is verbrand. Sassonlieini, In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. is een brutale diefstal gepleegd' in de Roomsch-Katholieke kerk alhier. Doof het verbreken eener ruit heeft men zich don toegang tot de kerk weten te verschaffen en vier der offerbussen opengebroken en geledigd. Totdusver zijn de daders onbekend. Yoorhont. Dezer dagen is alhier een per soon aan hondsdolheid overleden, die negen weken geleden door een vreemden hond ge beten was en op de wond geen acht geslagen had. Nieuwe Nicdorp.De kerk der Hervormden alhier staat gesloopt te worden. De rijksadvi seurs hebben het hunne gedaan om het kerk gebouw, 'twelk. wat architectonische schoon heid en waarde betreft, op weinig dorpen geëvenaard wordt, te behouden. De kerkeraad echter blijft bij zijne mecning, dat het gebouw te bouwvallig is om hersteld te kunnen worden en zal het laten sloopen. Maastricht. Ter gelegenheid van het XlVdc Nederlandsche taal- en letterkundig congres zal het rijksteiegraafkantoor aldaar van den 23 tot en met den 26 dezer dagelijks open zijn tot '10 uren namiddags. Als een curiositeit op journalistiek gebied verdient vermelding, dat het eerste nommer is verschenen van: 3Öe Gruyters Navorscher", maandblad tot bevordering van de kennis van het geslacht van de Gruyter en zijn aanspraken op de aanzienlijke nalatenschap van wijlen den markies de Bette. Eenigen tijd geleden hebben wij mede gedeeld, dat zink in een stoomketel gebracht de vorming van ketelsteen rnoet verhinderen. De mededeelingen van La Chapelle schijnen de aandacht getrokken te hebben, daar in Reimann's Farlerseitunq opnieuw de toepassing van het zink door Protzen wordt aanbevolen. Volgens zijne opgave, ontstaat er in den ketel een galvanische stroom, die het ijzer verhin dert te roesten en de minerale bestanddeelen van het water belet, zich in vasten vorm neer te slaan. Er vormt zich slechts een zwait slijk, hetgeen gemakkelijk door de slijk- poorten kan verwijderd worden. De Finistère, die een transport veroor deelden van Toulon naar Cayenne ibracht, is ternauwernood aan eene vreeselijke ramp ontkomen. Het schip, voerde '1200 koppen, 500 vaten kruid, 2000 bommen, 40 stukken geschut en 800 okshoofden wijn. Op' de hoog te van de Senegal werd plotseling te midder nacht ontdekt dat er brand was in het ruim. Allen werden op het dek geroepen en een vreeselijke strijd ving aan tegen het vuur, dat dreigde het schip in de lucht te doen sprin gen. Lang bleven die pogingen vruchteloos, terwijl de rook, die uit alle openingen van het ruim opsteegalleu bijna verstikte, en men ieder oogenblik de ontploffing wachte. Tegen 5 uur in den morgen was men den brand meester. De brand werd gebluscht door de matrozen en. een deel der troepen, want een groot deel van deze moest de boe ven in bedwang houden, die in opstand wa ren gekomen. Het Matigheids-genootschap te Londen heeft eene nieuwe proefneming gedaan, om haar doel te bevorderen. Zij heeft n.l. eene tent op wielen doen vervaardigen, waarin men koffie, thee, chocolade, allerlei verfrisschende dranken en eenige spijzen togen zeer billijken prijs kan verkrijgen. Gelukt deze proefneming, dan zullen tal van die tenten worden ingevoerd. Te Pontoise en omstreken heeft jl. "Vrij dag een hevig onweer gewoed met hagelslag; men heelt hagelkorrels gevonden van 3~0 gr. eenige personen werden gedood of zwaar gewond. Zooals bekend is, wordt de romp van de verongelukte stoomboot Schiller door duikers onderzocht, en is reeds menig kostbaar deel der lading op die wijze geborgen. De mededeelingen der duikers aangaande de lijken door hen ge zien, hebben aanleiding gegeven tot het volgeode voorval, In de afgeloopen week, meldde ziel; een jongmensch uit Luxemburg, Frans Ilauser genaamd, aan het station aan, vanwaar de onderzoekingen per duiker geschieden. Ilij was te nauwernood van een hevige ziekte hersteld, die hem aangetast had tengevolge van den schok door het bericht van het vergaan van de Schiller veroorzaakt, aan boord waarvan zich zijne moeder en beide zusters bevonden hadden. Sedert hij, hoewel nog lijdend, de bovenbedoelde mededeelingen der duikers ver nam, had hij rust noch duurhij wilde de lijken zijner dierbaren aan den schoot der baren ont rukken. Zijn verlangen werd ingewilligd, en laatstleden Zaterdag werd hem de helmduikers- toestel aangedaan, en daalde hij van twee geoefen de duikers vergezeld in zee af. Na twintig mi nuten zoekens zagen zijne medegezellen dat hü zich naar eene donkere massa begaf, die zij niet met juistheid konden onderscheiden. Zij volgden hem dadelijk en bereikten heui, terwijl h'j alle krachten inspande om een rotsblok te beklimmen, waaraan de bedoelde donkere massa scheen vast gehecht: liet was het lijk van een zijner zustors. Zijne krachten begaven hem, eer h'j op de rots was, en zijne geleiders schoten te hulp. Een vreeselijk schouwspel wachtte hen. Een ver bazende groote zeekrab hield den hals van het lijk der jongste zuster tusschen zjne scharen vastgeklemd. Ilauser betwistte het overschot van het jonge meisje aan het zeemonster, dat zich woedend verweerde en zijne prooi niellos liet. De duikers zagen dat de strijd hopeloos en Ilauser te zwak was. Zij gaven het sein tot ophalen en doodeijk ontdaan naar geest en lichaam werd hij boven water gebracht. [lij heeft het afgrijselijk schouwspel eu de door gestane vermoeienis niet kunnen overleven, maar is nog denzelfden avond bezweken. Te Aken ontlastte zich Donderdag II. eene hagelbui, die, hoewel van. korteu duur, veel schade aangericht heeft. De wind, met kracht uit het N. TV. waaiende, dreef de bui met groote snelheid over de stad. Van alle huizen op het Z. O. zijn meer dan de helft der ruiten verbrijzeld Verscheidene personen werden ern stig gewond. Tegen den avond keerde dezelfde bui in den vorm van een unweder terug, en richtte alom groote schade aanop twee plaatsen sloeg de bliksem in. Een gebombardeerde stad is het beste, waarmede men thans Aken kan vergelijken. Donderdagmiddag heeft bij Weisweiier een wolkbreuk plaatsgehad, voorafgegaan door •zulk een Egyptische duisternis, dat velen meenden dat de wereld verging. O O j Miss Victoria, een sinds lang bekende koorddanseres, verloor te Berlijn bij een veio- lipöde-tocht over het koord, dat 50 voethoog gespannen was, het evenwicht en viel bezijden het net, waarin zj moest opgevangen worden, ter aarde. De kneuzingen waren zóó zwaar, dat zij eenige minuten later stierf. De Antwerpenaars willen hun kermis, die in het laatst dezer maand wordt gehouden, dienstbaar maken aan de opwekking van ge schiedkundige herinneringen. Een groote optocht zal er gehouden worden, die uit vier afdeelin- gen bestaan zal. De derde dezer afdeulingen zal voorstellen de onderteekenareu van het Verbond der Edelen vier booten met watergeuzen, een triomfwagen der 17 provinciën, als zinnebeeld der pacificatie van' Geut. Philips II, Alva, Prins TViilem I, zjn vriend van Maruix van St, Aldegonde, zullen o. a. bij het te paard rijdend peisoneel gezien worden. Onlangs stond een jong meisje te weenen op de Schülerplaats te Berlijn eu deelde den handelaars die daar waren, onder luid snikken mee, dat zij uit Bohndorf achter Köpnich was en haar ouders plotseling gestorven waren. Zij heette Emilie Johnke. Een slager nam haar uit medelijden mee en bracht het, zoo het heette, zestienjarige meisje bij zijn vrouw, met het plan om eerstdaags naar haar geboorte plaats te reizen oin de noodige papieren te halen. Vier dagen later, toen de slager niet thuis was, heeft liet meisje een kleeretikast van de dochter opengebroken, daaruit kleeding- stukken eu geld gestolen eu zich heimelijk uit de voeten gemaakt. Totnogtoe weet men niet, waar zij zich ophoudt; we! is gebleken dat zij Rogge heet en nog maar twaalf jaar oud is. De jeugdige dievegge had reeds meer zulke bedi :egerijeu gepleegd. Dezer dagen heeft zekere Móriugot bij Aubussen een moord op zijn vrouw gepleegd. Bijna twee jaren was Méringot van zijn vrouw gescheiden. Achter een hoogte aan den weg verborgen, wachtte hij haar op, wierp haar op den grond eu sloeg haar rrvt een grooten steen op het hoofil. De schedel van zijn slachtoffer was gebroken. Den dag daarna werd Méringot in deu vroe gen ochtenstoad gevonden, uitgestrekt aan den voet van een boomdicht bij ile plaats waar hij zijn misdrijf iiad uitgevoerd; om zijn bals had h!i verscheiden zakdoeken gebonden, liet bleek dat hij gepoogd had zichzelf van't leven te berooven, maar de zakdoeken te zwak geweest warea om het gewicht te dragen. Zo waren gescheurd. Bij ziju val op den grond had hij een been gebroken, doch hij leefde nog en is onmiddellijk naar de gevangenis gevoerd. Alexander Dumas, de zoon, stapte voor eenige dagen met zijn dochteitje, oen meisje van zesjaien, in een spoorwegwaggon. Opeens viel het'k'ind hem op het lijf niet deze moeilijke vraag: sPapa, wat vooi onderscheid is er toch tusschen een man en eene v.'juw?" De schrijver van den Demi-monde stond een oogenblik, zooals men 't noemt, met den mond vol tanden. Maar het duurde slechts een oogenblik. Toen antwoorde hij doodbedaard: »Kincllief, dat is heel eenvoudig. Eene vrouw heeft op reis altijd eens zooveel bagage bij zich als een man." B U It G R L IJ K E STAND. Geboren: 15 Augustus. Maria Catharina, dochter vau .1. O. Yredenbregt en E. P. Offer man. Broersveld. '16. Alida Augustina, cjocliter van F. .1. Bioekhals eu W. F. Yoikert, Hoog straat. '18. Ohristoffel liubertus, zoon van F. A. den Boor en R. Resiuk, Hoofdstraat. Overleden: '17 Augustus. Helena van der Schalk, oud 74 jaren. wed. van D. van Katwijk, Broersvest. Johanna Diderika van den Dob belsteen, oud '14 maanden, Oasstraat. '18. Abraham Frederik Breut, oud 2 maanden, Sing l. Gehuwd: 19 Augustus. J. van Settou en A. M. Duijser. O. H. de Goejo en G. G. J. Brillenburg. Pnjien en premien van 100 en daarboven. Vo Kl. 3e Trckk, 18 Aug. Nas. 874, S975, 18058 en 20514 ieder f 1000, No. 801! f 4U0 Nos. 12027, 12ÖIÖ en f 17675 ieder f200. Nos. 385, 651, 931, 20S3, 4005, 5235, 6060, 13939 en 16419 ieder f 100. MARKTPRIJZEN AAN,DE BEURS TE SCHIEDAM, van den .'19' Augustus 1875. Koggepor 2100 kilo Libau f215, ü,w. Gerst: zotuier handel.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 3