A". 1875. Woensdag 25' Augustus. MBlaiMe Bsricliteii. BiHcniaiiistls Berichlen. 3713. TerscMjnt flajelijis, litpzonieri DWai. a-'tö as Negen en Twintigste Jaargang-. U/O :r- wnpwwtfiF*aren*, t; v AnONNI'MKNTSi'IiUS, j 01 kwiutanlI .S3. Fimico per post, doi>i liet golieele Rijk - 2.30. AfVomleHijke lioimneis- 0.10. ISUaiAÜ; MARKT, SS, 124. Advertenmepiujstan I10 gewone regels1.00, Iedere gewone regel moor- 0.10. Driemaal plaatsing wordt togen tweemaal berekend. ESfiELASD. Eene openbare inschrijving if te Londea ge opend tol het verzamelen van gelden, ten einde voor het bekende parlementslid Plimsoli een standbeeld, in de nabijheid der Londensche dok ken op te richten. De commissie, welke zich met deze zaak heeft belast, bestaat hoofdzakelijk uit werklieden, in dienst bij de voornaamste scheepsbouwmeesters en fabrikanten. De Times deelt eene depêche uit Kon- stantiuopel mede, luidens weike de Porte de door de Duitsche, Oostenrijksehe en Russische gezanten, met voorkennis hunner collega's, ge dane voorstellen heeft aangenomen, t. w. de vreemde consuls uit Bosnië naar de insurgenten te zenden, om aan dezen kennis te geven, dat zij volstrekt geen vreemde hulp te wachten hebben, aan te raden de wapenen neer te leggen en hunne zaak aan de beslissing van een bijzonderen commissaris te onderwerpen. Hervei -paclui is door de Porte als zoodanig benoemd. De berichten uit China melden, dat iu den laatsten tijd te Peking herhaaldelijk aanvallen op de vreemdelingen hebben plaats gehad. De Keizer van Japan heeft het in 1870 door hem uitgevaardigd verbod op het ver branden vaa lgken opgeheven. De navolging, die de lijkenverbranding nu hier en daar in Europa vindt, schijnt den Keizer tot die op heffing geleid te hebben. Een officieel bericht uit Panama bevat, dat generaal G.G.Moreno, die kortelings weder tot president der republiek Ecuador voor vijf jaren gekozen is en den '15 dezer maand zijne functiën zou aanvaarden, vermoord is. F R A KR1JK. De goede verstandhouding, die er iu een groot aantal der algemeene raden onder de republikeinen en de liberale Orleanisten blijft voortduren, heeft haar laatste woord nog niet gezegd. "Vooral bij het verkiezen van aanstaande senaatsleden zal die overeenstemming vrucht bare gevolgen hebben. Reeds nu zijn bijvoor beeld de Bonapartisten zeer teleurgesteld dat zij geen groote rol in dat staatslichaam zullen spelen en slechts over de krachten zullen te beschikken hebben, welke hun door den hertog de Broglie met zijne weinige vrienden werden aangebracht. Ook de clericalen en legitimisten zijn onte vreden over die nieuwe aansluiting van som mige groepen; zij zien zich daardoor, evenals de Bonapartisten, op den achtergrond gescho ven. Gelukkig verontrusten al die manifestation den toestand des lands niet. Reeds hebben vierentwintig algemeene raden hunne zittingen gesloten. De Academie van Wetenschappen1 te Parijs heeft 'den tweejaarlijkschen prijs van 10,000 francs toegekend aan den héér<l Paul Bert, hoogleeraar aan het Collége de France en lid der Nationale Vergadering. Een bericht uit Bourg-Madame van jl. Zaterdag, zegt, dat de ontmoediging zich onder de verdedigers van de citadel van Seo d'Urgel begint te openbaren. 39 artilleristen waren gedeserteerd en hadden zich bij Martinez- Campos ter onderwerping vervoegd. Zij be weerden dat het garnizoen der citadel reeds tot op eeu tiende verminderd was. De benden van Dorregaray, die vervolgd werden door den brigade-generaal Cazola, verzwakten ook bij deu dag door de talrijke desertièn. Eeu brief uit Barcelona, Zaterdag jl. te Madrid ontvangen, vermeldt, dat de trein van Moneslrol door de Carlisten tegengehouden is en dat daaruit eene som van 25.000 francs gestolen is. DUITSCHIiAJilh-, In haar hoofdartikel van 21 dezer zegt de National Zeit. het te betreuren, dat in Dene marken, vooral te Kopenhagen, zulk eeu vijan dige stemming tegenover Duitschlandheeischt, waardoor iedere onderhandeling over art. 5 van het Prager vredesverdrag onmogelijk ge maakt wordt. Duitschland kan met een vriend- schappelijken en vredelievenden nabuur onder handelen, maar niet met een verbitterden en vijandelijken. De vrees dat Duitschland ook Jutland zou willen aansluiten, noemt gemeld orgaan eene hersenschim. De verhouding tus- schen beide volken zou reeds lang beter en diagelijker geworden zijn, wanneer de Denen zich zonder afgunst aan Duitschlands macht gewend hadden, 1 In een depêche uit Ragusa, den 21 dezer te Keulen ontvangen, wordt thans nader gemeld, dat de Turksche troepen den 20 dezer een uitval uit Trebinje gedaan hebben. Het gevecht duurde ruim zes uren. Beide strijdende par tijen behielden hunne position. TURKIJE. Vele Montegrijnen sluiten zich bij de insur genten aau, die het fort van Kurstaz en zeven schansen, opgericht door Omar-pacha, hebben genomen. Er loopt een gerucht, datDerwisch- pacha, als bevelhebber der Turksche troepen is afgezet. Het legerkorps van Kleck heeft 20 dezer een ontmoeting gehad met een legerkorps uit Mostar. Er vielen 20 dooden en talrijke ge wonden. Montenegro wacht de beslissing van Servie. Het bericht, dat Risticz belast is met de vorming van een Kabinet van Servie, maakt sensatie. SCHIEDAM, 2* Augustus 1875. Deu 21 dezer hielden de onderwijzers van dit schooldistrict hunne gewone jaarlijksche algemeene bijeenkomst te Rijsoord, onder Igiding van den schoolopziener dr. C. J. Vail- lant. Onder het zeventigtal opgekomenen merkte men o. a. op de hoeren: S. G. Heringa, oud- schoolopziener, A. Knottenbelt en G. Overman, leden der schoolcommissiën te Vlaardingen en te Ridderkerk. Deze bijeenkomst onderscheidde zich van vorige, doordat men het tienjarig bestaan der vereeniging mocht hordenken. In '1805 uit de toen in dit district beslaande onderwijzersge- zeischappen door dr. C. J. Yaillant opgericht, mocht deze met voldoening op het doorloopen tijdperk terugzien. In een korte, boeiende rede herinnerde hij aan de voornaamste feiten, gaf behartigenswaardige wenkenen uitte o. a. de stellingdat het onderwijs meer geschaad dan gebaat was door de omstandigheid, dat dit in de laatste jaren de spil onzer staatkunde is geworden. Tot de werkzaamheden behoorden de be kroning van antwoorden op prijsvragen, door de vereeniging uitgeschreven. Het stuk, inge zonden door den heer A. Verboon een ant woord op de vraag: Welken invloed heeft Amsterdam gedurende de Aide eeuw op weten schappelijk en staatkundig gebied in onze repu bliek uitgeoefend werd den daarvoor uitge loofden prijs waardig gekeurd; evenzoo werden bekroond de kaart eu liet stel schoonschriften, vervaardigd door J. Hoogerwerf, kweekeling te Vlaardingen, terwijl aan de kaart van den kweekeling J. W. Bakkes te Pernis een acces- sit werd toegekenu. Nog werd verslag uitge bracht aangaande vijf ingekomen voordachten van de leerlingen der hoogste klasse eener open bare lagere school over de oorzaken van den tachtigjarigen oorlog, waarvan aan die van de heeren A. Verboon en J. C. Maarleveld eene onderscheiding te beurt viel. Het is zeker waardvermeld te worden, dat in geen der overige tien schooldistricten van deze provincie het gezamenlijk aantal leden der ouderwijzersgezelschappen zoo groot is als in dit district. Bij het concours, gegeven ter gelegenheid der Vergadering van het Nederl. Weerbaar- heidsbond door den kommandaut der scherp schutters te Haarlem, aan de afgevaardigden der verschillende vereenigingen, werd de eerste prijs, met 51 punten, behaald door den heer L. W. C. Walraven, lid van den raad van bestuur van de Schiedamsclie Scherpschutters- Vereeniging. Bij Zijner Majesleits besluit dd 1875, no. 39, is benoemd tot commissaris van politie en commissaris van rijkspolitie te Vlaardingen de lieer A. Doijer, thans commis saris van politie te Tiel. De minister van Binnenl. Zaken heeft het voornemen, als proeve, eene statistiek te verzamelen van schipbreuken op onze kusten, in den geest van hetgeen voor dit onderwerp in Engeland geschiedt. Naar aanleiding daarvan zijn de burgemeester strandvonders, door tusschenkomst van de com 18 Aug.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1